Velké holení

(festivalový názov) (študentský film)
  • USA The Big Shave
Dráma / Horor / Krátkometrážny
USA, 1967, 6 min

Jeden z ďalších Scorseseho krátkych študenských filmov tentoraz z roku 1967. Nevyznačuje sa žiadnym poriadnym dejom, je to len o chlapovi, ktorý robí svoje prvé a asi aj posledné "veľké holenie". (JohnFarst)

swamp

Sledujeme proces sebepoškozování mladého muže jakožto metaforu pro sebedestruktivní účast Spojených států ve vietnamské válce. Velice expresivní, ale především zručně natočené. ()

Rocky62

Svuj blbej xicht si při holení pořezávám pravidelně, sice zatím jen z nešikovnosti, ale snad mi letos Ježíšek nadělí zručnější pařáty a své "umění" přivedu ke stejné dokonalosti, jako náš chlapec. ()

Stanislaus

Krátkometrážní film o (ne)všedním mužském holení, který je plný dost "pěkných" detailů (nejen) na lidskou tvář a koupelové příslušenství. Akorát mi to spojení krve a pěny na holení evokovalo zmrzlinovou polevu v podobě šlehačky a čokolády. Ale to byla asi chyba na mém přijímači. ()

Flakotaso

Scorsese se nezapře. Zatímco skvělý výběr krásného jazzového songu mi vyvolal potěšený úsměv na tváři a nutnost horizontálního pohybu hlavy nahoru a dolů, pokračování této etudy rozpoutalo přímo záchvat smíchu, jenž mi vydržel ještě hodnou chvíli po shlédnutí. Subjektivně jeden z nejlepších krátkých filmů všech dob a suverénně nejlepší režisérův počin! ()

Scrytcher

5-ti minutový krátkometrážní (někdo by mohl možná říct: didaktický) filmeček o tom jak se ne/máte holit. Musím přiznat, že černý humor se mi vážně moc líbil a výborně jsem se pobavil. Celé mi to vlastně trošku připomínalo reklamu a čekal jsem jestli na konci řekne něco jako: Hladce oholen, dobře naladěn...:) ()

ad-k

Senzačně hladké oholení... aneb Scorseseho krátkometrážní kritický výkřik k americké kampani ve Vietnamu. 60% ()

J.Connor

Nevím proč, ale připomnělo mi to Kustom Kar Kommandos...a oldskůlové reklamy na Astra Diu Jevíčko...až na to finále samozřejmě. ()

SOLOM.

Martin Scorsese a jeho začátky, co k tomu říct. Taky se nerad holím, ale že bych to až takhle prožíval, to se říci nedá. Big Shave je takovým pitomoučkým shortem, který nám toho sice moc nenabídne (dějově), ale stejně se na něj podíváme až do konce. Až na ten přehnaný závěr bych to viděl na dost průměrnou záležitost. Ale nějak se začínat musí… ()

vypravěč

Scorseseho „meze hygieny“ vyznačují především hranice civilizace: fetišizovaná spotřeba nahrazuje věčnost cesty tupým, masochistickým opakováním, kterým uplývá znetvořený čas. Plýtvání. ()

BigDeal

Výborná hudba a pár skvelých záberov...inak len chlap holiaci sa s príliš veľkým odhodlaním :) Protest proti vojne vo Vietname som bohužiaľ nenašiel ani ja. ()

PauloZ

Sakra, ten konec mě opravdu vadil, i když to možná nepůsobí zas tak reálně, tak mě to nedělalo vůbec dobře. Je sice pravda, že holit se nadvakrát a s takovým zaujetím se opravdu jen tak nevidí a hudební podkres je skvělý, ale budu skromný. 3*. ()

Angerr

Situace, kterou ti méně šikovní z nás dobře znají (obvykle zřejmě ne v takovém rozsahu). Podobnost dílům Kennetha Angera není pouze náhodná. ()

kaylin

Není to velké volení, které jsem viděl zrovna v den voleb, ale i když jsem od tohoto filmu (stejně jako od voleb), vůbec nic nečekal, dostal mě. Samozřejmě, že to není naprostý zlatý grál krátkého filmu, ale Martin Scorsese zde ukazuje smysl pro černý humor a nadsázku, smysl pro záběr i pro výběr hudby. Ono se řekne, co je na tom sledovat chlápka při holení, ale tohle je věc, která se prostě povedla. Člověku mého ražení se zálibou v hororech to sedí dokonale. ()