Schindlerov zoznam

• Česko Schindlerův seznam (viac)
USA, 1993, 195 min

Scenár:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Małgorzata Gebel, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn (viac)

Poľský Krakov 1939. Židovská obec je vystavená stále sa zvyšujúcemu tlaku zo strany nacistov. Do tejto situácie vstupuje neúspešný obchodník Oskar Schindler, člen nacistickej strany, veľký zvodca a muž, ktorý cíti, že by na vojnovom utrpení mohol veľmi dobre zarobiť. Lacná pracovná sila v židovskom ghette zaisťuje jeho továrne na smaltované riady obrovské zisky. Lenže Tretia ríša má s jeho zamestnancami úplne iné úmysly, v nákladných vagónoch ich chce poslať do Osvienčimu. Sám Schindler možno netušil, kedy v týchto neľudských opatreniach prestal vnímať ohrozenie svojho podnikania, a kedy začal o „svojich“ židov bojovať kvôli vlastnému svedomiu. (Cinemart SK)

lamps

Síla Schindlerova seznamu pro mě tkví, podobně jako u většiny nejlepších filmů, které Spielberg s Kaminskim natočil (z nichž jsou mimochodem všechny vyjma Terminálu skvělé), v bezešvém prolnutí subjektivního hollywoodského vyprávění a objektivní, místy až dokumentární reflexe velké historie. Obraz má připomínat dobové záznamy a technika snímání davových scén naplněných krutými výjevy nese tradice cinema vérité či naturalisticky pojatých varovných dokumentů jako War Game nebo Vlákna. Schindler je na jednu stranu zhmotněním životní filosofie samotného Spielberga, současně však funguje jako objektivní hledisko. Krásně je to vidět na sekvenci likvidace krakovského ghetta, jemuž Schindler přihlíží z kopce. Zatímco dění v ulicích je subjektivně oživovaná a tehdy zamlčovaná část velké historie, inscenovaná třeba v duchu Jdi a dívej se, protagonistův výhled nabízí morálně žádoucí dějinný odstup. Holčička v červeném kabátu tak z okolního pekla perspektivou Schindlera vystupuje (a jakmile to rozrušený sledující vzdá a odjede, dívka zapadne zpět do soudobého subjektivního dění a kabát je rázem černobílý). Spielberg tak působivě oživuje kolektivní trauma, aniž by přestal vyprávět klasicky a za pomoci empatického napojení. A to je sakra silné poprvé i podesáté, i když začínám chápat, že druhá půlka a cukrlátkový portrét Schindlera je pro někoho už moc. Přestože je tedy úvodní část zakončená strhujícím čištěním ghetta lepší, celý film nonstop šlape právě díky orientaci na postavy, jejich zrcadlení a přesnému načasování scén, kdy se kapitalista a továrník víc a víc přiklání k nesmyslně trpícím židům. A také díky Ralphu Fiennesovi, jenž pozvedl absolutní zlo na fascinující figuru, z jejíchž hrozných skutků nejdou spustit oči - a to v morálně naprosto nezávadném, edukačním a současně emotivním stylu, jak to Spielberg umí jako nikdo. ()

JohnnyD

Dychberúci film, vo všetkých ohľadoch dokonalý. Spielberg dokázal, že je nielen skvelým rozprávačom rozprávok pre dospelých, ale aj vážny filmár, s ktorým treba rátať. Výkon Ralpha Fiennesa je mrazivý! ()

Boogeyman

Jestli jsem dal Pianistovi 5 hvězdiček, tohle by jich muselo dostat deset. Naprosto odzbrojující výpověď o neuvěřitelných hrůzách, která vás vyždíme! Spilberg umí natočit opravdu všechno! Putuje mezi nejlepší filmy, které jsem kdy viděl! ()

Indiana

Viděl jsem to podruhé a už mi to přišlo o poznání lepší. Opravdu mě to strhlo (což předtím vůbec) a já musim smeknout klobout před všemi, co na tom pracovali nebo co v tom hráli (hlavně Ralph Fiennes, ten měl dostat Oscara). Opravdu jeden z nejlepších filmů. ()

sheen

Co pan Schindler dokázal, se dnes zdá být nemožné z mého pohledu. V tak nesmírně kruté době dokázal zachránit tolik lidských životů, tam kde byla smrt, on dával život a naději. Herecké výkony i režije jsou opravdu vynikající. Záběry ve filmu na mě působí až smrtelně živým dojmem. Zobrazení Krakovského gheta, koncentračního tábora Osvětim, lidské utrpení, to vše působí reálně až to bolí, chtěl bych nad tím zavřít oči a říci si, že se to nestalo ale nejde to, bohužel. Spielberg a jeho štáb odvedli obrovský kus práce. Díky. A také konečně uznání od kritiků v podobě Oscara, kterého si Spielberg zaslouží (tak dlouho mu ho nechtěli přiřknout). ()

petaspur

Oskar Schindler byl proutník se slabostí pro užívání si života. Využil války k byznysu, uplácel na správných místech a proto mohl ve své továrně zaměstnávat Židy, kteří byli nejlacinější pracovní silou na trhu. Tím si vydělal několik ohromných majlantů. To je tak vše, čemu jsem ochoten věřit, protože dále jsem sledoval nepříliš zajímavý černobílý film s vyhraněně černobílými postavami, které mi, pod režisérovou spekulativní taktovkou, nepokrytě dávaly najevo, že bych měl okamžitě proplakat dojetím několik balíčků kapesníků. Proti očividnému citovému vydírání mám v hlavě nainstalovaný skvělý software, zbožštění minimálně kontroverzní osobnosti mi vadí a benevolentní střihačovy nůžky mi dopřály dost času na občasné zívnutí. ()

salahadin

Víte, připomíná mi to takovou Ódu na manžela P. Paroubkové, která té normálně uvažující části populace zvedala při čtení celý trávicí trakt. Paroubek, ten nevzhledný arogantní ignorant tu byl nevybíravým, zcela nekritickým, zastřeným a směšným způsobem pasován bezmála do stavu rytířského. I kdybych tomu chtěl věřit (ale nechci!), nemohl bych. Kritický přístup je důležitý i ve filmu, protože film by měl do jisté míry, pokud pojednává o skutečné osobě, vzdělávat a ukazovat pravdu, lépe řečeno fakta. Přizpůsobit si tak závažnou historii obrazu svému je diletantství. To je konfrontováno skutečně velmi dobře natočeným filmem. Natočit film o rozporuplné postavě v téměř bezrozporuplném vidění je docela odvaha. Vynikající a charismatický Liam Neeson přesně vykresluje Spielberogovu vizi, nebo snad jen jeho zbožné přání? Opravdu si Spielberg přeje, aby byl Schindler bezmezný humanista a jeho oportunistickou obchodní povahu pouze naznačí v počátečnách fázích filmu? A to dost mizerně. Možná, každopádně v druhé půlce už mi připomíná Mojžíše, který vyvádí "svůj lid" (že by záměrná paralela?). Spielberg glorifikuje rozporuplnou postavu! K tomu nemá koncesi! Mé hodnocení bude taky rozporuplné, mám si vybrat mezi dobře natočeným filmem jako takovým a od podlahy mizerným povrchním dějem zakončeným nechutným dojáckým výstupem - volím to druhé. Trochu krutě bych označil Schindlerův seznam za amorální. Sorry. ()

Stegr

90% - Dát tomuhle veledílu míň by byl hřích! Bravo Stevene, bravo Liame... A nejen vy, ale kdybych pokračoval, asi by se mi to sem nevešlo... ()

Aky

Geniální film. Hraný film, drama. Nikoliv dokument. Jakmile si tohle uvědomíme, nelze už dál o ničem pochybovat, nic vytknout. Koneckonců, i kdyby si Spielberg celý příběh vymyslel a dokonce, i kdyby ho pokroutil neskonale víc, než se mu vyčítá, vždycky zůstane platit, že je to geniální dílo, které vrchovatě naplňuje svůj humanistický protifašistický smysl. A že na tom vydělal? To je přece skvělé, že takovéhle filmy přinášejí autorům úspěch. ()

Cappuccino

Hereckí predstavitelia na čele Neesonom, Fiennesom a Kingsleym predviedli skvelé herecké divadlo. Keď sa na Spielbergov počin pozerám komplexne, ide o naozaj (takmer?) dokonalé dielo, ale priznajme si to. Nebyť fantastického soundtracku Johna Williamsa, tak by Schindlerov zoznam jednoducho nebol Schindlerovým zoznamom ()

Ruut

Není mnoho filmů u kterých bych plakal. Schindlerův seznám je jedním z mála u kterých se mi to stalo. Nejlepší film o holocaustu. A jeden z nejlepších filmů všech dob vůbec. Jsem šťastný že jej mám doma v krásné dárkové edici spolu s knihou a soundtrackem. ()

Allien.9

Čistky, holčička v červeném kabátě, poprava mladé architektky, ulice pokryté lidským popelem, to vše jsem jakž takž psychicky zvládla. Pak ale přišlo Kingsleyho "Kdo zachrání jeden život, ten zachrání celý svět" a Neesonovo "Mohl jsem dostat ještě jednoho" a končím. Spolu s "Pianistou" (*****) a "Život je krásný" (*****) je "Schindlerův seznam" absolutní top v daném subžánru. ()

Satan

Spielberg na vrcholu své kariéry podpořený mistry Kiamnskim a Williamsem. Do poloviny filmu příjemně nekompromisní a tíživá výpověď lidí z koncentračních táborů (vyhlazení ghetta, sprchy, pálení těl), ve druhé půlce (a od vytvoření seznamu obzvlášť) natahovaná akademická nuda, kterou Spielberg téměř pohřbil proslovy a frontami u náhrobku...Kdo předvedl čirou genialitu je však Ralph Fiennes, který od chvíle, kdy vstoupí na plátno, je film jeho. Mrazivě přesný výkon. Jako pocta obětem Židů za druhé světové války však film funguje výborně. [Přesná stopáž: 187 min] ()

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

Steven Spielberg nám v březnu dodal Ready Player One a momentálně chystá pátého Indiana Jonese. Po Indym, jehož comeback proběhne 9. července 2020, se režisérská legenda vrhne na remake West Side… (viac)

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

01.08.2016

Star Wars koncertní show míří do Rudolfina

Star Wars koncertní show míří do Rudolfina

08.12.2015

Pražské Rudolfinum bude 22. prosince hostit ojedinělý koncertní projekt s názvem STAR WARS: a musical show. Jedná se o koncert orchestrální hudby z šesti dosud uvedených filmů z prostředí slavných… (viac)

Dva koncerty filmové hudby

Dva koncerty filmové hudby

01.09.2012

Pražský filmový orchestr zve všechny příznivce filmové hudby na své další dva velké koncerty. První z nich se koná v neděli 14. října v 19.30 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Diváci budou mít… (viac)