J.F.K.

USA / Francúzsko, 1991, 189 min (Director's Cut: 206 min, Alternatívna 181 min)

Réžia:

Oliver Stone

Hudba:

John Williams

Kevin Costner, Kevin Bacon, Tommy Lee Jones, Laurie Metcalf, Gary Oldman, John Larroquette, Beata Poźniak Daniels, Michael Rooker, Ron Rifkin (viac)

Neworleanský státní zástupce Jim Garrison od počátku nevěří oficiální verzi o atentátu na prezidenta Kennedyho potvrzené zprávou Warrenovy komise, která vraždu označila za akt jedince. Podle jeho přesvědčení byl Lee Harvey Oswald pouze nastrčenou figurkou a atentát byl dílem spiknutí pravicových kruhů. Garrison s týmem spolupracovníků zkoumá všechny dostupné obrazové záznamy dallaského atentátu, jež potvrzují teorii o více střelcích. Další svědectví ho přivádějí na stopu skupinky pravicových kubánských emigrantů, ale nitky možného spiknutí vedou ještě dál k vysokým představitelům CIA a vojensko-průmyslového komplexu, kteří se obávali, že prezident Kennedy se po svém znovuzvolení odhodlá stáhnout americká vojska z Vietnamu. Řada výpovědí tuto teorii podporuje, ale nikdo nechce svědčit před soudem. Otřesen dalšími atentáty na Martina Luthera Kinga a Roberta Kennedyho, se Garrison rozhodne obžalovat uhlazeného kubánského obchodníka Claye Shawa z přípravy spiknutí proti prezidentovi USA. Tento zatím jediný soudní proces v souvislosti s atentátem na Kennedyho má negativní ohlas ve sdělovacích prostředcích a Shaw je nakonec pro nedostatek důkazů osvobozen. Otazníky kolem atentátu, který možná změnil moderní světové dějiny, stále zůstávají... (oficiálny text distribútora)

arcticsky

No jo, náš salónní levičák Stone. Film je svou povahou (spiklenecká teorie) podprůměrný, ale kdo by odolal, když se tam producíruje 10 - 15 elitních herců. Mimo klasického překrucování faktů a fabulace je tu citát Lyndona Johnsona: "Když mě zvolíte, budete tu svou válku mít" Ach jo....kdyby ten svět byl tak jednoduchý...Kennedy - "komunista" který nám nechce dovolit takovou maličkost jako je oddělání Castra - sem už patří regulérní smajlík. ()

KOZEL84

Strhující film který i přes svojí délku ani vteřinu nenudí.Vysype na vás totiž tolik informací,že na to prostě není čas.Akorát mě sere že nevím co je pravda a co jen konspirační teorie.Hlavně u magické kulky by mě to zajímalo.No hltal sem to jako blázen;-). ()

Gastovski

Oliver Stone opět nezklamal a natočil jeden z nejlepších "politických" filmů. Snímek založený na konspirační teorii je zde prezentován tak věrohodně, že opravdu věřím, že to tak bylo. Na větší autentičnosti mu přidává kompozice s dokumentárními záběry a také momenty černobílých "představ". Všechno to výborně doplňuje spousta známých xichtů. Pokud něco k délce, tak to uteklo nejrychleji ze všech tří hodinových filmů, co jsem zatím viděl. Jediná malinká výtka se týká posledního dějství Garissonova projevu, ale jinak celkově se jedná o sakra dobrou filmařinu. ()

RadimFišer

Film, který je mezi mými nejlepšími. Podle mě by se měl umístit v první dvacítce. Nejlepší historický dokument všech dob, který ve mě vyvolal silnou touhu přežít do roku 2040 a počkat si, až budou uveřejněny tajné dokumenty z doby jeho zavraždění. Již i proto má cenu žít. ()

Jabro

Brilantní výkon Kevina Costnera podtrhuje tento politický až řekl bych konspirační thriller. Už se celkem těším až se odkryjí závěry Warrenovy komise a dozvím se, jak to tedy přesně bylo. Náhled na věc v podání Olivera Stonea působí velice reálně, takže nemáte vůbec problém mu uvěřit. Z tohoto pohledu je JFK, ač dialogy a monology přecpaný, skvěle natočený thriller! Nicméně je nutné podotknout, že stále jde jen o teorii a na skutečnost si musíme ještě chvíli počkat.. ()

jane1106

JFK je těžkotonážní nálož a troufám si říči, že jeden z divácky nejnáročnějších komerčních snímků. Obzvláště pokud se zrovna nezajímáte a nijak zvlášť neorientujete v politice. Na rozdíl od takové Bathory, na kterou jsem před malou chvílí naházela všechnu špínu ze své podrážky, jde o přehlídku neuvěřitelně brilantní filmařiny s exkluzivním střihem (dokonalá gradace scén, míšení autentické stopáže s dotočenou, atd.) flexibilní Richardsonovou kamerou, která předvádí nejrůznější podoby obrazu a s dialogy možná ne právě pravděpodobnými, ale tak propracovanými a nabitými informacemi, že hluché místo byste asi stěží hledali. Jediná škoda, že se v tom s velkou pravděpodobností na první promítnutí hůře zorientujete a druhé si jen tak nedáte. Costnerova závěrečná řeč - strhující a hádám, že to pro něho musela být docela náročná role. Četa je a asi bude Stoneův všeobecně nejoblíbenější film (a je tomu tak i u mě), ale mám pocit, že zejména z formálního hlediska je JFK jeho masterpiece. BTW Joe Pesci v paruce a s dokresleným obočím rocks a Kevin Bacon měl vážně pěkně vykroucenou prdelku.:D ()

Vrata88

Nebudeme tady rozpitvávat věrohodnost nebo pravdivost příběhu, něco na tom určitě bude jenže problém těchto filmů je v tom, že vždy vyzní tak, jak to vnímá režisér, kdyby třeba Oliver Stone věřil, že Kennedyho zastřelil jednooký kapsář, tak věřím tomu, že by to natočil tak, že by tomu diváci uvěřili a v tom je ten problém, JFK je pouhým názorem, není to dokument. Co ovšem rozpitvávat můžeme je kvalita filmu. Je vidět, že se Oliver nebojí natočit film o kontroverzním a citlivému tématu a je také vidět, že vedle kuráže je obdařen velkým umem. Po nějaké době jsem se zase rozhodnul podívat se na režisérský sestřih nějakého filmu, chyba to určitě nebyla. Nějak si nedovedu představit, kde režisér sebral těch sedmnáct minut, které v kině nebyly vidět. Celek vytváří mrazivou atmosféru se skvělími herci v čele s výborným Costnerem, který se v roli osamělého bojovníka proti vládě vyžívá. ()

Everyone

Já vlastně nechápu, proč se k Stoneovi staví většina komentářů ve stylu - Forma zvládnuta skvěle, vypravěč skvělý, ale proč nám cpe pohádku? ____ Rozklíčovat praktiky loutkoherců v reálném světě, kteří řídí svět (stát) skrze soustavu kladek a zacuchaných motouzů, není pro oko smrtelníka viditelné kor, když je většina diváků krátkozrakých nebo jen odvrací tvář či nechápou, co se před jejimi zraky odehrává. Vzhledem k nemožnosti vidět skutečné představení se vždy musíme spolehnout na stínové divadlo, které odráží realitu pouze pod určitým úhlem, proto je nutné hledat pravdu jako nezávislí historici. ____ Lidé nemají rádi komplikované a nedořešené věci. Neradi si bourají ideály. Nemají rádi spiknutí. Chtějí klid, který ale nikdy nebyl a nebude. V perspektivě, která se nabízí z malého středoevropského státečku, které nevládne téměř žádnou mocí v globálním smyslu, se zamotané celosvětové mocnářské klubko zdá jako výplod fantazie. Toto není žádná fabulace, to je realita. Amerika, jakožto novodobý Řím, impérium 21. století, pomalu ztrácí svoji dominanci, ale po 2. světové válce hrálo prim. Pomocí půjček rozhýbávala motor světové ekonomiky a zavázala si tak západoevropské spojence. Poválečná doba byla složitá a vedla k politické bipolaritě. Svět byl ohrožován nukleárními hlavicemi a antikomunistickou propagandou (lidé byli vyhazování z práce za neamerické názory nebo jen na základě udání - co nám to jen připomíná?). Spirála protisovětského šílenství napomohla rozvoji mnoha bezpečnostním organizacím, které nabyly silného postavení. A do této situace vstoupil mladíček, který měl svou hlavu a většině se do krámu nehodil. Zkracoval jim rozpočty, omezoval moc a dle jejich mínění ohrožoval americkou bezpečnost. A tak bylo jen otázkou času, než ho odstraní. Když to vzhledem k jeho popularitě politicky nešlo, tak přikročili k razantnímu kroku dne 22.11.1963. ____ Děje se to po celém světě, děje se to i u nás, na podnikatelsko-politické (mafiánské) úrovni. ____ Je to boj o moc! ____ A svrhnout vinu na nějakého pomatence (psychotik, narkoman, náboženský fanatik,...) či politického nepřítele (organizaci nebo nejlépe jednotlivce - toho se nejsnadněji dá zbavit) jako byl Lee Harvey Oswald se zdá být dokonalým plánem. ____ Některé věci nemusí (a patrně ani nejsou) být v této konspirační teorii pravdivé (bohužel každá konspirační teorie má handlivý přídech zcela automaticky, pod celoživotní výchovou autorit = výplach mozků, a budí ve stoupencích v očích veřejnosti pocit pomatenosti a neoprávněné paranoii) a o atentát jako takový nejde, jde o to si zodpovědět na otázku proč, která nás nutně musí zavést k otázce mocenské. ()

Dr.Manhattan

Snažím sa písať komentáre len keď k filmu mám čo povedať. A popravde... k tomuto ani neviem čo. Len chcem vyjadriť svoj úžas. Aj keď s oneskorením, ale predsa som sa k tomuto filmu dostal. Po zhliadnutí PARKLAND som si povedal že musím už vidieť aj JFK od Olivera Stonea. A nemám slov, hneď som zaradil medzi najlepšie filmové zážitky za poslednú dobu. Nechápem, ako sa mi darilo tak dlho tomuto vyhýbať. Trocha ovplyvnený sympatiami, ktoré prechovávam k bratom Kennedyovcom, ale aj tak s čistým svedomím môžem prehlásiť „Úžasný filmový snímok, úžasný Oliver Stone“. ()

Wardan

Upřímně musím říct, že mi trvalo poměrně dost dlouho než jsem se chytnul. Ale jak jsem se chytnul, už jsem se nepustil. Díky Stoneově ohromná precizní režii a výborný hercům se ta konspirace stane natolik pohlcující a uvěřitelnou, že mi bylo jedno, že to má přes tři hodiny (předtím jsem si říkal, že mě dlouhá stopáž unavý) a klidně by to mohlo mít ještě mnohem víc, já bych pořád zíral s otevřenou pusou. Závěrečná soudní scéna je čistá filmařská dokonalost. ()

sebo9629

Pred tým, ako som si pozrel tento film, tak som samozrejme o tejto konšpiračnej teórii vedel, ale iba z filmov a seriálov, nikdy som si k nej nič bližšie nevyhľadal. A o to viac som bol prekvapený, aký silný podklad táto teória má a ja som po tomto filme (potom som si aj niečo vyhľadal) presvedčený, že to tak nejako aj bolo... Tento film je naozaj skvelo spracovaný, ani na chvíľu ma nenudil a herecky je takisto skvelý... Hodnotenie: 9.1/10 ()

frolish

Vyborne natocene posolstvo, odprezentovane sposobom apelujucim tak na divakove uvahy a nazory ako aj emocie a sebareflexiu. Miestami presytene menami a informaciami, v ktorych sa clovek tazko orientuje, no nestracajuc sa v tom, co chce film skutocne zdelit. Stoneova rekonstrukcia kontroverznej udalosti nedava velky priestor pre vyrazne pribehove zvraty a odbocky, je skor vyrozpravanim jeho alternativy chodu udalosti z ust hollywoodskych hercov. Napriek tomu neposobi ani trochu chladne, prave naopak, je schopna zasiahnut aj srdce neamerickeho divaka. Pri takmer 3 a pol hodinovej stopazi (Directors cut) je neuveritelne, ako si dokaze udrzat divakovu pozornost a vobec nenudi. V pamati mi utkveje najma Pesciho hystericka scena po zmedializovani vysetrovania (podfarbena skvelym hudobnym motivom), maratonska zaverecna rec a silne nutkanie dozvediet sa, ako to vsetko vlastne bolo. 90% ()

Helldo

Kdyby ten film měl hodin pět, seděl bych u něj a hltal to nepřeberné množství informací s naprosto stejným zaujetím, a přes veškerou snahu bych pražádnou chybu nenašel. Bez debat jeden z nejlepších filmů, který jsem kdy měl možnost vidět a to ve všech ohledech. Scénař, režie, kamera, střih, zvuk, hudba, herecké výkony (K. Costner, T. L. Jones, G. Oldman, J. Pesci)!!! ()

Floydie

Místy až dokumentárním stylem natočené strhující drama o důležitosti pravdy. Kromě skvělého scénáře, který vám o vraždě JFK udělá jasno, bych vyzdvihnul výkony celého hereckého ansáblu - hlavně Costner, Tommy Lee Jones a Pesci jsou výborní.. ()

crha

Nemám tušení jestli JFK sejmula vláda nebo kdo, ale asi to fakt smrdělo. K tomnuhle filmu přistupujte tak, že má 3 hodiny a není to nic akčního, spíš je to dobrá detektivka z politického/souního prostředí. Každopádně souboj Joe Pesci vs.Tommy Lee Jones o krále nejdebilnější paruky získává............................................................................................Tommy Lee Jones.....ale jen o prsa... 80% ()

Wolvie

Příliš polopatické.Oliver Stone tentokrát nedává divákovi žádnou šanci vyložit si zobrazované události po svém.Atentát na Kennedyho nabízel pro známého buřiče velmi šťavnaté téma,ale ten ho podle mě bohužel nedokázal podat tak,aby dokázal diváky nějak uhranout. ()

Die Teenage Mutant Ninja Smith

Die Teenage Mutant Ninja Smith

19.01.2007

Dovolím si navázat na svou vůbec první novinku a doplnit informace z ní. Opětovně půjde o nějakou tu drobnou informaci o novém projektu Tarantina a Rodrigueze s názvem Grind House a o Kevina Smithe,… (viac)