V katastrofickom thrilleri Posledný úkryt sa ľudstvo snaží prežiť a zachrániť sa pred ničivou kométou, ktorá sa nezadržateľne rúti k Zemi. John Garrity (Gerard Butler), jeho manželka Allison (Morena Baccarin) a malý syn Nathan sa vydávajú na strastiplnú cestu, aby sa dostali na posledné bezpečné miesto na svete. Zo všetkých strán prichádzajú desivé správy o škodách, ktoré spôsobujú úlomky kométy. Tie fyzické však nie sú najhoršie - ľudí sa zmocňuje panika, prestávajú platiť základné princípy ľudskosti a všade vládne bezprávie. Šanca na záchranu sa zmenšuje každou minútou a nikto nechce pomáhať druhým, pretože v poslednom úkryte nie dosť miesta pre všetkých... (Forum Film SK)

BMW12

Mně se tyto katastrofické filmy líbí, pokud jsou dobře natočené. A Greenland je výborně natočen. Film táhne Gerard Butler, který mě snad ještě v žádném filmu nezklamal. Líbila se mi dějová linka, jak postupně se blížící vyhlazení lidstava, tak sázka na emoční stránku, kdy nám film říká, že ze všeho nejdůležitější je rodina. V některých momentech jsem zadržoval slzu. Co se týče negativ, tak mě snad jen napadají scény, kdy John Garrity bojoval vzadu v autě se spolucestujícími, kdy byla noc a vše bylo ve tmě, nebylo toho moc vidět. Ale jinak výborný katastrofický film. ()

TheEvilTwin

Greenland je jeden z těch filmů, na které se prostě člověk těší a hned jak jej stáhne, chce se do něj pustit. Podobně laděných filmů moc není a kromě 2012, San Andreas a možná V oku tornáda si ani snad ani jiné nevybavím - o to víc jsem se na něj těšil. Gerard Butler je skvělý herec a do této role výborně sedl, od začátku je film neskutečně intenzivní a napínavý - celé 2 hodiny jsem se vrtěl, kousal si nehty a čekal na další vývoj. Výborně se zde kombinuje téma zničení světa a lidského dramatu, kdy CGI není nijak moc, ale naopak je oproti druhé stránce filmu trochu upozaděné. Paradoxně to vůbec nevadí, protože pokud jde člověku o CGI, může si pustit rovnou 2012, ale pokud chce hutné mezilidské drama, ať jde rovnou do Greenlandu a celý film si bude jen pokládat otázku, jestli svět zničí globální katastrofa, nebo spíše lidská chamtivost, sobeckost a egoismus v anarchické době bez pravidel. ()

ARI50

Nervy drásající podívaná, herci byly skvělý, pohledy a scény přežívání skvěle. Stačí málo k velmi dobrému filmu, a i když jsem celkem postrádal konečnou scénu kde budou 300 metrové vlny tak to přežiju, silné rodinné momenty mi to vynahradily. Úžasný příběh který mě držel u obrazovky a ve směs jsem dýchal za ně. Tohle prostě nechce nikdo nikdy zažít ale ono to stejně přijde, jak se říká bůh s nami. ()

luka4615

Greenland je trošku jiný katastrofický film. Místo opulentní "CGI" destrukce nám nabídne záběry na jednu rodinu a obyčejné lidi, kteří se tváří v tvář vyhynutí uchylují ke svým nejnižším pudům. Upřímně, tento komornější přístup k látce se mi velmi líbí, což ještě navíc umocňují dobře vybraní ústřední herci a sympaticky "hloupý" scénář. Pokud tedy hledáte fajn filmovou nenáročnou jednohubku na večer, Greenland je zcela určitě tou správnou volbou. Skvělá práce! „My friend Teddy says your life flashes in front of your eyes when you die. I think it would be better if it did that while you lived. That way, you could see all the good memories and be happy.“ ()

JASON_X

No co k tomuhle až školometsky schématickému "blockbusteru" napsat... Dédy Buttler, který má manželské problémy se starou (pěkná brazilská běhna), se kterou má tak tuze roztomilého synáčka, až jsem se z něho několikrát pozvracel, překoná všechny překážky a vyřeší všechny postapo (vlastně preapo) situace a dostane svou rodinu do bezpečí. A na konci zacvrdlikají dva šukající ptáčci, což samozřejmě značí šťastný konec a začátek nového života pozemského. Tečka. K tomu několik otřesných dějových debilit (vede návrat pro inzulín), megatrapná pozitivní rasová diskriminace (černí rádi zachraňují bílé před jinými bílými), takže ze scénáristického hlediska kýčařský hnus par excellence, čistokrevné komerční hollywoodské svinstvo. Z kameramanského taktéž (ano, opět moje "oblíbená" poskakující ručka), takže zbývá ocenit jen vizuál... Ale když nad tím tak přemýšlím - opravdu chci dát třetí hvězdu jen za pár digitálních výbuchů, latinskou flundru a jeden záběr působivé islandské krajiny? Ne, nechci. ()

Morholt

Je to jako přes kopírák. Rodina se snaží dostat z bodu A do bodu B, zatímco okolo ní prší ocas komety. Na strastiplné cestě se samozřejmě ztratí, shledají, potkají soucitné lidi i bezcharakterní svině a nakonec to dopadne jedním z očekávaných konců. Invence nulová, efekty sice ujdou, ale na to, že se jedná o katastrofák, který na nich měl být založený, jich je zoufale málo. Alespoň herci nezklamali. Butler odehrál svůj standard a Morena je pořád kus. Nic, co by stálo za zapamatování. 40% ()

RelaxMan

Podobné jako Geostorm a to nejen díky Butlerovi. Rozdíl v kvalitě filmů, je ale obrovský. Geostorm byl špatný snad ve všem, kdežto v Greenlandu se to povedlo. Má to dobrý scénář, napětí, triky přesně akorát a herci hrají jak mají a hlavně nepřehrávají. Stopáž bych sice trošku sestříhal. Naopak bych přitvrdil v chování postav. I té krve by tam mohlo být více. Jinak, ale je to pro mne milé překvapení, protože od Butlera, už dobré filmy moc nečekám. ()

MoiJe

Veľa napätia je len v tom, či sa dostanú cez tú či onú zábranu na ceste a kde je inzulín, tj. neni to veľmi nápadité. Ale nenudila som sa vôbec, stále sa o niečo pokúšali. Herci slušní, aj tí detskí, vizuálne efekty tiež. Celkom sympatické je aj že na scéne nie je jediný politik, jediný vedec, proste nikto rádoby zásadný. Dve veci: Susedovi Edovi sa nikdy zavolať nepokúsili. A Allison mohla aspoň chvíľu šoférovať alebo niečo. ()

Dale

Na moje prekvapenie veľmi pútavý a napínavý katastrofák, ktorý má len pár slabých miest, inak funguje veľmi dobre. 70% ()

vurhor

To by bylo, kdyby zrovna rok 2020 neměl aspoň jeden katastrofický film. Greenland vlastně nedělá v žánru žádnou velkou revoluci, mnohé aspekty si vypůjčil z filmů jako Drtivý dopad a 2012. Nicméně stojí za zmínku, že se tolik nepředvádí s onou ničivou podívanou, jako to dělal právě Emmerich. Místo toho se snaží více zaměřit na zoufalou a emočně nabitou situaci lidí, kteří se narůstající katastrofě snaží uniknout. Pro mnohé diváky to může být nuda, ale osobně jsem to vlastně dost ocenil, protože si tím snímek hezky vyšlapal svou vlastní cestičku, plus svým způsobem sledovat skupiny vyděšených lidí, kteří jsou ochotni udělat cokoliv, aby se dostali do bezpečí, je vlastně i děsivější. První polovina fakt dost dobrá, druhá už je nudnější, ale ono stupňující se nebezpečí dobře udrží divákovu pozornost. S ohledem na zobrazení samotné katastrofy je Greenland vlastně relativně průměrným filmem, ale s ohledem na zobrazení efektu na lidi, kteří si jsou vědomi přicházející katastrofy, to je vcelku kvalitní pokoukáníčko. Ve výsledku příjemné překvapení. Slabší 4* ()

JohnCZ

Katastrofáků není nikdy dost a jak na to Greenland jde střízlivějším a civilnějším způsobem, o to víc mrazivě působí. Kdo čeká efekty nadupanou řež, neodejde asi moc spokojený, ale i když se film nevyhl otřepaným katastrofickým klišé, je svou a absencí digitálních pitomostí a naopak důrazem na postavy vlastně dost fajn. Za 35 mega dobré. ()

Suzie05

Tak nějak jsem si představovala, že se bude odehrávat rok 2012. Přišlo mi to dost dobře natočené i vymyšlené, dokonce mě to i dojalo. ()

corpsy

Veľmi to pripomína skôr Spielbergovu VOJNU SVETOV, ako Emmerichov DEŇ NEZÁVISLOSTI. Čiže skôe komornejšie podanie, ako celosvetovú katastrofu trikovo riadne podanú. Aj keď Steven podal aj svoj príbeh v skutku akčne, išlo o príbeh jednej rodiny. Emmerich to podal globálnejšie. No a Waughn si zobral do opratí story, ktorá mala budiť diváka skôr emočne, ako jeho signálne sústavy. Dá sa povedať, v skratke, že to vyšlo. ()

Tryskomyš

Tak tohle je hnusně katastrofický film. Může vám způsobit slušnou depku. Nebudu se tady rozepisovat, jak vše dopadne. Shlédněte ho sami, jestli se na to cítíte. Zaručuji vám, že se ani chvíli nebudete nudit. ()

ledzepfan

Ze začátku je to hezky nastřelené.. Jak zajímavá rodinná situace, tak astroshow která se zvrtla.. Potom to ale pozvolna padá do klasicky přiblblého schématu plného pitomých náhod, absurdního řetězení situací a divák mého formátu prostě jen otráveně zvedá oči v sloup. Potenciál to mělo.. škoda ()

agentmiky

Ric Roman Waugh si po vydařených dramatech z vězeňského prostředí vzal na paškál katastrofický film. Jeden by řekl, že taková změna nemůže ve výsledku přijít s ničím dobrým, ale opak je pravdou. První půlka totiž tento žánr inovuje v mnoha aspektech. Ukazuje totiž tu temnou stránku lidí, která by se v těchto apokalyptických scénářích prodrala na světlo světa. Fakticky tyto komorní momenty patří k tomu nevydařenějšímu. Napětí budováno precizně, scéna na letišti špičková. Celé to mělo nesmírně pesimistický nádech, a to civilní pojetí nezaměřující se tak moc na přehnané digitální triky na počítači mě něčím dokázalo neskutečně strhnout. Poté ale druhá polovina přišla s americkým stylem alá hlavním postavám se prostě nic nestane. Ten kladný zážitek z první hodinky mi to malinko zkazilo. Ale herecky na úrovni, Gerard Butler se v posledních letech našel v těchto postavách rodinných typů, divák mu fandí, prostě vždy fajn volba do hlavní role. I ostatní v pohodě výkon. Samotný závěr překvapil. První polovina za 8/10, druhá za 6/10...Pořád v rámci tohoto žánru slušný nadprůměr. Za mě dávám 7/10 ()

Praxis

Zatímco nahoře to Bruce Willis strašně posral s tou atomovkou, tak dole to mezitim snaží zachránit Gerald Butler. Oh shit, vlastně se snaží zachránit jen svojí rodinu. Začátek je takovej mega uvěřitelnej. Prostě máte pocit, že jste s těma všema lidmama okolo a že to kolem vás všechno padá a hroutí se civilizace a tak. Závěrečná půlhodina už bohužel nese rysy klišoidní hollywoodské produkce a konec je vlastně takovým hrdiným eposem o síle lidství. Mno, ale jo. Bylo to zábavné, rychle to odsýpalo a díky té první části, která byla velmi kůl, to táhlo celý film nahoru. Jo a na 35 mega rozpočet to mělo vlastně fajn CGI. 75% ()

Vyrida

Nebyl by to ten správný rok aniž by se Amíci nepokusili o natočení dalšího katastrofického snímku. Mně osobně to problém nedělá. Zkáza naši Modré planety na milión různých způsobů je vždy téma lákavé a navíc už tak nějak dopředu po zkušenostech z minula, odhadnu co mohu od filmu očekávat. Sem rád, že se tentokrát zaměřujeme převážně na osud konkrétní rodiny a netaháme sem tolik politiku, ale i tak tu je pár věcí které mě štvaly. Naštěstí vizuální a destruktivní efekty naší planety mi to dokázaly vždy vřele vynahradit. Scénář byl místy okatě zbytečně natahován. Zvlášť scény s tím ufňukaným děckem mi lezly šíleně na nervy, ale chápu záměr režiséra ukázat nám všechny ty nelehké a násilné situace se kterými se můžete v těchto dobách setkat. Je však s podivem, že se všechny stanou zrovna naší ústřední trojici, neskutečný to pešek... :) ()

slord

Nebolo to také hrozné, ale na katastrofický film som myslel, že tam bude tých katastrôf viacej. Trošku sa to hrá na Emmericha, ale tu tá samotná hrozba je v úzadí. Polovicu film sledujeme Butlera hľadajúceho svoju rodinu, a to ma moc nebavilo. Nebolo to také hrozné ako Geostorm, ale ani žiadna výhra. 5,5/10 ()

Greenland: Poslední úkryt se dočká pokračování

Greenland: Poslední úkryt se dočká pokračování

15.06.2021

Loňský katastrofický spektákl Greenland: Poslední úkryt měl kvůli zhoršující se pandemické situaci jen málokdo šanci nakonec vidět v kinech, ale nyní se zdá, že thriller o rodině hledající úkryt před… (viac)

Gerard Butler chce zachránit svět

Gerard Butler chce zachránit svět

27.06.2020

Herec Gerard Butler patří v Hollywoodu už řadu let k akčním jistotám. Nehraje sice v těch největších blockbusterech a jeho filmy v kinech čas od času šeredně vyhoří, hvězda snímků 300 nebo Pád Bílého… (viac)