Právnik a jeho asistenti sa snažia zachrániť černošského otca rodiny pred odsúdením za vraždu. Dôvodom jeho činu bol obzvlášť závažný trestný čin dvoch belochov: dvaja robotníci zbijú a znásilnia černošské dievčatko. Jej otec Carl Lee Hailey je zdesený - rozhodne sa, že vezme spravodlivosť do svojich rúk - aby tak zabránil  oslobodeniu obidvoch mužov. Spomenul si totiž na podobný prípad z neďalekého mestečka, ktorý sa skončil oslobodením útočníkov. Carl ich zabije priamo v budove súdu - pred viacerými svedkami.  Jeho právnik Jake Brigance sa teraz musí so svojimi asistentami postarať o to, aby mal Carl spravodlivý súdny proces. Podarí sa mu to - v rasovo neznášanlivom prostredí mestečka Canton v štáte Mississippi? Jake a jeho právnici majú čas na pochybnosti - pochybnosti o tom, o čom sú presvedčení, pochybnosti o tom, čomu veria, ale - nemajú čas na žiadne chyby. V meste medzitým narastajú rasové vášne - medzi afro-americkou komunitou a prívržencami Ku Klux Klanu... (RTVS)

altaica

PRO MUŽE: Jednobarevný pohled na dvoubarevný svět amerického jihu. Napínavé, dramatické, naprosto nehodnověrné a zcela neuvěřitelné. Pohádka o spravedlivém hněvu a nespravedlivém světě. Jediné, čemu se dá ve filmu věřit je fakt, že jak hovadství jedněch, tak i samozvanou pomstu druhých nakonec odskáčou nevinní lidé okolo. Problém je, že tohle autoři sdělit nechtěli. Snímek si hraje na drama s otázkou zločinu a trestu, ale zůstává v myšlenkových intencích béčkových akčňáků Stalloneho a Schwarzeneggera. Co lze přejít a přijmout u akčního béčka je debilitou u dramatu ze soudní síně. Dá se na to koukat. Koukat s půlkou mozku v beta fázi.  PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Narvat tolik hvězd do jednoho filmu je otázka kumštu, nebo spíš prachů. Sličný fešulín Matthew McConaughe opět perlí v soudní síni, jako poslední rytíř bez bázně a hany. A při jeho závěrečné řeči jedno oko v porotě nezůstane suché a tento okamžik, plus další více jak dvě hodiny si , prosím, madame, nesmíte nechat ujít. Já sice na filmu více ocenil proceduru při zakládání místní organizace Ku Klux Klanu, ale jde čistě o můj názor. Pro hošíky: KKK je spolek rasově čistotných a mírumilovných chlapců v těch rozkošných bílých špičatých čepičkách s otvůrky pro kukadla.  HLÁŠKA: Představím ti svědka obhajoby (ožrala neschopný vstát) . Doktor Bass? To je vtip? Ne,ne. Za střízliva je geniální. Navíc má licenci a jeho posudky jsou skvělé. Musím se napít. Ve 3 odpoledne? Džejku, Džejku, co by na to řekla žena? Dělám si co chci a piju když mám chuť! Kdy odjela? Dneska ráno. ()

Indyi

Spousta skvělých herců ve velmi slabém dramatu. Celý film je naprosto předvídatelný, neuvěřitelně schématický, herci přehrávají a divák jim nevěří. Film v sobě měl dost potenciálu, aby to byla pecka a trhák, ale tohle pro mě bylo obrovské fiasko a zklamání. Film působí jako by byl starý 100 let, děj se příšerně vleče a během celého filmu nepřijde jediný moment překvapení, nebo napětí. Celé to je špatně. ()

joelly01

Desne spravedlivy film s desne dojemnou zaverecnou reci pronesenou desne sympatickym advokatem!!! ..... No, tak to byla ironie, ze ano. Libil se mi Kevin Spacey, Sutherlendaci (zvlast mladsi byl paradni slizak!) a pan Samuel. Jinak hruza, kyc jak bic, pres vazny namet jsem se pri zaverecnem proslovu MMcC musela smat. Az takovy jsem cynik. Pak jsem si ale vzpomnela ze amis takhle pateticti byvaji i doopravdy a navzajem si to docela basti. To uz mi pak tak smesne nepripadalo. Ale prezila jsem a zas tak uplne me to neurazilo. Relativne divatelne. ()

DjangoDoe

No nie je ten svet čiernobielo krásny? Skvelá otázka pre normálneho južanského obyvateľa USA. Rasizmus sa ťahá s Amerikou už od jej objavenia a aj keď si to nepriznáme, rasistický juh bude existovať naveky. Ako je vo filme dobre podotknuté, stačí jeden malý rasový konflikt a krutá minulosť sa prebudí. Skvelé alter ego Horiacieho Mississippi, ktoré nám z právneho hľadiska predstavuje obyčajného černošského pracovníka s jeho advokátom bojujúcich za spravodlivosť. ()

Shredder

Joel Schumacher vo svojej najlepsie forme, v emociami nabitej sudnej drame. To boli casy, ked Samuel L. Jakcson nebol zredukovany na drsnu madafakujucu figurku, Bullock dokazala ovladat svoju neplastikovu tvar, McConaughey predvadzal to co v True Detective, Sutherland si vychutnaval svoju zloducharcinu a Spacey ocaroval, ale napokon on vzdy. Silna tema rasizmu na konfederacnom juhu USA, znasilnenie dietata, vyostrene situacie a samozrejme velkolepy zaver. Na tomto type filmov nemam rad to, ze vsetci biely zvyknu byt zobrazovani ako rasisticke monstra a cierny ako ubohe obete. A time to kill vsak nastoluje rovnovahu, lebo ukazuje, ze nenavist je medzi oboma skupinami ambivalentna (Kingov spolupracovnik kriciaci na McConaugeyho ze je cracka apod.). Zaverecna rec je fenomenalna, simplicitna a zaroven zdrcujuco emotivna. Skoda len ten dlhej stopaze, keby sa to skratilo o takych 20 minut, tak by bolo vsetko tip-top. ()

krapek

Herecky je to fajn, dobre natočený film. Problém mám skôr s myšlienkou tohto filmu, ktorá ma solídne naštvala. (komentár môže obsahovať spoilery) To čo sa stalo je pochopiteľné, mnoho ľudí by sa zachovalo rovnako a tých dvoch šmejdov by zabilo. Tento film tu však nadhadzuje (a čo je horšie, že aj obhajuje) nebezpečnú myšlienku toho, že to je správne a vrah je nevinný. Nie, nie je. Súdny systém tu máme práve preto, aby si ľudia nemuseli vybavovať účty na vlastnú päsť. Každý má právo to nerešpektovať a ísť vlastnou cestou, no v tom prípade musí za svoje rozhodnutie niesť plnú zodpovednosť, bez toho aby sa skrýval za nesvojprávnosť, duševný stav, či iné právnické kľučky. Ešte väčší je prúser, že sa to celé vinný/nevinný zabaľuje do rasizmu, ako keby vina či nevina v tomto prípade závisela od farby kože. Záverečná reč: "... a predstavte si, že je biele." A tak som si po tejto neskutočne rasistickej záverečnej reči predstavil, že čierny sú biely a biely sú čierny a názor na tento film som nezmenil. Vrah je vrah, a môže byť kľudne aj zelený nič to na tom nemení. Od odpadu to u mňa zachraňuje fakt, že z tohto filmu je vidieť akou groteskou je americký právny systém. 12 obyčajných trtkov rozhoduje či niekoho popraviť, alebo nie. Výsledok závisí od toho, ktorý z obhájcov vie lepšie ovládať svoje kecátko. A niekoho stále baví obhajovať trest smrti. ()

hazdrova

Zaujímavý triler s černošskou rasistickou tematikou. Keď sa stretne Kevin Spacey ako prokurátor a Matthew McConaughey ako advokát, bude to vrieť. Som rada, že to v prítomnosti Sanry Bullock nezrobili na romancu a nechali to na čisto profesionálnej úrovni. 3* ()

Maniik88

Poltucet najväčších Hollywoodskych hviezd sa stretá na prvý pohľad v súdnej dráme. No žiaľ to bola skôr protirasistická agitka. Tešil som sa na právny súboj, zaujímavý proces. No to miešanie k-k klanu, väčného primitívneho zastrašovania filmu nijako nepomáhal. Navyše tempo bolo dosť pomalé a chcelo by to skrátiť aspoň o 30min. Herci boli fajn, ešte krásní a mladí. Aj film celkom ušiel, no čakal som niečo iné. ()

Shitonit

Kdo si hraje s ohněm, spálí si prdel. Nebo že by kdo chodí se džbánem, nakonec mu džbánem někdo rozbije myslivnu. Nebo kdo jiného sere.. na tohle není pořekávadlo. Ale je to super film. ()

papadoce

Na jednej strane bezpochyby chladná surovosť a extrémne ťažká téma, na druhej strane mierna naivita v rámci niektorých pasáži v scenári, to všetko sála z Time to kill. Herecky je to viac ako slušne zvládnuté, ale hollyúdsky vplyv je tu proste cítiť v každom zábere. Samozrejme najsilnejším momentom filmu je Metjuova záverečná reč. Keď prerozpráva príbeh dievčatka vrátane všetkých detailov, divák má na jednej strane husiu kožu, niekomu (aj mne) vyhŕknu slzy a myslím, že každý je vlastne rád, že keď k tej ohavnosti na začiatku filmu došlo, tak to bol práve hollyúd, ktorý vynechal v scéne detaily. Točiť to nejaký európsky magor, tak sa pozvraciame hneď v úvode. Film je ale skvelý, Sandra ešte nedotknutá chirurgom a celé to končí hepjendom. K samotnej udalosti nie je čo dodať. Za násilne trestné činy by som ja dával dsaťročné tresty a za takéto znásilnenie dieťaťa trest smrti. Bez váhania. Za štyri. ()

J.McClane

Velmi levné drama. Ne produkcí, ale poselstvím i zpracováním. Nabyté hvězdami, ale totálně nerealistické... Porota rozhoduje emocionálně, ale je to správně? ()

Tominni

Působivé soudní drama, výborné herecké obsazení, jeden z lepších Schumacherových filmů. Film, který nabízí příběh otce, který sám pomstil brutální znásilnění své dcery (ANO, ZABIL JSEM JE A UDĚLAL JSEM TO RÁD). Nabízí se otázka, zda opravdu může každý vzít právo do vlastních rukou. ()

V.N.

Tak trochu nereálný ale přesto dobrý film, který si plusové body zaslouží hlavně díky účasti řady vynikajících herců a hereček, především však Matthewa McConaughey. Tenhle týpek by dokázal přesvědčivě zahrát snad i Matku Terezu. O příběhu samotném ale i o scénáři, se doporučuje moc nepřemýšlet a užívat si několik hereckých koncertů v jednom filmovém dramatu. ()

Chudák

Prostě má to své mouchy a díry, které nemohu přehlédnout.........jako nevzetí si ochranek a nesmyslnosti ohledně hlídání před soudní síní .............atd...atd...ale jinak vyjímečné herecké obsazení...všichni podávají výborné herecké výkony:)4+ ()

HEED

Již jako malý jsem u filmu trnul, jak autenticky je servírován. Jak přesvědčivě je vše zahrané a do detailu propracované. Po asi deseti letech shlédnuto znovu. Ke konci filmu opět padlo pár slz. Tím pádem se nezměnilo nic, a vzhledem ke stáří filmu, má pořád co nabídnout i v dnešní době. Sešlost hereckých hvězd je opravdu bravurní. ....Film je seriózní sondou do stále živé problematiky rasismu, který není omezen jen na jih Spojených států..... ()

RobbieM@N

Skvěly právnický thriller, který se může směle postavit vedle Vyvolávače deště, i když jeho kvalit asi nedosahuje, chybí tam to vzrušující patrání "po pravdě", A Time to Kill se zaměřuje spíše na cestu advokáta, na to jaké překážky musí překonat a taky výborně načtrává střet bílých a černých. Závěrečná reč už je asi legendární, nutné si všimnout, že tam šlo o emoční pohled na spravedlnost a ne spravedlnost v tom formálním smyslu slova, i tak může spravedlnost vypadat, proč ne. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Matthew McConaughey se vrací k velké roli

Matthew McConaughey se vrací k velké roli

19.03.2021

Další důkaz, že dnes už je ve světě filmů a seriálů možné všechno, je oznámení streamovací služby HBO Max, že se krimi drama Čas zabíjet od režiséra Joela Schumachera z roku 1996 dočká seriálového… (viac)