Vianočná hviezda

(TV film)
  • Česko O vánoční hvězdě (viac)
TV spot

Hviezdu Svitušku, ktorá tvorí pár s obdivovaným Síriusom, jedného dňa zrazí žiarlivá hviezda Proxima na zem. Svituška spadne do dediny, kde žije učiteľ Václav, ktorý ju nájde a postará sa o ňu. Svituška má len pár dní na to, aby sa dostala späť na oblohu, inak vyhasne. Spolieha sa na Síriusa, že ju príde zachrániť, ale ten kvôli intrigám Proximy neprichádza. Václav sa chodí každý večer pozerať na princeznú, ktorá sa korčuľuje na zamrznutom jazere a do ktorej je tajne zamilovaný. Keď raz ide Svituška s ním a objaví sa princezná, Svituška, ktorá stráca na sile sa zase rozžiari. To spôsobila sila Václavovej čistej lásky k princeznej. Za jej pomoci bude Václav udržovať Svitušku pri živote, kým sa nevráti na oblohu. (RTVS)

patmull

Ale ano. Vizuálně to bylo moc hezké s moderní kamerou i efekty. Kostýmy - velká špička. Je škoda, že tam nebylo trochu víc humoru. Od Janáka bych čekal, že bude mít ambice udělat si z konceptu pohádky stejně nebo i víc srandy než S čerty nejsou žerty nebo Anděl páně. Že to bude podobná taškařice s hláškami a spíše podobná anti-pohádka jako tyhle klasiky. Humor tam tak držel Sokol v roli arogantního debílka Siria, ale stejně to bylo takové nemastné neslané co do humoru. Ale když je to i pro německý trh, Janák nejspíš pochopil, že dělat legraci, může být v těchto končinách nebezpečné. Vlastně to bylo (asi naštěstí) jinak než jsem čekal. Nebyla to moc legrace, ale příběh byl hezký. Čekal jsem přesný opak. Ocenil bych, jak jsme coby jeden z nejvíce ateistických narodů na světě, přebrali namísto mytologie náboženské, mytologii vědeckou, což je ve světě pohádek, které se obyčejně točí okolo náboženstv, u nás dost originální koncept. Světově moc však ne, protože existuje Stardust, který Janák lehce obšlehnul. Vím, že bude asi hodně lidí nadávat na německou princeznu. Už slyším ty výtky, že přece máme my i Slováci plno hezký "svých" holek a nepotřebujem nějakou Němku, ale podle mě to zahrála Brill dobře a klidně jí můžem vzít za "svou" princeznu. ()

Mistr119

Kontroverzní...dal bych více za nezištnou lásku a konečně způsob, jak zamilovaný zjistí, že láska není opětována a shodí brýle. Film je taky dojemný, ale prostě neodpustitelné je jednak to, že Proxima je odsouzena uklízet několik set světelných let... řekněme, že to bude uklízet DALEKO!! :/ (Světelná léta jsou jednotkou vzdálenosti a ne času a lidem by se neměla plést hlava... stačí už ta písnička "ten okamžik trval jen světelný rok"...) a za druhé... smysluplné by bylo, kdyby to bylo zasazené do fiktivního světa, kde skutečně na nebi září lidské hvězdy a ne, že učitel bude tvrdit opak... To pak trošičku ztrácí autoritu a vlastně to zavání tím, že se ve škole dovídáme demagogie a dezinformace... Zvlášť v dnešní době je to citlivé... ()

tulen

Snaha byla a v zásadě to nebylo úplně špatné. Ústřední dvojice V.Kotek a R.Voříšková-Ramba (jako hvězda skoro k nepoznání) to celkem drželi nad vodou, princezna byla sice hezká a sympatická, ale moc toho nenapovídala, takže její role působila spíš vedlejším dojmem. O.Sokol mi nesedl, ale to je možná můj problém, protože mi nesedne v ničem. A.Geislerová vystřihla takovou standardní hysterickou záporačku, nic zajimavého. Námět a nápad docela dobré, provedení slabší - scénář a dialogy často poněkud drhly (ale to už je v současných filmech, nejen pohádkách spíš standard). A co mi ale hodně vadilo, byl velký nepoměr mezi hlasitostí dialogů a hudby, která vyloženě řvala, musel jsem snižovat hlasitost a pak zase zesilovat. Ale největší problém asi je, že tam není ani humor ani napětí, nějak to nemá rytmus, děj se táhne a všechny postavy jsou nějak mdlé. ()

PoprockCZ

Karel Janák s pohádkou opět nezklamal. Tentokrát ji pojal zase v úplně jiném duchu, který je možná až příliš fantasy (hvězdné nebe plné VFX), ale rozhodně nabízí zase jinačí podívanou s komediálními prvky - tedy jedná se opět o originální nápad. V tomto příběhu mi výjimečně přehnaný výraz herců nevadil naopak, nejvíce se mi líbila naivita a dětská radost Deničky, ztvárněné Terezou Ramba. Také palec nahoru za hru se slovy: hvězdný, vesmírný, světelný... Bylo to takové milé, na štědrovečerní pohádku fajn. Vytkla bych jen příliš snadné a rychlé zamilování princezny do učitele (prakticky ani nezaváhala a už z toho byla čistá láska) a dabovanou princeznu (herečka byla sympatická, ale ten dabing je jak pěstí do oka, to radši horší češtinu). ()

AdelleR

Je libo Lucia Malfoye v českém provedení, kde se pro změnu jmenuje Sirius? Nebo takového nenápadného českého Emryse? :) Chápu, že nároky kritiků i veřejnosti jsou vysoké. Ostatně srovnáváme s pohádkovými klasikami minulého století, a když ČT točí každoročně tři nové pohádky, je logické, že se holt s ničím novým nevytasí a spíš tak nějak recykluje všemožné nápady. O to víc mě však letošní štědrovečerní pohádka mile překvapila! Už jen herecké obsazení mě lákalo a herci samozřejmě potvrdili, že hrát umí. Chechtala jsem se od začátku do konce, neustále to sršelo takovým tím správně praštěným humorem, poselství to má a pro dětské publikum to bude fungovat skvěle. Za mě rozhodně pohádka, na kterou se příští rok podívám znovu. ()

mischad

Nepovedlo se to. Nuda od začátku až do konce. Smůla, že u toho musím vydržet v domnění, že se vše v lepší obrátí a konečně teda začne ta pohádka... ()

KraLuban

Jo, příjemná pohádka a Janákovi to fakt jde. Žádná extra pecka, ale na pohodové kouknutí. Námět hasnoucí hvězdy sice ukradený z úplně jiného filmu (Hvězdný prach), ale nakonec proč ne. 2022 - upravuji hodnocení nahoru, je to fakt milé, ulítlé a Tereza je tady prostě boží! ()

Vlkopec

Vzhledem k tomu, že jsem měl, hlavně kvůli Janákovi v roli scénáristy i režiséra, nízká očekávání, byl jsem spíš příjemně překvapen. Tereza V/R byla coby naivní Denička roztomilá a Aňa G hezky zlá. Celkově to ale tak nějak předvídatelně klopýtá ke konci. ()

mia.com

Udelalo to na me jen prumerny dojem. Sice jsou tam fakt sami skveli herci, je tam fajn atmoska, krasne efekty a sem tam je to i vtipne, ale pusobi to na me nejak tahle a lehce znudene. ()

ryccoly

Vcelku povedená štědrovečerní pohádka. Chválím výběr lokalit a hlavně to, že se pohádka natáčela na sněhu. Mělo to atmosféru. Mimo ni může snímek nabídnout ještě skvělý scénář, který odsýpá a hlavně baví! S tématem hvězdné oblohy se zde perfektně pracovalo, z čehož plyne velká spousta vtipných hlášek. Příběh vedla hlavně Tereza Ramba, která své Deničce vtiskla naprosto roztomilou, naivní a zasněnou duši. Hodně mě bavil Ondra Sokol, kterému role namyšleného krasoně skvěle sedla. Princezna krásná a v Čechách neokoukaná, jen dabing Mariky Šoposké je už v pohádkách víc než ohraný. Celkový dojem bohužel kazily scény odehrávající se na zámku. Byly zdlouhavé, nudné a nezajímavé. Jinak se ale jedná o příjemnou a zábavnou vánoční pohádku. Ty Karel Janák umí. ()

a-ja

Kdyby si tvůrci odpustili tu novočeštinu a necpali do každé druhé věty ´kosmický´, ´galaktický´ a podobný kraviny, kdyby všude necpali zrzavou Andulu, kdyby to bylo trochu míň nelogický, dialogy míň šustily papírem, Sirius nebyl takovej kretén (který Sokol hraje vždycky stejně, protože není herec, jo, já ho fakt nerada) a Bílý Skřepaslík trouba s vizáží k smíchu (a to Matěje Hádka já zase můžu dost), bylo by to klidně za 4 hvězdy, protože obrázky to byly krásný, princezna půvabná (ani dabing nevadil, přestože je zde tolikrát omíláno, jak je to špatně) a Voříšková Ramba byla roztomile cáklá (i když teda taky moc nehraje) a mně se po dlouhý době na tuhle pohádku koukalo pěkně... ()

jigsaw44

Nesklame, nenadchne. Český skvost kinematografie (ako Popelka) z toho nebude, ale na druhej strane to bolo to celkom dobré. Princezná bola pekná (občas pripomínala kupodivu Jennifer Lawrence). Celé to ťahali Rambo a Geislerová a im sekundovali Knotek a Sokol. Vizuálne to bolo na vyššej úrovni, scenárovo však bohužial na nižšej. Takéto rozprávky, v ktorých chudobný učitel z dediny dostane za ženu krásnu princeznu (a k tomu asi aj polku královstva) by sa však nemali vysielať, pretože potom v detoch vytvárajú falošný, naivný dojem, že je to tak aj v skutočnosti, ale opak je pravdou v tejto materiálnej dobe. Knotek ju získal iba vďaka zázraku (padnutého Ramba z neba) a že ostatní princovia boli úplní pakovia, inak by si ho ani nevšimla a nezamilovala sa do neho. ()

BullittSF

Geislerova o tridu nad vsemi,dobri oba Hadkove i Kotek,Sokola mam rad,ale v pohadkach divne slizce prehrava.Jinak hezka pohadka,namet odnoz Hvezdného prachu,vanocne krasné interiéry.Moc nechybelo a mohla z toho byt klasika,chybelo vic vtipu a trochu filmového pozlatka.A nemam rad tu Hubovu slovenskou cestinu. ()

Pythonator

Za skvělého Sokola a rozkošného Ramba musím tuto českou televizní kravinu lehce nadhodnotit. Tak trochu vykrádačka vynikajícího hollywoodského Hvězdného prachu a tak trochu nezáživná ubohost české tvorby. Přesto pobavilo. ()

ssarka

Nemůžu dát víc, protože není za co.... kvalitní herci i komparzova lůza okolo prostě neměli CO hrát, úplně chybí jakýkoli děj...Sokol se jen česal, Adamovská jen kroutí hlavou, Geislerová není zlá,jen se ksichti... navíc extrémně predigitalizovano... myšlenka dobrá, napsaný scénář a i to zpracování dost tragické ()

Apofis28

Musím říct, že mě to nenadchlo ani neurazilo, začátek vypadal zajímavě, fajn prostředí, pěkné efekty, velký potenciál, Tereza super, Kotek topornej, a Ańa je opět skvělá, Hádkovci fajn, jenom Sokol tradičně slabší a přehrávající... ALE něco mi tam chybí, něco takového, co by mě vtáhlo do děje a nenutilo mě to koukat na nový hodinky od Ježíška... Ale jinak jako štědrovečerní nutnost v celku dobrý. ()