Blade Runner

• Česko Blade Runner (viac)

Začiatkom 21. storočia dosiahla spoločnosť Tyrell vo výskume robotov fázu Nexus. Jej výrobky boli takmer identické s ľuďmi, nelíšili sa ani inteligenciou. Ľudia používali replikanty pri nebezpečných výpravách alebo ako otrokov pri kolonizácii iných planét. Po krvavej vzbure replikant v jednej z mimozemských kolónií bol robotom pod trestom smrti zakázaný pobyt na Zemi. Na plnenie tohto nariadenia dozerali špeciálne jednotky Blade Runner, poverené vyhľadávaním a likvidáciou replikantov, ktorí zákaz porušia. (TV Dajto)

Chrustyn

Pro někoho kultovní záležitost pro mě "jen" velice zdařilá sci-fi detektivka s výbornou atmosférou a při dnešním pohledu netradičním Fordem. ()

dopitak

Od Blade Runnera jsem čekal skvělý nápad, vizualizaci a děj. Nejlepší je nápad, a to tak na 3, ostatní nestojí za nic. Na svou dobu možná částečně převratné efekty (ulice města, vznášedla), které ale (ano, rouhám se) k dokonalosti dotáhl až Pátý element. Všechno to tmavé procházení se ulicemi připomíná leda tak podzemí Demolition mana, jenomže tam i svítilo sluníčko a byl jasný den. A k dabingu - mladý Mahdal jako záporák je ok, ale k Fordovi patří Štěpnička a ne Županič (tím spíš, že JŠ v tomhle filmu mluví hned na začátku menší roli) a Bedřich Burns Šetena namluvil kromě J. F. Sebastiana dalších asi sedm postav. Kultovka, ke které jsem se dostal až dnes, a hned zklamání měsíce. ()

korbitch22

Jeden z nejhloupějších a nejpřeceňovanějších filmů světové kinematografie.Celou stopáž jsem se držel, abych neusnul, tak jsem se jenom 117 minut ládoval popcornem a nudil k posrání.Papundeklový brak, který bych neocenil ani s puškou u hlavy, nesnášim tyhle nadhodnocovaný rádoby kultovní braky.35%. ()

Ghoulman

Blade Runner je jako nelehký úděl stvořených, kteří balancují mezi nebem a zemí, mezi peklem a nanebevzetím. Ridley Scott diváka ve svém mistrovském díle přehlcuje symbolikou v záhadných dialozích ani ne tak mezi postavami, jako spíše mezi jednotlivými obrazy a záběry. Špínu neustále doprovází déšť, který ji ale nikdy cele nesmyje, násilí má mnohdy až křesťanskou ikonografii (Zhora má prostřelené obě lopatky a v padajícím sněhu vypadá jako plastikový anděl, Roy si zase probodává ruku zrezivělým hřebíkem, což připomíná stigmata). A když už jsme u transcendentálna, boží hudba Vangelise má povětšinou meditativní ráz a tvoří tím pádem výborný kontrast k městu přehlcenému podněty, ne tak nepodobnému naší současné civilizaci. Na jednu stranu přeplněné ulice plné hluku, lidí a světel, na druhou stranu obrovské vylidněné baráky odpovídající prázdnotě, která se za vším tím mumrajem ukrývá. Přes svou vizuální působivost má tohle klasické sci-fi též intimní rozměr, rozměr bitvy jednotlivce o vlastní identitu. V „budoucnosti“, kdy už člověk má takovou moc, že může vytvořit svůj vlastní obraz, se stává právě díky své dokonalé a umělé reprodukci bezmocným. Najednou totiž začne pochybovat o pojmech jako láska, empatie, individuum, či duše. A je člověk bez těchto náležitostí (popřípadě poté, co zjistí, že je může uměle stvořit) stále ještě člověkem? PS: Pro zájemce o snímky s podobnou tématiku doporučuji neméně povedené anime Ghost in the Shell, či Ghost in the Shell: Innocence. ()

classic

Pod famóznym (science-fiction) Blade Runnerom si najskôr predstavím PÔSOBIVÝ: MOVIE-SOUNDTRACK od gréckeho inštrumentalistu a hud. skladateľa VANGELISa (vlastným menom Evangelos Odysseas Papathanasiou), a až potom všetko ostatné, čo k nemu patrí, t.j. od majstrovskej atmosféry (vizuálu), ktorá je distribuovaná jedine v noci, ďalej cez dynamickú réžiu Ridleyho Scotta, ktorý sa nedávno podpísal pod úspešným Votrelcom+DP Jordana Cronenwetha, ktorého syn Jeff, sa taktiež udal po otcovi, až po naprosto skvostný herecký ansámbel, ktorému jednoznačne dominuje Harrison Ford (Rick Deckard), čo sa neustále prevteľuje z Hana Sola do Indiana Jonesa, ale k dispozícii sú aj ďalší, nemenej dôležití, pre celkovo fascinujúce, filmové vyznenie, Holanďan Rutger Hauer je toho i názorným príkladom, že jeho postava hl. replikanta ROYa BATTYho je tým, ktorého si budete skrátka už navždy pamätať, ešte by som doplnil týchto : J.F. Sebastian, bol genetický dizajnér zamestnaný v spoločnosti Tyrell Corporation, ktorý trpel syndrómom Metuzalém, čo znamená, že jeho žľazy „starnú príliš rýchlo“, čo vedie k zrýchlenému starnutiu a skorej smrti, stvárnil ho Bill Sanderson, hádam, že Rachael nemusím ani nikomu bližšie predstavovať... ? Jej predstaviteľku Sean Young by som teraz sotva spoznal, niečo sa z nej odvtedy už dávno vytratilo, na myslí mám ten zvodný šarm. Nevymenujem úplne všetky charaktery, ktoré ma nejako zasiahli, ale zopár by sa ich ešte našlo... _ Tento legendárny, ukážkový snímok považujem za nadštandardne moc vydarený ! Takmer-dokonalý film, ktorého je priam radosť zakaždým znovu vstrebávať ! PS: Terry odviedol poriadny kus roboty pri montáži... ()

Yardak

Kultovní dílko, kniha výborná, film super :-). P. K. Dick a Ridley Scott je naprosto skvělé spojení! Jednoznačně atmosférických 5. Film roku 1982. ()

packa

Neexistuje film, který by se líbil všem. V případě filmu Blade Runner patřím k té menšině, kterou film přes opakované zhlédnutí neoslovil. Nepovažuji to za nějakou osobní tragédii, film zřejmě bude uměleckým dílem, když to taková masa lidí takhle vnímá, žel mě do srdce nezasáhl. - - - - - Edit 2017: před premiérou dvojky jsem si dvakrát pustil Final Cut a musím uznat, že původní BR je po technické stránce mimořádný film. Ovšem stále mi vadí jistá hladká přímočarost děje. K čemu vlastně potřebovali Deckarda, když se ukazuje že Battyho partu replikantů zvládnul zpacifikovat jen díky náhodné shodě okolností? (1. Je s podivem že přežil útok Zhory; 2. s Leonem mu musela pomoci Rachel, jinak by nepochybně zařval; 3. kdyby si nána Pris odpustila gymnastická salta, tak má Deckard utrum; no a za 4. - Roy Batty mu v podstatě udělil milost, na můj vkus až příliš mnoho náhod!). Takže po letech měním hodnocení, tři jsou málo. Nicméně kvůli výše uvedenému nemohu dát pátou. Je mi líto. ()

VenDulin85

"A není to takové to jeho RUR?" (Rebelové) Musím říct, že jsem se do Blade Runnera nezažrala jako hodně ostatních zde, ale nenudil mě a postupně se to vytáhlo na 80% mojí spokojenosti. Dílem určitě dobou vzniku, dílem tou barevnou přehlídkou a hlavně vizí roku 2019 (bacha, máme už jen čtyři roky na létající auta a replikanty!). ()

jojinecko

Nádherný vizuál a hudba od Vangelisa sú dva základné aspekty na ktorých toto sci-fi u mňa stojí a vďaka ktorým sa človek nemôže nudiť. Obsah zaostáva, resp. mňa neupútal (nepoznám knižnú predlohu), ak je v tomto nejaká hlbšia filozofia tak len so značnou domýšľavosťou..Určite nie kult, skôr zaujímavý filmík, ktorý stojí za vzhliadnutie... ()

Stanislaus

Blade Runner! Pro někoho idol sci-fi žánru, či kultovní film, pro mě však lehce nadprůměrný film, který si mě držel od těla zejména kvůli přiliš zdlouhavému ději a nevýrazným hercům. Co se technické stránky týká, tak jde o kvalitní kousek, všechna čest Scottovi, ale kdybych to měl srovnat s jeho předešlým sci-fi Vetřelcem, tak bych se ihned raději vrátil na palubu Nostromu, přímo do chřtánu mimozemské nestvůry. Film to není špatný, akorát jsem si k němu nedokázal najít tu správnou cestu, nebo jsem se nedíval správně. ()

BMW12

Zajímavý námět s nenaplněným potenciálem. Začátek filmu mě zaujal, ovšem čím čas ubíhal, tím mě to méně a méně bavilo. Až jsem se nakonec nudil a bylo mi jedno, jak to vůbec dopadne. Na tom filmu bych změnil hrozně moc věcí, aby se z toho stal dobrý film. Ani hudba a atmosféra filmu se mi nelíbila. Je to takové malé zklamání, že Ridley Scott natočil takhle nepovedenou sci-fi. ()

honajz

Nejenom dokonale vizuálně zvládnutá vizionářská sci-fi, ale s nadčasovými myšlenkami, řekněme filozofickými, které si klade snad každý člověk o svém životě a jeho směřování. Vangelisova hudba celou tu nostalgii a jakýsi vnitřní, rozjímavý smutek jen podtrhuje. ()

poz3n

Po zhruba 10 letech od prvního setkání jsem si dal před premiérou Blade Runner 2049 opáčko v podobě final cutu z roku 2007. Zážitek z audiovizuální složky byl ohromující, film vypadá prostě úchvatně. S příběhem jsem měl trochu podobný problém jako při první projekci, jednoduše mě celkem nudil a nepřišel mi dostatečně nosný. Jelikož si ale Blade Runner drží silně neo-noirový rámec, budiž mu slabší příběh odpuštěn s tím, že klade velký důraz na atmosféru a pocitovost. Jsem tudíž rád, že mě aktuálně příchozí Villeneuvův film donutil oprášit tuhle Scottovu klasiku, a že můžu přidat nějaké ty hvězdy navíc. 7/10 ()

Ivoshek

Už jsem někde asi psal, že Dickovy knížky je těžké převést na plátno. Jeho díla mají typicky hutnou, paranoidní atmosféru, kdy člověk pochybuje o tom, co je reálné a co už ne. Někdy z adaptace vyleze spíš zmetek (Impostor, Screamers), někdy slabší thriller (Minority Report), někdy dobrý film, ale s úplně jinou - spíš akční - atmosférou (Total Recall). Blade Runner je jediným filmem, kde se podařilo Dickovu temnost a paranoiu ztvárnit. A navíc mistrovsky. Futuristická atmosféra filmu spolu se šerem, neustálým deštěm a bizarními postavičkami mne naprosto pohltila. A finále s Rutgerem Hauerem, to je prostě lahůdka. ()

hansel97

Chápu, že ti, co na tom vyrostli mají k filmu určitý vztah, ale já ho viděl den před premiérou druhého dílu, takže pro mě nic neznamená a je tristně jednoduchý. Scott načrtl hezky svět, ze kterého ovšem Villeneuve později vytřískal mnohem více a tady se bohužel vše orientuje na akci a romantiku, než na zajímavější rozvržení scénáře a celkového příběhu. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (viac)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Svět filmu a hudby opustila další fenomenální osobnost, jejíž výraznou a zvukově podmanivou tvorbu zná snad každý filmový divák. Ve věku devětasedmdesáti let totiž zemřel legendární řecký hudební… (viac)