Vianočná hviezda

(TV film)
  • Česko O vánoční hvězdě (viac)
TV spot

Hviezdu Svitušku, ktorá tvorí pár s obdivovaným Síriusom, jedného dňa zrazí žiarlivá hviezda Proxima na zem. Svituška spadne do dediny, kde žije učiteľ Václav, ktorý ju nájde a postará sa o ňu. Svituška má len pár dní na to, aby sa dostala späť na oblohu, inak vyhasne. Spolieha sa na Síriusa, že ju príde zachrániť, ale ten kvôli intrigám Proximy neprichádza. Václav sa chodí každý večer pozerať na princeznú, ktorá sa korčuľuje na zamrznutom jazere a do ktorej je tajne zamilovaný. Keď raz ide Svituška s ním a objaví sa princezná, Svituška, ktorá stráca na sile sa zase rozžiari. To spôsobila sila Václavovej čistej lásky k princeznej. Za jej pomoci bude Václav udržovať Svitušku pri živote, kým sa nevráti na oblohu. (RTVS)

Viler

Ne opravdu nesdílím to nadšeni , že ČT dala na štědrý den pohádku , která není totální propadák . Poměřovat se s odpadem je špatně, poměřovat musíme s pohádkami, které jsou kvalitní a je smutné, že většina z nich je 30 a více let stará. Takže i když je tato na rozdíl od předchozích let aspoň zkouknutelná, neznamená to, že je kvalitní. Opět se zařadí do zástupu : shlédni a zapomeň :-/ ()

JB001

Na Štědrý večer nikdy na televizi nekoukáme, takže tuto novou pohádku jsem viděl až následující den odpoledne a byl jsem mile překvapen. V kontextu české pohádkové tvorby to je určitě nadprůměr. Moc mne bavila hvězdička Tereza Voříšková, ale do této princezny bych se já osobně na rozdíl od Kotka nikdy nezamiloval. A kladl jsem si otázku proč tam chybí otec princezny? Ani královské rodiny v pohádkách už nejsou kompletní. Kdyby se aspoň řeklo, že padl ve válce nebo zemřel na covid ()

Andy.222

Ten nápad zase tak špatný nebyl a herci byli slušní a celkem se snažili, to bylo vidět. Ani triky nebyly špatné, ale co naplat - ten scénář je katastrofa. Postavy se chovají jak banda idiotů i na poměry pohádkové jednoduchosti a nemyslím si, že je to vina herců - na to se jako idioti chovali všichni od Aničky až po Zlatu. Pár světlých momentů to mělo - Kotek s dětmi například působil opravdu jako učitel, kterého chcete, takže to není úplný propadák, ale "pouze" dost promr... haná šance. ()

jarmil8

Jak se říká, "pěkné obrázky", a také sympatické obsazení. Balancování mezi polohou infantilní (hvězdy a jejich kostýmy) a přirozenější (lidová ves) navíc usazuje do vod zapomenutí obvyklý mor posledních českých filmů a pohádek - absence táhnoucího příběhu, tedy lepšího scénáře. ()

kirstine

Na pohadku to bylo fakt povedene. S ohledem na to, jake pohadky v poslednich letech vznikaji. Dialogy byly vtipne, pribeh hezky promysleny. Snad jen princeznu mohli najit taky u nas 🤷‍♀️ ()

tata22

No, řeknu Vám, moc jsem nečekal, po letech trápení s českými pohádkami. Na jednu stranu musím přiznat, že tentokrát to taková hrůza nebyla, na druhou stranu ale zase žádné veledílo. Vše zachraňovali vedlejší postavy a Tereza Ramba přímo zářila vedle, jako vždy pouze se vyskytujícího Kotka. Hlavní dějová linie byla neuvěřitelně slabá a zase se spoléhalo na vedlejší děj a postavy. Zřejmě se z toho stává tradice a filmaři se tím snaží zachránit co se dá. Nevím ale jestli je to ta správná cesta ale po Andělu Páně zřejmě všichni pochopili, že nic nového nevymyslí tak se snaží zachránit to těmi přilepenými ději okolo. Herci se vesměs dost snaží al často je mi jich až líto, když nemají co hrát, viz např. princezna a Kotek sám. No, holt v českém filmu lépe už bylo a v pohádkách je to asi vidět nejvíc... ()

Falwic

Dávám 2,5 hvězdy. Pomohlo by zkrácení stopáže. Přidal bych černého trpaslíka (vydrží daleko déle než bílý). Objevil se zde sníh a to dávám jako plus. ()

medveed

V kontextu české pohádkové tvorby posledních cca deseti let, jde asi o nejlepší počin, takže mhouřím oči a dávám 4 hvězdy. Příběh, ač zasazen do dob "Ladových kreseb", je rovněž velmi aktuální, a to zjm. tím, že všechny mužské postavy jsou pasivní, směšní, zmatení (nebo kombinací uvedeného) a veškerý "drajv" děje zajišťují ženy. Doba chlapských soubojů prince Radovana a Kazisvěta o srdce půvabné Lady, mající na čele zlatou hvězdu, je dávno minulostí... 70% ()

charles3

Nádhera! Pokud se České televizi povede každý druhý rok natočit podobnou vánoční pohádku jako v posledních letech (předtím Anděl Páně 2 a Čertí brko), nemá se rozhodně za co stydět. Janák překročil svůj stín a natočil úžasnou věc, které by za normálních okolností klidně slušelo i velké plátno. Tereza Ramba zde ztvárnila brzy po Vlastnících svou druhou životní roli, navíc jí to zde s úsměvem, radostí v očích a parukou velice sluší. Skvěle hrají i Geislerová a Sokol. Tato pohádka by se mohla stát vánoční klasikou stejně jako Tři oříšky, Tajemství staré bambitky nebo Andělé Páně. ()

Alisha666

Hvězdný prach po Česku? Eeeh, upřímně nejlepší na tom byly hlášky a komentáře mojí babičky... I když to nebylo tak otřesné jako jiné pohádky z posledních let... ()

JeyeK

Scénář bez nápadu, postavy bez výrazu. Baví Vás to ještě pořád, pane Janák, a nebo už ty pohádky jen tak střílíte z nutnosti? 30 % ()

rozum i cit

Vzhledem ke kvalitám jeho posledních dvou pohádek jsem se na nový vánoční příspěvek Karla Janáka velmi těšila. Bohužel přišlo značné zklamání. Začátek filmu vypadal vcelku slibně: Kotek v roli vesnického učitele uvěřitelný a sympatický, zasněžený skanzen pěkný, princezna po dlouhé době nadprůměrně krásná, navíc v pěkném kostýmu, stylizace s orientálními paláci na nebi zajímavá a na naše poměry dost kvalitní, příběh s relativně originálním nápadem (Hvězdný prach neznám, takže netuším, do jaké míry scénárista opisoval.) pádu hvězdy a záření, pokud dotyčný/á miluje, Ramba příjemná, zkraje i náznak humoru, ale pak přišel pád do díry, z níž se film až do konce už nevyhrabal. Zbytek příběhu nesmyslný, postrádající jakoukoli logiku, vývoj i spád. Rozvleklá nuda bez obsahu a emočně prázdný film. Největší zradou a utrpením, které má hlavní hrdina způsobit princezně, aby ho přestala mít ráda, je ztratit paměť a tvářit se až do konce filmu netečně (to jako vážně?). K tomu královna (jejíž oděv à la královna Viktorie navíc Adamovské neslušel), která bez náznaku odporu akceptuje rady naprosto cizí ženské; Bezejmenný, jehož postava byla jedna z mála s potenciálem, raději o záchraně své lásky pouze hovoří a k nějaké akci se rozhodne téměř minutu po dvanácté; postava Měsíce hloupá, žárlivé Proximy sice zlá, ale tak nějak prvoplánově, bez další charakteristiky a plasticity, Siriova až trapná. Zde bych zároveň ráda apelovala na české tvůrce a výtvarníky, aby konečně přestali kopírovat styl Pána prstenů a Harryho Pottera. Vidím to už poněkolikáté a takřka vždy to působí jako pěst na oko. Ve slovenském Vánočním přání takových prvků bylo sice také dost, ale jednak nepůsobily kýčovitě, jednak tam fungoval příběh, logika, pohádková atmosféra, vtip, psychologie, herecké výkony a chemie mezi hlavními postavami, kamera, střih i hudba, zkrátka všechno, takže to ve výsledku nevadilo. Stejně jako v případě vizuálního zpracování pekla v Nejlepším příteli, kde do sebe rovněž všechny součástky zapadly tak, jak měly. Ovšem ve chvíli, kdy je scénář prázdný, to pouze vyzdvihne nedostatky snímku. Zdejší vysoké hodnocení O vánoční hvězdě si neumím vysvětlit, snad za to může už vkus diváků zkažený letitým sledováním nekvalitních kusů, takže cokoli s dobrou kamerou stačí na vysoká procenta. Vážně vám připadá tato pohádka stejně dobrá jako Nejlepší přítel, Princezna a půl království (oba rovněž 63%) a Vianočné želanie (65%)? Letošní Hodinářův učeň byl o úroveň výše, stejně jako je o sto procent lepší např. Kouzelný měšec, přitom oba tyto filmy zde mají pouhých 58%. I koprodukční Zázračný nos (55%) byl daleko lepší, protože měl opravdový příběh a myšlenku. Nicméně oceňuji, že ve Vánoční hvězdě se alespoň nikdo nepitvořil, a pohádka tak nevyvolávala při sledování pocity studu jako některé jiné. To ovšem nestačí na vysoké hodnocení. Stejně jako sníh ještě nedělá dobrou pohádku. Takže pane režisére, za mne takto už ne, příště lépe, prosím. Vaše dvě předchozí pohádky si ovšem ráda pustím kdykoli znovu. () (menej) (viac)

Chlo0opek

Nevšední námět, sympatická představitelka princezny, potrhlá Tereza Voříšková, hezké kostýmy i zpracování - ve výsledku fajn vánoční pohádka. ()

GLaDO

Tak tohle se moc nepovedlo, pohádky z české scény nikdy nebyli nic moc snad kromě dvou (S čerty nejsou žerty a Pekařův císař) a tak i tahle pokračuje v tradici. Náhodou jsem se na to koukal po večeři s matkou, která není kdovíjaký filmový odborník, i matka ovšem vrhala oči v sloup z naprosto hloupého scénáře, který působí, jako by byl napsán za pět minut seance na toaletě. Ve výsledku se jedná o nechutně lacinou vykrádačku vynikajícího Hvězdného Prachu, česká scéna má obrovský problém s jakoukoliv akcí, vše působí jako divadelní představení, vše je maximálně usměrněné pro to, aby se náhodou kvůli dětem na kameře neobjevila ani kapka krve, jako kdyby měli děti být naprosto nedotknutelní svatoušci, já v šesti letech valil bulvy na Aliena a Conana. Dnešní děti jdou spíše po rozbalení dárků hrát Fortnite, toto je jednoduše nemůže nijak zaujmout, kdyby ta hvězda v jedné scéně alespoň omráčila stráže místo toho, aby je jen oslnila… Naprosto sterilní, dávám dvě hvězdy za pokus o vánoční náladu. Scénář nedává smysl. ()

Tom10000

Sledováno již 25.12.2020, ale i letos, 23.12.2021. Příjemná štědrovečerní pohádka pojednávající o lásce, která může překonat silné zlo a zachránit naše hlavní hrdiny před smrtí a smutkem. Na hvězdném nebi se chystají zásnuby hvězdy Deničky a mocného Siriuse. Samotnou nejsilnější hvězdu tajně miluje Proxima, kamarádka Deničky, jež si ale přeje Siriuse sama pro sebe. Klidně pro to i Deničku shodí na zem, jak se také stane. Sirius ve skutečnosti myslí pouze sám na sebe a zásnuby považuje za zvýšení své reputace. Samotnou zlou proximu miluje bílý trpaslík, ten je v nitru hodný, ale udělá cokoliv, aby na Proximu udělal dojem. Pro ni je trpaslík zcela ukradený. Siriusův služebník, Bezejmenný, svému pánovi rád pomáhá, a je natolik skromný, že i když tajně Deničku miluje, nedává to najevo. Příběh začíná shozením Deničky na zem, kde se střetává s Václavem, učitelem hudby. Pro něj je zase důležitá princezna, ale ví, že na ni nemá. Poté, co Deničku přijme, se vydává znovu k jezeru, kde princezna Amálie trénuje bruslení. Denička ví, že jí hrozí vyhasnutí, pokud se nevrátí zpátky na nebe, a potřebuje alespoň u někoho být. Když se u jezera opět setká s Václavem, časem zjistí, jak přežít. Pokud bude Vašek na Aálii myslet, jejich čistá nesobecká láska jí pomůže (...). Příběh pěkný, vtipný, a na poměry dnešních pohádek povedený. Tereza Ramba jako Denička, známá i z Pekla s princeznou, zde opět prokázala svůj herecký um. A Ondřej Sokol coby Sirius byl sice namyšlený, ale pobavil. I Kryštof Hádek coby Bezejmenný, známý z pohádky Korunní princ, byl velmi dobrý. 95 procent. ()

futislav

Zase tak špatné to není. Je smutné kolik herců už neumí mluvit a věrohodně hrát. Drmolí, přehrávají, chodí jako loutky a tak dál. Ale příjemně překvapily třeba astronomické fórky a princip odlišení pravé lásky rozzářením. Myslím, že se na to docela dá dívat a že jsou v poslední době k vidění mnohem horší pohádky. Tohle má aspoň napětí, občas humor a taková Tereza Ramba je zde asi nejvěrohodnější. Tedy kromě Geislerové, která hraje sama sebe. ()