Poručík Pete Mitchell, prezývaný Maverick, je divoký impulzívny mladík a ambiciózny stíhací pilot. Vzdušný súboj s nepriateľským Migom síce vyrieši brilantne, ale zároveň si rozhnevánadriadených neuvážene nízkym preletom. Mladý dôstojník miluje podstupovať riziko, aby prekonal sám seba a traumu zo smrti otca, skvelého letca, ktorý zahynul za nejasných okolností. Napriek tomu - či práve preto - ho s partnerom Goosom vybrali do elitnej akadémie pre stíhacích pilotov zvanej Top Gun. Maverick sa zamiluje do krásnej inštruktorky Charlie Blackwoodovej, expertky na nepriateľské lietadlá. Smrť priateľa Goosea, ktorý zahynul počas skúšobného letu, ho však poznamená. Rozhodne sa opustiť Top Gun aj milovanú Charlie. Postupne stráca svoj talent na vynaliezavé riešenie kritických letových situácií. Po nasadení do bojovej operácie ho čaká nový súboj s nepriateľskými Migmi. V rozhodujúcich chvíľach Mavrick zachráni niekoľkých spolubojovníkov a napokon vyhrá bitku. Bude to stačiťna jeho vykúpenie z hriechov minulosti a začiatok nového života? (TV JOJ)

Cheeker

Výborný film s pěknou hudbou. Oblohu brázdí "kocouři" a "tygři" a hlavní zápletkou nejsou vzdušné boje. Prostě klasika 8/10 ()

VerenaLord

Hudba velice zdařilá, samotný příběh mě moc nezaujal, na druhou stranu ani nenudil. Ale to bude mou velkou nesympatií vůči panu Cruisovi, jinak docela zdařilá romantika, takže ji lze vidět vícekrát, i když náročnější diváci se jí zřejmě vyhnou. ()

candy_daze

Doteď jsem nepochopila, jak se Top Gun mohl stát legendou a být Cruisovým prvním průlomovým filmem. Poměrně nudné, kýčovité a vzhledem k prostředí nedynamické (piloti stíhaček jsou sexy a i "blbej" leteckej den v Hradci Králové je paráda, né že né). Hlavní dějová linka je jedno klišé za druhým a Cruise je v Toop Gunu tak slizkej, jak to snad jen jde. Aspoň, že se to dá s vypnutým mozkem dokoukat do konce ()

Rikky007

Top Gun má super hudbu, skvělou atmosféru a za mlada to byl jeden z mých top filmů. I když je to dneska už trochu jinak, pořád to má něco do sebe. A že to vypadá jako náborové video US NAVY? NEVA :) ()

Maximus356

Nechápu lidi, co musí za všem vidět propagandu, reklamu nebo politický odkaz. Prostě se podívejte na snímek a absorbujte všechno, co tento film nabízí. A že toho není málo. Už kvůli vychytanému beach volejbalu se skvělým doprovodným songem je to prostě cool akce. ()

Mandalorian

Nesedl mi. Prostě je to tak a moc mě to mrzí. A ačkoli dávám 1 hvězdu za Cruise a druhou za skvělé scény se stíhačkama, je to tak všechno. Jedná se podle mě totiž o přeslazený a extrémě utahaný drama, který vám vezme čas, energii a pokud by bylo ještě o trochu horší, vyvolávalo by sebevraždy. U Top gunu je totiž jedna z chyb přímo úvodní melodie. Do toho se tam furt bulí a kecá o mrtvých, takže ten výsledek potřeby, hrotit každý h..vno nastokrát je dokonale ubíjející. 2* a víc ani ň. Už teď jsem musel bejt hoodně hodněj. ()

feryk

Snad jen z nostalgie a za úvodní píseň dávám čtyři hvězdičky. Dobře natočeno. Člověk to musí částečně hodnotit i podle doby, kdy byl snímek natočen a tohle je klasika z mládí, která si to zaslouží. :) ()

kluzo

Sice US film, ale natočený po vzoru sovětských náborářsko-propagandistických filmů 50.-60. let. Některé scény působí jako parodie, která ale vzhledem k vytrženosti z kontextu celého filmu není vůbec vtipná. Jediné plus filmu tak je pro mě oplodňovák od skupiny Berlin. ()

Dm1tr1j

Jedna pesnička hrá stále dokola. Zábery zo súbojov sú nekonzistentné, nezmyselné a dialógy rovnako. Vo filme sa nič podstatné nedeje, je zobrazený len tréning a 5 minút nezmyselného súboja, ktorý by prehrali. Rozhodnutie aby najlepší pilot šiel v cca 20tich rokoch robiť inštruktora je úplná blbosť. Nemal skúsenosti z boja prakticky žiadne. "Vtipná" scénka s letovodom, ktorý sa zakaždým obleje kávou lebo nečaká blízky prelet stíhačky je úplne blbý pretože letovod by musel o lietadle vedieť 100 kilometrov predtým ako by sa priblížil na dohľad ak by ho prekvapil takýto prelet dostal by padáka a basu. Romantická zápletka je rozdelená a k príbehu vôbec nič nepridáva teda je zbytočná. Smrť navigátora goosa bola nevysvetlená, bez najemotívnejšej časti, pohrebu a citové pohnútky mavericka boli veľmi nešikovne zobrazené. Rovnako psie známky, ktoré zahadzoval do mora na znak vyrovnanosti by nemohol mať u seba pretože po smrti vojaka jedna ostáva na útvare a druhá ide rodine. ()

Stíba

Fúú, tohle že je ten slavný Top Gun, o kterym jsem spousty let měl tak romantické představy? Určitě to není špatný film ale přijde mi, že je vlastně jen náznakem toho, čím by mohl být. Čekal jsem sladkou army romanci s příznakem stíhačů ale ono to bylo spíše naopak. Některé představy holt mají zůstat jen představami... ()

Pichloza

Je to propagace americké armády, ale mě je to jedno. Tom Cruise je borec, Val Kilmer ze začátku šmejd, ale ve finále taky borec, letecké tréninky a bitvy jsou skvělé a napínavé, romantická linka uvěřitelná a film samotný má celkově chytlavou hudba. Za mě super a mám okamžitý hype na dvojku. ()

Razzor_82

"Mavericku, ty bejku jeden, chci s tebou spát teď nebo nikdy!" Je to vlastenecká military pohádka, kterou jsem v dobách videokazet s bráchou nesčetněkrát viděl. Uhlazený frajírek Tom Cruise a parta drsných borců. K tomu půvabná Kelly McGillis. Působivě silné scény burácejících nadzvukových strojů. Film je nezapomenutelný především díky parádnímu vizuálu a chytlavé hudbě. Mé dospívání s růžovou vidinou svobodné Ameriky.  8/10 ()

tomik99

K filmu jsem se dostal poměrně pozdě. Jelikož jsem si chtěl vychutnat všemi opěvovaný „Top Gun – Maverick“, bylo samozřejmě povinností zhlédnout i tuto pecku z minulého století. Když se nad tím tak zamyslím, tak to musela být tehdy hrozná pecka. Rozumím tomu nadšení, které asi zažívali naši rodiče. V očích dnešního diváka jde poměrně o rutinní film, přesto ho dokážu ocenit. Tom Cruise je zde sympatickým drzounem, ostatní osazenstvo taktéž nebylo špatné, jen mi tam chyběl někdo, kdo by více vyčníval. Záporák v podobě blonďáka je snad ohrané klišé celého minulého století. Akční scény na tu dobu ušly, i když místy byly malinko nepřehledné. Výhoda celého filmu je ta, že stopáž je snesitelná. A na ten příběh to bohatě stačí. I tak tomu chyběla malinko propracovanější zápletka, proto nakonec celý film hodnotím průměrně. ()

junxi91

Příběh o jednom námořním pilotovi kapitánovi Petu „Maverick“ Mitchelovi, který létá se svým navigátorem, nadporučíkem Nickem „Goosem“ Bradshawem s nadzvukovou stíhačkou F-14A Tomcat na letadlové lodi USS Enterprise. Při první akci se setkají s dvěma nepřátelskými MiGi-28, jedno se povede Maverickovi sestřelit, ze druhého se však vedoucí letu Cougar posere. Maverick se otočí o 180°a udělá si fotku s MiGem z kokpitu nad kokpitem a pak odmítne rozkaz k návratu na loď a vrátí se pro Cougara. Zde se poprvé projeví jeho „nebezpečnost“. Po této akcičce jsou Maverick a Goose vybráni velitelem lodi Stingerem k absolvování školy pro ty nejlepší piloty Topgun. Maverick na to samozřejmě má, je odvážný, schopný a bude určitě nejlepší. V baru se mu podaří narazit na jistou ženu, kterou chce ohromit svým zpěvem, a další den se dozví, že je to instruktorka Topgunu a astrofyzička „Charlie“. Během tréninku projevuje Maverick svou bezohlednost při létání a porušování dohodnutých pravidel, za což je kritizuje jeho rival, kapitán Tom „Iceman“ Kazansky. Charlie se jeho způsob létání tak nelíbí, ale nakonec jeho let obdivuje a romantika dostane zelenou a ti dva si spolu pořádně zašukají. Maverick má svůj styl – všude jezdí na Kawasaki GPZ 900 a nosí padnoucí černou koženou bundu s nášivkami a brýle značky Ray-Ban. Při dalším tréninkovém letu se vydá Maverick pronásledovat Vipera, a opustí svého velitele Hollywooda, je však vtažen do léčky a zasažen Jesterem. Je to lekce a demonstrace síly týmové spolupráce v boji nad osobní iniciativou. Z Mavericka a Icemana se stávají rivalové v Top Gun Trophy, kterou nakonec získá nejlepší pilot stíhaček – ten „nejlepší z nejlepších“. Tito dva rivalové společně pronásledují při tréninku letadlo A-4, při této akci dojde k poruše motoru Maverickovy stíhačky a letadlo padá do oceánu. Maverick a Goose se musí katapultovat, ale navigátor Goose narazí hlavou do skla a umírá. Následuje smutná scéna s Maverickem, držícím mrtvé tělo svého nejlepšího kamaráda Goose ve vodě. To Mavericka zlomí a chce se na to celé létání vysrat, a ani utěšování od Charlie mu nepomůže. Sejde se s velitelem Viperem a ten mu řekne, jak to bylo se smrtí Maverickova otce, když zemřel v letecké bitvě jako hrdina. A tak se snaží zvýšit Maverickovi sebevědomí, až se opět vrátí do Top Gunu. Trofej nakonec získává Iceman, i když rivalita je už dávno pryč, díky tragické smrti Goose. Následuje poslední akce, nasazení do boje, kdy se mají Maverick, Iceman a Hollywood vrátit na USS Enterprise pro zajištění letecké podpory v krizové situaci. Maverick je určen do záložní posádky. Při střetu se ukáže, že Migů je mnohem více, než se čekalo, a tak musí Maverick a Iceman vzlétnout z lodě a pomoc v boji poté, co je Holywood sestřelen. Maverick se však nečekaně rozhodne vrátit na loď, ale Goosovy „psí známky“ jej donutí vrátit se zpět a společně s Icemanem se setkat s MiGy. Ti dva se v závěrečné, naprosto perfektně sehrané akci vyznamenají, sestřelí celkem čtyři rusácké stíhačky a jako hrdinové se vracejí na loď. Stanou se z nich skoro přátelé a konečně si projeví vzájemný respekt. Maverick chce být dále v Topgunu jako instruktor. Na závěr se sejde se svou milovanou Charlie v baru a vše končí naprosto spokojeně. Film byl plný skvělé akce, hloupých rozhovorů, se kterými si scénárista příliš mnoho práce nedal a neslyšel jsem snad jediné souvětí. Vyzdvihování americké bojové síly a celkově naprosté výjimečnosti amerického námořního letectva působilo poměrně přehnaně. A ta romantická zápletka tomu nasadila korunu, takže musím dát jen 3*. () (menej) (viac)

Torgal

Oslava chlapcov krotiacich najrýchlejšie stíhačky sveta a mimochodom skvelá náborová agitka na vstup do armády. Príbeh je v podstate len súboj prebujnelých eg o to, kto má najväčšieho vtáka, no svoj účel to plní spoľahlivo. Veľkým plusom je úzka spolupráca s americkým letectvom, vďaka čomu majú dogfighty tú správnu šťavu aj dnes (i keď zábery z kokpitov vyzerajú už prežito). K tomu už legendárne songy, plážový volejbal a mladý Cruise s Kilmerom. Horúce strely mám síce stále radšej, ale aj originál je dobrý. 7-/10 ()

Zemřel herec Clarence Gilyard Jr.

Zemřel herec Clarence Gilyard Jr.

29.11.2022

Top Gun: Maverick letí k dalším rekordům

Top Gun: Maverick letí k dalším rekordům

05.06.2022

Že bude pokračování legendárního Top Gunu úspěšné, se vědělo už dávno. Cruisova pocta létání (a jemu samotnému) ale přesto překonala očekávání a zajistila mu kriticky i finančně nejlepší premiéru… (viac)

Pokračování Top Gunu je prý filmem roku

Pokračování Top Gunu je prý filmem roku

13.05.2022

Na internet čerstvě dorazily kompletní recenze k dlouho očekávanému a také dlouho odkládanému pokračování Top Gunu, a podobně jako reakce ze sociálních sítí v uplynulých týdnech jsou kritické ohlasy… (viac)

Nové detaily o vesmírném projektu Toma Cruise

Nové detaily o vesmírném projektu Toma Cruise

01.02.2022

V roce 2020 bylo oznámeno, že Tom Cruise, scenárista Christopher McQuarrie a režisér Doug Liman plánují natočit vůbec první hraný film kompletně ve vesmíru, do projektu měla být zapojena NASA, SpaceX… (viac)