Blade Runner

• Česko Blade Runner (viac)

Začiatkom 21. storočia dosiahla spoločnosť Tyrell vo výskume robotov fázu Nexus. Jej výrobky boli takmer identické s ľuďmi, nelíšili sa ani inteligenciou. Ľudia používali replikanty pri nebezpečných výpravách alebo ako otrokov pri kolonizácii iných planét. Po krvavej vzbure replikant v jednej z mimozemských kolónií bol robotom pod trestom smrti zakázaný pobyt na Zemi. Na plnenie tohto nariadenia dozerali špeciálne jednotky Blade Runner, poverené vyhľadávaním a likvidáciou replikantov, ktorí zákaz porušia. (TV Dajto)

peproch

Film je tak vzdálený, že dnes lze konfrontovat tehdejší předstvu o podobě krimi terchnického vývoje. Replikanti tu nejsou. Samozvaní spravedlivci snad jen v televizních novinách. Naše závislost na nelidských sex protějšcích však je přítomna. ()

Foltest

Blade Runner vyniká především svou skvělou, takřka nepopsatelnou těžkou atmosférou kyberpunku ve své nejčistší podobě. Snímek vtáhne a už nepustí. Je neskutečné, co všechno byli filmaři schopní před 40 lety vytvořit a jak dílo dokáže promlouvat i dnes. S povděkem zároveň kvituji uspokojující detektivní zápletku, která samozřejmě po dějové stránce nikterak famózní není, o to tady ale vůbec nejde. V Blade Runnerovi se vše podřizuje atmosféře, vyprávěcímu stylu a konečnému vyznění, které jistě v každém při závěrečných titulkách musí zanechat zajímavé myšlenky. Snímek je plný morálních otázek, na něž nedává jasné odpovědi; diváka vede k zamyšlení. Blade Runner je rozhodně snímek, který by neměl být vynechán. ()

Orbeek

V ultimátně dokonalém provedení nativního 4K UHD jsem viděl "jiný" film než si ze všech ostatních shlédnutí pamatuji (od VHS přes různé kinoverze po BD). Hloubka obrazu, živé barvy a prokreslení detailu ukáže o tolik více, až je dechberoucí. Zdejší nejvyšší hodnocení pro skutečně mistrovské dílo Ridleyho Scotta nestačí. Je mimo a (jistě i s pár dalšími) nad všemi bez polemizování a to i skutečnou hlubinou filozofického obsahu. ()

OnasisuHovne

Jeden z filmů, které jsem už jako malý dítě miloval. Geniálního Vangelise, vizual, ústřední herecké duo i dialogy, byť jsem jim tenkrát hovno rozuměl, jen mi to poeticky znělo ) nádherná záležitost, jako když se díváte v deštivé odpoledne na chalupě z okna na louku i les v mlžnem oparu a byť je venku hnusně, stejně vidíte tu krásu. Tak neserte androidy a pusťte si tuhle klasiku) ()

SueMe

Vždy a znova skvelý film. Filozofická otázka, čo nás robí človekom, asi nemôže byť jednoznačne zodpovedaná, ale tento film ponúka minimalne akýsi druh uvedomenia si toho čohosi podstatného. A to bez nudných momentov, napínavo a s momentami prekvapenia. Skvele nasvietená tvár  Sean Young s červenými perami a hlbokým smútkom v očiach či posledné slová Rutgera Hauera  v daždi nebudú jedniné scény, ktoré vam utkvejú v mysliach. ()

leafroller

Na svou dobu naprosto převratný snímek je z dnešního pohledu spíše nudný. A ani sebelepší triky a vize nepřeváží celkovou noir atmosféru a postupy. Děj by se dal pohodlně nacpat do 50 minut a o nic bychom nepřišli. Z druhé strany je u podobných retro filmů zajímavé pozorovat, jak moc progresivně si autoři představovali svět budoucnosti. V tomto případě to bylo až příliš, protože rok 2024 je za dveřmi a androidi kde nic - tu nic. ()

Dannyss

Nebudu sdílet podobné nadšení a pocity jako většina recenzentů filmu, jelikož tento snímek byl fakt nuda, několikrát se opakující zívaná a téměř úspěšné usnutí. Celá podstata filmu mi zřejmě unikla, nepostřehl jsem totiž, že by byla na začátku podrobněji vysvětlena, celé se to táhne v pasivním stylu bez sebemenšího náznaku solidní akce, a to mě popravdě dost ubíjelo. Zcela jistě nemůžu očekávat zázraky od filmu, který existuje již přes čtyřicet let, jenže zde mi toho chybělo až příliš. Doteď netuším, co se filmem vlastně zamýšlelo sdělit či předat za převratnou myšlenku, jen to, že tu existují kopie lidí, na tu dobu docela nadčasový nápad k tvorbě filmu. Nic převratného se vlastně v celém ději nestalo a zvraty jsem bohužel nenašel žádné. Potvrdil jsem si, že desítky let stará filmová díla nejsou pro mě určená, protože nemají na mě ten kýžený efekt nadchnutí a pocit nutnosti ocenit nápad a příběh. 5/10. ()

Lukango

Když jsem Blade Runnera poprvé viděl, okamžitě jsem ho zkritizoval a označil za jeden z nejnudnějších snímků historie, který nemá nic co nabídnout. Stejně jsem tak vnímal i jeho sequel, který jsem též označil za nudný a prázdný. S odstupem času jsem však Blade Runnera 2049 začal milovat a to, co jsem z počátku viděl, jako jeho slabinu, se ukázalo jako přednost. Okamžitě jsem obrátil list a začal film obdivovat a každý rok si ho alespoň jednou pustím. Teď jsem se rozhodl dát šanci i originálu. A stalo se to samé. To, co jsem poprvé ve filmu viděl jako slabinu, tak tvořilo jeho podstatu, a jakmile se člověk naladí a uvědomí si, že se tu prostě vetřelci zabíjet nebudou, tak ho film vtáhne. Co tvoří páteř filmu, co je to, bez čeho by byl film nezajímavý a nijaký, tak je atmosféra. Temná, futuristicky neonová, kriminální atmosféra nás po celou dobu nepustí a drží se nás jako klíště až do závěru, kde se film promění v horor. Ta atmosféra, to je to, co drží film od toho, aby se neproměnil na obyčejnou vyšetřovačku či klasický sci-fi. Atmosféra společně s celkovým vizuálem tu formují skvělou futuristickou vyšetřovačku, temný nechutný dystopický svět se skvělým noirovským laděním. I když ty chvály nebudou moc korespondovat s trošku nižším hodnocením, tak i tak musím uznat, že je to povedené sci-fi, které však není pro každého. Kdyby kdokoliv řekl, že je to nudné, nezajímavé, bez sebemenší akce, tak bych s tím dotyčným soucítil, protože přesně tak jsem film bral, když jsem ho viděl poprvé a nesnažil jsem se hledat jeho podstatu, to proč je film brán jako jeden z nejlepších sci-fi. Film jednak v sobě ukrývá skvělou vyšetřovačku, ale také pomalé sci-fi, které navzdory jeho překrásnému vizuálu vypadá odpudivě. On příběh zrovna ani není nijak složitý, ale funguje a jednotlivé motivy, jako je vyšetřování či vražda, tak v tomto futuristickém světě fungují na jedničku. Film není akční, což mě při sledování často dokázalo rozptýlit, ale nedokážu filmu vlastně nic vytknout. Herci hrají dobře. Ford v roli Deckarda je nezaměnitelný a z Hauera v roli Battyho jde strach a dokáže opravdu svým výkonem šílence zapůsobit. Právě to vyvrcholení filmu tvoří tu zaslouženou napínavou a hororovou část, u které se mi dlaně pořádně zapotily. Takové vykoupení tvoří závěrečná sekvence, kde za zvuků saxofonu vidíme Deckarda a Rachel, jak spolu zaslouženě tráví čas. Je to naprostým kontrastem, který je tak silný, až mi do celého snímku nezapadá, zvlášť, když celý exteriér vypadá tak nepokaženě, až skoro jako nebe. Filmu je důležité se poddat a nechat na sebe zapůsobit atmosféru a dialogy, které sice nejsou něčím perfektním, ale problém s nimi nemám. I když je film znám svojí složitou produkcí, a že Fordovi vadilo dělat dodatečné voice-overy, aby děj dával smysl, tak právě tyto voice-overy dávají filmu uzavřenost a intimnost, což je v kontextu to pravé. Z technické stránky chválím také dokonalé efekty, které byly velkým Spielbergovským konkurentem v roce 1982. Dále také dystopická, futuristická a pomalá hudba, která ví přesně, kdy udeřit, aby to na film mělo ten správný vliv. Cekově se jedná o povedené sci-fi, kde vlastně nevím, kde hledat chybu. Nechci snímek kritizovat za jeho tempo, protože bychom bez něj neměli tu dokonalou atmošku. Já opravdu nevím, kde je chyba, ale dokonalé to není. Možná někdy jednotlivé scény nedokáží dostatečně zaujmout a film by potřeboval i v průběhu trochu toho napětí, jako tomu je na konci. To je asi jediné, co bych vytknul, ale silně si za tím nestojím. Konec konců to je film, který sice není zábavný, ale i tak dokáže být velmi podmanivý a svojí ponurou futuristickou atmosférou je jednoznačně nezapomenutelným zážitkem. Známka: 8/10 () (menej) (viac)

pekkanik

V rámci Dickovej predlohy za 3 *. Vynechanie úplne rovnakých oponentiek v rozhodujúcich sekvenciách, tak to je na - 2. Prečo vlastne toľko bodov? Že sa konečne Scott odhodlal urobiť niečo naozaj priame, a že to urobil fakt podľa seba ( a že to akosi funguje aj dnes? Vítajte v súčasnosti) ()

Mrak

Blade Runnerom vyviedol Ridley Scott P.K.Dickovi to, čo Kubrick S. Kingovi - film prekonal literárnu predlohu. Dick patrí medzi mojich top spisovateľov, ale román "Sníva sa androidom o elektrických ovečkách" ma nechal dosť chladným. Možno vizuálna stránka filmu, prekonávajúca prostredie v knihe, možno neskutočná Vangelisova hudba, a to všetko len na podčiarknutie základného motívu filmu, Dickovej nočnej mory. Dick si vo svojom neveľmi pohodovom živote prešiel obdobím užívania narkotík. Svoj problém začal vnímať a riešiť až po zrejme desivej skúsenosti s akýmsi rozdvojením vedomia po užití drog. Vážne sa s tým zaoberal v Temnom obraze, neveľmi "čtivom", ale veľmi významnom románe pre pochopenie červenej nite prakticky všetkých jeho príbehov. Prítomnosť, ako ju vnímame, trvá pár minút, potom sa prežité uloží do spomienok. Tie časom postupne blednú, niekedy sa začínajú splietať s inými, prípadne do toho vstúpia staré sny, svoje urobia s pamäťovými stopami mikroglie... a po pár rokoch sa už niekedy nie sme schopní presne zrekonštruovať to, čo sme prežili. Dick si prestal byť istý reálnym základom svojich spomienok. V Blade Runnerovi je to naznačené v scéne, v ktorej si Deckard prezerá staré fotografie zo svojho života a v duchu uvažuje o reálnosti svojich prežitkov a spomienok s v protiklade novozisteného faktu možnosti implantovať spomienky ako u typu Nexus 6. Podľa recenzií mnohí ostali v zajatí vizuálu a hypnotizujúcej hudby, a ten hlavný motív - neistota reálnosti pamätaných skutočností, ostáva mimo. Dick bol nadšený predvedenými časťami filmu, je dosť možné, že oceňoval práve stvárnenie tejto myšlienkovej traumy, ktorá ho trápila až do jeho predčasnej smrti. Len neviem prečo  Scott neskôr tvrdil, že Deckard je android. Je to v rozpore so scenárom, logikou, nepodal nijaké odôvodnenie, prečo by tak malo byť, tým skôr, že záverečná sladkastá a distribútorom vynútená scéna, ktorá by to tak trochu ospravedlnila, nebola súčasťou pôvodného scenára. Dal síce podkladovú tému k BR 2049, ale bolo to tak trochu na spôsob zábavy starogréckeho lotra Prokrusta. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (viac)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Svět filmu a hudby opustila další fenomenální osobnost, jejíž výraznou a zvukově podmanivou tvorbu zná snad každý filmový divák. Ve věku devětasedmdesáti let totiž zemřel legendární řecký hudební… (viac)