Minority Report

• Česko Minority Report (viac)
Sci-Fi / Akčný / Thriller / Mysteriózny
USA, 2002, 145 min (Alternatívna 140 min)

Réžia:

Steven Spielberg

Predloha:

Philip K. Dick (poviedka)

Hudba:

John Williams

Tom Cruise, Colin Farrell, Samantha Morton, Max von Sydow, Patrick Kilpatrick, Kathryn Morris, Lois Smith, Peter Stormare, Jessica Capshaw, Tim Blake Nelson (viac)

Je rok 2054 a vina je trestaná skôr, ako dôjde k samotnému zločinu. Elitná jednotka Ministerstva spravodlivosti s pomocou jasnovidcov, ktorí dokážu určiť páchateľov, zabraňuje zločinom. Jej veliteľ John Anderton vôbec nepochybuje o svojej práci, až kým sa sám nestane hlavným podozrivým... (RTVS)

šalenka

Druhý film s Tomem Cruisem, který mne zaujal (první byl samozřejmě Top Gun)..akorát místo Colina Farrella by se mi tam více hodil Edward Norton.. ()

Seti

Spielberg opět potvrdil svoji roli prohnaného holywoodského univerzála s čichem na zajímavý materiál, který je však schopen natočit snad i kálejícího psa tak, abyste na něj zírali a uznale pokyvovali hlavou. Tentokrát nabízí skutečně interesantní výlet do blízké budoucnosti, ve které je k potírání zločinu využívána budoucnost o něco vzdálenější. Lze však někoho učinit odpovědným za činy, které ještě nespáchal? Nemyslím si, že by zrovna v Americe, kde jsou individuální práva a svobody tou nejposvátnější hodnotou, koncept PreCrimu dostal někdy zelenou. I když na druhou stranu, když jde loď ke dnu, tak zpravidla veškerá civilizace končí, takže těžko soudit. Každopádně je Minority Report zajímavou záležitostí, odehrávající se v zajímavém futuristickém prostředí a s přemýšeníhodným morálním kontextem. ()

Nassau

Představa takové budoucnosti je poměrně děsivá. Snad se vize Phillipa K. Dicka neuskuteční (nebo spíš vize Stevena Spielberga?). Každopádně pořádně napínavý film, který dokáže spolehlivě připoutat a nepustit. Silná místa střídají slabší, a tak je to ve výsledku pěkná čtyřka:) ()

Mistickzz

Vynikajúce sci-fi. Spielberg vo vynikajúcej forme stvoril unikátny svet bez vrážd. Teda aspoň naoko bez vrážd. PreKrim bol isto vynikajúca idea a Spielberg ju dokázal preniesť skvele na plátno. Film je excelentný po vizuálnej, hudobnej, akčnej a hereckej stránke. Dokonca i Cruise, ktorého ja obzvlášť nemusím, sa do tohto kontextu hodil. Lenže je cítiť mainstream a myslím, že išlo skôr o kvantitu ako o kvalitu aj keď kvalita vôbec nechýba. A bolo aj pár suchých úsekov, ktoré ma nezaujali. Ale Minority Report patrí ku špičke scifi žánru, to bezpochyby. 82% ()

Chipsonator

Nápadité a originální sci-fi od mistra Spielberga. Tohle sci-fi od Stevena jsem si vážně užil. Skvělé to vypadá, skvěle se to poslouchá, má to výborný děj, skvělé herecké obsazení ve kterém dominuje Cruise a Farrell (dále pak taky potěšily Stormare a McDonough) a akce je dobrá a napínavá. Na Minority Report se mi především líbí nápad organizace, která zabraňuje vraždám díky tomu že vidí do budoucnosti, tohle mi příjde jako skvělý nápad a umím si představit i nějaký ten seriál na tohle téma. Kdyby si film udržel tempo první poloviny, byly by to jednoznačně za plný počet, bohužel druhá polovina, tedy přesněji posledních třicet minut si tempo výtečné první poloviny neudrží. Dále pak zamrzí i logické chyby, jako že i když jste odsouzeni zůstane vám přístup ke všemu. Ale i tak musím hodnotit vysoko, jelikož tohle sci-fi dílko z díly mistra Stevena Spielberga se prostě povedlo! 85% ()

HiddenDragon

"Pre-Crime works!" Ne tak zprofanovany snimek jako treba "Jursky park", ale zato s velmi dobrym pribehem a skvelou pointou. A to je i kamen urazu, protoze je to jeden z filmu, kde je zaver naprosto zasadni, a kdyz ho znate, uz to neni uplne ono (podobne je to s Shyamalanovymi filmy). Takze 5* na prvni koukani, na reprizy si odectete 1*. Predlohu od Dicka jsem jeste necet, ale pocitam s tim, ze ji Spielberg notne poupravil (jak to treba sveho casu udelal R. Scott s "Blade Runnerem"), ale filmu to snad prospelo. Story ma hlavu a patu, blizka budoucnost je uveritelna a neni extremne preplacana sci-fi prvky, ale naopak jsou umisteny na vhodnych mistech. Personalizovana reklama, pokrocila virtualni realita ci moderni silnice...a navic neustala monitorace kazdeho zkrze ocni scan. A do toho vseho navic experimentalni program, ktery zavira lidi jeste nez spachaji vrazdu, zalozeny na schopnostech tri tusitelu, kteri jak se ukaze jsou defacto otroky tohoto uspesneho systemu. Vse je ale presto dokonale...alespon zdanlive, nez se o nacelnika Andertona (Cruise) zacne zajimat kontrolor Witwer (Farrell)... Herecky skvele vybrano, Cruisovi tyhle akcni thrillery slusi. Triky dnes uz sice neprekvapi, ale jsou stale na urovni, a vse je zahaleno do takove zvlastni kamery, ktera zvyraznuje jasy, a prevazuji spis modrosede odstiny. Vysledkem sice neni vizual, ktere by dnes nekoho ohromil, ale tvori svet, ktery ma dusi a styl (podobne jako ve zminenem "Blade Runnerovi"). Napomaha tomu i nekolik vedlejsich, vice ci mene ujetych postav ci scen. Spielberg ma zkratka fantazii, ale vi, kde je mira, aby to nepusobilo trapne. Mozna jen ty prilby a letaci postroje by dnes udelali trosku "drsnejsi", ale jinak je Pre-Crime zajimava zalezitost. A film jako takovy skvelou sci-fi detektivkou. ()

see_sawandrew

Nebudu chodit kolem horké kaše - Minority Report je strašně naivní film. Vizuálně dobrý, zábavný, solidně zahraný, zajímavě vystavěný, plný božího product placementu, ale pořád naivní jako prase. Protagonista nepředstavuje nic jiného než emocemi ovládanou etiku, která za každou cenu musí zničit logického a pragmatického antagonistu. Ve výsledku mu není dost dobrá ani jedna oběť pro záchranu dalších tisíců. Je totiž třeba zničit všechen cynismus, i kdyby oběť měla nakonec umřít nadarmo. Tenhle sladkej nesmysl přebíjí i slibnou pointu o vině a nevině. Sorry, Stevene, ale tvoje měkký srdce tě jednou dočista vykastruje. 60% ()

klukluka

Šlapalo to dobře, jenom se u toho a o tom asi nesmí moc přemýšlet. Tři tušitelé na co..? Na zeměkouli? :) Pak se nelze divit, že nepokryli řádění nějakého přestárlého psychopata. Nápad nicméně originální a ztvárnění hodné hvězdy Cruiseova formátu. Chtěl po něm někdy někdo vysloveně špatný film? ()

Milano33

Zaujímavé futuristické Sci-Fi od výborného režíserá Stevena Spielberga. Na snímku je ozaj vidieť, ako pekne sa s tým Spielberg vyhral, i keď to trošku prepískol s tou prekombinovanosťou, ktorá ku koncu už strácala dych. Ináč však ide o veľmi podarený kúsok, ktorý oplýva úžasným vizuálom a skutočne originálnym nápadom. Námet k Minority Report spočíva v tom, že budúcnosť a jej najnovšie vychytávky dospeli do takého bodu, že umožňujú predídeniu vražde ešte predtým, než sa stane. Predstavte si svet bez zabíjania a krviprelievaniu, koľko nevinných život sa podarí zachrániť. Za všetkým totižto stoja traja jasnovidci - tzv. "precogs", ktorí vidia budúcnosť skôr, než k nej dôjde. A tak všetkých troch začlenili do inteligentného investigatívneho systému, ktorý funguje ako predikcia blížiacej sa vraždy. Futuristické prostredie v kombinácii s detektívnym vyšetrovaním robí z Minority Report naozaj unikátnu Tech-noirovú zábavu. Kulisy dyspotickej budúcnosti sú veľmi podarené a po stránke efektov vyzerá celý snímok naozaj skvostne. Scenár k filmu je chytrý, pripravil si pre nás množstvo zvratov, ktoré dokážu divákovi zamotať hlavu. Minority Report sa zaoberá do veľkej miery predpovedaním budúcnosti, kladie si otázky typu, či sa vôbec dá predvídať s úplnou presnosťou budúcnosť alebo či na drahú stranu tu vždycky k nej existuje ďalšia alternatívna, ktorá nás môže vymaniť z toho, čo bolo pôvodne predikované. S najväčšou pravdepodobnosťou sa dopátrame iba k záveru, ktorý je pravdepodobný - možný, ale nikdy nie stopercentný. Snímok sa tiež drží témat, ktoré sa týkajú slobodnej vôle a kladie ich do rozporu s determinizmom. Tom Cruise v hlavnej role bol veľmi dobrý. ()

Hopper

Vynikajúca adaptácia diela Dicka, Spielberg a Cruise nemajú chybu. Zase jedno poučenie o tom, že všetko je napokon ináč a veci nie vždy sú tak ako sa zdajú. ()

cold

Skvělá filmařina, ale nemohu si pomoci. Něco mi na to snímku nesedí a místy jsem se slušně nudil. Prostě nevím co Vás na tom tak chytlo. Třeba časem změním názor, ale momentálně jen slabý, ale opravdu slabý nadprůměr.............. Měním názor, opravdu hodně kvalitní sci-fi, která má opravdu dobrý nápad a skvělé provedení. Teď mi úplně příjde, jako když jsem prve viděl úplně jiný film. (na film musí být nálada jako na vše u čeho se chce člověk uvolnit). ()

Rssa

Další velmi dobrý herecký výkon Toma Cruise a Colina Farrella, tentokrát pod vedením Spielberga. Hvězdné obsazení, bál jsem se, že po slibném začátku napětí opadne, ale nestalo se. Díky bohu. Musím taky vyzdvihnout výtvarnou stránku filmu, která je téměř dokonalá. V žánru sci-fi se najdou lepší filmy, ale tento film určitě nespadne do propadlišť dějin a bude se na něj vzpomínat. ()

cab

Futuristický biják, který mi osobně trochu připomíná Pátý element. Pronasledovaný hrdina osvobodí "důležitou" dívku a změní svět budoucnosti. Asi byla chyba, že jsem si půjčil DVD až teď v roce 2005. Spielberg má lepší filmy, takže proto jsem krtický. Má prostě na víc. V dnešní době je k vidění mnoho sci-fi věciček. Takře abych to zrhnul. Vzniklo něco neoriginálního s pár vychytávkama. Průměr. 60% ()

eagle-eye

Pro mě osobně spíše zklamání. Moc krásně se na to kouká, ale příběh sám o sobě je zajímavý asi tak prvních patnáct minut, pak už to jde sešupem dolů. Škoda, určitě šlo z toho vymáčknout více, mám ten pocit. Marná sláva, Spielberg točí velké bijáky, ale jen na efekt, pro mě jeho nejlepšími filmy zůstávájí Duel a Ryan, jinak nic moc. ()

wosho

Jeden z nejlepších filmů Stevena Spielberga a nejlepší film Toma Cruise. Skoro dokonalý film (posledních 5minut dokonale posralo atmosféru filmu). Spielbergovi se podařilo stvořit realistickou vizi budoucnosti do posledního puntíku. Navíc scénář je skvěle napsaný s dobrým příběhem (asi si budu muset knihy spisovatele Dicka někdy na stará kolena přečíst). A po technické stránce nelze ani tomuto mistrovu filmu cokoliv vyčíst. Ale co se mě nejvíce líbilo na Minority Report je jeho černý humor, který zde dokonale funguje. ()

Revolver

Spielberg a Sci-Fi, to je jak sme se už přesvědčili velký kříž. Jednou z toho vyleze příšerná A.I. a hned na to skvělé Minority Report. Nevím jestli byl Steve při natáčení A.I. v tranzu, nebo měl nějaké dlouhé okno, každopádně se z toho dostal a zde je to vidět na první pohled. Strhující Sci-fi plynoucí zničujícím tempem upoutá vaši pozornost po celou dobu filmu a ani na chvíli vám nedá vydechnout. A když při tom běží Cruise ve svém skvělém výkonu napříč nádhernou výpravou za doprovodu výtečné hudby Johna Williamse, nemohu dát jinak než 5. ()

Holina

Rozhodně se nesplnilo rčení, že Minority Report je Spielbergův Matrix. Sci - Fi to je ale pěkná, i story se povedla, i atmosféra, i triky, což je u režiséra skoro samozřejmost... ()

Další těla pod Neesonovy náhrobky

Další těla pod Neesonovy náhrobky

19.02.2013

Březnový start natáčení se blíží a krimi-thriller A Walk Among the Tombstones rychle nabírá obsazení. Ale nejdříve stručně o projektu: film je adaptací jednoho ze sedmnácti románů, které uznávaný… (viac)

Spielberg plánuje válku s roboty

Spielberg plánuje válku s roboty

14.01.2012

„Vládce snů“ je právě uprostřed natáčení historického životopisného dramatu Lincoln s Danielem Day-Lewisem v hlavní roli, ale už ví, na co se vrhne pak. Jeho dalším filmem bude adaptace románu… (viac)

Worthingtonův poslední zločin

Worthingtonův poslední zločin

14.05.2011

Zhruba před rokem byl Sam Worthington spojován snad s každým chystaným blockbusterem. Dnes jako by se na něj Hollywood snažil zapomenout. Ano, právě v těchto dnech natáčí pokračování starořecké… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz