Chris Cringle (Mel Gibson), známy tiež ako Santa Claus, žije so svojou manželkou a vianočnými škriatkami kdesi v typickom zapadákove a z každoročného vianočného zhonu už je tak trochu unavený a naštvaný. Správanie detí ho totiž sklamáva a sám stráca toho správneho sviatočného ducha. A tak vo voľnom čase popíja, boxuje alebo strieľa. „Biznis“ roznášania darčekov už tiež príliš nevynáša, a preto musí ešte viac spojiť svoje sily s americkou vládou. A aby tých starostí nemal málo, naštve rozmaznaného malého fagana Billyho (Chance Hurstfield), ktorému dá pod stromček iba uhlie. Billy sa preto rozhodne poslať naňho nájomného vraha (Walton Goggins), ktorý má sám so Santom nevybavené účty. (TV Markíza)

Malarkey

Nebudu nic zastírat, na film mě nalákal Mel Gibson. Jenže já jsem celou dobu nepochopil, jestli je to pro děti nebo spíš pro dospělý. Námět, kde nějakej mladej šmejd pošle nájemnýho vraha na Santu Clause jasně nabádá k dětskému divákovi, jenže zpracování je poměrně krvavé, brutální (což popírá tu původní myšlenku) a ve výsledku neskutečně nudné. ()

EvilPhoEniX

Mel Gibson jako drsný Santa Claus, po kterém jde sériový vrah Walton Goggins. Žánrově nevím kam bych Fatmana zařadil, akce je zde až na konci, hlášek je zde na komedii málo a na Thriller je Fatman málo napínavý, ale i i tak se jedná o zajímavý a poměrně originální film s ujetým nápadem. Rozmazlený fracek z bohaté rodiny dostane na vánoce pouze uhlí a zavolá svému "kamarádovi", že by si přál zavraždit Santa Clause a ten s radostí na práci kývne, jelikož i on byl kdysi Santou opomenut. Nejlepší postava filmu je definitivně Walton Goggins, který šíleného vraha hraje naprosto bezchybně a profesionálně zároveň. Je chytrý, vtipný, nekompromisní, důsledný a ve své branži patří ke špičce a vždy když je na scéně, tak film velmi baví, ale bez něj už to šlape o něco méně. Jako jednohubka s předvánoční atmosférou však Fatman poslouží v pohodě. Příběh***, Akce***, Humor***, Násilí**, Zábavnost****, Hudba**, Vizuál***, Atmosféra***, Napětí**. 6/10. ()

tron

Vôbec sa mi do toho nechcelo ísť, ale nakoniec som sa celkom (svojím spôsobom) bavil, pretože úroveň faktoru WTF je fakt značne vysoká. Najlepšie je o Fatmanovi nič nevedieť a proste sa len nechať unášať nepredvídateľným (hoci občas nudným a rušivo čudným) dejom. Zvláštne je už žánrové zaradenie. Chvíľu je to drsná vianočná cynická horká komédia, následne dráma zamýšľajúca sa nad tým, aký je dnešný svet (a deti) zlý, potom je to fraška (únos kvôli prvému miestu v súťaži) a občas (ale naozaj iba občas) sa to snaží o kombináciu akčného filmu s trilerom. Divne pôsobí už to, že 99% vrážd nevidíme a keď si na tento vymäknutý prístup zvykneme, nastane finále, ktoré je vcelku drsné (tým pádom sa nehodí k predchádzajúcemu štýlu). Absolútne som nerozumel, v akom svete sa dej odohráva. Predpokladám, že šlo o umelecký zámer, ale i tak to bolo šialené. Zjavne je to normálny a reálny svet, v ktorom ale existuje Santa Claus z mäsa a kostí (!). Avšak z toho, ako vykonáva svoju prácu, nevidíme ani sekundu (a nedozvieme sa, prečo má arzenál á la Rambo). Čo robia elfovia celý rok? Balia darčeky? Alebo ich vyrábajú? Ak dieťa dostane LEGO, znamená to, že ho elfom dovezie kamión, ktorý vyexpedovala firma LEGO a oni ho len zabalia a rozpošlú, alebo toto LEGO vyrábajú? Ak vyrábajú, neporušujú tým autorské práva firmy LEGO? Rodičia tým pádom deťom žiadne darčeky nekupujú? Ak vo februári vyrobia elfovia darček pre dieťa a v októbri spácha niečo fakt fest hnusné a odsúdeniahodné, za čo si zaslúži uhlie a nie darček, čo urobia s už vyrobeným darčekom? Bizarný je Walton Goggins (Predátori), ktorý sa síce fakt snaží, ale v praxi ešte viac komplikuje celkovú neprehľadnosť, keďže hrá relatívne hlavnú rolu, ale zápornú, takže film vlastne de facto disponuje dvoma ústrednými postavami. ()

Slasher

Dobrá práce, máš dva skvělý herce utopený v nudný píčovině, když to MOHLO být fajn zábavný béčko. Proč a pro koho... ()

Djoker

Bratři Nelmsovi přišli s nápadem za milion. Jejich pojetí příběhu Santa Clause je vskutku originální. K ikonické postavě totiž přidali netradiční ingredience, jakými jsou státní dotace, práce pro armádu a nájemné vraždy. V akčním finále se už utrhli ze řetězu a na konci zůstala pachuť nevyužitého potenciálu. ()

3DD!3

Výborný, bohužel nedotažený nápad. Premisa, rozmazlené děcko si na Santu najme vraha, za to že mu nadělil pod stromek uhlí je sice super, provedení má ovšem mdlé a akci přinejlepším průměrnou. Nejzajímavější jsou tak bonusové informace dokreslující prostředí. Santa vyrábějící zbraně pro armádu, aby měl na jídlo a elektřinu pro elfy, jeho celkové zklamání násilnickými dětmi, nebo to že má za ženu afroameričanku (nebo afrokanaďanku). Gibson hraje uvěřitelně a jeho frustrace z práce je nakažlivá. Gogginsův zabiják je klasické dospělé děcko, které touží po odplatě. Fajn jednohubka, nic víc, nic míň. ()

D.Moore

Originální nápad, rozhodně, ale přesto jsem si Tlusťocha pouštěl s obavou, aby se Mel Gibson nevydal cestou Nicolase Cage nebo Bruce Willise a aby to nebyla blbina. A ona to blbina není! Především mám radost z toho, že bratři Nelmsové ten příběh nenapsali a nenatočili například ve stylu Rodriguezova Machete (ačkoliv by to bylo hodně snadné), ale šli na to jinak. A tak má  překvapivě multižánrový Tlusťoch opravdu zajímavou a působivou, leč těžko popsatelnou atmosféru a čekání na nutné akční finále mě rozhodně nenudilo. ()

gogo76

Som na tom podobne ako Malarkey. Vidím meno Gibson a automaticky idem do toho. Každou pribúdajúcou minútou sa však divím viac a viac. Neviem pre koho má byť tento "film", pretože neuspokojí asi nikoho. Celé je to ako zlý vtip. Blbý príbeh a ešte blbšie spracovanie. Toto nezachránil ani Gibson. Dosť nuda a odporúčam sa tomuto filmovému omylu vyhnúť. Ušetríte 100 minút, ktoré sa dajú využiť o dosť lepšie. 40%. ()

Xmilden

Skvělý nápad! Musím uznat, že pohrávání si s myšlenkou, že jeden zlobivý kluk se na Štědrý den naštve natolik aby si najmul nájemného vraha, který má zlikvidovat nikoho menšího než Santu Klause. Gibson potěšil, ještě nepatří do starého železa. Film překypuje různými nápady a vychytávkami, ale akční finále trvá pouhých 10 minut. Takže celý film sledujeme směřování k ultimátnímu souboji. 60% ()

Fiftis

Na jednej strane sa neviem prestať čudovať, kto mohol vymyslieť takúto hlúposť, na strane druhej musím uznať, že Santu v depresií a so zbraňou v ruke z ktorej to sype ostrými som ešte nevidel. Film je to neskutočne béčkový a nízkorozpočtový až sa divím, že do toho išiel Mel Gibson. Dovolím si tvrdiť, že sa tu toho až tak neudeje, ani neviem ako to dokázali natiahnuť na 100 minút. Stále sa neviem rozhodnúť či vety ako "Chcem aby si zabil Santu" sú neskutočne hlúpe, alebo neskutočne originálne. Navyše keď to povie rozmaznané decko so zlatou lyžičkou v prdeli, ktoré na Vianoce dostane kus uhlia. Ak toto mal byť vianočný film, mal byť viac vianočný. Mali tam byť vianočné pesničky, Mel mohol mať aspoň raz červený kabát, namiesto toho mal červeného Forda. No a pani Santová nebola nikdy v žiadnom filme viac odpudivejšia. Snáď si aspoň vy z tejto snímky niečo odnesiete. ()

Shakers

Námet aj obsadenie (Gibson, Goggins) mi prišlo fajn, ale prišlo mi to tak zle natečené, že som vlastne nevedel o čo sa tam poriadne ide. Na veľa veci nedostanete odpoveď, netušíte ani poriadne na čo ma Santa vôbec zbraň. Cele mi prišlo divné, no zase záver ma prijemne prekvapil a ponúkol až brutálne a dobre natočené akcie. Škoda premrhaného potenciálu. Chýba tomu lepší scenár ako soľ. 40% - 2* ()

lamps

Zabiják Goggins jde po krku Santovi Melu Gibsonovi a není to vůbec zábava, to jako fakt? Fatman má základní premisu, která se mohla vtipně vydat tisíci možnými směry, ale plácá se v nudném žánrovém mixu, který postrádá nadhled i charisma. Není tam jediný dobrý vtip a celý potenciál se opravdu zasekává jenom na tom zajímavém nápadu, přičemž to zachraňují jenom oba cool herci (I když ani jeden podle mě netuší, jestli hraje v komedii nebo vážném dramatu). Okamžitě chci remake s Brucem Willisem jako Santou a Nicem Cagem jako šíleným zlobivým hošanem. ()

filmfanouch

Představte si, že by Santa Claus opravdu existoval a zlobivé děcko, které by od něj dostalo k Vánocům pouze uhlí a to by ho tak naštvalo, že by to skončilo najmutím nájemného zabijáka, který má Santa Clause oddělat. O tom pojednává film scénáristů a režisérů Eshoma a Iana Holmese, který se tak stává trochu netradičním vánočním filmem této sezóny. Do hlavních rolí tato dvojice navíc sehnala Waltona Gogginse jako toho nájemného zabijáka a především Mela Gibsona jako Santu Clause a trailer ukázal, že nás čeká skutečně velmi netradiční přístup k vánočním svátkům a dalo se pouze čekat na výsledek. Podobně jako nedávný Boss Level (který má též Mela Gibsona) je Fatman vyložené béčko a bohužel opět béčko, které tak trochu nenaplnilo svůj potenciál. Má několik velmi zábavných nápadů, prezentuje Santu Clause (a jeho lore) v značně odlišném světle) a má dva super herce v hlavních rolích. Ale pořád z toho máte jednoduše pocit, že z toho šlo vytřískat víc- Více nápadů, více vtipů a možná i víc akce. Něco se ale Fatmanovi musí nechat- Je to strašná zábava. Fakt je hodně zábavný film, který sedne ovšem spíše lidem, kterým nevadí černý humor. Toho je zde požehnaně a naštěstí je ve velké míře velmi funkční. Jsou tu fakt vydařené vtipy, scenáristické a režijní duo občas přijde s nějakými hodně fajn nápady a herci umí a snaží se. Ani tohle všechno ale dohromady nestačí. Mel Gibson je jako Santa, který chlastá, umí střílet z pistole a je schopný řádně rozbít držku hrozně fajn a v téhle roli mě neskutečně bavil. Gibson možná stárne a časy Martina Riggse nebo Williama Wallace má už dávno za sebou, zrovna role životem tak trochu unaveného a víceméně nabručeného Chrise Cringla mu fakt neskutečně sedla a Mel má naštěstí pořád schopnost prodat každou drsnou hlášku par excellence. Walton Goggins je jako ten hlavní zabiják taky neskutečně super a Goggins zde dokazuje, že je pořád tak trochu nedoceněným talentem. Jeho konfrontace s Santou Melem stojí za to a drsné finále je vlastně čirou esencí toho jak by měla takhle celkem zábavná béčková blbina fungovat po celou dobu. Jenomže to bohužel ve zbytku tak neplatí. Ve Fatmanovi se objeví myšlenky o tom, že je Santa Claus znechucen chováním dětí, každoroční Vánoce ho už fyzicky unavují a víceméně nebaví a především na to už nemá potřebné finance. Objevuje se tak zde podzápletka o tom, že se Santa musí spojit s americkou vládou ze které není vyčerpáno moc. Ale možná to bude také tím, že by tahle zápletka kompletně stačila na úplně jiný film. Nebo na případnou dvojku. Nebo prequel. Bohužel byla ale tato podzápletka využita. Opravdu zde funguje problém, že se z toho filmu nevymlátilo celkově víc. Více nápadů, více vtipů, více Rudolfa. Nestalo se tak a Fatman tak nemůže urazit jako vyložená zábavná blbina.... zároveň vás ale nedonutí mít tenhle film nějak extra dlouho v hlavě a vůbec někdy uvažovat o jeho druhém vidění. Nejzábavnější je stejně to finále, ve zbytku filmu se něco děje, ale nedějí se tam kdovíjak zajímavé věci a pokud jste viděli trailer, dost možná jste v podstatě skutečně v tomhle případě mohli vidět i téměř celý film. Je to furt zábava, Gibson, Goggins a všichni herečtí přicmrdávači jsou skutečně fajn (především Marianne Raigipcien Jean-Baptiste jako paní Clausová) a trvá to i lehce přes hodinu a půl, čímž pádem to velmi rychle uteče. Jenomže z toho šlo fakt vytřískat o hodně víc a je to promarněná příležitost. Gibson jako drsnej Santa Claus je možná cool, ten film sám o sobě ale cool bůhvíjak není. Je to možná i tím, že se tam příliš skáče mezi tím, zda je to vůbec komedie nebo akční thriller a samotné klouzání na tenkém ledu mezi těmito žánry tomuhle filmu dvakrát neprospělo. Je to škoda, napadá mě minimálně 5 tvůrčích jmen, kteří by z téhle látky byli skutečně schopní vyždímat víc. Opravdu mi přijde už tak trochu úsměvné chválit na filmu to, že jsou ve filmu dva dobří herci, zvláště když jsou tolik ostřílení a když ten film sám o sobě není kdovíjak audiovizuálně strhující. Ale jako odpočinková zábava na jedno podívání to určitě fakt neurazí..... () (menej) (viac)

Goldbeater

Když o Fatmanovi vyšly první zprávy, říkal jsem si, že to může být docela slušný úlet, ale tvůrci si musí předem ujasnit, zda se chtějí ubírat směrem zlomyslné rodinné komedie, nebo neortodoxního krvavého thrilleru. Nic mezi tím. A po zhlédnutí musím říct, že to skončilo přesně tam někde mezi, jak jsem se obával. Chvílemi je tento „vánoční western“ docela pesimistický, zadumaný a nešetří chladnou akcí a krvavým vražděním. V jiných minutách je zas přitrouble infantilní a zaplněný naivně komiksovými postavami (záporáci jsou vlastně malý bohatý smrad a dospělák zastydlý v traumatickém dětství, který s sebou nosí křečka). Scénář opravdu působí, jak kdyby ho psaly děti Roberta Rodrigueze. Docela zábavný ten film je a poměrně rychle uteče. Mel Gibson utáhne biják i v netradiční roli a jeho badass Santa Claus je cool, ale ta neujasněná nálada a poměrně jasná přímočarost děje bez nějakých překvapení a zvratů to celé podkopává. ()

mzss1

(10%) Bezva, asi mě začne Mel Gibson brzy nenávidět. Nedávno jsem dal odpad filmu BOSS LEVEL (kde měl teda Mel vedlejší roli, ale přesto … ). Tohle není ani akční, ani komediální. Gibson zde není úplně tupej jako z výše jmenovaného BOSS LEVEL, ale nebavil mě, ani jsem se nedokázal pousmát jeho hlášky. První cca 2/3 snímku se neskutečně vlečou, nic podstatného se zde neděje. Ten mladý zbohatlý chlapec, co velel celému domu, mě těžce sral! Nezachránil to ani Walton Goggins, pro kterého je tato role zabijáka jako stvořená, ale zde tu jeho roli psal snad asi ten chlapec z tohoto filmu nebo nevím, sakra … V závěru se to trochu krvavě rozjede, ale stále nic moc. Zvažoval jsem odpad, ale zas nechci být krutý, tak dávám nejslabší možnou 1* (nevím ale vlastně za co). Snad se příště Mel předvede lépe a to ať už v hlavní nebo vedlejší roli. ()

kingik

Mel Gibson coby Santa Claus a Walton Goggins coby nájemný zabiják stojí i válčí proti sobě ve filmu, který je tak trochu thrillerem, černou komedií a nese i drobný akční rozměr. V podstatě je to taková žánrová míchanice, chcete-li hříčka, obtížně zařaditelná, vzpírající se jednoznačnému žánrovému zařazení. Jedním ale rozhodně není - ačkoliv se odehrává ve vánočním čase, za hlavní postavu má Santa Clause a občasně se v něm rozezní i nějaká ta vánoční melodie (úmyslně nevesele pojatá či pozměněná), je pojat zcela protichůdně a zásadně nectí kouzlo a tradice Vánoc. A rozhodně ani není rodinnou podívanou v době, kdy už jsou rozdané dárky. A samotný Santa Claus je na hony vzdálený bájným chlapíkům se saněmi, sobím spřežením, typickou čapkou a typickým červeným úborem. Nyní je to neortodoxní mužík, který má osobní i finanční problémy, má občanské jméno a příjmení, nepřebývá v pohádkovém panství, jeho choť je černoška (větší odpudivou šeredu už snad ani vybrat nemohli) a je to v podstatě podnikatel, kterému docházejí prostředky pro udržení jeho byznysu. A aby své skomírající hospodářství zachránil, přijímá zakázku od americké armády vyrábět náhradní díly. A navrch mu jde po krku nemilosrdný a vlivem nedostatečných štědrovečerních darů z dob jeho dětství psychicky narušený nájemný zabiják, vyslaný nesympatickým dvanáctiletým frackem, který byl taktéž extrémně nespokojený s vánoční nadílkou. Pokud vánoční filmy s rozverným Santa Clausem shledáváte extrémně debilní, bytostně nenávidíte dědu Mráze a Ježíšek vám může políbit pozadí po velké potřebě, tak tenhle snímek s neotřelým rozměrem vám může způsobit radostné tetelení. Nejedná se o dílo, které by hýřilo velkými finančními nároky. Štábu postačilo usídlit se v zasněžené kanadské končině, kde se za pár šupů zbouchl nevalně a zanedbaně vyhlížející Santův příbytek, speciálních efektů s létajícími saněmi a komínem lezoucím dědkem v červeném hábitu nebylo zapotřebí, neboť tohle všechno film pomíjí. A konečný výskyt elfů a sobů je vlastně v zásadě irelevantní, elfové se mihnou v Santově dílně v rámci výroby a sobí spřežení je ustájeno. Užijeme si i nějaký ten cestopisný manuál, neb zabiják cestuje za svým cílem pořádný lán cesty, přičemž místo pobytu jeho nejnovější zakázky je víceméně tajnou informací. Rádoby honosněji vyhlíží bydliště bohatého fracka, ale tyto scény zabírají jen menší celek a i zde je znát, že produkce evidentně šetřila. Zabiják svoji cestu dláždí mrtvolami, ovšem vraždí (se) mimo záběr, první viditelné známky průstřelů a jeho konání z pozice jeho profese jsou viditelné až ve finálním zúčtování. Mel Gibson je charismaticky zteřelý, přičemž toho bohatě využívá k vyobrazení uvěřitelného ztvárnění své role, výsostně slizký Walton Goggins je mu vynikajícím protivníkem, je poměrně škoda, že jejich první konfrontace přichází až v závěru. Žel, tvůrčí potenciál byl o něco větší a scenáristicky to není úplně vybroušené, linie s armádou mně přišla stupidní a otravná, jak si dítě opatřilo služby nájemného vraha, také víceméně zůstalo záhadou, scénář tedy určité neduhy a nedostatky má. Bratři Eshom Nelms a Ian Nelms stvořili protipól k tradičním vánočním snímkům, který vyniká svou nevtíravostí, svým neotřelým uchopením, originálním rozměrem a zejména ústřední prvotřídní hereckou akvizicí. 7/10 () (menej) (viac)

Sobis87

Gibson a Goggins super, jinak průměr. Navzdory slibnému námětu tomu filmu zoufale chybí vlastní ksicht a zapamatovatelné momenty. ()