Otec

• Česko Otec (viac)

Film Otec je triezvy, realistický rodinný príbeh, ktorý bez sentimentu vykresľuje emočne intenzívny pohľad na svet očami človeka, ktorý trpí demenciou. Dramatická ilustrácia fyzických strát, ku ktorým dochádza spolu s duševnými stratami.  Anthony má 80 rokov, odmieta však akúkoľvek pomoc od svojej dcéry. Snaží sa pochopiť svoje meniace sa okolnosti, pričom začína pochybovať o svojich blízkych, vlastnej mysli a dokonca aj o vnímaní vlastnej reality. (Itafilm)

Adaaamecek

Film ve kterém se neztrácí pouze hlavní postava ale také my, jako diváci. Film přenáší nádherné filmové řemeslo od prvních minut, až po ty poslední. Chtěl bych vychválit zejména kameru a opět kompletní vizuál a atmosféru. A herci? Ti jsou famozní. Hopkins si zde jede svoji one man show, kde mu Olivia Colman nádherně pomáhá a společně to staví cihlu po cihle. Škoda jen, že nemohu dát pět hvězd. To je ale pouhý můj osobní blok, kvůli strachu, že se to může stát i doopravdy. Ne pouze na plátně. Jinak ale skvěle strávených 90 minut. 8/10 ()

Emperor1

Porovnávám s jinými filmy s podobnou tématikou (Still Alice, Remember) a musím říct, že zejména díky Hopkinsovi tento snímek vítězí. Depresivní a současně velmi jímavé a citlivé komorní drama s kvalitním scénářem a s hereckými výkony vedlejších postav. A především mistrovství Hopkinsovo, jemuž jsem věřil každé hnutí brvou. ()

NovySvet

Tisíckrát použité téma nepřinášející nic nového. Tak hlavně že to naprosto diskriminuje všechny menšiny, protože skoro celé obsazení je rasistické. Nějaká podpora BLM, největšímu problému tohohle století? Ne, naprostá ignorace. Tfuj. ()

mouzi

Anthony Hopkins zřejmě získal Oscara zaslouženě, ale jinak je ten film dost o ničem, podobných a lepších jsou mraky. Jedna hvězda Hopkinsovi a druhá za umírněnou stopáž. ()

marekspanel

Originálně pojatý styl, který vás postupně napojí rovnou do hlavy ústřední postavy, postihnuté stařeckou demencí. Hrozné je, že si to postižený pak i uvědomuje a jeho mrzutost, z toho vyplívající agrese bránícího se vědomí a souběžné vlastní tápání v prostoru i čase, mě začalo exponenciálně dojímat až do samotného, totálně odzbrojujícího závěru. Hlavní zásluhu na tom má nejen výborná režie, kamera i hudba, ale hlavně naprosto fenomenální výkon Anthonyho, jehož role byla skutečně ušita jemu na míru (viz. zajímavosti). Moc jsem mu tu sošku přál, jelikož od Mlčení jehňátek to byly jen nominace, nicméně stálo to zřejmě za to čekání. Zde se jedná o one man show v nejlepším slova smyslu, byť jako vždy skvělá Olivia Colman mu skvěle sekunduje a její postava je prakticky v orientaci děje stejně důležitá. Po uplynutí akorátní stopáže jsem zůstal v určitém rozpoložení ještě nějakou dobu a to je pro mě vždy známka nějakého přínosu, ale možná jen té intenzity prožitku. V každém případě jsem to nedostal jen tak z hlavy. Bylo to částečně i poučné a lehce děsivé a i když se občas i poctivě zasmějete, k smíchu to vlastně není.. :( ()

Lendak

Skvelo ukázaný pohľad na svet dementného človeka, čomu dopomáha perfektný scenár a hlavne neuveriteľný výkon Anthony Hopkinsa, ktorý zaslúžene dostal Oscara. Ďalej musím vyzdvihnúť skvelá kamera, hudba a hlavne dojemný a (aspoň ku mne) citlivý koniec. Vďaka tomu skvelému scenáru divák nevie, čo je skutočnosť a čo sa hlavnému hrdinovi len zdá, niečo ako Black Swan. Tiež ma celkom prekvapilo, že film, s takouto zápletkou, vôbec nenudí. VERDIKT: Zaručene najlepší film minulého roku a jeden z najlepších výkonov za posledné roky. ()

Simon.Dobes

Veľmi zaujímavý film z pohľadu človeka, ktorý trpí demenciou. Bolo vidno, že Anthony Hopkins si hranie užíva. Jeho herecký výkon a scenár sú to, čo film vyzdvihujú. ()

kolly13

Slovo Alzheimer probudí otázku, jak chytře a věrně zachytit klienta, rodinu a ošetřující personál z pohledu nemocného. A to se povedlo brilantně, nejen díky skvělému výkonu Hopkinse. Film se nedosáhne na 5 hvězd, ale nemá k nim daleko a můžu z klidným svědomím doporučit. ()

Kozlowski8

Sonda do života a hlavně duše starého, nemocného muže. Přestože je vyprávění vcelku pomalé a ve výpravě i hudbě minimalistické, nedokážete se od něj odtrhnout. Výborně vystavěný scénář a skvělá práce režiséra, který si s divákem pohrává střídáním linií příběhu, jeho náladou a atmosférou, čímž navozuje pocit nejistoty v tom, co je realita a co jsou vzpomínky či jen zmatené představy psychicky nemocného muže. Florian Zeller jako režisér i jako scénárista (společně s Christopherem Hamptonem) odvedl skvělou práci. To platí beze zbytku i o úžasném Anthony Hopkinsovi v jeho asi nejsilnější roli kariéry a nelze opomenout ani vynikající Olivii Colman. Výborný divácký zážitek z filmu, který ale nemusí oslovit každého. 80 %. ()

bonovox

The Father je neskutočne silný film. Zachytenie procesu staroby a nástupu demencie sú tu vykreslené priam majstrovsky a to hlavne vďaka právom oscarovému výkonu Sira A. Hopkinsa, ktorý postavu Anthonyho doslova precítil. Skvelá je aj O. Colman a tiež treba pochváliť skvelé réžiu, strih a hudobnú zložku. Na režisérsky debut majstrovský film. Bez mihnutia oka 100% a jeden z TOP filmov roka. ()

Dawe2

Zajímavý a zmatený pohled očima nemocného staříka v roli vynikajícího Hopkinse. A to je tak vše. Děj nula a byla to nuda. Jednu hvězdu za skvělého Hopkinse, druhou za pohled jeho očima. ()

Kosi..

Věřit hodnocení spřízněnejch duší se vyplácí :) Skvělej námět, netradiční zpracování, koncert mistra Hopkinse. Pecka. ()

panki9922

Toto je jednak fantastické herectvo v podaní Hopkinsa a zároveň veľmi reálny obraz demencie, alzheimra, staroby, obáv a posledných zbytkov hrdosti. Kto nemal v domácnosti skúsenosť so starým človekom v takomto zdravotnom stave, nikdy nenadobudne pri sledovaní filmu rovnakú dávku empatie, ľútosti a chápavosti. Brilantný film, kde by som ešte vyzdvihol dávkovanie deja z pohľadu Anthonyho, takže samotný divák je častokrát zmätený a až po chvíli mu začnú veci do seba zapadať. ()

hony23

Díky fantastickému Anthony Hopkinsovi sledujeme svět z perspektivy starce trpícího Alzheimerem. Nepoznáváme blízké lidi ani své obydlí, půldruhé hodiny žijeme ve zmatku a chaosu. Hodně tísnivá a depresivní podívaná, která v divákovi srovná životní priority. V 83 letech se stal Hopkins historicky nejstarším držitelem Oscara. ()

Sunwheel

Silný príbeh, ktorý ukazuje prakticky bežnú vec. Dokonalý scenár z pohľadu starého človeka, ktorý nechce prijať postupný a neodvratný koniec jeho mysle a súdnosti. Anthony naprosto exceluje a postava napísaná pre neho zvýraznila jeho divadelný talent. Po konci filmu ostane v človeku mravná priepasť a zamyslenie. ()

Dvojirakri

Divím se že tohle nikoho nenapadlo už dávno, protože je to tak strašně jednoduché, až je to geniální, i když smutné a mrazivé, do morku kostí... Asi to opravdu čekalo na tu správnou dobu, kdy se bude moct Anthony Hopkins zhostit role starého muže s Alzheimerem, a, světe div se, zase je to báječné hraní, i když, jak jsem psal, mrazivé až do morku kostí... ()

veverysiak

Povinné kino pre 50+, kto zostane bez odozvy, je obyčajný mamľas, ešte kým sme pri akých-takých zmysloch, mali by sme spozornieť, lebo nebude čas na uvedomovanie si základných vecí, brilantný Hopkins aj všetci okolo neho, takže 85%. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Byly uděleny 34. Evropské filmové ceny

Byly uděleny 34. Evropské filmové ceny

11.12.2021

Dnes byly v rámci svého 34. ročníku uděleny Evropské filmové ceny (EFA). Slavnostní večer se kvůli stále trvající pandemii covidu-19 opět odehrál bez přítomných diváků a celý ceremoniál proběhl v… (viac)

93. Ceny akademie - výsledky

93. Ceny akademie - výsledky

26.04.2021

Dnes v noci proběhl 93. ročník předávání Oscarů, cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS). Ceremoniál se odehrál kvůli stále trvajícím protiepidemickým opatřením zcela netradičně ve velmi… (viac)

Co dalšího chystá režisér The Father?

Co dalšího chystá režisér The Father?

15.04.2021

Režisér Florian Zeller se svou filmovou adaptací vlastní divadelní hry The Father oslavil letos velký úspěch, a dokonce bude už za pár dní bojovat i o Oscary. Není tak divu, že se nyní talentovaný… (viac)