Krvavá neděle

• Veľká Británia Bloody Sunday

V neděli 30. ledna 1972 zastřelili v severoirském městě Derry britští vojáci 13 neozbrojených civilistů. Tato neděle, nazývaná také jako Bloody Sunday (Krvavá neděle) se zapsala do moderní historie Irska více, než jakýkoliv jiný den. Počínaje tímto dnem začaly nikdy nekončící boje přerůstající v civilní válku, která donutila stovky mladých mužů vrhnout se do služeb irské republikánské armády (IRA). Film vypráví příběh odehrávající se od rozbřesku do soumraku právě v onu Krvavou neděli, kdy se do ulic vydalo tisíce civilistů, proti nimž nastoupily jednotky vojáků. Film sleduje jednotlivé skupiny zúčastněné na dění ve městě (organizátory, britské vojáky i civilisty z obou rozdělených stran) se zaměřením na osudy dvou mladých mužů, Ivana Coopera, idealistického vůdce skupiny Civil Rights, jenž je členem katolického kempu a který věří v mírumilovnou změnu podle Martina Luthera Kinga a Gerry Donaghyho, sedmnáctiletého katolického rebela, který touží po založení rodiny a sňatku s jeho protestantskou dívkou, ale který je zároveň vtažen do násilných střetů s vojáky. (oficiálny text distribútora)

fojtas

strhujici sled udalosti kterym proste neslo nijak zabranit...agresivita a nepochopeni na obou stranach a dodnes pretvavajici problem... ()

Po všech stránkách výborný film s jedním ale které mě osobně velmi iritovalo. Nevím kdo nakukal režisérovy nápad mezi každým střihem dát cca půl vteřiny pauzu (obraz zčerná). Pro me to byl naprosto zbytečný rušič vynikající atmosféry. Koukáte na nějakou scénu, při které sotva dýchate a BUM. Na půl vteřiny to zčerná a jsme jinde. A za chvili zase BUM, chviličku tma a už jsme zase jinde. Kdyby to aspoň nebylo pořád. Hned zezačátku filmu (pravda tam to ještě tolik nevadí) Při scéně jak se pár objímá, potom začne plakat dítě a on a ona se postupně chodí dívat co mu je. V této několika minutové scěně film takto "problikne" snad 5x. Asi to byl záměrný efekt, který ale mě osobně vůbec neoslovil. Skoda. I presto jde ale o velmi kvalitní sníme, který stojí za to vidět. 8/10. ()

Lichty

Opravdu parádně natočená rekonstrukce zdrcujícího faktu, kterou Greengrass pojal tak syrově, jak to on nejlépe umí. Parádní výkon Jamese Nesbitta navíc doplňuje pocit z kvalitně vyvedené práce o incidentu, o kterém málokdo z Čechů ví a přesto dokáže bez problému vzbudit pozornost. Zaručeně Bloody! ()

driver005

Stejně jako Let číslo 93 je i Bloody Sunday sugestivně líčenou rekonstrukcí nepříjemné události, která se do historie zapsala tím nejčernějším písmem. Pominu-li obsah snímku jako takového - ukažte mi někoho, kdo dokáže stejně dobře nebo ještě lépe zautentizovat jakýkoliv příběh a vystihnout jeho atmosféru tak, jako Paul Greengrass. V tomto směru je pro mě mistrem řemesla, klobouk dolů. ()

husoko

Utrpenie, bezmocnosť, bolesť a jeden omyl. Otázka "Ako mohlo k niečomu takému dôjsť?!" a nepríjemne mrazivý pocit, že sa to týka aj vás, sa vďaka realistickému tónu len tak ľahko nestratí. ()

stiewe

Až příliš autentický film o masakru v Derry. Úžasná ukázka toho co s vojáky udělá adrenalin a jak se profesionálové změní v pouhé vrahy se zbraní, a je jim jedno že se jedná o pouhé děti. Dokázal bych si představit obohacení o nějáké autentické záběry. ()

Rodin

Moc se mi líbil takový ten polodokumentární charakter filmu. Od Greengrasse jsem nic podobného nečekal. Na celovečerák tam ale postrádám výraznější emotivní stránku, když už tedy ten dokumentaristický přístup nebyl dotažen až do konce. A James Nesbitt? Jako vždy vynikající. ()

Sollozzo

Co se týče čistě filmařiny, není to na plný počet. Autentičnost snímku už hraničí s hraným dokumentem, ruční kamera to jen podporuje. Jenže příběh je tak silný, až mi srdce tlouklo o život. Každopádně to, co se ale stalo v Derry byla jedna velká chyba Britů a vojenského velení a celá tato občanská válka opět potvrdila moje tvrzení o fanatických náboženských bezmozcích. ()

Indyi

Skvělý film, který můžu jen a jen doporučit. Velmi povedené jsou rychlé střihy mezi oběma stranami, atmosféra je naprosto perfektně vystižená. V některých chvílích má divák pocit, že se ocitl přímo uprostřed masakru a jsou to pocity opravdu nepříjemné, kdy vám naskakuje husí kůže. Film není lacinou propagandou o dobrých Irech a zlých Britech, či naopak, spíš nám umožnuje sledovat postupnou eskalaci napětí, které nakonec vyústí v masakr. ()

celticek

Jasně, že Irové nebyli pokaždé během x let konfliktu s Velkou Británií jenom ti otloukánci, ale tady to prostě Angláni zprasili. Navíc byli za masakr doma vyznamenáni, což Iry samozřejmě nasralo. Já se nedivím. Film natočený sugestivně jak dokument. Bomba! ()

flu

I just want to say this to the British Government... You know what you've just done, don't you? You've destroyed the civil rights movement, and you've given the IRA the biggest victory it will ever have. All over this city tonight, young men... boys will be joining the IRA, and you will reap a whirlwind. Paradokumentární, strohé, uvěřitelné. Velmi silný film. ()

Godhaj

,,That’s why we are marching!“ Greengrassův osobitý styl je nezaměnitelný. U tohoto snímku je nádherně vidět, jak pracuje s informacemi, kolik jich divákovi nabízí tak, aby mohl rozjet nesmírně napínavou podívanou. Herci jsou maximálně přirození, takže jsem si po pár minutách připadal, jako kdybych sledoval dokumentární film. Greengrassova těkavá kamera je sice výborná v tom, jak diváka vtahuje do děje, tady by ale slušelo ji trochu zklidnit, nebo alespoň zlepšit kvalitu obrazu, protože v klíčových momentech působí obraz dost chaoticky. To je ale asi jediná výtka, kterou bych měl. Jinak se jedná o mimořádně povedený, hodně politicky nekorektní film, který nemusí ždímat emoce trapnými klišé, ale pouze svou syrovostí a přímočarostí. ()

seiffs

Silny zazitek. V nekterych vecech ale lze souhlasit s temi, ktere film az tak nenadchl. Napriklad hlavni hrdinove byly velmi jednodusi a predvidatelni. Celkove to navic je spis takove obvineni. Stejne tak by mohl vzniknout film z opacneho uhlu pohledu. Kdo vi jak to presne tehdy bylo. ()

1mArc0

Sila s veľkým S. Zatiaľ je to najlepší film, ktorý Paul Greengrass natočil a čo si napísal aj scenár. Aj po Bloody Sunday nakrúca kvalitné snímky takže to nie je koniec. Obdivujem sa Paulovi to, že svoje filmy nakrúca dokumentárnym štýlom (preto jeho filmy pôsobia veľmi pútavo a tu sa to len potvrdilo) a stále to je film! Najlepší film, ako začať s tvorbou Paula Greengrass. Odporúčaný film s Paul Greengrass 1/6. /95%/ ()

Duke90

Velice nepříjemná až depresivní podívaná, která z mého pohledu ani nejde ohodnotit pěti hvězdičkami už kvůli danému tématu. Závěrečná slova hlavního vůdce pochodu a boje za občanská práva Irů asi zavřela ústa většině diváků. A do toho ještě při závěrečných titulcích "Sunday Bloody Sunday" od U2... Jako by Greengrass přesně věděl jak nejemocionálněji film zakončit. P.S.: Nemůžu uvěřit, že za něco takového lze udělit "vyznamenání"... ()

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

26.10.2014

Britský režisér Paul Greengrass (Bournův mýtus, Bourneovo ultimátum) má velkou zálibu v dramatech podle skutečných událostí. Jeho Krvavá neděle, Let číslo 93 nebo Kapitán Phillips patří mezi špičku… (viac)

Noční můra s DiCapriem

Noční můra s DiCapriem

12.09.2014

Britský režisér Paul Greengrass s oblibou rekonstruuje skutečné události. A po Krvavé neděli, Letu číslo 93 nebo loňském Kapitánu Phillipsovi si našel další projekt, s nímž se ohlédne do minulosti.… (viac)

Greengrassův neuvěřitelný špión

Greengrassův neuvěřitelný špión

30.07.2014

Paul Greengrass je sice známý především díky Bourneově mýtu a Bourneově ultimátu, jeho specialitou jsou ale dramata podle skutečných událostí. Krvavá neděle, Let číslo 93 nebo Kapitán Phillips patří… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz