Väzenie Alcatraz bolo považované za miesto, z ktorého sa nikdy nikomu nepodarilo utiecť. Všetkých, ktorí sa o to pokúsili, zadržali, zastrelili, alebo sa utopili v zradných prúdoch Sanfranciského zálivu. Frank Morris však bol majstrom útekov - podarilo sa mu to už niekoľkokrát a od chvíle, kedy sa do Alcatrazu dostal, nemyslel na nič iné... (RTVS)

Kraken777

Celkovo už len historia Alcatrazu je zaujímavá, nie to ešte útek. Je vidieť že hlavný hrdina Frank Morris sa jednoducho nevdzáva a výmýšľa, ako sa dostať von aj z tej najstraženejšej väznice. Film je z roku 1979, ale vôbec neuberá na kvalite. Odporúčam 8/10. ()

motyka52

V podstatě standardní film o útěku z vězení, který začíná v bodě A (příchod vězně) a končí v bodě B (útěk vězně), aniž by se při cestě po této přímce zdržoval příliš mnoha zbytečnými odbočkami. Je to ale ku prospěchu věci, protože to dobře buduje atmosféru monotónního vězení, které je tak trochu světem samo pro sebe a okolní existence tam nikoho nemusí moc vzrušovat. Napětí se spolehlivě dostaví. ()

Feacher

Hodně příjemný únikový film, což je žánr, který mám poměrně rád. Jak již zmínil někdo přede mnou, není tu žádná hluboká myšlenka, ale i tak jsem se od filmu neodtrhnul. Žádné zbytečné scény, velice důkladně a pomalu ukázaná cesta ven krok za krokem a na konci bylo i spousta napětí. Nic, co by mi na filmu nějak vadilo jsem neobjevil. 5*! ()

Bragi66

Clint Eastwood sem sice výborně pasuje, ale celkové podání prostředí vězení i vztahů je až překvapivě měkké a místy možná až naivní. Doba byla taková, že spoléhala více než je zdrávo na toleranci diváků. ()

cartouche

Film popisující zmizení inteligentního recidivisty-útěkáře Franka Morrise (IQ 133) a bratří Anglinů z proslulého Alcatrazu v červnu 1962. Bohužel, dodnes není jasné, zda se útěk vůbec podařil - což film ponechává jaksi bez odpovědi. Oficiálně se všichni tři utopili při překonávání průlivu mezi Alcatrazem a Sanfranciskou zátokou na neumělých vorech. Od té doby se totiž po nich slehla zem a jejich zmizení zůstalo záhadou i pro jejich vlastní rodiny. Praktické testy nicméně dokázaly, že útěk i na těchto nedokonalých plavidlech se mohl zdařit. Pokud je mi známo, autoři se skutečného příběhu těchto vězňů nedrží právě s úzkostlivou věrností, ale víceméně jde o akceptovatelnou uměleckou licenci. ()

LAZZiO

Charizmaticky Clint , typicky drsnak ako to vie len on . Az do konca som bol napaty ci sa im to podari. Relativne pokojna atmosfera vazenskeho prostredia a odporny director sa mi velmi pacili ako aj nazhaveni komplici. Skvely film. ()

___Tuco

Při vší ůctě ke Clintovy, jeho IQ superior a drsně pomalýmu herectví, s takovímto výkonem by se podle mne ve skutečnosti daleko nedostal (největší ranař z Alkatrazu by si ho asi podal a dozorci nebyli takový hloupý dobráci)...na druhou stranu napínavě koukatelný páč mě zajímalo jak se jim ten slavnej útěk nakonec povede, a jesli se to opravu stalo tak pravýmu Frankovi Morrisovi rozhodně ***** ()

jardel24

Tenhle film (mimochodem starší než já) se dá počítat mezi filmovou klasiku. Hlavní postava je sice přestylizovaná do extrému a divák se o ní v podstatě za celý film nic nedoví (stejně jako o ostatních vězních), přesto má film solidní atmosféru a čas při jeho sledování utíká ukrutně rychle. Nemůžu si pomoc, ale obrovsky na mě dýchla iluzornost starého Hollywoodu - přestože je film na motivy skzutečnosti, vytváří jakési poetické nereálno, které je skrz na skrz divácky atraktivní. ()

jakub.kuba

Film vynikající, i když sem váhal i o čtyř hvězdičkách, protože některé věci mi přišly velice nerealistické. Hlavně když bachaři pozorovali ležící vyrobenou hlavu a nepoznali, že není pravá, i když to bylo viditelné na první pohled. A další nerealistická věc mi přijde, že by v tak přísném vězení byla tak úzká zeď a tenká mřížka v cele. Ale zbytek filmu byl výborný. ()

JoudaCZ

V přímém souboji s Shashankem u mě Alcatraz vychází jako jasný vítěz. A to je o 15 let starší, a viděl jsem ho až jako druhý! Siegel nás nezatěžuje pozadím či minulostí postav (pouze u dvou víme, za co sedí, u dalších pouze to, že se tu ocitli po několika neúspěšných pokusech o útěk odjinud), takže neřeší, zda jsou hrozbou pro systém či jeho obětí. Soustředí se pouze na samotný fakt útěku, jeho motivaci, přípravu, jako na symbol vzdoru proti onomu systému, v podstatě morální povinnosti alespoň se pokusit. ()

JUX

Volne podle skutecne udalosti. Ti tri opravdu utekli a opravdu pouzili modely hlav do posteli. Jak to s nimi dopadlo se dodnes nevi. Z tohohle filmu si toho vzali Stephen King a Fran Darabont fakt hodne pro (Rita Hayworth and) The Shawshank Redemption a The Green Mile. Perfektne natoceno (Don Siegel - Dirty Harry), jen mi vadi ta glorifikace utekaru, preci jen vsichni ti vezni byli zrovna na Alcatrazu z nejakeho duvodu, takze v podstate dobre jim tak. ()

Vindemiatrix

Kdybych Alcatraz viděl dřív než Shawshank, asi bych Darabontův film ani nedokoukal ze znechucení, kolik si toho "vypůjčil" ke kýčařskému znehodnocení. Alcatraz je mnohem poctivější než Shawshank, nehraje si na žádné filozofické dílko ani nechce z diváků ždímat za každou cenu emoce. Je to skutečně oldschoolová klasika, ale oproti Frajeru Lukovi či Motýlkovi pořád jen slušný průměr. ()

Woshoust

Nic mi nechybělo, ani napětí, ani akce, ani adrenalin... Na Shawshank to sice nemá, ale nemá to do něj daleko.Clint Eastwood je hvězda jak po herecké tak režisérské straně.Co se příběhu týče,zajímalo by mne zda se jim to podařilo a přežili...ale to neví nikdo. :) Hudební efekty též suprově vyvážené,film na který se rád podívám znovu :) ()

Rayers

Ten mizerný oslavovaný Shawshank, který je pohádkou pro dospělé, nesahá tomuto filmu ani po kotníky, a to i přesto, že ho nehorázně vykradl. Co tady oceňuji, je Clint, který i když o přízeň nestojí, tak si svou nezměrnou hustotou spoustu lidí získá, dále atmosféra spolu s hudbou (zda se to hudbou dá vůbec nazvat, takový monotónní bas), a hlavně detailní popis technického provedení útěku, což si myslím, že je u tohoto žánru směrodatné. A když pak člověk zjistí, že film je podle skutečné události... ()

CharlitoCZ

Pár zdejších komentářů mě poněkud zarmoutilo, je totiž třeba si uvědomit, že toto není ani nemůže být kopií zmiňovaných filmů, protože toto je podstatně starší kousek, ale i mimo to je zde jeden poněkud zásadnější fakt a sice, že se jedná o celkem do přesně zfilmovanou verzi reálného útěku, který se ?ne/povedl? :-) Pro ty které toto téma zajímá doporučuji i pěkný dokument od histrory channelu "escape from alcatraz", je tam spousta zajímavých informací. U filmu jsem váhal mezi 4-5, ale Clint byl výborný, takže 5* nakonec vyhrálo. ()

grandmaster

Útek z Alcatrazu je filmová klasika z väzenského prostredia natočená podľa skutočných udalostí. Film je priamočiary, nesnaží sa vykresľovať reálny obraz života vo väzení, ale naopak zobrazuje iba niektoré jeho aspekty. Hlavný hrdina Frank Morris, stvárnený Clintom Eastwoodom, po príchode do väzenia zažije zopár zaujímavých momentov, zahlási niekoľko vtipných hlášok a pustí sa do plánovania a následnej realizácie úteku. Film dokáže diváka zatiahnuť do deja, a to aj napriek tomu že je dobre predvídateľný. Záver filmu ma osobne veľmi potešil. Odporúčam všetkým milovníkom filmov s väzenskou tématikou a fanúšikom Clinta Eastwooda. ()

Infurius

Úteky z vezenia boli vždy moje naj. Clint Eastwood byl vždy tvrďas, a proto bych si nedokázal predstaviť na jeho míste nekoho jiného. Škoda, že to v niektorých miestach bolo moc pomalé. ()

Zemřel herec Fred Ward

Zemřel herec Fred Ward

13.05.2022

Dnešní květnový pátek třináctého bohužel přináší jednu smutnou zprávu pro svět filmu, ve věku devětasedmdesáti let totiž odešel americký herec Fred Ward, známý z filmů jako Chvění, Sedm neohrožených… (viac)

Režisér Padesáti odstínů se chystá na útěk

Režisér Padesáti odstínů se chystá na útěk

07.08.2018

James Foley (Padesát odstínů temnoty, Padesát odstínů svobody) se čerstvě upsal režii chystaného vězeňského thrilleru Alcatraz. Snímek je inspirovaný skutečným příběhem Franka Lee Morrise, který v… (viac)