J.F.K.

USA / Francúzsko, 1991, 189 min (Director's Cut: 206 min, Alternatívna 181 min)

Réžia:

Oliver Stone

Hudba:

John Williams

Kevin Costner, Kevin Bacon, Tommy Lee Jones, Laurie Metcalf, Gary Oldman, John Larroquette, Beata Poźniak Daniels, Michael Rooker, Ron Rifkin (viac)

Neworleanský státní zástupce Jim Garrison od počátku nevěří oficiální verzi o atentátu na prezidenta Kennedyho potvrzené zprávou Warrenovy komise, která vraždu označila za akt jedince. Podle jeho přesvědčení byl Lee Harvey Oswald pouze nastrčenou figurkou a atentát byl dílem spiknutí pravicových kruhů. Garrison s týmem spolupracovníků zkoumá všechny dostupné obrazové záznamy dallaského atentátu, jež potvrzují teorii o více střelcích. Další svědectví ho přivádějí na stopu skupinky pravicových kubánských emigrantů, ale nitky možného spiknutí vedou ještě dál k vysokým představitelům CIA a vojensko-průmyslového komplexu, kteří se obávali, že prezident Kennedy se po svém znovuzvolení odhodlá stáhnout americká vojska z Vietnamu. Řada výpovědí tuto teorii podporuje, ale nikdo nechce svědčit před soudem. Otřesen dalšími atentáty na Martina Luthera Kinga a Roberta Kennedyho, se Garrison rozhodne obžalovat uhlazeného kubánského obchodníka Claye Shawa z přípravy spiknutí proti prezidentovi USA. Tento zatím jediný soudní proces v souvislosti s atentátem na Kennedyho má negativní ohlas ve sdělovacích prostředcích a Shaw je nakonec pro nedostatek důkazů osvobozen. Otazníky kolem atentátu, který možná změnil moderní světové dějiny, stále zůstávají... (oficiálny text distribútora)

AlfaNumerO

Viděn Director's cut, který přes svou délku 206 minut nenudil. Obsahově uvěřitelné a jen potvrzující, že politika je svinstvo, kterého se normální člověk nechce účastnit a je úplně jedno, jestli je to pod vlajkou amerických, ruských nebo jiných "bratrů". 87% ()

Jenda

Zajímavé zakomponování barevných, černobílých a původních záběrů a zamlženost, kterou člověk ale spíše vidí v televizních filmech odehrávajících se ve zlatých dvacátých letech. Na Johna Williamse místy až otravná hudba, která mi připomíná spíš muziku z nějakého levelu Diabla II. Občas přehrávání jinak vynikajících herců (např. šok po Kennedyho zastřelení). A prožitek v dnešní době kazí již i samotná osoba režiséra, ze které je dnes prachsprostý konspirační teoretik a Putinův apologeta. Měl jsem asi zrovna špatný mindset, ale ta délka byla ubíjející... ()

Beastmaster4

K tomuhle filmu se nechci moc rozepisovat, protože není co dodat a je zbytečné si hrát na chytráka. Je to perfektní filmařská práce spojená s podloženými fakty. Viděl jsem kdysi dokument o událostech kolem zabití amerického prezidenta Kennedyho, kde vyšetřovatelé předložili veřejnosti všechny důkazy, vyvraceli podstrčené hypotézy aj. Tenhle film je pak dokonalým dějovým doplňkem - je to vlastně podložený dokument, doplněný o herecké špičky a filmovou atmosféru. Kevin Costner zde předvedl jednu ze svých nejlepších filmových postav. Filmy Olivera Stona nemusím, ale tenhle patří mezi mé nejlepší (spolu s: ALEXANDER VELIKÝ). JFK na vás dýchne neopakovatelnou atmosférou, má své tíživé a napínavé kouzlo. ()

Shaqualyck

Kontroverzní POLITICKÁ provokace z hlavy Olivera Stonea aneb jak to tenkrát asi nebylo... Anebo bylo?! To už se nikdy nikdo nedozví, neb na celé kauze leží dnes neprostupná vrstva mediálního balastu a spekulací všeho druhu. Ono to, že je něco na první pohled křišťálově čisté, ještě neznamená, že to celé nemůže odporně páchnout. A tohle prostě smrdí na sto honů... Minimálně v očích pana režiséra, který opět dokazuje, že je sice obratný fabulátor a všemi mastmi mazaný manipulátor, ale především brilantní filmař, který nepřednáší, ale vypráví. Herce vede přesně a sebejistě a nemá potřebu exhibovat. J.F.K. je navíc přes tři hodiny dlouhé (převážně konverzační) drama, ale těžko byste o filmu řekli, že je zdlouhavý, ukecaný nebo snad nedejbože nudný. A přitom je to našlapané archiváliemi až po střechu. Nechodí po této planetě mnoho tvůrců, kteří by něco podobného dokázali natočit. Oliver Stone je jedním z nich. ()

jerry12

100%. Jedna z nejvýznamnějších událostí amerických dějin, která se stala nesmrtelnou především díky záhadné nejistotě, kterou v lidech vyvolala řada dosud nezodpovězených, závažných otázek. Oliver Stone je specialista na citlivá témata americké historie, jeho zapálenost pro každé specifické téma je vyloženě cítit z vážnosti a citlivosti, jež do svých filmů vkládá, a zrovna JFK by se měl stát povinně promítaným snímkem na hodinách historie v rámci (nejen) amerického vzdělávání. Proč? Případ atentátu na JFK je jedním z nejrozsáhlejších a nejautentičtějších (bohužel nepřímých) důkazů paradoxu autorit, toho skutečného a reálného principu fungování amerických tajných složek, zároveň je však také dokonalým prostředkem k vyvolání potřebné skepse v mladých lidech, jejichž nesmyslná oddanost systému na základě nepodložených příčin často bere dech. Osobně se divím, že jsme se takového filmu vůbec dočkali a že se neobjevil někdo výš, v jehož zájmu by bylo zavřít jej do trezoru nebo ho silně cenzurovat, jako se to dělalo za totalitních časů v Evropě. Ta konspirační perspektiva, na níž JFK stojí, nezachází do extrémních vzorů, jako tomu je u řady jiných konspiračních teorií, ale drží se nezpochybnitelných (a mnohdy děsivých) fakt, jejichž význam bohužel veřejnosti často uniká. Oliver Stone si s problémem přístupnosti amerického lidu k případu JFK poradil brilantně, a to především díky tomu, že se sám případem dlouhá léta zabývá. Garrisonova teorie je jednou z nejpravděpodobnějších teorií atentátu a jestli byla z těch stovek teorií některá, jíž bylo potřeba zformovat do hollywoodského nekonvenčního trháku pro širokou veřejnost, pak to byla právě tato. Narativní struktura vychází ze skutečných událostí, Stone se drží reálií, avšak zároveň je dynamicky podtrhuje aktivitou v rámci toho, co diváci od filmu vyžadují, působivě vykresluje všechny okolnosti, pečlivě a citlivě poukazuje na nejdůležitější dílky teorie a ty méně důležité pro jejich nedostatečnou prokazatelnost nebo zbytečnost v rámci příběhu jako celku vynechává, tudíž má divák pocit, že sleduje neustále se rozvíjející, napínavou a deduktivní detektivku, jejíž princip však vychází z kontextu skutečných událostí. Kevin Costner je dokonale precizní ve své roli, stejně jako byl Jim Garrison při svém celoživotním boji, na jehož konci měla být historická autorita odhalující jeden z nejrozsáhlejších zločinů v dějinách Spojených států amerických. Stone (stejně jako Garrison) se vůbec nezabývá tím, nakolik je materiál vůči veřejnosti morální nebo vhodný vzhledem k oficiální teorii, prostě se dívá až fanatickým způsobem kupředu a v těch, kteří o pravosti oficiální teorie dosud nepochybovali, vyvolává obrovsky silnou katarzi, na jejímž základě snad i ten nejnaivnější a nejdůvěřivější člověk přehodnotí své životní postoje. Jim Garrison jako archetyp Hrdiny prokázal svou pravdu aspoň zčásti, jelikož v opačném případě by se sám stal obětí toho komplexního spiknutí. To Oliver Stone a Kevin Costner si neporadili jen zčásti, ale naprosto obdivuhodným způsobem, jež dělá z JFK jedno z nejúchvatnějších, nejpotřebnějších a nejrealističtějších, ale zároveň také jedno z nejproblematičtějších a nejkontroverznějších (především pro americký lid, vládu a CIA) kinematografických děl historie. Stylem i formou naprosto, naprosto, naprosto fascinující dílo, jehož přímým cílem je - a splňuje jej dokonale - inspirovat a důrazně připomínat, že ne vše je takové, jaké se na první pohled zdá. () (menej) (viac)

seale

Z pohledu filmařského se jedná o bravurní, perfekcionistický dokument zachycující americkou historickou událost. Z pohledu diváka se jedná o napresované investigativní tlachání a naspeedované střihy jeden za druhým. + / - ()

Lacike

Film ktorý nám tvrdí, že teória o jednom strelcovi je nezmysel a zároveň nám ukazuje celkom uveriteľnú teóriu o temných silách na najvyšších miestach a ich motívoch, ktoré stáli za vraždou JFK. Priblížime sa k pravde po odhalení tých dokumentov v roku 2029? No uvidíme, ale príliš tomu neverím. Napriek gigantickej stopáži to je strhujúci film. Stone v najlepšej forme. Mám rád, keď je film skvele obsadený množstvom špičkových hercov aj v tých najmenších úlohách a tu čo herec, to budúca hviezda alebo držiteľ Oscara. Každý tú svoju figúrku stvárnil bezchybne. Zbytočne niekoho konkrétneho vyzdvihnúť. Napriek tomu som hodnotenie znížil o hviezdičku. Z časti preto, že v dnešnej Covid dobe mám už trochu konšpirácii po krk a aj toto pôsobí ako skvele zahraná konšpirácia. A zároveň mi trochu vadila Costnerova postava workoholika, ktorý sa správa až príliš bezcitne voči svojej rodine. Aj keď bojuje za dobrú vec, tak príliš sympaticky nepôsobí. Taký ten idealista, ktorý ide cez mŕtvoly. Ale ten jeho záverečný prejav je monumentálne dlhý a po každej stránke vyčerpávajúci jak samotný film. 8/10. ()

Gary

Úžasné (myslím skutečně ÚŽASNÉ) obsazení, k dokonalosti vybroušená kamera, bezchybný střih a strhující režie Olivera Stonea. Přesvědčivý, konspirační, dechberoucí, ... prostě můj nejoblíbenější film. ()

PROROK14

Tak to teda boli tri hodiny. Proste paráda. Nemohol som od toho odtrhnúť zrak. Ja tomuto filmu nemám obsolútne čo vytknúť. Strih, réžia a kamera boli vynikajúce. A samotný scénar ma uchvátil natoľko, že tento film budem mať v hlave ešte dosť dlho. 87% ()

bouncer

Měl jsem možnost vidět režisérský sestřih a musím říct, že to bylo velice dlouhé a náročné. Dívat se přes tři hodiny na Kevina Costnera...:-) Film je to určitě zajímavý (především pro Američany), Oliver Stone se rád pouští do takovýchto ožehavých témat, dalo by se říct, že rád strká klackem do vosího hnízda a svůj účel to plní. Na druhou stranu, ale více než dokumentární podrobnosti v záležitosti atentátu na JFK můžou být pro nás nezúčastněné až moc a vede to k nudným pasážím, které sotva rozdýcháte. Ale přesto panu Stoneovi tleskám. ()

Terva

Strhující politický thriller o pozadí atentátu na prezidenta Kennedyho....... Scénář - Jim Marrs, Jim Garrison, Oliver Stone a Zachary Sklar. Hudba - Percy Faith, Tom Hajdu, Jay Livingston, Andy Milburn a John Williams. Kamera - Robert Richardson. Nejlepší film roku 1992... ()

Ouwen

Opravdu úchvatný epos. Nejdříve se musim přiznat, že jsem nečekal takový vývoj některých postav a vztahů v domácnosti, ale krásně to podepřelo film a charakter hlavní postavy. Byl hodně tvrdohlavý, na druhou stranu se mu podařilo prosadit vůči veřejnosti dokonalý rozhled, zamyšlení a naději. Musim vydržet do roku 2029, musím být u toho odtajnění těch dokumentů. Zažít určitý historický okamžik. Asi čtyřiceti minutový monolog Costnera je zatraceně poutavý, jeho charisma, vystupování, rázná artikulace, intonace hlasu a mimika drží diváka pod krkem a ani člověk nedýchá. Scény, kdy mu to celé přerůstá přes hlavu, působí autenticky a očekávaně. Některé dialogy ze mě fakt dokázali vydolovat slzy. Pokud existují nějaký konspirace, ve které věřim, tak 11 září a právě atentát na prezidenta. Potěší navíc áčkové herecké složení a sympatická partička kolem Costnera - navíc má film bestiální tempo a to jsem viděl tu tří a půl hodinovou verzi. Ani chvilka nudy. Navíc jsem opět pocítil, že sleduju nějakou epickou filmovou událost, něco zásadního s myšlenkou. Asi nejlepší momenty pro mě však představují z DC na lavičce s Donaldem Sutherlandem. Fakticky zážitek, nad kterým budu dlouho přemýšlet a těžko ho dostanu z hlavy - Snowden následuje. ()

Beznoh

Výborné dílko které mluví o amerických dějinách. Ale nejvíc mě na něm zaujaly morální a ideologické stránky. Vážně jsem se zkoušel zamyslet, co bych dělal vlastně já a co by vůbec člověk měl udělat. Kdyby tuhle pravdu znal, ale věděl by, že když ji oznámí světu, asi to nikomu už moc nepomůže a ohrožuje svoji rodinu, děti, kariéru a zázemí. Je tam i spoustu dalších věcí k zamyšlení a proto je ten film opravdu povedený. ()

Marek1991

"Pravý vlastenec je povinný brániť svoju vlasť, proti svojej vláde!" Tak nejako to bolo vo filme a je to čistá pravda, keď dovolíme ako ľud, aby nás ovládla malá hŕstka ľudí so záujmami moci, slávy a peňazí tak sme prehrali my sami. "Nepýtajte sa, čo môže vlasť urobiť pre vás, ale čo môžte vy urobiť pre vlasť!" Nesmieme zostať ľahostajný vo svojom živote k utrpeniu druhých aj k vážnym skutočnostiam, ktoré sa týkajú nás aj keď si to nechceme pripustiť alebo sa týkajú budúcnosti našich detí a potomkov celých generácií. "Čím väčšia je lož, tým viac ľudí jej uverí!" Toto vidím, každý deň v našom svete. Pravda musí zvíťaziť a ona raz aj zvíťazí, možno nie už v našom svete, ale raz to nastane a potom beda všetkým, čo presadzovali lož. Samotný film je kontroverzný. Nežil som vtedy, keď sa to stalo, ale cítim, že ma to ovplyvňuje aj dnes. Amerika ovplyvňuje každého z nás a každá lož, ktorá sa tam presadila a následne bola presadená do sveta ako všeobecná pravda, zapríčinila a zapríčiňuje stále veľa vojen a utrpenia v rôznych životných oblastiach v rôznych smeroch. Neviem, aká bola skutočná reč pána Garrisona a či by nebolo lepšie, keby odznela vtedy práve táto, ale obávam sa, že by to asi na skutočnosti nič nezmenilo. Obávam sa, že v tom roku, keď odtajnia tie dokumenty, aj tak podhodia buď nepravdivé a urobia z toho šou alebo sa tento svet zmení na nepoznanie k horšiemu a bude jedno, čo sa zistí. Verme, však že k lepšiemu a hlavne pre to niečo robme! To, že skutočná zbraň bola talianskej výroby tiež nedokazuje, že to spravila mafia. Viac by som sa zameral skôr na to, že každý kto bojoval proti FEDu alebo nechcel viesť vojny (podotýkam netýka sa to len priamych vojenských zásahov, vojny sa dajú viesť aj ekonomicky a inak) bol spoločensky alebo z tohto života odrovnaný. Pravda je stále pod rúškom tajomstva, pretože je desivá ako možno tie najhoršie veci v histórii. Nedivím sa, že je to všetko pripisované buď Židom, bankárom alebo tajným organizáciám ako napríklad Bilderberg group, ktorých upodozrievajú z nástupov ideológií ako fašizmus, nacizmus, komunizmus, kapitalizmus, svetových kríz, vojen, či pádov režimov. Pravdepodobne nás aj nejaká skupina mocných ľudí ovláda, možno nie práve s týmto názvom, ale netreba pripomenúť, že trestu neujdu. Jednou z najdôležitejších vecí je pripomenúť, že naša spása záleží od nás samých. Náš boj prebieha po celý náš život, prebieha aj teraz, či už tomu filmu veríte alebo nie. Ako dôležité treba pripomenúť, že akonáhle bol vydaný, bol veľmi skritizovaný tamojšími organizáciami, čo by mu mohlo slúžiť ku cti, ale na druhej strane to mohla byť len zástierka, lebo opäť pozdvihol americké národné povedomie. Z Kennedyho (a neskoršie aj jeho brata) odporcu vojen, bojovníka proti FEDu a iným veciam sa stal symbol americkej národnej hrdosti, ktorý je zneužívaný pri každej takzvanej vlasteneckej povinnosti voči ich štátu dokonca aj pri vedení vojen. Skutočný Garrison zažil zadosťučinenie, keď sa stihol dožiť premiéry tohto filmu, nanešťastie onedlho tento svet opustil. Nie som naivný, aby som tomu úplne veril, ale nedá sa mu poprieť, že je brilantne spracovaný, o čom svedčia skutočné slzy Kevina Costnera na konci z tej reči, ktorú predniesol. Odo mňa to má určite takých 98 až 99%, čiže 5 hviezdičiek, nech už bola pravda akákoľvek, nebál sa ísť proti svojej vláde, proti vlastným tajným službám a poodhalil skutočnosti, ktoré USA robili voči iným krajinám sveta pre získanie vplyvu, ropy, ovládania všetkého možného a iných profitov, a to v časoch najväčšieho rozmachu vplyvu Západu po páde Železnej opony, čo bol taký výkrik, že v ten čas neprichádza žiadny raj, čo sa aj ukázalo, ale ľudia tomu vtedy verili. Nepriamo tým dáva vodu na mlyn dokumentom ako War on Democracy, či Ulúpené Kosovo, ale aj iným odporcom politiky Západu. Neprestaňte veriť a mať nádej, ten film ukázal, že ich treba mať! () (menej) (viac)

joehot

Způsob, jakým levičák a kritik poměrů ve Spojených státech Oliver Stone kombinuje fakta a fikci je tak strašně chytlavý, že by mi prodal i konspiraci o Světovém obchodním centru padlém zásluhou pohlavárů McDonaldu. K tomu úžasný scénář, který musel mít alespoň pětistovku stran, poněvadž tomuhle tříhodinovému kousku se huba nezastaví. A závěrečná, skoro půlhodinová soudní řeč vynikajícího Costnera, spolu se zvednutím pohledu od poroty směrem do kamery při slovech "Je to na vás." Skvělé obsazení. Téma a osobnost Kennedyho je mi blízké, vzhledem ke Stoneovu politickému smýšlení a filmařském talentu snad výsledek ani nemohl dopadnout jinak než na výbornou. Tak za 25 let, Olivere, uvidíme, nakolik ses trefil. ()

liquido26

Jeden z nejlepších snímků podle skutečné události, co jsem kdy viděl. Napínavý, strhující a hlavně přesvědčivý od začátku do konce. Člověku se až dělá špatně když zde jasně vidí, co jsou "ti nahoře", kteří nám vládnou, zač. ()

Die Teenage Mutant Ninja Smith

Die Teenage Mutant Ninja Smith

19.01.2007

Dovolím si navázat na svou vůbec první novinku a doplnit informace z ní. Opětovně půjde o nějakou tu drobnou informaci o novém projektu Tarantina a Rodrigueze s názvem Grind House a o Kevina Smithe,… (viac)