Poručík Pete Mitchell, prezývaný Maverick, je divoký impulzívny mladík a ambiciózny stíhací pilot. Vzdušný súboj s nepriateľským Migom síce vyrieši brilantne, ale zároveň si rozhnevánadriadených neuvážene nízkym preletom. Mladý dôstojník miluje podstupovať riziko, aby prekonal sám seba a traumu zo smrti otca, skvelého letca, ktorý zahynul za nejasných okolností. Napriek tomu - či práve preto - ho s partnerom Goosom vybrali do elitnej akadémie pre stíhacích pilotov zvanej Top Gun. Maverick sa zamiluje do krásnej inštruktorky Charlie Blackwoodovej, expertky na nepriateľské lietadlá. Smrť priateľa Goosea, ktorý zahynul počas skúšobného letu, ho však poznamená. Rozhodne sa opustiť Top Gun aj milovanú Charlie. Postupne stráca svoj talent na vynaliezavé riešenie kritických letových situácií. Po nasadení do bojovej operácie ho čaká nový súboj s nepriateľskými Migmi. V rozhodujúcich chvíľach Mavrick zachráni niekoľkých spolubojovníkov a napokon vyhrá bitku. Bude to stačiťna jeho vykúpenie z hriechov minulosti a začiatok nového života? (TV JOJ)

gogos

Opravdu naivní brak, který v porovnání se žhavými výstřely nemá nejmenší šanci uspět. Přesto je to koukatelné! ()

blackrain

Klasika amerických filmů, ve které zazářil Tom Cruise a sympatická Kelly McGillis. Role elitního pilota Mavericka udělala z Cruise hvězdu a nakopla jeho kariéru. ()

BloodyVamp

Celkem svižný snímek plný barevných kamerových filtrů, dynamické Scottovy režie a také špatného Cruisova herectví. Starší, ale sympatická agitka pro piloty se skvělým soundtrackem. ()

Alementina

Kdybych ten film videla poprve ted, 23 let od natoceni, tak tomu dam tri hvezdicky a nepremyslim, ale vzhledem k tomu, ze jsem ten film videla ve sve ranne puberte tolikrat, ze jsme se segrou znaly cele dialogy z film nazpamet (a dodnes je mam v hlave:), ze to byl na zacatku let devadesatych muj nejoblibenejsi film spolu s Hrisnym tancem (puberta ;), tak si zaslouzi to nejlepsi hodnoceni :) 29.3.2019 jsme si to daly se segrou znovu a pořád to známe zpaměti, to je proste totální klasika. A beach volejbal... To bylo dámský porno v 80.tych letech :) ()

kaylin

Jasně, že je to vlastně jenom akční romance a nic moc jiného, romance, která se snaží tvářit celkem drsně, ale ne moc sexy, aby to bylo přístupné většinovým publikem. Jenže on ten film má stejně neskutečný drive a ve vzduchu je to prostě balada. Jen je škoda, že celý snímek je jedno velké klišé. Ale Tony Scott věděl, jak to rozpohybovat v pořádném rytmu. ()

Dr. Hawkeye

„Top Gun byl článek, který jsem našel v, myslím, že se to jmenovalo California magazine. Bylo to o pilotech v San Diegu .. Řekl jsem: ’Vypadá to jako Star Wars na zemi, to je něco, v čem bychom se měli angažovat” božský Jerry, DVD... Tenfilm je tak špatný a blbý, že ho nelze nemilovat (ano, pomineme-li, že to je poměrně bezostyšná agitka po níž se skutečně zvedl počet rekrutů americké armády). Je jen s podivem, že jsem se po letech u tohoto filmu bavil takřka stejně královsky jako u Žhavých výstřelů. Náklady: 15 milionů $ Tržby USA: 176 786 701 $ Tržby zámoří: 177 030 000 $ Tržby celkem: 353 816 701 $ Počet kin: 1028 - 1531 Rating: PG (!) ()

Mikita

Čím jsem starší, tím víc se tomu filmu musím smát a tím víc si ho užívám. Začínal u mě na dosti průměrném hodnocení s tím, že díky výborné hudbě si ho občas ráda v TV pustím. Po minulém promítání se tento film stává oficiálně mou guilty pleasure. Přehnané "drsné chlapácké" machrování s velkými letadly. Tak neohrožení, až to bolí. Plná pusa velkých řečí. Seběvědomí až na půdu. (Pár pilotů znám, a i když nelétají na stíhačkách, jsou často stejní.) Občas dostanou přes prsty, občas vážně zazáří. Pak je něco srazí k zemi a oni opět musí naskočit a se vším se poprat. Je to tak nádherně předvídatelné, že i když to vidíte po letech, dokážete odhadnout, co kdo řekne. Škoda té méně povedené milostné scény, jinak je to nestárnoucí klasika s pěknýma chlapama, zábavným příběhem, výbornou hudbou a nekonečně kýčovitými záběry na západ slunce. It takes my breath away. PS: Propagandistický je snad každý druhý americký film, kde se objeví muži v uniformách. Drsní chlapi, samé cool přezdívky a život na hraně. Takže zrovna tohle bych já filmu nevyčítala. Že je to kýčovité, přehnané, nadsazené, ano, i mnohem víc. ()

Remedy

Ultimátní guilty pleasure. Film ve všech ohledech tak armádně-americký, že by mu snad slušelo i lehce pejorativní označení army-porno. Jenže co naplat, když to byl jeden z prvních filmů, které jsem v raných devadesátkách sháněl po videopůjčovnách a viděl ho prvně ve svých nějakých 10 letech. To ve vás prostě zůstane. A samozřejmě jsem tehdy chtěl být jako Maverick. Nyní po letech viděno znovu na BD v originálním znění (původní dabing na bluray nosičích samozřejmě není) a možná to bude rouhání, ale pro mě to nezestárlo ani o den. Americký ultrapatriotismus v osmdesátkové retro stylizaci pod výjimečně uhlazeným a omamným vizuálem Tonyho Scotta. ()

Kaluž

V jakémsi záchvatu nostalgie jsem si po letech dal repete, když už se blíží ten sequel, ale raději bych se teda bodnul vidličkou do oka. Na Mavericka do kina určitě nepůjdu. Není k tomu jediný důvod. ()

Thomassi

Tak tento filmeček jsem sledoval jako kluk snad každý týden, pořád dokola. A ještě dnes mám pro něj slabost. Právě tady mi Tom Cruise přirostl k srdci. Top Gun je sice vlasteneckej jako poleno, ale co, krásně ukazuje život na letecké základně amerických stíhačů. A to já můžu. Manévry v kokpitech F-14 Tomcat byly k pokukání, nesmí chybět ani romantická zápletka a hlavně, tento film odstartoval filmovou kariéru Toma Cruise. Co se týče hudby, soundtrack je nabušený stejně jako film. Ať mi bude kolik chce, stejně bude Top Gun mojí srdcovkou. ()

MATADOR

3. března 1969 založila Armáda Spojených států elitní akademii pro stíhací piloty. Jejím úkolem bylo vyškolit nejlepší stíhací letce světa. Tento úkol škola splnila, dnes jí armáda nazývá Akademií stíhacích letců. Letci jí říkají Top Gun. Klasika 90. let s Tomem Cruisem nabízí nádherné boje stíhaček, zamilovanou instruktorku do nabubřelého, za to dobrého pilota přezdívaného Maverick. I když se jedná o klasiku, nemá Top Gun nabídnout prakticky nic, kromě hromady stíhaček a party drsnejch týpků. Značka, jenž nabízí neuvěřitelně nádherné stíhací boje. ()

Helo

Vidět to kdysi dávno v době uvedení, nejspíš bych z toho byl odpálenej o dost víc. V dnešní době už tam přece jen je dost slabších míst, od občas nešikovnýho střihu po nevyrovnanou hudbu (občas super, jindy je taková nijaká). Je potřeba ale ocenit realističnost (na poměry akčních filmů), co se týká letadýlek a vůbec vzdušných soubojů. ()

FilmFan24

Ať si říká kdo co chce, pokaždé se mi líbí víc a víc. Nevadí mi, že je to vojenská agitka, že je to natočeno jako videoklip, ale má to atmosféru, hezkou zápletku a soundtrack 80-tých s oscarovou Take Me Breath Away! A mladému Tomovi, Valovi a Johnu Stockwellovi, který je dnes režisérem, to v uniformách moc sluší! Zábavné! 4,5* ()

Blackhand47

Zítra mě čeká premiéra druhého dílu, tak jsem se samozřejmě musel připravit a dal jsem si ještě jedničku. Jako nedivím se, že po uvedení do kin zažila americká armáda velký nábor nových rekrutů, protože tenhle snímek rozhodně propaguje americké letectvo v dobrém světle a víceméně říká, že hrdinou můžete být i vy. Cruisovi role divokého outsidera sedí a je to vlastně počátek jeho velké kariéry akční hvězdy. Soundtrack krásně podporuje dobové zasazení a na svou dobu má dílo i dobře zpracované akční scény. Pro Američany pochopitelně kult, u nás celkem odstrčené dílko, které kvůli jeho dopadu ale stojí za to zkouknout. 75% ()

Aleee89

Ano, o filmu se hodně mluvilo, lidé, co nemají rádi Toma Cruise (já ho taky nemám ráda), říkali, že v tomhle filmu se ještě dá. Já si ale myslím opak. Náhodou se dal snést v takových "sviňáckých" rolích jako Minority Report a Collateral, tam se na něj dalo dívat. Ale právě v rolích frajírků, blbečků, hrdinů a blbě se tlemících kluků a chlápků ho nemusím a Top Gun je taky ten případ. Navíc mě to nudilo a štvaly mě ty řeči o tom, že Amerika to zase zvládne, takový ten jejich patriotismus a podobně. Proto se mi Top Gun nelíbil a asi nikdy více! ()

kajas

Tuhle osmdesátkovou klasiku jsem poprvé viděla asi dva dny před projekcí Mavericka. Je jasné, že fanynky si v pokojíčku vylepovaly plakáty mladičkého Cruise, chápu nadšení ze soundtracku (Take My Breath Away je klasa), beru, že příběh není žádnej zázrak. Nějak mi ale vadila ta romantická linka, kdy bych si k Tomovi představovala asi větší kočku, se kterou bude mít lepší chemii. Tak mi to vynahradili v pokračování po 35 letech :) ()

Zemřel herec Clarence Gilyard Jr.

Zemřel herec Clarence Gilyard Jr.

29.11.2022

Top Gun: Maverick letí k dalším rekordům

Top Gun: Maverick letí k dalším rekordům

05.06.2022

Že bude pokračování legendárního Top Gunu úspěšné, se vědělo už dávno. Cruisova pocta létání (a jemu samotnému) ale přesto překonala očekávání a zajistila mu kriticky i finančně nejlepší premiéru… (viac)

Pokračování Top Gunu je prý filmem roku

Pokračování Top Gunu je prý filmem roku

13.05.2022

Na internet čerstvě dorazily kompletní recenze k dlouho očekávanému a také dlouho odkládanému pokračování Top Gunu, a podobně jako reakce ze sociálních sítí v uplynulých týdnech jsou kritické ohlasy… (viac)

Nové detaily o vesmírném projektu Toma Cruise

Nové detaily o vesmírném projektu Toma Cruise

01.02.2022

V roce 2020 bylo oznámeno, že Tom Cruise, scenárista Christopher McQuarrie a režisér Doug Liman plánují natočit vůbec první hraný film kompletně ve vesmíru, do projektu měla být zapojena NASA, SpaceX… (viac)