J.F.K.

USA / Francúzsko, 1991, 189 min (Director's Cut: 206 min, Alternatívna 181 min)

Réžia:

Oliver Stone

Hudba:

John Williams

Kevin Costner, Kevin Bacon, Tommy Lee Jones, Laurie Metcalf, Gary Oldman, John Larroquette, Beata Poźniak Daniels, Michael Rooker, Ron Rifkin (viac)

Neworleanský státní zástupce Jim Garrison od počátku nevěří oficiální verzi o atentátu na prezidenta Kennedyho potvrzené zprávou Warrenovy komise, která vraždu označila za akt jedince. Podle jeho přesvědčení byl Lee Harvey Oswald pouze nastrčenou figurkou a atentát byl dílem spiknutí pravicových kruhů. Garrison s týmem spolupracovníků zkoumá všechny dostupné obrazové záznamy dallaského atentátu, jež potvrzují teorii o více střelcích. Další svědectví ho přivádějí na stopu skupinky pravicových kubánských emigrantů, ale nitky možného spiknutí vedou ještě dál k vysokým představitelům CIA a vojensko-průmyslového komplexu, kteří se obávali, že prezident Kennedy se po svém znovuzvolení odhodlá stáhnout americká vojska z Vietnamu. Řada výpovědí tuto teorii podporuje, ale nikdo nechce svědčit před soudem. Otřesen dalšími atentáty na Martina Luthera Kinga a Roberta Kennedyho, se Garrison rozhodne obžalovat uhlazeného kubánského obchodníka Claye Shawa z přípravy spiknutí proti prezidentovi USA. Tento zatím jediný soudní proces v souvislosti s atentátem na Kennedyho má negativní ohlas ve sdělovacích prostředcích a Shaw je nakonec pro nedostatek důkazů osvobozen. Otazníky kolem atentátu, který možná změnil moderní světové dějiny, stále zůstávají... (oficiálny text distribútora)

Boss321

Na otázku, která nebude patrně nikdy zodpovězena:,,Kdo zastřelil J. F. Kennedyho?", nám Oliver Stone odpovídá touhle verzí, která působí velmi věrohodně. Docela se divím, že scénář neobdržel Oscara. Herecké výkony jsou skvělé, hlavně Kevin Coster (jaký on měl taky špatný film ze začátku 90. let?), Kevin Bacon a T.L Jones (Oscara za vedlejší roli by si jistě zasloužil). Zkrátka a jednoduše slušný kus vynikající filmařiny nám předvedl Oliver Stone, který nejen režíroval, ale i napsal scénář..... ()

Kulmon

Ať už to je mystifikace, která opomíjí všechny důkazy proti, byla krásně natočena. Pravdu se stejně těžko dozvíme. Ale tenhle snímek působí. Jestliže film samotný mi připomněl Zodiaca (2007), pak závěrečná Costnerova řeč film Pan Smith přichází (1939). Všechno to jsou skvosty, které mám moc rád a JFK patří (ode dneška) k nim. ()

Jara.Cimrman.jr

"Zkus se trefit tímhle krámem na 80 metrů do pohyblivýho terče přes hustej strom. Je to blbost." Na atentátu Johna Fitzgeralda Kennedyho vždy něco pekelně smrdělo, protože politických důvodů k jeho odstranění se našlo celkem dost a oficiální pravda v tomto případě patří k těm nejméně důvěryhodným oficiálním blábolům, které jsou do světa z Bílého domu pravidelně vypouštěny. Neoficiální pravda Olivera Stonea sice také nestojí na nijak zvlášť pevných základech, ale vyšetřování je přiměřeně strhující a dává tím vyniknout relativitě času, při které mi ty tři hodinky rozhodně netrvaly déle než sto minut. ()

xxmartinxx

Krásná ukázka dokonalé filmové manipulace. Nemůžu se na to úplně zlobit, protože jde zřejmě o Stoneovo upřímné přesvědčení a ne politickou propagandu, i když jde rozhodně o nebezpečně prolhaný film. Výživný studijní materiál k tomu, jak utvářet divákovo přesvědčení. Na emocionální úrovni tak strhující, že by člověk přestal věřit komukoliv, kdo má na rozdíl od Kevina Costnera nějaká data. ()

igi B.

Kdo se bojí Olivera Stonea? A jak to vlastně tedy Olivere bylo? Dal bych pět hvězdiček, kdybys nám to řekl všechno. Nebo padesát. Bílých v modré. Ale třeba natočíš pokračování... Perla mistra fabulací. Ale jen výborný film. A k pravdě popravdě tak daleko... Pět si nezaslouží. ()

Pumiiix

Vynikající konspirační film, který jsem měl možnost vidět v DC o megadélce 3h17min. Mohu přitom říci, že pár krátkých hluchých míst se přeci jen najde, ale celkově je film obsahově a informačně neskutečně plný. Olivek Stone točit umí, takže se i na pomalé pasáže vyšetřování hezky dívá a herecky ansábl (Kevin Costner, Kevin Bacon, Tommy Lee Jones, Joe Pesci) dostal režisér hodně kvalitní. Chtěl bych vědět, jako mnoho dalších lidí, jak se atentát na JFK doopravdy stal. ()

Dadel

První polovina filmu je vyčerpávající, jste zavaleni tunou informací, případně naopak informováni nejste, protože si tvůrci myslí, že toto již dávno znáte. Kevin Costner je po značnou část ve filmu úplně zbytečný. Teprve asi po dvou hodinách film přestane připomínat oživlou stránku z wikipedie a začne připomínat film, Kevin Costner se stane skutečnou postavou s nějakými motivacemi a film se vydrží některým dílčím otázkám věnovat i déle než jednu minutu. Závěrečný proslov je pak čistou esencí všech klasických amerických soudních dramat. Film ve mě vzbudil touhu přečíst si o vraždě JFK nějakou knihu, nemyslím to ale jako pochvalu, ale jako znamení toho, že film selhal._____Jen pro zajímavost - film šel v našich kinech již v roce 1992 - pro tehdejší diváky a hlavně obdivovatelky Costnera musel být film hodně velký mindfuck, protože tehdy tu určitě většina lidí tápala i v tom, jak se liší CIA od FBI... ()

gudaulin

Jestli mám JFK připojit nějaký přívlastek, pak určitě nikoliv ten, že by se mělo jednat o nejlepší Stoneův film. Ale nejspíš by si zasloužil přívlastek nejosobnější. Oliver Stone si zkrátka splnil svůj sen a natočil film o tématu, které ho v moderních amerických dějinách pálí asi nejvíc. Ten film je natočený se zjevným zaujetím, vášnivě, až s posedlostí. A nemyslím si, že je to dobře. Stoneovi chybí odstup a propadá paranoidním konstrukcím. Začátkem 90. let jsem se atentátem na Kennedyho zabýval a přečetl jsem si kde co bylo u nás k mání. Ono je to asi tak - pokud vám v Americe nezáleží na serióznosti, zabýváte se v oblasti konspiračních teorií Oblastí 51 a ufologií, ze které konec konců vycházel svého času ve svých popkulturních velkofilmech Spielberg, no a pokud chcete vypadat seriózně, řešíte atentát na Kennedyho a konstruujete ta nejšílenější spiknutí. Z obrovského množství materiálu si Oliver Stone pochopitelně vybral jen ta východiska, která podporují jeho teze. Existuje ale stejně velké množství indicií, které jeho představu rozbíjejí. Netroufám si tvrdit, že vím, jak to všechno bylo, ale nakonec mi představa, že atentát spáchal Oswald sám, přijde pravděpodobnější než jakákoli jiná verze. Jestli něco opravdu platí, tak to, že státní administrativa USA se předvedla v opravdu špatném světle, ať už jde o bezpečnostní opatření před atentátem nebo průběhem samotného vyšetřování. Ale hledat v tom všem ďábelský komplot zavání účelovostí. Jestli nějaký mýtus zaslouží nelítostně rozbít, tak je to především představa "prezidenta pravdy", se kterou Stone pracuje. Populární sitcom Červený trpaslík v jedné z epizod provokativně pracuje s myšlenkou, že se atentát podaří překazit a vede to ke katastrofě, protože Kennedy oslabený neustálými společenskými skandály z četných milostných afér a styky s mafií Ameriku neukočíruje. Samozřejmě jde o komediální nadsázku, ale s reálným základem. S odstupem doby lze říct, že se Kennedy od svých prezidentských kolegů nelišil a měl dost másla na hlavě. Pro mě je neúnosná délka a především konspiračně paranoidní charakter filmu. V JFK vidím počátek zaplevelení veřejného prostoru těmi nejstupidnějšími konspiračními teoriemi, jaké si lze představit. Mechanismus, který Stone použil, se od té doby jenom recykluje. Celkový dojem: 60 %. ()

MoRTy

I přes značkou délku Director's cutu mě dokázal Stone udržet ve střehu a každou novou indícii sem hltal jako malej kluk. Špička v žánru politických thrillerů. ()

brit84

Jsem rád za každý film, ve kterém se mohu dozvědět něco nového a zajímavého. Každý ví, že existoval americký prezident jménem Kennedy, a že byl zastřelen. Někdo si pamatuje i to, že se to stalo v Dallasu. Jen pár lidí slyšelo o tom, že se mluví i o dalším možném střelci na travnatém pahorku. A to je podle mě vše co se o tomto atentátu všeobecně ví. Kostner zde rozplétá klubko důkazů a dohadů, jak se vše pravděpodobně událo a o tom, že peníze a moc budou nejspíš na světě vždy znamenat víc, než mír a lidské zdraví. ()

Gilmour93

V kontroverzi si libující Che Stone nejdříve zahltí obecenstvo informacemi, aby ho od washingtonského setkání s panem X donutil nedýchat. Pokládá otázky, nabízí teorie, zběsile sází oficiální verzi jednu ránu za druhou a nejrozšklebenější jizvu americké historie drze otvírá svým spikleneckým skalpelem. Filmařsky naprosto precizní (nutno vyzvednout Williamsův vznešený hudební motiv či T.L.Jonese v roli louisianského spořádaného občana), nicméně abych byl v hodnocení zcela nekritický, nesměl by se Oli tak nimrat v tradičním klišé zaníceného vyšetřování na úkor rodiny či prostřednictvím fabulací svůj „counter-myth“ přibližovat k epizodě Pekelně ostrý výlet z Červeného trpaslíka. Ať tak, či onak, berte ten obrovský otazník kolem atentátu na JFK v intencích toho, co říkal vyšetřovatel Bill Broussard v podání M.Rookera: „This is Louisiana, chief! I mean, how do you know who your daddy is? Because your mama told you so..?“ ()

Kryšpín

Oliver Stone natáčí filmy, které hýbou světem. Je o událostech, které hýbou námi. Udělá nám obraz, jak to bylo a jak to je. Ani se nedivím, že se vrhnul na film Comandate s Fidelem Castrem. Snažil se být co nejvíc realisický a to dokázal skutečnýma záběry, které se ve filmu vyskytli, včetně Zapruderova snímku. A jak Costner rozebírá magickou kulku, jsem viděl přesně hodinovej dokument o téhle magické kulce s rozborem, tak jak má být. Šlo mi o ten zbytek, který jsem si do poslední minuty vychutnával a potom jsem se divil, že je pozdě večer. Člověk nemusí litovat toho, že obětoval tak dlouhej čas svého života tomuto filmu a mohl se v klidu dívát na JFK. ()

Brouk

Pan Režisér Oliver Stone (věčný šťoral do Vosích hnízd Ameriky) + skvělé obsazení + ožehavé téma (jak jinak u O.S.) = výborný zážitek ()

sportovec

Základní směr vyšetřování Kennedyho vraždy i možných problémů, které jsou s ní spjaty, Stoneoův film zachycuje přesně. Tato vražda je bolavým svědomím Spojených států. ()

TeeAge

|| Scenár: Oliver Stone, Zachary Sklar / Predloha: Jim Garrison - On the Trail of the Assassins, Jim Marrs - Crossfire: The Plot That Killed Kennedy | Hudba: John Williams | Distribúcia: Warner Bros. | Štúdio: Le Studio Canal+, Regency Enterprises | Rozpočet: 40 miliónov $ | Tržby: 205,405,498 $ || Najsilnejšou devízou eposu Stone-a o JFK je jeho schopnosť upútať pozornosť na neuveriteľných 206 minút, s tým, že divák nestratí záujem o ďaľšie informácie. Costnerové monológy patria medzi tie najťažšie, ktoré herec môže dostať, v jeho prevedení sú ale chirurgicky presné. Nechápem, ako som sa k tomu dostal až teraz. Pre mňa výnimoční film. 95% | Blu-Ray, THX, HU DTS | ()

genetique

Tak tomuto sa povie poriadna facka. Udalosti okolo americkej vlády, tejto konkrétnej vraždy a celý výr podobných sračiek - v tom nemám nikdy jasno, takže ani nebudem nabádať možnosť pravdovravnosti filmu, či reálnosti výpovedí a daného príbehu, aj keď mi pár krát poriadne zovrelo žalúdok, že by sa čosi podobné naozaj mohlo stať. A aj keby dej nevychádzal zo skutočností, kašlem na to, pretože toto bol jeden z najlepších thrillerov, čo som kedy videl. Poslednú polhodinu súdneho procesu mi úplne vyschlo v hube. Množstvo faktov, dialógov, takže sledovaniu treba venovať aj poriadnu pozornosť, ale výsledok stojí za to. Herci sú namakaní a všetci hrajú akoby im išlo o život, ale najväčšia česť samotnému Stoneovi. Podať tak roztrieštené udalosti divákom na takejto úrovni chce naozaj dávku umenia. A odvahy, samozrejme. Kto vie, či aj jemu nehrozila počas natáčania nejaká konšpirácia. 95%. ()

Madison

Tak toto trochu bolelo. V žiadnom prípade nespochybňujem kvality tohto filmu, ktoré jednoznačne má - skvelá, chvíľami jemne patriotistická hudba Johna Williamsa, prehnane sofistikovaný scenár či náročné dialógy- na čom si zgustnú najmä intelektuáli, unikátny a zároveň dojemný záverečný monológ Jima Garrisona alias Kevina Costnera a tiež skvelí herci, no nech je to, čo vidím, akokoľvek perfektné, nemôžem poprieť fakt, že som sa asi polovicu filmu nudila. Ako tu už niekto spomenul, JFK slúži len na rekonštrukciu faktov a lepšie by mu to svedčalo ako dokument než 3hodinový film. Myslím si, že je dosť ťažké pochopiť všetky tie medzinárodne prepojené ilegálne vzťahy rôznych vládnych organizácii a 3 hodiny vstrebávať šialene rýchle dialógy a film prešpikovaný informáciami, som chvíľami nezvládala, hoci ma svetové politické udalosti vždy zaujímali. Najhoršie snáď je, že tento film divákovi neposkytne naozajstnú pravdu o tom, čo sa vlastne stalo, Stone len načrtol veľké množstvo vzájomne prelínajúcich sa faktov o tom, aké ilegálne môžu byť v niektorých smeroch vládne organizácie ako CIA či FBI - čo si divák uvedomuje aj bez tohto filmového prínosu. ()

StarsFan

Krásné, krásné, krásné... a celé to jen podtrhuje moje vlastní smýšlení na tento atentát, kdy taky věřím tomu, že historka s jedním osamělým střelcem je ta nejvěší blbost, jakou si mohla CIA vymyslet... skvělý Kevin Costner a Tommy Lee Jones ve filmu o mém nejoblíbenějším prezidentovi a postavě z historie, kterou obdivuji, tomu nemůžu dát míň než plné hodnocení: ***** ()

3DD!3

Strhující Kevin Costner a v detailech se nimrající Oliver Stone. Výborná rekonstrukce, ale když si v konečném důsledku položíme otázku; "Co se tím vlastně změnilo?" tak je odpovědí jen pokrčení ramen. Na finální a oficiální verzi vyjádření si budeme muset ještě pár let počkat, ale už se to blíží (jsem si jistý, že se na ní už pilně pracuje). P.S: Pasáž s Donaldem Sutherlandem je dokonalá. ()

Die Teenage Mutant Ninja Smith

Die Teenage Mutant Ninja Smith

19.01.2007

Dovolím si navázat na svou vůbec první novinku a doplnit informace z ní. Opětovně půjde o nějakou tu drobnou informaci o novém projektu Tarantina a Rodrigueze s názvem Grind House a o Kevina Smithe,… (viac)