Mladý čašník Michal (Sagvan Tofi) sa dostáva do nepríjemných komplikácií. Neznámy násilník ho prepadne a okradne o dennú tržbu, ktorú mal po záverečnej doručiť do banky. Keďže mladíkovi stále nevypršal podmienečný trest za prehrešky z minulosti, je si vedomý toho, že mu nikto neuverí. Preto požiada o radu svojho najlepšieho priateľa, taxikára Tomáša (Lukáš Vaculík). Ten si požičia chýbajúce peniaze od nebezpečného špekulanta Adamca (Karol Strasburger). Celkom náhodou sa obom kamarátom podarí zistiť, kto má v Michalovom prepadnutí prsty. Ide o jeho nenápadného kolegu Kadleca (Karel Augusta) a jeho zaťa Bureša (Andrej Hryc), ktorý kšeftuje s ukradnutými automobilmi. Michal vymyslí s pomocou svojho dievčaťa Magdy (Beata Andraszewiczová) podraz, ktorým chce vytrestať chamtivého šéfa Adamca a zároveň oboch zdanlivo bezúhonných podvodníkov Kadleca a Bureša. Aby Michal očistil svoje meno, zadovážené dôkazy plánuje odovzdať priamo do rúk polície. (TV JOJ)

kingik

Pravděpodobně vrchol spolupráce Soukup, Vaculík, Tofi. Mně trochu vadila překombinovanost v ději, kdy se malér s uloupenou tržbou mohl řešit i jinak, než jak to vyřešili hrdinové této komedie. Přes nabízená nevyužitá řešení se pomalu komedie (z dnešního pohledu) jeví jako naivní, ale divácky chytlavá a dá se vidět i víckrát. Tentokrát se to obešlo bez vlezlých Davidových písniček. ()

rakovnik

Slušný film, ve kterém není nouze o zábavu. Sagvan s Lukášem jsou sice někdy otravní, objeví se zde pár nelogičností, záporáci jsou neskutečně naivní, ale protože považuji tento film za ryze odpočinkový, tyto nedostatky přehlížím. Jinak pěkné ukázání odvrácené strany Prahy a "pseudopodnikání" za "totáče". ()

pytlik...

No nevím, podle mě je nejlepším kamarádem do deště Tvrdík, nikdo nedokáže držet deštník tak procítěně. Jinak se mi teda nelíbí, jak nenápaditě řešili oba kucí tu zapeklitou situaci. Racionální člověk by se obrátil do historie a vydělal by si ty peníze jinak. Když ve čtyřicátých a padesátých letech dokázala údernice Korabelnikovova obsluhovat 14 tkalcovských strojů najednou, nechápu, vzhledem k tomu, že Vaculík byl navíc muž, že nedokázal jezdit s takovejma dvaceti taxíkama najednou? Dostával by dvacet platů a nedělalo by mu problém splatit těch šedesát tisíc, i kdyby byly úročené třeba 200%. Tofi měl víc možností, jak si vydělat. Podobně jako Vaculík by samozřejmě mohl obsluhovat ve dvaceti restauracích najednou. Ale taky mohl zažalovat jistou firmu za použití jména a inkasovat procenta za prodeje tofifé, anebo mohl v kleci v zoo zaskakovat za gorilu, stačilo by, kdyby si sundal triko a začal se tvářit kapku inteligentnějc. ()

Autogram

Ako dvaja obyčajní chlapci prejdú cez rozum zločinu organizovanému aj malému, to sa nám vtedy mimoriadne páčilo. Film bol neuveriteľným zjavom v závere socializmu a dodnes je zaujímavý, nápaditý a vtipný. A hudba ani nemohla byť k filmu lepšia, akokoľvej je dnes už za zenitom, k scénam filmu sa hodí dokonale, a anglické verzie čs hitov dodávajú tajomnú atmosféru. ()

Paldiny

Čakal som niečo na spôsob Vítr v kapse a dostal taký kolotoč zvratov, že sa mi z toho zakrútila hlava. No nepozdávalo sa mi to celý čas. A aj keď som mal chuť v jeden moment už toho kolotoča vystúpiť, nakoniec by som si tú jazdu kľudne zopakoval znovu. Takže sa mi to asi páčilo, štvrtá hviezda je ale s ošúchanými rohmi. ()

• Film stal 4,5 milióna československých korún a v roku premiéry videlo film v kinách okolo 2 miliónov divákov. (Raccoon.city)
  • Ako prezradil režisér Jaroslav Soukup, hudba, ktorú počujeme vo filme, nie je hudba komponovaná priamo pre film. Hudobnú dramaturgiu celého filmu si urobil sám a vybral skladby prevažne slovenských autorov, ktorých má v obľube. Len titulná pesnička "Dávej, ber", ktorú takisto zložili slovenský autori Ján Baláž a Vašo Patejdl, bola urobená iba pre film. (Raccoon.city)
  • Do úlohy historika umenia profesora Syřiště od začiatku chcel režisér pána profesora Ivana Vyskočila z DAMU. Lenže ten sa zubami nechtami bránil hrať v komerčnom filme. Ako režisér spomína dalo veľa práce ho presvedčiť. (Raccoon.city)

Zemřel Ladislav Potměšil

Zemřel Ladislav Potměšil

12.07.2021

Ve věku 75 let dnes v nemocnici Motol opustil český filmový svět herec Ladislav Potměšil. S informací o úmrtí přišel deník Blesk s odkazem na vyjádření Potměšilova syna Jana. Herec známý například z… (viac)