J.F.K.

USA / Francúzsko, 1991, 189 min (Director's Cut: 206 min, Alternatívna 181 min)

Réžia:

Oliver Stone

Hudba:

John Williams

Kevin Costner, Kevin Bacon, Tommy Lee Jones, Laurie Metcalf, Gary Oldman, John Larroquette, Beata Poźniak Daniels, Michael Rooker, Ron Rifkin (viac)

Neworleanský státní zástupce Jim Garrison od počátku nevěří oficiální verzi o atentátu na prezidenta Kennedyho potvrzené zprávou Warrenovy komise, která vraždu označila za akt jedince. Podle jeho přesvědčení byl Lee Harvey Oswald pouze nastrčenou figurkou a atentát byl dílem spiknutí pravicových kruhů. Garrison s týmem spolupracovníků zkoumá všechny dostupné obrazové záznamy dallaského atentátu, jež potvrzují teorii o více střelcích. Další svědectví ho přivádějí na stopu skupinky pravicových kubánských emigrantů, ale nitky možného spiknutí vedou ještě dál k vysokým představitelům CIA a vojensko-průmyslového komplexu, kteří se obávali, že prezident Kennedy se po svém znovuzvolení odhodlá stáhnout americká vojska z Vietnamu. Řada výpovědí tuto teorii podporuje, ale nikdo nechce svědčit před soudem. Otřesen dalšími atentáty na Martina Luthera Kinga a Roberta Kennedyho, se Garrison rozhodne obžalovat uhlazeného kubánského obchodníka Claye Shawa z přípravy spiknutí proti prezidentovi USA. Tento zatím jediný soudní proces v souvislosti s atentátem na Kennedyho má negativní ohlas ve sdělovacích prostředcích a Shaw je nakonec pro nedostatek důkazů osvobozen. Otazníky kolem atentátu, který možná změnil moderní světové dějiny, stále zůstávají... (oficiálny text distribútora)

Tomik9

Tento film jsem se chystal shlédnout delší dobu, včera jsem se k tomu konečně dostal a byl to pro mne velmi silný zážitek. Vražda Kennedyho je jedna z nejzáhadnějších věcí celé historie. U tohoto filmu jsem se několikrát zamyslel a když skončily závěrečné titulky, měl jsem strach, po dlouhé době jsem se po filmu bál. Vědomí toho, že na světě se děje spoustu podivných věcí, nějaká vyšší moc je před námi schovává, spoustu spiknutí (Martin Luther King, princezna Diana, Robert Kennedy, 11.září). Ale, nikdo na to nikdy nepřijde, protože na "ně" jsou všichni krátcí. Ale popravdě chtěli by jste vědět něco víc? Znát všechnu pravdu o všech věcech co se tu stali? Najednou by se mohlo, všechno v co věříte se rozpadnout a váš život by mohl ztratit smysl. Ale zpátky k filmu, Garrisonova teorie o atentátu na Kennedyho je sice jen konspirace, ale když se opravdu nad tím zamyslíte jak moc je to nereálné? ()

carnacv

Nádhrerný konspirační film. Smůla je bohužel v tom, že většina lidí bouchne krásné hodnocení a zůstává v klidu v ovčím davu stejně, jako veřejnost ve filmu po závěrečné řeči. Cizí problémy holt tolik nepálí a koho zajímá pravda že? ()

gizi

Sice až moc dlouhé, i ta závěrečná řeč se dala zkrátit, ale přesto opravdu působivé dílo hodné zamyšlení nejen nad dějem a jeho pozadím, ale vůbec nad mocenskými a politickými boji i v současnosti. 85%, 22.11.2015. ()

BubuBubu

Tíha tohoto kalibru mi dovoluje pouze dvě hvezdy, jestě teď po několika dnech od shlédnutí jsem film úplně nevstřebala. Obecně moc nemusím filmy s politickou tématikou, ale třeba se to časem podá. :-) ()

Pompeius odpad!

Stoneovi nelze upřít řemeslo, ale v hlavě má tedy takovou bramboračku, že ani ty konspirační teorie nedokáže podat důvěryhodně. Nejvtipnější je postava Donalda Sutherlanda, která všechno odhalí státnímu zástupci, ale "samozřejmě" nic svědčit nebude... Dobrý film pro prosťáčky... Docela mne šokovalo, kolik hvězd se zapojilo, přestože jim už ze scénáře muselo být jasné, že je to neuvěřitelná sračka paranoidního magora se sklony k bolševismu, co nenávidí vlastní zemi... ()

panKubík

Pro mě moc dlouhé, moc konspirační a moc americké. Stonovo jednostranné chápání světa, jako jedno velké spiknutí, mi není moc blízké, a nic na tom nezmění ani herecké výkony hlavních představitelů, i když Gary Oldman byl skutečně skvělý. ()

sk.Martin

Poprat se s první půlkou filmu pro mě nebylo vůbec jednoduché. Přílišné množství informací, u kterých jsem dost těžce hledal nějaké souvislosti. Do toho ještě to typické klišé, kdy práce je více než rodina. Ovšem to vše mi vynahradil závěr a Consterův epický monolog (dle mě jedna z nejsilnějších scén světové kinematografie), který mě totálně odvařil. ()

Sa.sa

Oliver Stone prostě umí natočit film, který ukazuje pravdu. Bohužel pro většinu lidí nepřijatelnou... Jak ve filmu ukázáno a "dokázáno" Lee Harvey Oswald opravdu nebyl a nemohl být jediným střelcem! Není ani tak důležité kolik či kdo to byl, ale PROČ se to stalo. Možná se někdy dozvíme "pravdu" po otevření archívů. Kdo ví - aneb naděje umírá naposled :) ()

Bogrant

Množstvo konšpiračných teórií postupom času pekne zamotá hlavu a musí sa v tom urobiť poriadok, ale zároveň to veľmi chytí a nevadí ani dĺžka. Neuveriteľné (oscarové!) strihy človeka vrátia späť v čase a pripadá si, akoby sa sám ocitol v strede diania. Výborné herecké obsadenie tomu len napomáha. Vskutku vynikajúci film pre toho, koho daná téma aspoň trochu zaujíma. Najlepší Stone! ()

Feacher

Velmi dobrý film, zpočátku mě tedy chvíli trvalo než jsem se do toho dostal a také jsem se bál té délky, ale uběhlo to překvapivě rychle, svižně a ani chvíli to nepřestalo být zajímavý. Na každém rohu známý a skvělý herec, mě se to líbilo... 90% ()

MartinNewman

Neskutečně dobře natočené drama o tom, jak si šulínci z Jůesej sejmuli svého nejlepšího prezidenta , protože by jinak nemohli mít svůj War in Vietnam. A od té doby se bez problémů válčí kde se jim zlíbí. Každá rolička má v tom filmu svoje místo. Rekonstrukce za plný počet. ()

LoArmistead

Pro jednou už to všichni pochopme - Oliver Stone nám lže. Ne, není to "umělecká licence". Je to lež, manipulace, zkreslování, zamlčování. Upravuje si realitu tak, aby se hodilo k jeho pohledu na svět. A ten je samozřejmě ultralevicovej. Moc rád lže zejména o americké politice, ať už tady v JFK, v Nixonovi nebo v Tajných dějinách USA. Občas ze sebe udělá rozkuřovače nějakýmu diktátorovi, jako třeba v hovorech s Putinem. Fakt ale je, že ty lži a manipulace umí točit celkem hezky. Průměrný divák bez vcelku detailní znalosti okolností atentátu na JFK nemá šanci mu to prohlédnout. Costner tady má svojí klasickou roli hodného idealisty a ta mu sedí. Joe Pesci je prostě Bůh malých rolí. Donald Sutherland jako "pan X" tu má sice malý prostor a Stone mu nacpal do úst tu nejhrubší marxistickou propagandu, ale co, on to zahrál jako pán. Kamera je taky skvělá. Střih mezi minulostí, současností a alternativní verzí události je skvělý. Závěrečná půlhodina u soudu téměř bez chyb. Samozřejmě myslím filmařsky. Obsahově a fakticky je to prostě celý na vodě. Proto je mi líto, ale nemůžu dát víc jak 3*. Měl jsi mi míň lhát, soudruhu. ()

kotrlak

Tak jsem tenhle sáhodlouhej flick zase zkouk. Nejsem přítel konspiračních teorií, a zrovna tak nevěřím těm oficiálním. Na tomhle tématu se Stone s chutí vyřádil, páč když jde o přípravu guláše z ingrediencí jako Castro, kubánská opozice, FBI, CIA, military industrial complex, mob a president - tak to musel bejt ve svým živlu...No, ale například, když se člověk podívá na dokumenty z období kdy Lyndon B. Johnson přebíral štafetu, tak to nevypadalo že by byl vůbec připravenej ji přebrat, a Vietnam mu dělal hodně hluboký vrásky, protože si uvědomoval ten průšvih do kterýho jde (byl to McNamara kdo se činil a vygradoval konflikt). Takže to nenasvědčuje že by do atentátu na JFK byl zapojen nebo že by o něm měl tušení. Ve filmu předává LBJ militantním průmyslníkům Vietnam on silver plate jakoby s nima byl v holportu. Ale ať už je Stone blízko či daleko pravdě - mě by zajímalo do jaký míry a na jak dlouho je government schopen utajit před veřejností pravdu. Konspirací je spousta a mě tak napadá - když jsem v NY na 911 koukal oknem na hořící a mizející věže WTC, tak nám nefungovaly telefony, a myslím že ani net. Někdo vyhrabal malý rádio a tam jsme se snažili v tu chvíli zjistit co se vlastně děje. Dodneška mi vrtá hlavou proč uprostřed Manhattanu nefungovaly sítě, když se něco odehrávalo na downtown??! A proč už v tu samou dobu odlítali Bin Ladin příbuzný z Massachusetts? V době kdy byl uzemněnej leteckej provoz...no, třeba se to někdy proflákne... ()

NikiVai

To bylo zajímavý, je pro mě vždycky přínosný dozvědět se něčí pohled na nějakou historickou událost, obzvlášť, když ty informace mají hlavu a patu. ()

motyka52

Z většiny konspiračních teorií mám prdel a jejich apoštoly považuji za šílence. Nicméně nutno říct, že v tomhle případě to Stone servíruje tak zpříma a chytře, že jako konspirační teorie jednoznačně vypadá akce jednoho člověka a režisérova verze celé události je přece "tak jasná, že by ji jen šílenec neviděl". Někdy to působí až dokumentárně a Costnerova poslední soudní půlhodinka je třešničkou celého filmu. Pokud jsem byl tři hodiny tahán za fusekli, pak to přijímám jako chlap. Byly to skvělé tři hodiny. To chci od filmu především. ()

quokam

Film, ktery vlastne neni filmem, ale hranym dokumentem tvaricim se jako film, kde clovek nevi, co je rekonstrukce a co konspirace.  Zaverecna rec navladniho je sice strhujici, ale i manipulativni zaroven, cemuz porota odolava (spiknnuti pravd ano, ale nebylo prokazano zapojeni obzalovaneho).  Kdyby to byl cisty film, dal bych ctyri hvezdy, ale nebot to je fejk film, jdu s hodnocenim dolu. 2/10. ()

Bragi66

Vynikající film balancujíci mezi dramatickým zpracováním, osobním názorem režiséra a faktografickým základem. Skvělý výkon Kevina Kostnera ukazuje těžký boj mezi nezávislým forenzním vyšetřováním a politickými tlaky. Vřele doporučuji cyklus dokumentů Oliver Stone: Neznámé dějiny Spojených států (2012). ()

Die Teenage Mutant Ninja Smith

Die Teenage Mutant Ninja Smith

19.01.2007

Dovolím si navázat na svou vůbec první novinku a doplnit informace z ní. Opětovně půjde o nějakou tu drobnou informaci o novém projektu Tarantina a Rodrigueze s názvem Grind House a o Kevina Smithe,… (viac)