Klan Gucci

• Česko Klan Gucci (viac)
USA, 2021, 164 min (Alternatívna 151 min)

Réžia:

Ridley Scott

Predloha:

Sara Gay Forden (kniha)

Kamera:

Dariusz Wolski

Lady Gaga, Adam Driver, Al Pacino, Jared Leto, Jeremy Irons, Jack Huston, Salma Hayek, Alexia Murray, Vincent Riotta, Gaetano Bruno, Camille Cottin (viac)

Klan Gucci je inšpirovaný šokujúcim skutočným príbehom impéria talianskeho módneho domu. Tri desaťročia rodinnej histórie, v ktorej nechýbajú láska, zrada, dekadencia, pomsta ani vražda, skladajú dokopy mozaiku toho, čo všetko so sebou nesie slávna značka Gucci. (Forum Film SK)

*CARNIFEX*

Ani skvostné herecké obdadenie, nedokáže tento mimoriadny príbeh, dotiahnuť na vyššiu ako ľahko nadpriemernú úroveň. To spracovanie nie je nijak prevratné, akoby šlo o nejakú “smiešnu” rodinu od Ozety Dukla Trenčín. Neviem no, Ja osobne som teda čakal ďaleko viac, i keď napriek stopáži som sa nenudil (zrejme zo zvedavosti). Dalo sa, no Ridley v tomto prípade nijak mimoriadne neohúril. ()

D.Moore

Hvězdně obsazený mafiánský film bez mafiánů ve stoprocentně poutavém podání Ridleyho Scotta. Když jsem předevčírem psal, jak moc mě pohltila Poslední noc v Soho a jak se to povede málokterému filmu, tak trochu jsem doufal, že Klan Gucci bude dalším takovým. A naštěstí ano. Strhující hrabivá sága těží z hvězdného hereckého ansámblu stejně jako ze Scottovy nijak exhibující, ale přesto dokonale vtahující režie. Lady Gaga je pro mě po tomhle výkonu už navždy hereckou sázkou na jistotu, Adam Driver potvrzuje, že po hudbě Johna Williamse je tím nejlepším, co nám přinesly nové Star Wars, Al Pacino je klasický Al, očividně spokojený, že dostal pořádnou roli, a děsně mě bavilo sledovat zase v kině jeho um (scéna "Ne!" je nezapomenutelná). Jared Leto se ani pod (výbornou) maskou neztratil, což je dobře, Jeremy Irons a Salma Hayek mají ze všech asi nejmenší role, ovšem neznamená to, že si je právem nevychutnávají. Jeden z filmů roku, bez debat. ()

Dan9K

Já bych snad nad těmi čtyřmi hvězdami i váhal, ale asi potřebuji kompenzovat ty kraviny, co tu píšou ostatní o nekonečné nudnosti a falešných přízvucích. Klan Gucci je klasické rozmáchlé drama se skvělými herci a přitažlivým tématem, které jsme měli v minulosti tak rádi, ale dneska už vyžadujeme, aby se dva obří roboti spolu mlátili, jinak nás filmy nebaví. Na jednu stranu se kritizuje, že je film nudný a zdlouhavý, na straně druhé se kritizuje, že snímek přeskakuje některé části. Že by diváci ocenili, kdyby se po dvou a půl hodinách z toho ještě na další hodinu a půl stala detektivka? Pochybuji. Spíš by asi nejradši přeskočili to všechno předtím a měli jen tu detektivku. Já jsem asi v tom týmu, kde bych i ocenil, kdyby to bylo delší, protože někdy se třeba upeče nějaká dohoda, je střih, mám za to, že je třeba druhý den a ono je to o tři roky později. Film ale rozhodně není nudný. Děje se v něm spousta zajímavých scén, zabrousíme v podstatě do několika žánrů a nad tím vším ční odér mafiánského filmu ála Kmotr. Musím vyzdvihnout úžasný herecký výkon Stefani Germanotty, ta paní je opravdu skvělá. Změnila tvář pop music a má na to stát se klidně herečkou no. 1. Líbil se mi ostatně ale i Adam Driver (a samozřejmě i ty legendy, co tam hrajou s nima). Ano, není to výjimečný film, ale je to kvalitní film a 70 % je málo. ()

Hild

První hodina super, ale pak jsem měla co dělat, abych si udržela pozornost. Celé je to takové rozvleklé a roztahané, místy jsem se opravdu nudila. Pro mě tomu filmu chybí nějaká ta duše, něco, čeho bych se mohla chytit, ani postavy mě příliš nezajímaly. Režie mi přišla strašně odtažitá a bez pořádné dynamiky. Konec se pak taky jakoby tak nějak stal, ale vlastně úplně bez nějaké důležitosti či dramatičnosti. Zkrátka mi to nesedlo. ()

Faustka

Zažili osudový pád, i tak zůstali nesmrtelní. Na značku Gucci nikdy finančně nedosáhnu, ovšem můžu je poznat i jinak. Ten nemilosrdný svět snobství, lesklého pozlátka, bohatství, intrik a nenávisti. Byl to zajímavý náhled do zákulisí úspěchu a na zcela běžné starosti, jaké máme i my, obyčejní lidé. Můj svět je naštěstí jinde a tam patřím. ()

gogo76

"Please, you can call me... seňora Gucci." R. Scott má stále čo ponúknuť a stále to vie. Do filmu napratal množstvo hviezd a dokázal to ukočírovať. V menších úlohách zažiaril každý. Al Pacino, J. irons i trochu kritizovaný J. Leto, ktorý to možno herecky prehrával, ale mne sa jeho pošahaný magor páčil a občas ma pobavil. Samostatnou kapitolou je hlavná dvojica A. Driver a L.Gaga. Driver za posledné 2-3 roky naozaj právom vystrelil do top kategórie hercov. L. Gaga ma však svojím výkonom odrovnala najviac. Popravde ako speváčku som ju neznášal a prvé zmienky o herectve som bral s úškrnom ako L. Dicaprio. No úsmev mi zmrzol. Mýlil som sa a L. gaga zažiarila ako diamant. Jednoducho ju nejde prehliadnuť, táto rola jej sadla dokonale. Celkovo veľmi pozerateľný a divácky vďačný film, ktorý aj pri tv premiére určite priláka mnoho divákov. 80%. ()

pepo

Elegantna rodinna freska, ktora dokaze pobavit aj strhnut. Napriek nie uplne strhujucej teme. Herci si to uzivaju (hlavne Pacino pripomina preco je legendou) a az na Jareda Leta to funguje pqradne. Ridley stale caruje a je uplne jedno v akom zanri sa pohybuje. Velmi som si to uzil. 8/10 ()

Xmilden

Takže vážení je to tady znova. Ridley Scott se rozhodně neflákal a předložil nám během krátké doby dva snímky. Zatímco Poslední souboj mě strhnul hned od úvodních minut. U Gucciho rodiny mě poměrně dlouho trvalo než jsem se dokázal zakousnout. Nicméně, skvělý soundtrack, parádní herecké výkony (Lady Gaga je bez debat skvělá herečka) a Driver? Toho je vyloženě radost sledovat prakticky v každém jeho dalším filmu. Takže ač to zpočátku nevypadalo, Ridley to zase jednou všem ukázal. Ten člověk zkrátka umí. A budu se těšit na další setkání. 75% ()

liborek_

Zábavné a vizuálně opulentní v jednotlivých scénách, ale neuspokojivé v celku. Zpočátku to vypadalo na izolované vyprávění o vztahu Maurizia s Patrizií, ale film se postupně rozpadl do útržkovitého příběhu druhé a třetí generace podnikatelské rodiny Gucci a tohle rozmělnění při absenci jakéhokoli vysvětlujícího přesahu filmu ublížilo. I přes tříhodinovou stopáž je takové sousto prostě příliš velké. Nutně tak muselo dojít k různým rušivým zkratkám, posunům vůči skutečným událostem, epizodickým nedotaženostem a časovým skokům, které filmu neprospěly. Do značné míry tu narativní bezradnost udržovaly při životě herecké výkony, ale nevyrovnanost filmu podtrhuje zjevný kontrast mezi uměřeným herectvím (Adam Driver a Jeremy Irons) a karikaturním figurkařením (Al Pacino nebo Jared Leto). Stojí za vidění, ale nic, k čemu bych se chtěl vracet. ()

DJ_bart

klasická Ridleyovina, která je na můj vkus až moc hollywoodskej a přebujele amerikanizovanej crowd-pleaser. Při přepínání přízvuků herců jsem si navíc neustále říkal, proč role Gucci gangu nemohli hrát skuteční Italové..... cultural appropriation at its finest. ()

Shakers

Asi by som sa na tento film nepozrel, pretože ma nejaký Gucci nezaujíma, lenže toto je film Ridleyho Scotta a ten si pozrieť musím. A dobre som spravil. Ridley aj pokročilom veku chrlí filmy ako horlivý mladík, čo je skutočne obdivuhodne. Prišlo to trošku dlhé, no že by som sa výrazne nudil nemôžem povedať. Herecky je to brilantne obsadené, Adam Driver znova perfektný ako v Scottovom predošlom filme. Zvodná Lady Gaga mu dobre sekunduje, no zaujmú aj vedľajšie postavy, kde sa predstaví Al Pacino, Jeremy Irons alebo Jared Leto, ktorého tu nespoznáte. Príbeh je trošku rozťahaný, no ponúkne nám s každého obdobia niečo, celkom dobre to plynie vpred a aj preto som sa moc nenudil. Navyše vyber pesničiek je perfektný a výborne sedí. Intrigy v rodine Gucci nechýbajú a hlavne o tom je tento film. 75% - 4* ()

filmfanouch

Měsíc po premiéře Posledního souboje do kin dorazil další film Ridleyho Scotta, který tentokrát z 14. století přeskočil do 20. století a pojednává o krušných letech společnosti Gucci. Scottova 2. letošní novinka rozdělila diváky, kdy se jedni nebáli Klan Gucci označit za Kmotra v prostředí módy s nádechem shakespearovské tragédie, druzí se zase nebáli zajít tak daleko a označit Klan Gucci za mišmaš, který působí jako dva filmy v jednom. Dokáže si tedy Ridley Scott po Posledním souboji udržet čerstvě znovu vydobytou reputaci?   Kolem režie se dříve motal Martin Scorsese a jeho uchopení by při vzpomínce na filmy jako Casino či Vlk z Wall Street bylo rozhodně divácky vděčnější. Ridley Scott totiž není Martin Scorsese a ani nehodlá točit jako Martin Scorsese. Nejblíž k Scorsesemu je Klan Gucci ve zvolení hudební dramaturgie, kdy dojde například i na Baby Can I Hold You Tonight od Lucianna Pavarottiho a Tracy Chapman. Nadále poté platí, že Ridley Scott spíše schopným realizátorem než filmařem s jasným autorským rukopisem. Scottovy počátky u výtvarné školy jsou nadále poznat především v jeho pověstném dohledu nad výraznou vizuální stránkou. Nejdůležitější je ovšem na Klanu Gucci to, že trvá 164 minut a přesto dokáže dostatečně diváka po celou dobu upoutat a předvést zajímavé pozadí značky Gucci v poslední čtvrtině 20. století.   Lady Gaga už na sebe sice upoutala pozornost silným výkonem v předělávce Zrodila se hvězda od Bradleyho Coopera, zde jí ovšem čekal další těžký úkol. Herecky se držet na úrovni jejích kolegů Adama Drivera, Jareda Leta, Jeremyho Ironse a Al Pacina. Lady Gaga ovšem zvládla obstát a komplexní postavu Patrizie Reggiani uhrála takovým způsobem, že jí minimálně druhá oscarová nominace za herectví určitě nemine. Už jen kvůli tomu nahranému italskému akcentu je to povinnost.   Právě zmíněná mužská čtveřice poté dle očekávání nezklamala. Adam Driver potvrzuje status jednoho z nejlepších herců své generace, Jeremy Irons i Al Pacino dokazují, že na to herecky stále mají a Jared Leto je zde v nejsilnější herecké formě od Klubu poslední naděje. Za zmínku určitě stojí i Salma Hayek v roli vědmy Giuseppiny Auriemmy.   Klan Gucci ve finále bude patřit k nejzábavnějším Scottovým filmům. Ze všech Scottových filmů, které mají ke komediím daleko k nim bude mít Klan Gucci minimálně nejblíže. Nejzajímavější je na něm ovšem právě pozorovat vývoj postavy Patrizie Reggiani. Ridley Scott dokázal naprosto prodat retro atmosféru, které velmi pomáhá dobová výprava. Za zmínku stojí i parádní masky (především ta Jareda Leta) a Scottův prakticky dvorní kameraman Dariusz Wolski opět odvádí velmi dobrou práci.   Délka okolo 2 a 3/4 hodin může někoho vyděsit, film ovšem skutečně plyne neskutečným tempem, protože se v něm pořád něco děje. Ano, jisté pasáže možná mohli bez problému zmizet. Ano, oněch postav a jejich osobních linek je poměrně dost a na vše možná není úplně ideální čas. Každá stěžejní postava se ovšem nějakým způsobem vyprofiluje a dohromady skládá poměrně vypovídající mozaiku o ´´ mocném ´´ rodu Gucci, který postupně semele jedna žena.   Byl by z toho přeci jen lepší film, kdyby se této látky chopil právě třeba Martin Scorsese? Těžko říct, finální Scottova verze je ovšem ukázkou toho, že na to tenhle za pár dní 84-letý chlapík pořád má a po Posledním souboji si letos připisuje druhý solidní zářez. Vzhledem k tomu, že jeho další snímek Kitbag navíc půjde na streamovací službu Apple TV+ je Klan Gucci na delší dobu posledním Scottovým filmem, který dorazí do kin. I proto se rozhodně vyplatí nový snímek tohoto zásadního režiséra vidět na velkém plátně. I přes fakt, že rozhodně nebude pro každého..... () (menej) (viac)

JohnnyD

Na papieri to znie dobre, ale v prevedení na plátno je to rutinná biografia, kde sú síce skvelí herci, ale niektorí podávajú pomerne bizarné výkony (Al Pacino a Jared Leto), no najmä to má sterilný audiovizuál a rozvláčne tempo. Toto bol materiál pre Sorrentina. ()

666teen

Ridley je starý mazák. Takže si do svých filmů může dovolit ty nejlepší mluvící hlavy co jsou momentálně na trhu. I kdyby se chystal natočit telenovelu o pošahané, disfunkční famílii, která je z naprosto nepochopitelných důvodů jednou z top značek na ujetém trhu s předraženými, nevkusnými hadry a podobnou veteší. A to se jeden z rodiny tolik snažil dostat jejich výrobky tam kam patří. Na tržiště do afrických slumů. No nic, i snaha se cení. Ale pořád je to jenom ta telenovela. ()

HAL

Solidní rodinné drama i pro lidi kterým svět módy nic neříká - pro ně je House of Car...ehm, Gucci možná vlastně i lepší, protože nejspíš netuší jak dopadne. Ridley dokáže budovat dramatickou scénu jako málokdo na světě a má k tomu i herce, kteří svými výkony vyloženě žadoní o oscary (je to zvláštní, ale ona ta Lady Gaga vážně umí hrát). Až si říkám že bych od něj vážně rád viděl ještě nějakou epickou gangsterku. U ní by ani nevadila ta přestřelená stopáž - skoro tři hodiny na historku o jednom partnerském vztahu jsou trochu moc, zvlášť když se tahle story ani nesnaží o žádný přesah a prostě "jen baví". 7/10 ()

Goldbeater

Tenhle film u mě balancuje přesně na té hranici mezi 3 a 4 hvězdami. Celých těch 164 minut milionářské šachové partie a bodání do zad mě bavilo, navíc to představilo příběh, o němž jsem předtím neměl ani ponětí, a herecký ansámbl to má naprosto úchvatný, o tom žádná. Nejvíc mě bavily scény s Ironsem, Letem a Pacinem (zvlášť poslední zmíněný si hodně scén krade pro sebe a jsem rád, že dostal tolik prostoru). Lehce mě u herců rušil rozptyl v italských akcentech (Driver, Irons, Pacino umírněný a sotva zaznamenatelný X Gaga, Leto naprosto extravagantně přehnaný). Co mě však na filmu trochu mrzí, je dějová struktura. Na ploše 2,5 hodin měl Ridley Scott tolik prostoru k rovnoměrnému vyprávění celkového příběhu, přesto si u některých méně zásadních částí dává docela na čas a závěr pak oproti tomu působí uspěchaně a napojení finální scény postrádá jakékoliv vysvětlení, jak se k ní došlo a kde aktéři udělali chybu. Škoda, mě to všechno zajímalo. ()

mzss1

[65%] Viděno v kině. Pozvolné životopisné drama o rodině Gucci, na které se v pohodě dívá především kvůli dobrým hercům a jejich obstojným hereckým výkonům, tvořící zapamatovatelné postavy. Tak bych to jednoduše shrnul … Nicméně zkusím to mírně rozvézt. Délka filmu je dlouhá, ale dalo se to přežít. Asi tak cca poslední hodinka nebo posledních cca 50 minut bylo už dle mě takových natahovaných. Jasně, zřejmě se tam snažili vše vecpat, ale už to trochu ztrácelo mou pozornost. Přesto mě to moc nenudilo a jak jsem zmínil, ty herecké výkony byly docela dobré, prostě mě bavila většina postav. Lady Gaga mě zde překvapila, sehrála solidní výkon; prostě ztvárnila mrchu, co se nasrala do té rodiny. Stejně tak jako neutrální Adam Driver, který mě nikdy moc nebavil, ale zde ušel. Potěší i Jeremy Irons nebo Jack Huston. A nejvíc mě asi bavil Al Pacino a Jared Leto. Pacino zde už viditelně zestárl a ztloustl, ale to své charisma ještě neztratil. Naproti tomu Leto zde působil jako vtipná figurka, ale upřímně řečeno - díky němu jsem se párkrát opravdu zasmál. Filmový soundtrack  byl obyčejný, ale ty klasické, známé písně byly super. Takže škoda poslední té hodinky, která už mě trochu nudila a moc urychleného závěru. Chápu, že tohle není na místě, abych si nějak zvlášť stěžoval, je to podle skutečnosti, ale trochu bych to víc zvýraznil, prostě nevím. Dějově to ničím zajímavé není; zkrátka sledujeme sled postav a jejich následných činů. Na tento snímek jsem šel vcelku náhodně, neměl jsem žádná očekávání, neoslnil mě na maximum, ale ani neurazil. Jednou se to vidět dalo a k tomu hezky na velkém plátně. Klady to mělo, tak proč ne? ()

dr.horrible

Zábavné obludárium. Hlavne v prvej polke je to luxusná prehliadka, s vyčačkaným retro soundtrackom a perfektnou Gagou. Problém nastane, keď sa dopracujú ku konfliktu, ktorý je na 165-minútový film nedostačujúci, navyše ho réžia ani nechce rozvíjať. Všetkým dôležitým zvratom je pôda budovaná skrz dve scény. A režisér to vie, že je to do kina málo. A tak strieda fotogenické lokácie s múzejnými modelmi, operu s klasikou a New Order s Tracy Chapman. A prepaluje charaktery, ale že tak  nehanebným spôsobom, že zaprvé diváka nedokáže doviesť k akýmkoľvek sympatiám s hocikým, zadruhé nevysvetlí motivácie a vzťahy (Spomínate  zvraty budované skrz dve scény? Ochladnutiu manželstva je ich venovaných presne nula, a zo zamilovanosti a Father, Son  and House of Gucci, prechádza bez jediného náznaku, k prakticky 360 stupňovému charakterovému obratu postavy Adama Drivera), a za tretie uletí. Uletí v Letovej neprerušovanej paródii buržoáznych stereotypov, za ktorú by ich mala rodina pohnať k súdu a oproti ktorej bolo aj také I Tonya dôstojnou poctou historickým postavám. A uletí si s Gagou.  A tým to vlastne zachráni, pretože z filmu bez poriadnej zápletky, spraví opulentnú exhibíciu talianskeho temperamentu, ruského prízvuku a bižutériového gold digger primitivizmu z kaderníckeho salónu a od veštice spoza plenty. A je to  guilty pleasure jak hovado, choďte nato kvôli Gage! Keď sa to udomácni s ostatnými skutočnými príbehmi v nedeľu večer v telke, nebude to už v dabingu ono. ()

sochoking

Lady Gaga pokiaľ v erotických scénach neukáže kozy, nebude mať u mňa rešpekt nikdy! Navyše vo filme hrá afektívnu pochvu, takže nad 50% nepôjdem ani zaboha!! ()

Byly uděleny Zlaté maliny

Byly uděleny Zlaté maliny

27.03.2022

Jak už bývá každoroční tradicí, den před rozdáním zřejmě nejprestižnějších filmových ocenění, jakými jsou Oscary, přichází i udělení nejznámějších anticen. Zlaté maliny každý rok směřují nejhorším… (viac)

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

28.11.2021

Blade Runner jako seriál?

Blade Runner jako seriál?

23.11.2021

Legendární režisér Ridley Scott (Černý jestřáb sestřelen, Gladiátor) má poslední měsíce pěkně na pilno. Krátce po sobě mu totiž vyšly hned dva filmy, nejprve chválený Poslední souboj, který v kinech… (viac)

Pokračování Gladiátora se blíží

Pokračování Gladiátora se blíží

30.09.2021

Legendární režisér Ridley Scott potvrdil, že se skutečně chystá natočit pokračování Gladiátora. 83letý režisér nedávno dokončil dva nové snímky, Klan Gucci a Poslední souboj, oba dorazí do kin ještě… (viac)