Ondřeja a Cyrila spája pevný priateľský zväzok už od skorého detstva. Žijú si vo vlastnom vysnívanom svete, kde majú dovolené všetko. Najväčšou Ondřejovou túžbou je cesta k moru, Cyrila fascinuje hlavné mesto Francúzska a túži ísť do Paríža. Ale zatiaľ musia žiť v realite všedných dní a riešiť skutočné problémy, s ktorými sa v bežnom živote stretávajú. Po maturite na priemyslovke nastupujú do strojárskeho podniku. Práca v plzenskej Škodovke ich veľmi nezaujíma, tak si tu voľné chvíle krátia svojským spôsobom, uťahujú si z hlavného majstra a fajčia cigarety za plotom továrne. Situácia sa po roku zmení, Ondřej dostáva povolávací rozkaz a odchádza na vojenčinu. Ale definitívny koniec mladíckej ľahkovážnosti a bezstarostnosti prichádza v najneočakávanejšej chvíli, keď ich veľké plány a sny pretrhne tragická udalosť. (TV JOJ)

rikitiki

Vůbec to není špatný film. Od Vaculíka a Tofiho sice člověk nemůže čekat žádné herecké zázraky, stejně jako od Soukupa ty režisérské, ale coby spoluscénáristovi se mu podařilo vystihnout zatuchlou atmosféru izolovanosti osmdesátých let. ___Postavy vyprázdněně naplňují své úlohy, které jim vytyčila ideologie, které už nikdo nevěří. Bezcílně bloumají polozřícenými fabrikami a ošuntělými městy, nic je nebaví, nic je netěší, snad jen v milostné sféře mají trochu svobody. Jinak se nemůžou vymanit zpod knuty závodního výboru, vedoucího, rodičů Jediné další místo svobodného vydechnutí - kromě lásky - jsou pro ně ruiny tovární haly, kde na ně občas zasvítí slunce a i to jim vezmou.___ A tak se upnou oba ke skoro nesmyslnému snu po volnosti. Tofi chce odjet do Francie, Vaculík na moře. Je jasné, že se jim to nepodaří a dokonce by se dalo říct, že jsou za své sny krutě potrestáni. Tofi smrtí a Vaculík ztrátou naděje, protože je už přece "dospělý člověk".___ Nemá šanci na modrou volnost moře, po šedivě zelené buzeraci vojny ho nejspíš čeká špinavě nudná (ne)existence ve fabrice, která je podle všeho kafkovsky zcela zbytečná. /1. 8. 2010/ ()

MontyBrogan

Asi rovnako málo ambiciózny film, ako jeho dvaja hlavní hrdinovia. Na druhej strane, aké ambície sa vôbec vtedy oplatilo mať? Jedine tak ohľadom odchodu. A ten Vaculík plánoval. Takže nemám moc čo vytknúť. ()

Ivoshek

Obsahově je celá tahle série o ničem, co si budeme namlouvat. Kombinace Sagi, Luki, Augusta a Soukup je pekelná. Ale jako odraz tehdejšího života a spiolečnosti je to zajímavý a docela zábavný. "Musíš vykouřit aspirin, to bude mít ten správnej efekt." :-)) ()

eraserhead666

Ač bych se neodvážil říci, že to je nějaké vrcholné dílo, dávám za 4* hned z několika důvodů. Prvním z nich je samozřejmě trocha té nostalgie. Ještě si tu dobu trochu pamatuju. Jako v jejich dílně to vypadalo u nás na základce, když jsme měli praktické práce - stejné nadšenecké transparenty a plakáty plné entuziasmu, stejnej přístup a i v ty pracovní soboty jsme museli chodit do školy. Dalším důvodem je to, že postupem času se z tohoto filmu stala nechtěná (sebe)parodie - ten časovej odstup udělal svý a já se u toho filmu dost často nasmál. Až mě překvapuje, jak ten film sám o sobě zesměšňuje tu dobu (ač to evidentně nebylo prvotně v plánu, tehda se to bralo normálně a je až neuvěřitelný, že si ta parodičnost a rejpavost prošla) ve které vznikl. Dneska to je mnohem větší komedie než tehdy. Třetím důvodem - je-li vůbec možné srovnávat tehdejší a dnešní filmy o mládeži, než na všechny ty povrchní, vnitřně vyprázdněné (a často sexistické) snowboarďáky, rafťáky, gymply atd., to se radši podívám na tohle. A v neposlední řadě, ač dvojku Vaculík - Tofi nějak zvlášť nemusím, tohle je asi jejich nejlepší film. ()

claudel

V dětství jeden z nejoblíbenějších filmů, vždy jsem se na něj těšil, když ho v TV dávali, takže čtyři hvězdičky minimálně z čiré nostalgie, ačkoli si pamatuji jen ten konec, protože ten mě tehdy vždy sebral... ()

duklak2

Příjemný film na jedno odpoledne. Pár scének k zasmátí. Pamatuji si, jak jsem tento snímek viděl před dávnými lety a když se stala ta tragédie na konci, tak ještě pár dní po zhlédnutí jsem byl trochu mimo. 80% ()

corpsy

Nonstop, já chci žít nonstop...Klasika 80. rokov, snímok na ktorom ulietavali vtedajší teeneageri, s kultovou dvojicou Tofi - Vaculík. ()

roswelll

Kamarád do deště, Láska z pasáže, Vítr v kapse...tyto tři filmy mají hodně společného. Zajímavé je, že ve filmu Vítr v kapse zemřel jako herec Sagvan Tofi a ve filmu Láska z pasáže nechal režisér v jeho roli zemřít Lukáše Vaculíka...samotný film Vítr v kapse jinak splnil účel v té době a s krásnou hudbou Michala Davida plnil tehdejší kina. ()

Orlau32

Film s takovou tématikou mi nic neříká, je mi cizí. Navíc Sagvana Tofiho absolutně nemusím a Vaculíka jakbysmet. Doufám, že takovou mládež jsme v republice (až na vyjímky) neměli. ()

blackrain

A tak začalo kamarádství Lukáše Vaculíka se Sagvanem Tofim. Nástup do fabriky, rutina, nuda a proplouvající deprese, tak proč si to nějak neoživit. Škola života se značně liší od snů a plánů. Je to jako čelní náraz do zdi. Nedivím se, že po uvedení filmu v kinech, byli ti dva za idoly a lamače dívčích srdcí, i když Sagvan Tofi tady působí jako namyšlený frajírek. ()

topi

Já mám tyhle ranný Soukupovky rád. Dvojka Vaculík a Tofi sedí perfektně a celkový prostředí normalizačního československa je ukázáno naprosto přesně. A hlavně je tam Karel Augusta, kterej svoji roli v továrně hraje úžasně. Pohodovej film, kterej si rád občas připomenu. ()