Na rodinnej farme v Bucks County v Pennsylvánii sa jedného dňa objaví v kukuričnom poli záhadné 150 metrové znamenie. Hlava rodiny Graham Hess, jeho brat Merrill a dve deti stoja pred záhadou. Je to zlý vtip? Správa? Varovanie? Zvieratá v okrese sa začínajú správať zvláštne, psy sa stávajú agresívnymi. Televízne stanice hlásia, že obrazce v obilí sa začínajú objavovať po celom svete... Množstvo a rýchlosť, s akou sa objavili, svedčí o spolupráci stoviek jednotlivcov v mnohých krajinách. Kto sú ich tvorcovia? Čo sa nám pokúšajú oznámiť? Niektorí ľudia veria, že sú dielom mimozemšťanov, podľa iných ide o podfuk. Je len zopár vysvetlení. Zrejme ide o najväčší podvod, aký kedy kto pripravil. Je tu ale ešte jedna možnosť. Že sú pravé... (oficiálny text distribútora)

ad-k

Režiséru Shyamalanovi nejsou pojmy jako "záhada" a "duchařina" rozhodně cizí a dá se tvrdit, že si ve Znamení se vším i poměrně zdařile pohrává. Gradující napětí je vystavěno jednoduše, ale víceméně velmi účinně. Jenomže co pak zbude z atmosféry, tísnivosti i účinného schématu, když se zjeví ke konci něco, co netěží ze zvuku, stínu ani strachu z netušeného. Za degradující závěr a možná přílišné zaujetí do několika témat najednou hvězda dolů, bohužel. 60% ()

AlfaNumerO

Začínají se mi velice líbit filmové počiny od M. Night Shyamalana. Vynikající Šestý smysl už není potřeba moc představovat, Znamení po troškách rozsekává svou tísnivou atmosférou, která se line celým filmem. Na závěr pointa (ač ne tak silná jako u Šestého smyslu) mající poměrně velikou hloubku. Vše okořeněné skvělými výkony Phoenixe a Gibsona. Těším se na další snímky od tohoto režiséra. 83% ()

Thomick

"Tak už se pohni, ty blbá kamero!" --- "Votoč to! Já to chci taky vidět!" --- ... Strašně svazující filmařina, thriller ve svý nejmíň příjemný podobě a zlozvyky či defekty jako originální dlažba na cestě k happyendu. ()

SOLOM.

Tento film viděli snad už všichni kolem, jen já pořád nic. Proč? Důvod je jednoduchý. Kromě zombie mám totiž již řadu let vypěstovanou averzi i na filmy / seriály, které se točí okolo UFO. Scifi kousky s nejrůznějšími vesmírnými monstry mi nějak zvlášť nevadí, protože jsou to jen tvůrčí výmysly a dokážu se u nich i pobavit, ale zelení mužíčci…no fuj. Jak jsem však během sledování zjistil, tak se zde díkybohu (a to jsem nevěřící) mimozemšťani mockrát neobjeví, což bylo jen a jen dobře. Ty záběry z televize jsem ještě přešel bez povšimnutí, ale do prdele ten finální fight v baráku. Co to bylo za digitální hnus. Naštěstí téměř po celou dobu sledujeme jakousi variaci na rodinné drama s mysteriózním nádechem, kterému jak jinak kraloval Mel Gibson. Nebýt jeho, tak se mohl jít M. Night Shyamalan leda tak koupat k tomu jezeru. Zápletka jako taková nebyla zlá, mělo to opravdu zajímavou atmosféru (zvláště pak v prostřední části filmu), kdy se pracuje jen s náznaky a diváckou představivostí. Za to dávám plusové body. Je ovšem fakt, že některé pasáže jsou zas na druhou stranu zbytečně natahovány a trochu jsem se u nich nudil. Dokážu však pochopit, že si tolik lidí tento film oblíbilo. Jen to prostě není můj šálek čaje. 60% ()

Sofia

Hodnocení tohoto filmu u mě stoupá s každým dalším shlédnutím. Přiznávám se, že z kina jsem odcházela trošku zklamaná (přece jenom jsem očekávala další Šestý smysl...), ale s každým dalším opakováním (do dneška už pravděpodobně šestém...), víc a víc oceňuju - ať je to postupně vyvíjená atmosféra děsu či úvodní a konečné titulky. Shyamalan zkrátka umí každým svým filmem něčím novým překvapit. ()

ARI50

Znamení mě přesvědčilo o mimozemské civilizaci až při dalším pokusu a až tehdy jsem viděl slušnou atmosféru celkem skvělý příběh a hlavně místo k sežráni. ()

Ištván87

Nakonec to bylo lepší než jsem si myslel... Úplně poslední scéna byla sice dost pitomá, ale já jí tak nějak očekával, takže mě už nepohoršila... Za mě 70 a nějaký drobný.... ()

JASON_X

Shyamalanovy filmy mám pro jejich "indickou" naivitu a kýčovitost rád, ale tenhle mě příliš neoslnil. Stupeň děsu mizivý, mysterióznost podprůměrná, příběh praštěný. Alieni létají mezihvězdným prostorem, ale mají problém s dveřmi. Hm. Voda na ně účinkuje jako kyselina a přesto si k invazi zvolili právě naší planetu, hmm... Pan reverend ztratí víru v Boha proto, že jeho žena před smrtí neviděla Ježíše, ale baseball. Opravdu filosoficky hluboké. A žádný Bůh prý nejni a všechno to jsou jen nervová zakončení v mozku. Takže kdyby jí ta mozková zakončení namísto vize baseballu vytvořila vizi Ježíše, bylo by asi vše OK, hmmm... Ale občas je to docela sranda, jako rodinná komedie s mysteriózní příchutí je to určitě lepší, než většina obdobné hollywoodské produkce. Ale nic víc. ()

mm13

Ako napínavý thriller uchádzajúce. Takto mizerne inteligentní alieni by k nám ale nikdy nedoleteli, diskutabilná je aj násilne zakomponovaná ideová rovina filmu. S niekým to tu ide dolu dolu dolu vodou... Tri puntiky za atmosfearu. ()

Bauer

Znamení je znamenitý a geniální film s vysoce kvalitními hereckými výkony všech představitelů ale nejvíce samozřejmně Mel Gibson , Joaquin Phoenix ( skvělěj ) a Rory Culkin ( moc šikovnej ).Další plus je neuvěritělně dobrá atmosféra , hudba a vůbec , prostě všechno.Nejdu pod 5* a M.Night Shyamalan je frajer. ()

becki_tu

Naprosto dechberoucí sci-fi thriller (i s prvky hororu - viz třeba scéna ve sklepě), kterému nechybělo asi nic. Skvělí Gibson a Phoenix, hutná atmosféra, která se někdy nedala ani krájet, neustálé napětí co zase kde nečekaného přijde, emoce a konec - výborný a promyšlený do nejmenšího detailu. I proto, že se o scénář i režii staral Pan režisér (a herec) M. Night Shyamalan, vznikl prostě filmový skvost, kterému nepatří ode mě nic jiného, než nejvyšší hodnocení. Po zhlédnutí asi začnu věřit na mimozemskou civilizaci... ()

Sawy

V rámci žánru rozhodně slušný thriller,ale v rámci Shaymalanovy tvorby je to z toho,co jsem od něj viděl(tj. vše až na Ženu ve vodě a Stalo se) jeho nejslabší film.A když jsem dal tři i Vesnici,tak tady taky nemůžu jít výš.Mel Gibson je docela dost špatnej a nechal se Joaquinem Phoenixem zatlačit hodně do kouta.Některé scény jsou skutečně nervydrásající,třeba v kuchyni s nožem,ale na konci toho Shaymalan ukázal příliš mnoho a to byla asi ta nejzásadnější chyba.Možná bych se měl podívat znovu,ale zatím to na víc jak na tři nebude.65 % ()

Shaqualyck

I když se mnozí z vás zřejmě budou chytat za hlavu, mně srovnání M. Night Shyamalana s legendárním Hitchem zase tak od věci nepřipadá. Stejně jako proslulý mistr hrůzy ctí Shyamalan ve svých filmech de facto jeden žánr, vyniká dokonalým budováním atmosféry, z každé druhé scény běhá mráz po zádech a při závěrečných titulcích si jen v duchu říkáte, sakra možná budu potřebovat přebalit. Režisér si s divákem dělá, co chce. Když má chuť pobavit, šoupne tam nějaký ten vtípek a když potřebuje obecenstvu nahnat strach, dokáže to s takovou jistotou jako málokdo. A vystačí si s málem. Obyčejné věci ukazuje tak, že z toho v žilách tuhne krev. Jak třeba dokáže pracovat s pouhou příruční svítilnou, to klobouk dolů! Na Hitchcockova dvorního skladatele Bernarda Herrmanna dá zase vzpomenout hudba Jamese Newtona Howarda, která je spolehlivě děsivá sama o sobě, natož ve spojení s obrazovým materiálem. Něco podobného tu od dob Spielbergových, resp. Williamsových Čelistí nebylo. A když vše na chvíli utichne, dostane šanci vyniknout precizní zvuková stránka filmu. Viděl jsem Znamení už několikrát a s každým zašuměním kukuřičného pole nebo zavrzáním dřevěné podlahy mi naskakolvala husí kůže. Zasloužené čtyři hvězdy. ()

jerry12

80%. Jak rychle Graham svou víru ztratil, tak rychle ji zase získal zpět. Snímek, který má řadu trhlin - nestálost charakterů, komicky působící scény, které zlehčují naraci a kazí tak atmosféru celku, zbytečná překombinovanost záhadných vložek, aby se ze Znamení vytřískalo co nejvíc šťávy a napětí. To ale neznamená, že by jako celek nebyl kvalitní. Co z něj činí luxusní podívanou je především fakt, že Shyamalan po Šestém smyslu a Vyvoleném dokázal znovu - a vlastně naposledy v takové míře (pak už snad jen v Stalo se) - přenést své mysteriózní vnímání do scénáře, který není nijak zvlášť inteligentní, ale navzdory tomu dostatečně poctivý, a posléze do režie, která není hitchcockovská, ale dostatečně dynamická (nezvyklé přejíždění kamery při dialozích, dbaní na význam podhledu/nadhledu apod.) - skoro by se dalo říci "shyamalanovská", z čehož se na přelomu tisíciletí začal stávat pojem. Bohužel si to Shyamalan pokazil několika nepovedenými záležitostmi v dalších letech, což však nic nemění na faktu, že Znamení je - zvlášť v jeho poslední půlhodině - extrémně napínavý thriller s velmi dusivou atmosférou, který možná nechce působit inteligentně nebo nějak zvlášť epicky, protože konfrontace s mimozemšťany by klidně snesla delší a dramatičtější rozuzlení, ale jestli nějak působí, pak rozhodně typicky "shyamalansky", a to si nechám líbit, resp. jsem si to nechával líbit v době, kdy Shyamalan ještě patřil mezi absolutní špičku žánru. Znamení nešokuje, nezpůsobuje "titulkové opojení", kdy při závěrečných titulcích jen sedíte a cítíte se jakoby paralyzováni (což v rámci žánru dokázal brilantně třeba Hitchcock, Carpenter nebo sám Shyamalan v Šestém smyslu), ale rozhodně nebudete posledních dvou hodin litovat. ()

ScarPoul

Znova jednoduchá jazda po komornej atmosfére. Napriek zvolenej téme sa jedná o veľmi jednoduchú premysu aj na žáner sci-fi. Znova sa tu ale rieši problém rodiny a akejsi vzájomnej súdržnosti. Film potvrdzujúci že Phoenix aj napriek hendikepu funguje ako plnohodnotná postava a charakter a tiež že na finále sa oplatí čakať. Element vody sa stáva u Shyamalana kľúčový aj keď pre každý film ho využíva inak. Vo Vyvolenom mal negatívnu vlastnosť, tu slúži ako posledná záchrana. Pre mňa duchovnejšie, zaujímavejšie a prepracovanejšie než vizuálnymi efektami naplnená a pritom myšlienkovo prázdna Vojna svetov od Spielberga. ()

ČSFD Award pro Jamese Newtona Howarda

ČSFD Award pro Jamese Newtona Howarda

04.04.2017

Přední skladatel instrumentální filmové hudby James Newton Howard obdržel v neděli 2. dubna z rukou Martina Pomothyho "ČSFD Award" za "Oblíbeného skladatele dobrodružných soundtracků". Průlomovým… (viac)

Shymalan se vrací k hororům

Shymalan se vrací k hororům

27.08.2015

M. Night Shyamalan (Šestý smysl, Vyvolený) se pokusil o výlet do blockbusterových vod a moc se mu tam nedařilo. Poslední vládce větru a Po zániku Země sice nelze označit za propadáky, což je v… (viac)

Herecký návrat Mela Gibsona

Herecký návrat Mela Gibsona

17.08.2008

Mel Gibson patřil ještě před pár lety mezi největší herecké hvězdy, ale za posledních šest let prakticky nic pořádného nenatočil. Nepočítáme vedlejší role v béčkovém thrilleru Paparazzi nebo podivném… (viac)