Otec

• Česko Otec (viac)

Film Otec je triezvy, realistický rodinný príbeh, ktorý bez sentimentu vykresľuje emočne intenzívny pohľad na svet očami človeka, ktorý trpí demenciou. Dramatická ilustrácia fyzických strát, ku ktorým dochádza spolu s duševnými stratami.  Anthony má 80 rokov, odmieta však akúkoľvek pomoc od svojej dcéry. Snaží sa pochopiť svoje meniace sa okolnosti, pričom začína pochybovať o svojich blízkych, vlastnej mysli a dokonca aj o vnímaní vlastnej reality. (Itafilm)

hekla

Nemám slov. Naprosto strhující. Velmi těžké téma, ovšem brilantně a jedinečně podané. Díky způsobu vyprávění se divák cítí jako Anthony a není úplně jasné, co se vlastně děje. U tohoto film si rozhodně neodpočinete, proženete slzné kanálky (nejednou) a The Father vám ještě dlouho zůstane v srdci i hlavě. Anthony Hopkins předvádí absolutně dokonalé herectví (kam se hrabe Bittner!), a tento herecký koncert je jeho nejlepší počin kariery (ano, čtete dobře, Hannibal si odteď dělí druhou příčku s Mr. Stevensem). Nelze ale nezmínit i vedlejší herce (Olivia Colman, Rufus Sewell), kteří jsou stejně jako vy spíše přihlížejícími diváky, ale dýchají v rytmu s hereckým koncertem Anthony Hopkinse a vyjadřují vaše pocity. Dávám jednoznačně nejvyšší hodnocení. I přesto (nebo možná právě proto), že, jak napsal novoten: „při představě, že mě s vlastním rodičem někdy čeká tohle, mám trochu potíž se vůbec nadechnout.“ ()

Mr.Baboon

Po všech těch Falconech, WandaVisionech a Mortal Kombatech byla tohle opravdu velká a příjemná změna. Nejsou tu třeba dechberoucí lokace, CGI a vlastně ani hudba. Scénář je na takové úrovni, že si s téměř jedinou kulisou a Hopkinsem v životní roli dokáže poradit na výbornou a diváka jednoduše uhrane. Konec vžene i slzičku do oka a zanechá opravdu silný dojem. Na tenhle film fakt jen tak nezapomenu. ()

Flory14

Komorní drama jak se patří. Stařecká demence není vůbec žádná sranda, kdo tvrdí že lidé kteří jí mají jsou vlastně " v pohodě protože nic neví" by se měli na film podívat. Krásně ukázána bezmoc všech aktérů, samotný otec, dcera a i frustrovaný manžel. Hopkins zde předvádí neskutečnou show a naprosto po právu dostal za tuhle roli Oscara. Tu jeho proměnu ve stále větší a větší zmatení mu zkrátka uvěříte, je to pan herec. Colman mu ale velmi dobře sekunduje a její příběh je opravdu dost tragický, moc se líbí ten záběr kdy na vteřinu uvažovala o vraždě. Styl vyprávění je kapitola samo o sobě, kdy jako divák jsme prostě nevěděl co je pravda, co není realita a co je polopravda. Filmu to přidalo na uvěřitelnosti a více jsem pochopil jak musí Anthonymu být. Dobře řemeslně odvedená práce, možná trochu slabší čtyři hvězdy asi proto že si neumím představit, že bych na filmu nějak ujížděl. Rozhodně však kvalita a klidně si po čase film pustím znovu. ()

Stillborn83

Excelentný Anthony Hopkins a famózna Olivia Colman v smutnom príbehu o starnúcom a chorom otcovi, ktorý nevie rozlíšiť čo je realita a stráca pojem o čase. Je to smutné, je to ponuré, ale realistické. Parádna práca režiséra Floriana Zellera, ktorý udržuje diváka pri silných konverzačných momentoch stále v napätí a vykresľuje mu pohľad na svet pomocou Anthonyho. P.S.: gratulujem sirovi Anthonymu Hopkinsovi k Oscarovi! ()

pushover

Hopkinsův herecký koncert a výborně pojaté ztvárnění postupující Alzheimerovy choroby. Dlouho jsem oddaloval shlédnutí tohohle filmu, ale opravdu stojí za to. ()

dkas

Velmi silný, dojemný film, o nelehkém stárnutí s Alzheimerovou chorobou. Občas se můžete v ději ztratit, ale o to celou dobu jde. Film je tedy v podstatě viděn očima Anthonyho a není to zrovna veselý pohled. Pokud máte zkušenosti s touto chorobou, film ji vystihuje velmi přesně, kdy je to zabíračka zvláště pro nejbližší okolí. Pan Hopkins je herecky výborný, skvělá je minimalistická kamera a utlumená hudba. Ale těžký námět... ()

Niflheim

90 %. Tušil jsem, že to bude kvalitní podívaná, jsem ale až mile překvapen a kinematograficky uspokojen. Postmoderní drama a divadelní intimita podobná Polanského Bohu masakru. Na nejednu emoční strunu bušící surrealismus hlavní postavy, který prožíváte s ní, spojen s krutou realitou, již při tom všem intenzivně a bezprostředně vnímáte. Podivně ironické, věřím, že pro někoho velmi těžké. Uměřená a nijak uměle prodlužovaná stopáž, v níž vyniknou výtečně napsané dialogy a nespočetněkrát skloňovaný výkon mistra Hopkinse. ()

IvonaK

Naprosto nic zvláštního. Film o soužití mezi člověkem, který je při smyslech a starým člověkem který má demenci. Není to v životě nic neobvyklého a záleží na každém jak se k tomu postaví. Hlavně je důležitá trpělivost. ()

Greya

Během chvíle se najdeme v mozkové tkaničce kdysi rošťáckého inženýra stepujícího před vlastním cirkusem degenerativních odchylek prudké deteriorace. Sdílené gesta Colman a důstojného patriarchy Anthonyho jsou excelencí herecké úrovně, kdy truchlíme po někom živém, přesto deliricky paralyzovaném. ()

Cooller

Nic moc, i když je určitě skvělý napad znazornit na platnech z pohledu protagonisty taky nějakou jinou chorobu než je dnes již ohraná schíza, nebo autismus. Doufam že od nápadu neupustí a představi z tohoto uhlu i třeba nějake meně mainstream, ale přesto zajimave nemoce. Příběh ukazuje svět z pohledu člověka kterému Němci schovavaji věci po baraku (Alzheimer). Žadneho člověka co trpí (tou skutečnou) demencí osobně neznám, těžko tak řict jak autenticke to je, ale z meho pohledu to celkem vystihnul a Hopkins sám je výsledkem asi jediným faktorem co tenhle film činí nějak snesitelný. Ovšem kdyby jen zapomínal co je za den a kam si položil hrnek s kakaem, tak by to nebylo ono, proto dostal od scenaristu do vínku pořádně nabručenou a arogantni povahu, což asi může a nemusí být důsledek takového smutného života, ale pokud mi to má jako divákovi dát nějaky interní pohled do té nemoce, tak jak poznám co je vlastně její důsledek a co naopak charakteru, nebo jaká je pak pointa tohohle přiběhu? Má mi to snad jen ukázat jak zbytečný život tací lidé vlastně vedou, až je anglosasové budou chtit kvuli uhlikove stopě zbavit trapeni? Příběh a vedlejší postavy samotné jsou bohužel oboje tuctovka a i když je Hopkins pan Herec s velkym H v dost uctyhodnem věku, tak už nestačí na to, aby utáhl takto monotoni film co probiha celý vicemeně pouze v jednom interieru a člověk se tak nemá na co jineho zaměřit, než právě na ten děj. Paradoxně je starší než nynější hlava spojených států, přesto bych je tady z fleku vyměnil, jelikož nefalšovaný idiot Biden už z demence nejspíš ani neví že je naživu. Kdyby Anthonymu společnost místo lidi dělalo jen třeba nějake zvíře, tak by to pojetí bylo snad i zajimavějši, protože by se to určitým způsobem nějak vymykalo, tady však vubec k ničemu zajimavemu nedochází, celou dobu to jen ukazuje jak nešťastný a zmatený takový člověk vlastně je. Proč na to mám koukat, co mi to dává? No, mě teda určitě nic, abych usinal u pouze 90 minutoveho filmu, to se mi snad ještě nestalo, buď konečně stárnu, nebo je to prostě a jednoduše jen další honosná Oscary ověnčená chujovina. Obligatně 1* pro žijici legendu, jinak je to garbage co si znova rozhodně už nepustim. ()

Duke90

Může nás to potkat všechny. Stáří si zkrátka nevybírá. Stárneme všichni. Někteří lépe, někteří o poznání hůře. Asi v každé rodině se objeví nějaké nepříjemné symptomy dlouhodobých zdravotních problémů se kterými je potřeba bojovat. Já si v rodinném kruhu u nejmenovaných osob demenci z pohledu pozorovatele zažil a opravdu není jednoduché tuto nemoc ukočírovat. Anthony Hopkins zase jednou dostal krásnou roli přímo na tělo a paradoxně díky bystré mysli zvládl i v pokročilém věku zahrát stárnoucího otce s naprostou grácií. Opět se potvrzuje, že malá komorní dramata mají obrovské kouzlo! ()

snek49

Tak tohle bylo něco. Opravdová pecka, kde Anthony Hopkins předvedl mistrovské herectví. V ten rok zkrátka nemohl být nikdo, kdo by mu Oscara vyfoukl a já už jsem dlouho nikoho tak dokonale hrát neviděl. Silné téma se skvělým scénářem. Film, který vám v hlavě nějakou dobu zůstane... ()

SAINTS

Anthony Hopkins na vrchole svojich hereckych sil,ako človek ktory straca kontrolu nad realitou.Film ponuka realisticke zobrazenie demencie a vyborne herecke vykony. ()

Pete

Na The Father se nedívá snadno, před pohledem na stáří a odcházení člověka většinou zavíráme oči, tenhle snímek však působí bolestně realisticky, a je v něm tak nějak všechno. Trochu mi připomíná Hanekeho Amour, ale tohle mě dostalo víc. Hopkins je bravurní charakterní herec, zde dostal příležitost to znovu dokázat, a ještě překonal všechna očekávání. Jeho otec je živoucí postava, která úspornými prostředky předvádí celou plejádu lidských vlastností a emocí, ve kterých je zcela uvěřitelný. Poslední dobou si stěžuji na adaptace divadelních her, že jsou statické, herci teatrálně přehrávají, a že to do filmové podoby převést vlastně nejde. Jde to, a naprosto skvěle. ()

oasismanik

Veľmi, veľmi silný a bolestivý film, hlavne ak si predstavíte, že to čaká pravdepodobne aj vašich rodičov a koniec koncov aj vás. Inteligentne napísaný scenár, smutná, melancholická hudba a životný výkon Anthonyho z toho robí ten najväčší "horor", aký ste kedy videli. ()

darthvader77

Dokonalý koncert Anthonyho Hopkinse v herecky těžce vděčné roli. Díky tomu, že hraje stárnoucího muže, kterého přibývající věk ovlivňuje masivně na zdraví a paměti Hopkins má možnost v jednom filmu zahrát úplně každou lidskou emoci či chování jaké existuje. Podrážďěnost, vztek, smutek, strach, štěstí vše se tady objeví. Film těžší z toho, že v mnoha momentech nevíte, kdy se co děje a jestli to, co se děje je skutečné. Je to zajímavé poselství o tom, jak zacházet se starými lidmi. Adresuje i problém netolerance pro rodiče, kteří tu byli celou dobu pro nás, abychom my tu nakonec nebyli pro ně. Jak absolutní neshovívavost vede k šikaně. Silné scény perfektní herectví a ten závěr o bože ten závěr byl srdcervoucí, tragický a přesto přese všechno nádherný. ()

iz67

Moc hezky. AH jako vzdy, zdatne nasledovan Colman. A ten herecky koncert tady vubec neobtezuje. Je to čisté. Neprehani to s city, ale ta iluze, toho, co otec zaziva je dokonala. (Jedina vyhrada: co ten vykradeny Nyman z Kuchaře hned na zacatku !?) ()

adamix

Herecký koncert dvoch hereckých es, predovšetkým geniálneho, ale aj prekvapivo vitálneho Hopkinsa. Film nie je skvostom len kvôli jeho stvárneniu dôchodcu trpiaceho stareckou demenciou, ale hlavne kvôli svojej forme, ktorá robí tým veľkým počtom zmien tvárí, udalostí a informácii aj diváka popleteným. Silná a emocionálne nabitá dráma, ktorá tu nebola roky a podľa mňa konečne poriadna oscarovka. Stále som si nemohol pomôcť, pretože som čakal, že si pán herec urobí srandu a v pravej chvíli z toľkého zmetenia vytasí Hannibalovskú tvár a vyrieši problém po svojom, nestalo sa :). Vynikajúce. Skoro za 5*. ()

hrumsrt

Komorní film, který splňuje rysy, že jde o divadelní adaptaci. Celý je to mimořádně zmatený, až mi to někdy jako divákovi samotnému bylo nepříjemné. Což jen dokazuje, jak perfektní nápad tahle kompozice je! Fascinuje mě, jak sir Anthony Hopkins dokáže i do téhle role vnést takový ten svůj šarm, to svoje kouzlo, které ho provází celou kariéru. V nominovaných na Oscara neměl konkurenci! Úžasný, jak si film hraje s divákem, jak si vlastně nemůžete být ničím jistí. A velmi rychle se mě zmocnila touha vědět, co je hergot ta realita! Příběh, který tak nějak píše sám život.. Doufám, že tu s námi sir Hopkins bude ještě dlouho, jelikož ten jeho "nadhled" (nevím jak to popsat, ale myslím, ten osobitý šarm, který dává každé svojí postavě) nemá nikdo! 80% ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Byly uděleny 34. Evropské filmové ceny

Byly uděleny 34. Evropské filmové ceny

11.12.2021

Dnes byly v rámci svého 34. ročníku uděleny Evropské filmové ceny (EFA). Slavnostní večer se kvůli stále trvající pandemii covidu-19 opět odehrál bez přítomných diváků a celý ceremoniál proběhl v… (viac)

93. Ceny akademie - výsledky

93. Ceny akademie - výsledky

26.04.2021

Dnes v noci proběhl 93. ročník předávání Oscarů, cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS). Ceremoniál se odehrál kvůli stále trvajícím protiepidemickým opatřením zcela netradičně ve velmi… (viac)

Co dalšího chystá režisér The Father?

Co dalšího chystá režisér The Father?

15.04.2021

Režisér Florian Zeller se svou filmovou adaptací vlastní divadelní hry The Father oslavil letos velký úspěch, a dokonce bude už za pár dní bojovat i o Oscary. Není tak divu, že se nyní talentovaný… (viac)