J.F.K.

USA / Francúzsko, 1991, 189 min (Director's Cut: 206 min, Alternatívna 181 min)

Réžia:

Oliver Stone

Hudba:

John Williams

Kevin Costner, Kevin Bacon, Tommy Lee Jones, Laurie Metcalf, Gary Oldman, John Larroquette, Beata Poźniak Daniels, Michael Rooker, Ron Rifkin (viac)

Neworleanský státní zástupce Jim Garrison od počátku nevěří oficiální verzi o atentátu na prezidenta Kennedyho potvrzené zprávou Warrenovy komise, která vraždu označila za akt jedince. Podle jeho přesvědčení byl Lee Harvey Oswald pouze nastrčenou figurkou a atentát byl dílem spiknutí pravicových kruhů. Garrison s týmem spolupracovníků zkoumá všechny dostupné obrazové záznamy dallaského atentátu, jež potvrzují teorii o více střelcích. Další svědectví ho přivádějí na stopu skupinky pravicových kubánských emigrantů, ale nitky možného spiknutí vedou ještě dál k vysokým představitelům CIA a vojensko-průmyslového komplexu, kteří se obávali, že prezident Kennedy se po svém znovuzvolení odhodlá stáhnout americká vojska z Vietnamu. Řada výpovědí tuto teorii podporuje, ale nikdo nechce svědčit před soudem. Otřesen dalšími atentáty na Martina Luthera Kinga a Roberta Kennedyho, se Garrison rozhodne obžalovat uhlazeného kubánského obchodníka Claye Shawa z přípravy spiknutí proti prezidentovi USA. Tento zatím jediný soudní proces v souvislosti s atentátem na Kennedyho má negativní ohlas ve sdělovacích prostředcích a Shaw je nakonec pro nedostatek důkazů osvobozen. Otazníky kolem atentátu, který možná změnil moderní světové dějiny, stále zůstávají... (oficiálny text distribútora)

corpsy

Technická stránka, scenár, réžia, herci hrajúci nad svoje možnosti. Dokonalá filmová paráda. A úžasný pohľad na jednu z najznámejších záhad ľudskej histórie. ()

Astaroth12

Stone bravúrne zachytil smrť legendy amerických dejín a všetko čo po tej smrti nastalo. Je to o jednom prokurátorovi, ktorému nedá spávať atentát na Kennedyho. Neskutočné mrazivé a realistické spracovanie, kde sa myslelo na každý detail a stále do diváka niečo pumpuje a tak o nudu sa tento film ani maličkom neobtrel. Je tu veľa konšpiračných teórii, ktoré sú tak domyslené, že mi to vyrážalo dych. Paráda normálne nemám slová, len môžem smelo povedať, Bravo majstre. ()

berny2468

Jak to bylo doopravdy se zřejmě v nejbližších letech nedozvíme, ale tahle teorie se mi celkem líbí a mě osobně dava smysl. Film se snaží ukázat jak je americká vláda a tajné služby prolhané a zkažené, což já souhlasím. Ale zase se to snaží zachránit dlouhým proslovem, který mě bavil dokud byl o Oswaldovi. A právě ten proslov, který možná americkému diváku přijde zajímavý, tak mě přijde naprosto zbytečný. Natočeno je to velmi kvalitně a důvěryhodně. Herecký též skvělý, hlavně Sutherland s Oldmanem. Hudba je tragédie ( příliš patroistická). I přes zbytečnou délku jsem film dokoukal a ani jsem se moc nenudil. Ale přesto to je hodně přeceňovaný film....70%. ()

DEXTER099

Dlouho jsem tento film chtěl vidět,ale nějak jsem se do toho neměl.Jednak kvůli délce a za druhé,vždy se vyrojil nějaký jiný kousek.Jenže nedávno to dávali na ČT2 a já poprvé mohl zhlédnout tento vynikající film o smrti JFK.Ano tato událost už i nám Čechům byla podaná několikrát,ale i když zde jde samozřejmě o pohled známého hollywoodského provokatéra Olivera Stone,tak právě tento pohled mi je blízký.Ono v době kdy se USA musí lézt neustále do zadku (před pár lety možná ještě více) to moc lidem vonět nebude,přeci jen ta božská Amerika,nemůže být ani trochu špatná,ŽE.....Ale pokud někdo věří,že za celou událostí z 22.listopadu 63 může jeden člověk...,tak pak není divu,že tolik lidí věří,že pyramidy postavily jen lidé (ano schválně provokuji).Příběh má sice delší stopáž,ale pokud vás chytne příběh chytne ze začátku,tak naopak budete rádi,že se vám film snaží nastínit do nejmenších detailu.Třešnička na dortu je závěrečná řeč Kevina Costnera,při kterém s vámi určitě budou cloumat emoce,jako bouře s lodí.Za mě tedy celkově 90% a pět hvězd. ()

faana21

Pecka! Naprostá. Film, který po tři hodiny valí jak tank. Herecké výkony, skloubení dokumentu s fikcí, síla příběhu jsou ozdobami tohoto snímku. Osobně by mě strašně zajímalo, jak to tenkrát (ale i posléze) vlastně bylo. Nepozbylo by to tak ovšem onen háv nejistoty, nezastavil by se tak motor touhy neustálého přemýšlení, zda to nemohlo být ještě tak a tak, neztratilo by se celé to kouzlo "co kdyby"? ()

ledzepfan

Troška faktů, hrst neověřitelných informací, kopa konspiračních konstrukcí, spousta fantasie a vagóny Stoneových otisků. Velkolepě obsazeno, luxusně natočeno..... ale ve výsledku to není nic víc než zboží. Ocenění a dolary Ano, ale revoluce se nekoná... Proč asi? ()

Krt.Ek

V mém žebříčků konverzačních dramat zaujme tenhle snímek určitě velmi vysokou pozicí. Jak by taky ne? Vždyť má tři hodinovou stopáž a přitom nenudí ani minutu. Samozřejmě je to, alespoň pro mě jako milovníka historie a konspiračních teorii, díky neskutečně zajímavému tématu s kterým si Oliver Stone dokonale pohrál. 90% ()

Cimr

Megafilm obřích rozměrů. Takový ten po němž je nemožné nejít do nejbližší hospody na panáka. Jistě, můžeme vypočítávat slabiny (přílišná délka, americký patos, manipulace s reálnými fakty, přehršel jmen a reálií, v nichž se napoprvé nedá vyznat), ale asi nikdo z nás nemůže upřít, že bezvýchodnost situace hlavní postavy je vylíčena nebývale sugestivně. Tento film je velmi potřebný; ba dokonce se nebojím říct, že to je jeden z nejdůležitějších filmů americké historie. Ať si o Američanech myslíme cokoli, fakt, že pouhých 30 let po atentátu mohli natočit věc takto otevřeně kritickou a sžíravou, je obdivuhodný. Taky bychom potřebovali, aby se někdo skrz filmové médium podíval na naši nedávnou historii bez hřebejkovské nostalgie a nekompromisně ukázal na viníky prstem. ()

NinonL

Zvláštní. Vůbec jsem netušila, že tu nejšpinavější práci v případě atentátu na prezidenta Kennedyho (a jeho bratra) vykonávala (jak tvrdí Oliver Stone) síť homosexuálů. Všechny cesty ve filmu vedou k nim. Spřádali intriky, špinavé politické dohody, obchodovali ilegálně se zbraněmi, s drogami, organizovali po světě atentáty, manipulovali média. Všichni byli ve službách CIA a vlastníků největších zbrojařských koncernů. Společně pak jednali v souladu se zájmy nejmocnějších bankéřů. Tento film hodnotím jako skvěle udělaný. Nejen napětí, ale v mém případě i zděšení z každé další odkryté skutečnosti. Po celé 3 a půl hodiny, které trvá director´s cut. To se mi nestalo už hodně dlouho. ()

fannah

Naprosto dokonalé. Škoda že po 24 letech od natočení filmu stále nevíme vůbec nic nového a zřejmě to ani nikoho nezajímá. ()

agentmiky

Dlouho jsem se na film připravoval a teď mohu konstatovat, že tady se Stone blýskl na míle daleko. Oliver Stone patří mezi těmi neznámějšími režiséry za hotového perfekcionistu, což v některých filmech může být na škodu, ale tady své umění využil opravdu na sto procent bez nějakého zaváhání. Dodnes patří atentát na amerického prezidenta JFK do kolonky, kde panují různé konspirační teorie, a tak jsem byl velmi rád za film, který mně coby divákovi přiblížil tuto historickou událost. Film je zpracován opravdu perfektně, celkově to působí jako diamant vybroušený do briliantu, nemám absolutně žádnou výtku. Kevin Costner v hlavní roli předvedl opravdu báječný výkon, ale vedlejší role mě asi zaujaly ještě o chlup víc, tím mám především na mysli Tomy Lee Jonese s Joem Pescim. Příběh do sebe postupem času zapadal jako jednodílná skládanka, nemělo to prostě a jednoduše žádné do očí bijící hluché místo. Závěrečný, pro někoho možná trochu dlouhý, proslov Costnera byl bezchybným shrnutím filmu, který si budu pamatovat hodně dlouho a rád se na něj někdy podívám znovu, protože si to JFK rozhodně zaslouží. Za mě dávám 92 % ()

MartinezZ

Velice zajímavé, to ano, ale proti tomu jde neuvěřitelně přetažená stopáž a závěrečný proslov už bez posuvu nešel dokoukat. Navíc, bohužel, viděno v dabingu, který byl místy naprosto mimo obraz a hlasy postav mluvily, když ještě herec neotevřel dlouho pusu a nebo naopak domlouvaly, když už byl herec dávno zticha. CZ dabing naprosto podělaný. Bylo by to za 4*, ale výše uvedené tu jednu hvězdičku ustřelilo => naprosto jasný komplot! ()

zlabus

Asi první film, u kterého jsem do jisté míry ochotný tolerovat (levicovou) demagogii, protože tohle je to tak neuvěřitelně zručně natočeno a odehráno, že to člověk celou dobu víceméně jen s otevřenou pusou sleduje . Zavěrečná půlhodinová řeč shrnující veškerá fakta je dechberoucí. Z technického hlediska bezchybné, deset procent strhávám za onu zmíněnou demagogii, která je pro Olivera Stona bohužel tak typická. 90% Viděno z DC verze. P.S.: Je hezké si zavzpomínam na těch pár let, kdy byl Costner na vrcholu a točil jednu pecku za druhou, jen se tu nějak nemůžu zbavit dojmu, že znovu hraje Olivera Nesse z Untouchables a tenhle dojem samotný závěr filmu jen a jen podpoří. :) ()

havLord

Stone tyhle kritiky americkýho byznysově-politickýho systému umí. Film je velmi sugestivní, velmi strhující, šokující a obviňující. Pokud vás to dožene k tomu, něco si o tématu přečíst a nepřijmout jen tezi, kterou Stone předkládá, tím lépe. Pět hvězd ne za to, že Oliver předložil neprůstřelnou odpověď, ale že mě dokopal si o tom přečíst trochu víc, než jen to, co lze najít na WIki. ()

GodComplex

Olivera Stonea nijak zvlast nemusim a zde jsem cekal sterilni politickou nudu. Ze zacatku to tak i vypadalo, ale zvrtlo se to v mozna nejlepsi a nejpromakanejsi investigativni film o konspiracnich teoriich, ktery kdy vznikl. Totalne me to rozsekalo, sila scenare podporena faktem, ze se jedna o realitu, dechberouci monology (proslov Donalda Sutherlanda ve Washingtonu je dokonaly), skvela hudba Johna Williamse, ktera vam cele deni jeste intenzivneji pumpuje do zil, extenzivni plejada hereckych osobnosti... celkove vzato nejlepsi film Olivera Stonea. 9/10 ()

MikO_NR_1909

Napriek 3 hodinám veľmi pozoruhodný a majstrovsky zvládnutý politický snímok. Najlepší svojho druhu. Veľmi kritický portrét neutíchajúcich nekalých praktík tajných služieb. A Costner je fakt skvelý herec. Dopĺňa ho ukážkový strih, výborní vedľajší herci a dokonalý scenár. Skrátka masterpiece. ()

Luke7

Tento film je jako cesta do historie, povinná četba či film, který musíte rozhodně vidět. Veliký kus Americké historie, která čeká na své odhalení. ()

Vojcl

Brilantní filmová rekonstrukce zřejmě nejznámějšího prezidentského atentátu 20. století. Přes více než tříhodinovou délku nenechá diváka ani na chvíli uhnout pohledem z obrazovky a předkládá další a další šokující zjištění. Na to jak moc se ve své teorii Stone mýlil si bohužel budeme muset ještě hezkých pár let počkat, ale do té doby mu to totálně žeru :-) Nesmím zapomenout pochválit vynikající herce v hlavních i vedlejších rolích. ()

Freemind

Bohužel ani vynikající herecké výkony (Oldman!) a skvělá režie nedokázaly zastínit fakt, že je to paranoidní, účelová agitka s nesnesitelnou stopáží. Hodně dlouhé tři hodiny. ()

Die Teenage Mutant Ninja Smith

Die Teenage Mutant Ninja Smith

19.01.2007

Dovolím si navázat na svou vůbec první novinku a doplnit informace z ní. Opětovně půjde o nějakou tu drobnou informaci o novém projektu Tarantina a Rodrigueze s názvem Grind House a o Kevina Smithe,… (viac)