Schindlerov zoznam

• Česko Schindlerův seznam (viac)
USA, 1993, 195 min

Scenár:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Małgorzata Gebel, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn (viac)

Poľský Krakov 1939. Židovská obec je vystavená stále sa zvyšujúcemu tlaku zo strany nacistov. Do tejto situácie vstupuje neúspešný obchodník Oskar Schindler, člen nacistickej strany, veľký zvodca a muž, ktorý cíti, že by na vojnovom utrpení mohol veľmi dobre zarobiť. Lacná pracovná sila v židovskom ghette zaisťuje jeho továrne na smaltované riady obrovské zisky. Lenže Tretia ríša má s jeho zamestnancami úplne iné úmysly, v nákladných vagónoch ich chce poslať do Osvienčimu. Sám Schindler možno netušil, kedy v týchto neľudských opatreniach prestal vnímať ohrozenie svojho podnikania, a kedy začal o „svojich“ židov bojovať kvôli vlastnému svedomiu. (Cinemart SK)

Stan Borowitz

Neeson super, ale jinak strašně slabé, Spielberg nemá smysl a cit pro velké scény, nulové emoce, nezáživné, hudba unylum neexistikum. Že válka byla zlo, ví každý i bez tohoto filmu. Mne to nijak neoslovilo a většinu času nudilo. ()

stanlyOu

Povinná literatúra do školy na hodiny Dejepisu. Spielbergov klenot ktorý je o level vyššie od všetkoho čo kedy spravil.   10/10 ()

Cringy_Tommy

Schindlerův seznam jsem viděl nespočetněkrát ale pokaždé mi ukápla slzička nebo mi přejížděl mráz po zádech. Schindlerův seznam se zapsal do dějin kinematografie a je to jednoznačně Spielbergův nejlepší snímek. Mrazivá atmosféra holocaustu a vynikající herecké výkony obzvlášť díky tomuhle filmu jsem si oblíbil Neesona. Fiennes úžasně ztvárnil jednoho z nejhroznějších osob v dějinách lidstva. Hudba kterou složil Williams je taky ůžasná. Film je natočen černobíle co rozhodně přidává na atmosféře. I když možná nebyl Schindler taký hrdina jako film říká definitivně se zapsal do dějin a nemění to můj názor na film. Jasných 10/10 ()

Lendak

Neskutočne silný a nezabudnuteľný zážitok. Žasnem. Žasnem z toho že niekto dokázal takto surovo a autenticky predať emócie bez nejakého pátosu a zbytočného prikrášľovania. Toto sa nedá nijak komentovať. Snáď len to, že Amon Goethe je ten najdémonickejší antagonista v dejinách kinematografie. Ralph Fiennes predviedol jeden z najsilnejších výkonov ktoré som kedy videl. A Liam? Ten je o niekoľko levelov vyššie. Len máloktorý herec dokáže scénu predať len pomocou svojich očí. Perfektné finále je čistým dôkazom. Jeden z najsilnejších kinematografických zážitkov po ktorom furt žasnem nad tým, že niečo také sa naozaj stalo a treba si to dookola pripomínať aby sme tu už ďalšieho Oskara Schindlera nepotrebovali. ()

Kvidoland

Já brečel. Naprosto brečel na konci filmu. Film ukazuje to, co ti Náckové dělali za zrůdnosti ostatním. A proto se nedivte, že Němcům občas nemůžu odpustit to, co dělali. Chápu, že dnešní za nic nemůžou, ale to právě jejich lidi zvolili Hitlera a dosadili ho k moci. A podporovali tu jeho ideologii s vražděním Židů. Proto, až se mi někdo bude říkat, proč Němce nemám rád, řeknu mu, aby si tento film pustil. A já doufám, že se to nebu dít jako dnes v případě Putinovi invaze na Ukrajinu, jelikož tohle je strašný! Film ale jinak má opravdu všechno správně - atmosféra, hudba, černobílé podání, Liam Neeson s dalšími herci podávají dechberoucí výkony... tak proč hodnotím 4/5? No, některé části na mě byly moc, ale chápu to u tohoto filmu a tím pádem ho nějak neschazuju. Jen je to prostě ten typ filmu, co si nebudu pouštět každý večer doma u obýváku (což jsou u mě filmy s 5/5)... Ale jinak poklona Spielbergovi. ()

ReactLotus

3 veľmi depresívne hodiny. Presne ako prehliadka Auschwitzu. Spielberg vytvoril ralistický a hlavne smutný film. Musíme veriť a dúfať, že sa história nezopakuje. Použiť čiernobiely filter v minulosti a farebný v prítomnosti bol geniálny nápad. Ešte viac to podtrhlo krutosť Nacistov. Nemyslím si, že to je najlepší film aký kedy bol natočený, ale tá téma je veľmi dobre spracovaná a ľudia by o holokauste aj Schindlerovi mali vedieť. 9,8/10 ()

Kushina

Tenhle film je neskutečně emotivní a brutální. V životě jsem netušil, že se dá filmem zachytit tolik hrůz dob války, neskutečné zvrácenosti, které byli schopni nacisti učinit a jak se židé cítili. Ačkoliv to nebylo mnoho životů, co Oscar Schindler zachránil v poměru počtu obětí války, tak to ale byly životy, který, věnoval vše, co věnovat mohl. Mohl si prostě užívat bohatství a nedělat nic. On obětoval vše, aby 1100 lidí přežilo. Zprvu lidi využíval pro zisk, později je miloval a litoval toho, že jich nemohl zachránit víc. 95% ()

nasqyy

Schindlerův seznam se dá rozhodně považovat za jeden z nejlépe zpracovaných snímků na téma 2. světové války a Židů. Dokonale zpracovaný příběh hlavní postavy Oscara Schindlera a „jeho Židy" je určitě emotivní a dojemná záležitost. Film poukazuje, tak i na hrdiny, kteří byli na špatné straně, a že jich pár bylo. Pokud budeme vycházet čistě z historie, samotný Schindler oficiálně hrdinou rozhodně nebyl, ale jako ztvárnění, že tací byli, je plně dostačující. Utlačování a genocida Židů je velmi složité téma. Neočekával jsem od filmu nějaký zvrat, jelikož je velmi těžké vystihnout něco takového, ale zůstal jsem mile překvapen. V rámci dlouhé stopáže vám čas při pozorování uběhne opravdu rychle. Film ve vás celou dobu střádá různé pocity a emoce, které na konci vyvrcholí a mnohým vženou slzy do tváře. Rozhodně doporučuji zhlédnout film každému, kdo se zajímá o témata 2. světové války a tehdejší ideologie, režim, genocidu, ale hlavně vžít se do těžké situace židovského obyvatelstva v tehdejším Německu. ()

RichB972

Skvěle zpracované a výborně obsazené naturalistické drama z období německého nacismu. Liamu Neesonovi, Benu Kingsleymu i Ralphu Fiennesovi jejich role seděly na míru. 'Oskar Schindler' nebyl v životě zrovna podnikatelský mág - vydělal pouze na nacistickém režimu, spekulacích a neštěstí druhých. Z filmu je dobře patrné, že netušil k čemu tento režim ve skutečnosti spěje. Při postupném prozírání se u něj naplno projevil lidský rozměr. Po celou dobu riskoval vlastní smrt, ale svými vynikajicími vyjednávacími schopnostmi se vyhnul zastřelení. Od prohlášení konce války je celý závěr filmu velmi silný. 90%   SkyShowtime, HD, původní znění s titulky ()

cad_bane

Schindlerův seznam je jeden z filmů, které jsem dlouhé roky odkládal ke zhlédnutí. Konečně jsem se k němu dostal a přiznám se, že se jedná o Spielbergův klenot a jde o jeho jedinečný a nenahraditelný snímek. Tento tvůrce je jednoznačně mistrem svého řemesla a není divu že toto historické drama je jeden z jeho nejlepších počinů. Přes extrémně temnou atmosféru a totální beznaděj, dokáže tvůrce projevit i naději a světlo na konci tunelu. Snímek není jednoduché sledovat a věřím, že si z něho každý divák dokáže odnést své. ()

F2003F

Po knihe som si to nevedel nedať a je pravda, že film ťaží vo veľkej miere z emočného prvku, čomu zodpovedá niekoľko scén mimo skutočnosti (napríklad Goeth strieľa z balkóna alebo záverečná rozlúčka). Samozrejme, že prívlastok vrcholnejšieho majstrovsta filmárčiny je opodstatnený, vydretý a zaslúžene dosiahnutý, ale v konečnom dôsledku to vo mne narozdiel od (objektívnej) knihy nezanechalo nič zvláštne okrem hrozivo perfektného Fiennesa (záporné postavy mu naozaj idú). Odporúčam dokument Spielberg ak vás zaujíma ako veľmi precízne väčšimu záberov museli točiť. Úchvatná práca s vizuálom. ()

Treble

Některá témata budou asi napořád příliš velkým soustem i pro takový pány jako je pan Spielberg. Některé scény jakože velice poutavé a "monumentální" pokud se to tak dá nazvat. Jako celek je to však nedotažené a atmosféra je nereálná... Tak celkově je to jako s růžovejma brejlema. Takže mi vychází 4 hvězdičky - pokud šlo o dojemný příběh páně Schindlera tak 5. Pokud hodnotíme atmosféru a náhled do koncetráku tak tak ***. ()

chandler

Co k tomu napsat...užásný film s nádhernou kamerou Kaminskyho a se skvělou hudbou.První hodinka mě tolik nenadchla,ale pak se film roztočil do plných obrátek a na konci jsem už jenom zíral.Filmu herecky dominují Ralf Fiennes a Ben Kingsley.Jedinečný zážitek a říkám Bravo Steven ()

Sobík

Všechna slova k hodnocení tohoto geniálního snímku jsou marná, ten zážitek se prostě nedá popsat.. kdo neviděl, nepochopí.... Vše, co bylo možno, bylo tu už v komentářích řečeno, stejně se ale pokusím přispět svými postřehy do debaty.. Já sám patřím k té většině, která byla neuvěřitelně uchvácena, narozdíl od hlasité menšiny, která hledá mušky a kritizuje drobnosti. Osobně myslím, že shlédnutí tohoto filmu by mělo patřit mezi základní kameny lidského vzdělání, aby si především mladí lidé uvědomili všechno to, co jim pouhé povídání v hodinách dějepisu nemůže dát, určitě by to prospělo lidskému vnímání a uvědomění si zodpovědnosti za ostatní lidi, předešlo by to možnému opakování podobných historických situací v současnosti či budoucnosti a v neposlední řadě by ubylo holohlavých individualit, propagující nesmyslnou fašistickou ideologii, aniž by znali historické souvislosti a s nimi spojené zrůdnosti, bolest a strach, jež tento režim způsobil. Popravdě, bezprostředně po shlédnutí tohoto filmu, kdyby se mi někdo takový dostal do ruky, umlátím ho.. :) Pokusím se v procentech, kladných anebo záporných, zhodnotit jednotlivé, ty nejvýraznější rysy filmu: +10% geniální režie, +15% neuvěřitelné herecké výkony, +10% černobílé zpracování, střih a kamera, +15% skvostná hudba, +10% nezapomenutelné scény (sprchy, dále holčička v červeném, chlapeček v latrině, vylidnění ghetta), +20% celosvětový obrovský lisko-historicko-vzdělávací přínos, uctění židů, +7% neuvěřitelně emoční zážitek, rozvleklost, která přes dlouhou stopáž nenudí, +4% autentičnost, výprava, kostýmy, -5% přespříliš emoční a trochu nedůvěryhodný "Spielbergovský" závěr (pláč Schindlera), -2% dle hist.faktů zřejmě přílišné zidealizování a "zkladnění" Schindlera, -2% Němci mluvící anglicky škodí autenticitě. TAKŽE DOHROMADY 91% :) ()

bery77

Nad režisérským a také hereckým výkonem (hlavně dvojice Neeson, Kingsley) je možné jen žasnout. Nemyslím si že by to někdo jiný zrežíroval lépe než Steven Spilberg. Avšak možná příliš dlouhá stopáž filmu trochu škodí. Jinak je film opravdu vynikající. ()

Pruďas

Co by se asi o tomhle velkofilmu všech velkofilmů dalo napsat????? Příběh Oscara Schindlera(mimochodem značně zidealizován, ale to mě nevadí), tupomyslnýho nácka, který vydělává peníze na válce a zadarmo pracujících židech, a který si nakonec uvědomí cenu lidského života a utratí všechny své peníze na záchranu 1200 lidí(už jenom to je blbost.....). Je to ale natočeno tak dokonale a precizně, že i tahle pohádka pro dospělé se kultovní záležitostí a absolutně nej filmem PANA REŽISÉRA Stevena Spielberga. Timhle filmem si Spilberg u mě získal doživotní ˇuctu a respekt a i kdyby do konce života natáčel jenom samé hovadiny, zůstane pro mě tím nejlepším režisérem všech dob. Líp natočenej sem ve svym životě neviděl a že sem jich už viděl dost!!!!! Herecké výkony samozřejmě nezústávají dokonalé režii nic dlužny. Liam Neeson v roli Schindlera fakt válí a jako vždy nenápadný Ben Kingsley mu je těsně v patách. Nedosahují však hereckého podání démonického Amona Goetha v podání neuvěřitelného Ralph Finnese. Nechápu, proč místo něj dostal Oscara sotva nadprůměrný T. L. Jones za uprchlíka...... tím páni akademici opět dokázali svou demenci a utvrdili mě v názoru, že ten co má Oscara nemusí být zákonitě nejlepší........ A na závěr- NEJLEPŠÍ FILM. ()

pr.del

Ano.Po tolika letech režie se konečně dočkal oskara.Po natočení takových filmových trháků jako Čelisti,Blízká setkání třetího druhu,E.T. Mimozemšťan,Indiana Jones....po nekonečných třiceti čtyř letech výtečné režijní práce.Co o tomto snímku říci?Myslím,že jen BRAVO. ()

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

Steven Spielberg nám v březnu dodal Ready Player One a momentálně chystá pátého Indiana Jonese. Po Indym, jehož comeback proběhne 9. července 2020, se režisérská legenda vrhne na remake West Side… (viac)

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

01.08.2016

Star Wars koncertní show míří do Rudolfina

Star Wars koncertní show míří do Rudolfina

08.12.2015

Pražské Rudolfinum bude 22. prosince hostit ojedinělý koncertní projekt s názvem STAR WARS: a musical show. Jedná se o koncert orchestrální hudby z šesti dosud uvedených filmů z prostředí slavných… (viac)

Dva koncerty filmové hudby

Dva koncerty filmové hudby

01.09.2012

Pražský filmový orchestr zve všechny příznivce filmové hudby na své další dva velké koncerty. První z nich se koná v neděli 14. října v 19.30 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Diváci budou mít… (viac)