J.F.K.

USA / Francúzsko, 1991, 189 min (Director's Cut: 206 min, Alternatívna 181 min)

Réžia:

Oliver Stone

Hudba:

John Williams

Kevin Costner, Kevin Bacon, Tommy Lee Jones, Laurie Metcalf, Gary Oldman, John Larroquette, Beata Poźniak Daniels, Michael Rooker, Ron Rifkin (viac)

Neworleanský státní zástupce Jim Garrison od počátku nevěří oficiální verzi o atentátu na prezidenta Kennedyho potvrzené zprávou Warrenovy komise, která vraždu označila za akt jedince. Podle jeho přesvědčení byl Lee Harvey Oswald pouze nastrčenou figurkou a atentát byl dílem spiknutí pravicových kruhů. Garrison s týmem spolupracovníků zkoumá všechny dostupné obrazové záznamy dallaského atentátu, jež potvrzují teorii o více střelcích. Další svědectví ho přivádějí na stopu skupinky pravicových kubánských emigrantů, ale nitky možného spiknutí vedou ještě dál k vysokým představitelům CIA a vojensko-průmyslového komplexu, kteří se obávali, že prezident Kennedy se po svém znovuzvolení odhodlá stáhnout americká vojska z Vietnamu. Řada výpovědí tuto teorii podporuje, ale nikdo nechce svědčit před soudem. Otřesen dalšími atentáty na Martina Luthera Kinga a Roberta Kennedyho, se Garrison rozhodne obžalovat uhlazeného kubánského obchodníka Claye Shawa z přípravy spiknutí proti prezidentovi USA. Tento zatím jediný soudní proces v souvislosti s atentátem na Kennedyho má negativní ohlas ve sdělovacích prostředcích a Shaw je nakonec pro nedostatek důkazů osvobozen. Otazníky kolem atentátu, který možná změnil moderní světové dějiny, stále zůstávají... (oficiálny text distribútora)

Max Q.

Připomenul jsem si tento film asi po 20 letech a čas mu na aktuálnosti neubral. Délka je sice vražedná, ale tohle téma a úsilí přesvědčit diváky si to asi vyžadovali. Teorie vypadá uvěřitelně, klidně bych si na ni vsadil. ()

harycek

Tento film nutí diváka k zamyšlení : tak sakra jak to tehdy bylo??Skvělé prolínání hraných scén a dokumentů, perfektně odvedená práce všech protagonistů!! ()

eMeMko

Naprosto ojedinělý film, který svým způsobem uchvátí každého. Čím překvapil mě bylo zběsilé tempo dialogů, které byl ze sebe Kevin Costner a jeho spoluhráči vychrlit. Nutno však říci, že nešlo jen o klasické plkání, ale věty měly hlavu i patu a perfektně zapadaly do do mírně konspirační teorie, kdo že to zabil JFK. Reálné záběry prostříhané s hranými pak skvěle dotvářejí atmosféru a divák se cítí, jako by byl právě uprostřed všeho dění. Herecky taktéž není co vytknout. Kromě hlavní role bych vypíchnul především Garyho Oldmana a také Tommy Lee Jonese s jeho bílou kudrnatou paruku. Technicky je vše zvládnuto na výbornou, od precizní kamery a skvělého střihu až po hudební motiv. Plným počtem tedy nehodnotím jen pro to, že se nejedná o film, který bych toužil vidět znovu. Po tři a půl hodiny dlouhé masáží mi v hlavě hučelo jako v úlu. ()

Zoltar78

Neskutečně sugestivní film a velmi zajímavý pohled na pozadí snad nejznámějšího atentátu. Film ve mně vzbudil až nebývalý zájem o celou věc (mimochodem stále nemohu pochopit, že událost takových rozměrů je do dneška obestřena takovým tajemstvím). Téměř 3,5 hodinový film založený pouze na dialozích a já hltal každou vteřinu. Hluboce smekám. ()

bigjames

Director's cut. Válka. Peníze. Politika. Moc. Vražda. Fantastický Kevin Costner v dechberoucím politickém dramatu, jemuž dominují naprosto dokonale vystavěné dialogy, z kterých jde čas od času člověku mráz po zádech. Costnera navíc výborně doplňují i ostatní herci, osobně jsem si asi nejvíc užil krátký vstup Donalda Sutherlanda. Film má vynikající atmosféru a i přes velmi dlouhou stopáž nabízí chytlavou jízdu, která na rozdíl od prezidentova vozidla ani na okamžik nezpomalí. ()

pollstro

Oliver Stone tvrdě a nekompromisně prezentuje svůj vlastní pohled a názor, kterému jednoznačně věří a nedává žádný prostor k objektivitě, na jednu z nejvíce kontroverzních události novodobých dějin USA, což může být pro někoho nepřekonatelnou překážkou, se kterou se jednoduše nedokáže ztotožnit. Stone a jeho zapálení do tohoto příběhu je ihned poznatelné a je až neuvěřitelné, jak někdo dokáže nastudovat tolik materiálů a následně vytvořit film, kde je absolutně vše do detailu vysvětlené a hlavně přehledné, jelikož Stone je schopen celou dobu držet přehled nad celým příběhem a divák se tak neztrácí a neutápí ve směsi různých jmen, událostí, rozhovorů apod. Hodně dlouhou dobu byly dveře tohoto příběhu zavřené a Stone se rozhodl tyto dveře otevřít, i přes kontroverzní téma, které je zahalené mnohými konspiračními teoriemi, se rozhodl vyjít s touto verzí na veřejnost a je vcelku neuvěřitelné, že studio nemělo s tím žádné problémy. JFK je film natočen přímo pro americké občany, pro občany, kteří si váží svobody, chtějí znát pravdu a nechtějí se ztotožnit, či souhlasit s tím, co jim americká vláda předkládá a co ona považuje za pravdu. Tito občané musí být Stonovi neuvěřitelně vděční a musí mu za tohle veledílo děkovat. Samozřejmě, že občas to zavání tím klasickým patriotismem a vlastenectvím, což je u takového příběhu poněkud logické a upřímně bych si nedokázal představit, že by se tam něco takového neobjevilo, ale i přes to se to snaží Stone zatlačit do pozadí a netvoří to takovou překážku, jak by se mohlo na první pohled zdát. Veškeré to odhalování všech těch tajemství a konspiračních teorii vytváří naprosto vtahující atmosféru, která je schopná fungovat od samotného začátku až do úplného konce, jelikož to vše působí tak neuvěřitelným dojmem, který si těžko dokážeme představit, ale o to víc nás to dokáže vtáhnout do děje a vyvolává to v nás pocit, že chceme vědět víc a víc. Být schopen udržet pozornost diváka po takovou dlouhou dobu pouze za pomocí dialogů je důkazem toho, že Oliver Stone jednoznačně patří mezi nejtalentovanější tvůrce světové kinematografie. Veškeré postavy a herecké výkony jsou strhující, především Kevin Costner, který je neuvěřitelným sympaťákem a reprezentuje zde čest, pravdu a spravedlnost, kterou chce za každou cenu získat pro americký lid. Především rozhovor mezi Costnerem a Donaldem Sutherlandem považuji za asi nejvíc ohromující a strhující scénu, jelikož zde dojde na řadu spoustu neuvěřitelných událostí, kterým lze těžko věřit, ale o to víc je to vtahující, až hypnotické a samozřejmě nelze nezmínit závěrečný monolog Kevina Costnera přesahující 30 minut patřící dodnes mezi nejdelší monology v historii kinematografie, který je zároveň velmi inspirující a emotivní událostí, podtrhující veškeré dění a okolnosti tak ohromujícím způsobem, že si lze těžko představit jiný závěr. Významově se jedná o velmi důležitý, ne-li vůbec ten nejdůležitější film v dějinách kinematografie, jelikož nádherně poukazuje na to, že je velmi důležité bojovat za pravdu a především ji hledat. "All these documents are yours. The people's property, you pay for it! But because the government considers you children who might be too disturbed or distressed to face this reality, or because you might possibly lynch those involved, you cannot see these documents for another seventy-five years. I'm in my early forties, so I'll have shuffled off this mortal coil by then, but I'm already telling my eight-year-old son to keep himself physically fit, so that one glorious September morning, in the year 2038, he can walk into the National Archives, and find out what the CIA and the FBI knew! They might even push it back then, hell it may become a generational affair, with questions passed down from father to son, mother to daughter, but someday, somewhere, somebody will find out the damn truth." () (menej) (viac)

sardon

Jednoznačně výborně natočený film, který ani na chvilku nenudí a strhne vás hned na začátku, aby vás nechal vydechnout až při závěrečných titulcích. Nejpůsobivější scéna je pro mne však ta, kdy pan X (Donald Sutherland) vysvětluje Jimu Garrisonovi principy fungování americké demokracie, protože na těchto principech funguje " největší, nejdemokratičtější z nejdemokratičtějších " dodnes. Američané jsou totiž jen lépe oblečení Rusové. Amen. ()

papuchalk

Tenhle film jsem viděl několikrát, a pokaždé jsem se snažil ještě víc soustředit a držet nit vyšetřování, a bohužel musím prohlásit, že jsem jí pokaždé ztratil -  nedává to smysl. Problém je, že Stone předkládá celou řadu důkazních linek, které samy o sobě dávají smysl a působí věrohodně, jenže tím, že chce předložit všechno, co se okolo případu objevilo jako přinejmenším podivné, to celé zkazil. Jakmile to totiž naháže všechno na sebe, tak to pozornějšímu divákovi ukáže spíš ty děravý místa fabulací a vysvětlení nedostane žádné. On tam totiž pouze naznačí nějakou síť mafie, ale jak ta je přímo napojená na politiky, nebo firmy, kteří mohli mít zájem JFK odstranit, to nám už nikdo nepoví. Co se však Stoneovi povedlo náramně, a předvedl to i v ostatních jeho filmech- dokonale trefil náladu v tehdejší společnosti, kulturní i politické rozdělení USA, a okolní reálie v pozadí příběhu. Velice povedený studijní materiál : ) ()

Petr59

Film mi připomíná Oppenheimera.  Tříhodinové dílo o zásadní události americké historie 2. poloviny 20. století.  Příliš mnoho kecání, politiky, historie, faktů a informací. Stylem zpracování je to spíše dokument.  JFK byl určitě zajímavý a charismatický člověk. Velmi ho obdivuji a téma jeho vraždy mě zajímá. Tohle není film o něm, ale o vyšetřování atentátu. Sledovat to tři hodiny není zrovna záživné. Až moc informací, jmen, dějů. Je to spíše pro americké publikum a pro vzdělávací účely. Ne každého běžného evropského diváka toto zpracování zaujme. Je to jako dívat se na tříhodinový dokument s herci.   Téma dost zajímavé a herecké výkony jsou fajn, ale film je vyčerpávají, náročný a úmorný. Předkládané verzi událostí celkem věřím (o spiknutí šlo určitě), ale zpracování mi nesedlo. Čekal jsem něco živějšího a dynamičtějšího. ()

rln

Já si vždy říkal, že s tou Amerikou to nebude tak žhavé jak se zdá. Předzvěst všech věcí budoucích. Když tu válku chcete, máte ji mít! ()

Sekel

Pekny hrany polodokument, jehoz nejvetsi chybou je, ze ho lide berou jen jako film. Tema zde zpracovane je zavaznou obzalobou cele postkennedyovske politicke elity Spojenych statu. Film je technicky velmi pekne zpracovan-vetsina hercu je fyzicky temer totoznych se svoji realnou predlohou. Kevin Costner je v teto civilni roli sympaticky a verohodny. Cela atmosfera snimku je velmi znepokojiva Oliver Stone na sebe muze byt pravem hrdy. ()

Nerajohn

Tenhle film je .......................grandiózní. Mohl bych vyzdvihnout hudbu, střih, kombinaci původních a dotočených záběrů. To všechno je za 1. Ale, tenhle film ve mě vyvolává mrazení. V několika scénách člověk pocítí obavu až menší strach. Jak svědkové umírali, jak se Oswald mihle v kanceláři, jak D. Ferrie cholericky vyhrožuje nebo se bojí. Kdo viděl skutečné, reálné podoby skutečných postav, musí i strašně moc ocenit casting. Protože herci se svým předlohám strašně podobají. Gary Oldman je v některých záběrech sestříhán se skutečným Oswaldem a rozdíl je minimální. Ferrie a Pesci vykazují určtitý rozdíl, ale Bannister nebo Shaw jsou hercům strašně podobni. Největší podoba je ale Dean Andrews, právník, který se měl ujmout obhajoby Oswalda a John Candy, To je jako jeden člověk. Inu, tenhle snímek je na několikeré puštění. Tak to dělám i já, a nenudím se nikdy. ()

hiro14

vynikajuci film s konspiracnou medotou., kevin costner tu podal vynikajuci vykon, oliver stone podla mna nakrutil jeden z jeho najlepsich filmov ()

Loizee

opravdu fantastická podívaná. mé díky za to, že sem mohl 3 hodiny sedět u filmu s otevřenou pusou patří především panu reřisérovi, ale ani pan Costner, který nám ukázal tvář patriota jdoucího proti své rodině a proti své vládě se nenechal zahanbit. v dalších rolích mě velice zaujal Joe Pesci, hlavně v jedné z jeho posledních scén, kdy už je silně paranoidní. Samozřejmě nešlo přehlédnout ani pana Sutherlenda, Jonese a Oldmana. ()

JJJHHH

O. Stone nabízí v JFK zajímavý pohled na zastřelení prezidenta Kennedyho. Nevím do jaké míry je JFK podložený ověřenými fakty a do jaké míry se jedná o fantazii tvůrců (a v podstatě je to jedno), ale ať tak či onak JFK člověka vtáhne do děje a podrží si ho až do konce. Podle JFK atentát nebyl činem pomatence L. H. Oswalda, ale zastřelení Kennedyho bylo obrovským spiknutím, na kterém se podíleli snad všichni lidé, kteří proti Kennedymu v té době něco měli. Příběh ještě vylepšuje nejen kvalitní obsazení herců (K. Costner, T. L. Jones, G. Oldman,…). ()

Gor'seye

Výborný film, ako MOŽNO funguje americké vládne podsvetie. Vražda Kennedyho alebo útoky na WTC - to je všetko o tom istom a tento film to len dokazuje. ()

meatball

Uff... V tématu se tvůrci šťourali do puntíku ale větřím závan manipulace s divákem. Je asi nutné přiznat, že o okolnostech vraždy JFK vím pendrek jako i o průběhu vyšetřování a navazujících událostech. Jedno mi ale nedá: uslyšíte třeba na demonstraci výstřel z pušky? Možná tak z houfnice. Uvidíme v roce 2029, kdy by dle epilogu z filmu mělo dojít k odtajnění zásadních dokumentů (pokud tedy nějaké zbyly). Vlasové kreace Tommy Lee Jonese a Joe Pesciho stojí za vidění :) ()

miza

politické drama o pozadí atentátu na J.F.Kennedyho.Po tolika letech není ještě vlastně zodpoězena otázka jak to bylo.Múže brát v úvahu,že vše bylo tak jak natočil O.Stone.Ale tohle je věc američanů a politiků zda se lidé někdy doví vlastně pravdu.A lidé čekají. ()

Die Teenage Mutant Ninja Smith

Die Teenage Mutant Ninja Smith

19.01.2007

Dovolím si navázat na svou vůbec první novinku a doplnit informace z ní. Opětovně půjde o nějakou tu drobnou informaci o novém projektu Tarantina a Rodrigueze s názvem Grind House a o Kevina Smithe,… (viac)