Takí normálni zabijaci

• Česko Takoví normální zabijáci (viac)
USA, 1994, 118 min (Director's Cut: 122 min, Alternatívna 114 min)

Mallory nemala mnoho dôvodov, aby bola šťastná. Otec ju tyranizoval a sexuálne obťažoval a matka nepodnikala nič na jej obranu. Keď sa dievča náhodne stretlo s  Mickeym, bola z toho láska na prvý pohľad. Ešte v ten istý večer si tajne požičali auto Malloryinho otca, ten však nahlásil krádež na polícii a Mickey putoval za mreže.  Podarilo sa mu však ujsť a tak sa onedlho znovu objavil u Mallory. Jeho stretnutie s jej rodičmi malo hrôzostrašný priebeh a skončilo sa smrťou oboch z nich. Mladí milenci sa dávajú na útek a nechávajú za sebou ďalších mŕtvych. V médiách získavajú čoraz väčší priestor a polícia im je na stope...Film, ktorý vzbudil kontroverzné reakcie je predovšetkým satirou na súčasné mediálne praktiky a všadeprítomnosť násilia v spoločnosti. (RTVS)

premhel

Skvělá režie, kamera, herecké výkony a prostě celkové pojetí. U sledování filmu jsem zapomněl na okolní svět. Je smutné, že tolik lidí nepochopí smysl filmu, který si zaslouží přívlastek "kultovní" a ještě se nestydí to hloupě komentovat. ()

jirikzaboj

Nemůžu se zbavit pocitu, že během tohoto filmu zvyká takzvaný kulturní paradox, kdy samotný účel byl podotknout, jak nadbytečně se pohlíží z mediálního hlediska na násilí a jeho oslavy. Ze sériových vrahů se stávají celebrity a na oběti se zapomíná. Možná bych snímek přijal lépe, kdyby si na takovou nota bene nehrál a pojal to ve stylu fun gore akce dvou psychopatů na roadtripu a ubíral výrazně na popkulturních odkazech. Pojetí vizuální stránky nepokládám za nápadité, ale poněkud okopírované a ne, nepřijde mi to dohromady s hromadným vražděním tak zábavné, protože už jen na oko to nevypadá moc kreativně a efekty se po celý film dost opakují. Střih je až moc nadbytečný a ubírá na zážitku chemie mezi hlavními postavami. Někdo může namítat, že jsem záměr Stonea nepochopil a má pravdu. Vůbec to nechápu, proč tak podivně zpracoval původní geniální scénář od Quentina. Nejlepší pasáž pokládám tu ve vězení, kdy je Mickey v interview a Robert Downey Jr. si krade film docela pro sebe. Kultovní film, který se těší rozporuplným názorům a já ho považuji při nejmenším jako průměrný. ()

Fujin

Má to poselství tak z toho musíš jít do kolen nebo seš nechápající mimoň... Střídačky černobílé a barevné, miliardy střihů a prostřihů a nudy kopec... pokud se ale teda chceš mrknout na něco pošahanýho a to co jsem vypsal Ti nevadí, pak hurá do toho. ()

freebob

Oliver Stone a jeho možná nejkontroverznější film který si tentokrát bere na mušku velký vliv televize a médií vůbec, které v současné době internetu plneho lží a dezinformací,získává opět na síle. ()

1234Horymir

Divil jsem, že jsem nikdy o tomto filmu neslyšel - navíc je z roku z roku 1994 a s tak vysokým hodnocením ... Po deseti minutách už je mi jasné, proč mě zcela minul. Je na mě příliš romantický. ()

Leopard12

Filmařsky na úrovni, super hudba, nadsázka je myslím jasná. A například z pohledu role Robert Downey Jr celkem poučné. Navíc krásný pohled na šílenost Ameriky a naší společnosti obecně. ()

leafroller

Už v necelé polovině filmu jsem nahlas vykřikoval, že by mě zajímalo, proč to nedostalo Oscara. Už to vím, Forrest Gump byl asi příliš silná konkurence. Navíc si nedokážu představit, že by vyhrál takhle brutální film. A přeci je na něm vše dokonalé. Kamera, střih, hudba, casting i samotné výkony herců mě uchvátily a ponechaly svíjet se ve filmové extázi. Oliver Stone je bůh a žádný čerstvý vzduch na tom nic nezmění. Haleluja!!!!! ()

Kelinej

Film, kde funguje i obraz bez zvuku, zvuk bez obrazu a soundtrack (díky za dva Coheny) bez všeho ostatního. Tarantino dodal přidrzlý námět, Stone k tomu přidal svoji syrovost i surovost a herci hráli jako o život. Možná bych i našel lepší společenské satiry, ale sotva tak precizně a přitom originálně zpracované. ()

gauchingman

Už Fjodor Michajlovič viděl, že takový vrah, kterých poznal osobně v sibiřském "sanatoriu" bezpočet, je citlivý a něžný člověk a že "vina" je jinde, resp. že je to něco, co se líně převaluje v podsvětí, unyle vysílajíc signály do kolektivního podvědomí tupých lidských stád a hord. ---------- P.S. V tomto duchu je pan Oliver vizionářem (totiž ne vrazi, ale média jsou skutečné krvelačné bestie!) a srovnávat jej s "černohumorným vypravěčem" Quentinem, je velké nedorozumění a blamáž!!! (Aneb jak říkají žabožrouti: blamá-Ž). ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore