Otec

• Česko Otec (viac)

Film Otec je triezvy, realistický rodinný príbeh, ktorý bez sentimentu vykresľuje emočne intenzívny pohľad na svet očami človeka, ktorý trpí demenciou. Dramatická ilustrácia fyzických strát, ku ktorým dochádza spolu s duševnými stratami.  Anthony má 80 rokov, odmieta však akúkoľvek pomoc od svojej dcéry. Snaží sa pochopiť svoje meniace sa okolnosti, pričom začína pochybovať o svojich blízkych, vlastnej mysli a dokonca aj o vnímaní vlastnej reality. (Itafilm)

Feacher

Ehhh... Nevím co je horší, být v pozici nemocného nebo toho, kdo nemocného tak moc miluje. Není to zrovna film, který by měl podpořit dobrou náladu 21letého diváka, ba přímo naopak, po jeho zhlédnutí mi není absolutně vůbec dobře... a předpokládám, že to byl záměr, který vyšel všem představitelům i režii na jedničku. Nejsem ten typ, co mu ukápne slza u kdejakého nesmyslu, ale přiznávám, že jsem měl tento proces v náběhu. Zmatenost v postavách, posloupnosti děje a příběhu od začátku až do konce dokonale dává pocit, jaký asi musí nemocný cítit, ale zároveň film plně ukazuje emoce druhé strany. Dokonale vytvořené a doufám, že to pro mě zůstane jen čistě filmařská záležitost. 5*! ()

Marcecek

Film o jeseni, vlastne skoro až zime života, mocnom Alzheimerovi, ktorý /nielen/ starým ľuďom kradne veci a spomienky. Ako v jednej múdrej knihe napísali "prach si a v prach sa obrátiš", teda že o starého človeka, keď sa už dožije požehnaného veku, sa musí blízky starať ako o mimino, taký je život. Konverzačné dráma, to neznie nejako lákavo, teda samozrejme, píšem hlavne za seba, ale keď tu konverzuje treba taký Anthony Hopkins s Oliviou Colman, treba tomu venovať čas. Potom náhle zistíte o aký klenot, či už hereckými výkonmi, réžiou alebo vynikajúcim scenárom ovplyvnený, sa jedná. Vážne až depresívne a smutné téma, ale tak hravo zobrazené, režisér presne dokáže vystihnúť pocity starého človeka trpiaceho demenciou, tak ako je zmätený on, je vlastne aj chytrým scenárom a strihom zmätený samotný divák, takisto miestami netušíte kdo je kdo, kdo je reálny, aký vlastne uplynul čas a to je práve zámerom tvorcov. Na konci už to dáva zmysel, je dojímavý a ľudia, ktorí toto so svojimi blízkymi prežívajú a nájdu si ten čas na film, asi zatlačia nejednu slzu. Právom ocenený Anthony Hopkins a Olivia Colman ma zaujala už v priemernej Tajnej invázii /iný biják s ňou som nevidel, niesom totálny cinefil, ale časom to napravím/. V rámci žánru /nielen/ existenciálnych drám naprostý majstrštyk, ktorý by žiadnemu správnemu filmákovi nemal uniknút. Bravoo! ()

Barracuda_

Zajímavě natočený film z pohledu nemocného člověka, který postupně přestane poznávat lidi, prostor, čas a nakonec ztrácí i svou vlastní identitu. Divák je ponořen do chaotického světa, ze kterého není úniku a jediná jistota, která zůstává je, že máte hodinky na ruce. Komorní drama s pár herci odehrávající se v několika místnostech přesně odráží krutou realitu toho, když se nemocný člověk vyžadující péči stane pro své okolí neúnosnou zátěží a sám se beznadějně ztrácí ve střepech své roztříštěné mysli. Nepřepálená stopáž, mistrně zahraná hlavní role A. Hopkinsem, střih a vůbec perfektní zpracování filmu, umožňující se vcítit do člověka s Alzheimerem mi nedovoluje udělit jiné hodnocení než to nejvyšší. ()

Little_Sawy

Zaujímavý pohľad na človeka s demenciou, ako to funguje, ako nevie kde sa nachádza, stráca pojem o čase, fungovaní normálneho života, strašný príklad ako žiaľ raz skončíme, a budeme si srať do pleniek. Brrr... hrôza. Nehovorím, Hopkins si zaslúži už v takom veku zlatého vtáka bludištáka, za mňa excelentný výkon. Applause! ()

RamiellDeAnn

No dal som 4 hviezdičky z povinnosti ale brutalne ma to nudilo. Neviem, vykony dobre; natočene to je dobre ale pripadalo mi to ako pozerať 2 hodiny na hrnček s kavou. ()

Lada1962

Velmi komorní, ale za to dechberoucí film. Tempo se může zdát pomalé, ale mně snímek utekl velmi rychle, jelikož jsem si užíval každou scénu. Anthony Hopkins si za tento fantastický výkon Oscara rozhodně zasloužil a kdo tvrdí, že ne, tak je s prominutím vůl. ()

Noc17

....skvělý Anthony Hopkins a výborně napsané...ten zmatek, kdy mi nesedí tváře a příběhy a ty překvapené pohledy okolí a neustále dotazy na to jestli si vzpomínám, to musí být tak vyčerpávající...mám pocit, že často se točily filmy na téma jak je těžké žít s někým, kdo má demenci, ale ne tak často o tom... jaké to je na té druhé straně....a za to díky...třeba někde někdo díky tomu bude o trochu laskavější a trpělivější... ()

sadsammy

Budu asi brecet. Tenhle snimek jsem dlouho odkladala, nemela jsem na to ani cas ani naladu. Film mne doslova znicil. Vyvojove to bylo celkem pomale, ale vzrovna v tomto filmu nejspise jde o emoce hlavni postavy a jeho vyvoj. Po zhlednuti jsem premyslela nad filmem celou noc, protoze je realisticky. Jsme navzdy jen deti, kteri chteji aby se o nas nekdo staral a miloval. Nic jineho clovek ve skutecnosti nepotrebuje a to nehlede na vek a povahu. SIlny snimek, ktery nechava neprijemny pocit, ale jenom proto ze je to az moc pravdive. Doporucuji. ()

ArminF.

Mojim najobľúbenejším hercom je Sir Anthony Hopkins, to je fakt. Aj preto som po zhliadnutí tohto filmu rozmýšľal, či to len ja ho tak rád vidím na plátne alebo je naozaj taký výborný a zaslúžil si Oscara 2021 za tento výkon. Mňa teda opäť presvedčil, stačí aby sa zamyslel, stačí jeho herecký úsmev alebo ako sa hýbe na scéne a hneď je nám jasné, že tohto človeka to baví a preto baví aj nás divákov, je úplne jedno v akom prostredí sa dej odohráva. Sekunduje mu vynikajúca Olivia Colman, ten pocit neriešiteľnej situácie stareckej demencie otca čítame priamo z jej  očí.      Hopkins dostal za úlohu zahrať 83-ročného Anthonyho, ktorý je narodený 31.12.1937, teda rolu, ktorá bola šitá presne na jeho mieru. Na tak malom priestore takto zahrať emócie od radosti k smútku, zmätenosť, eufóriu, výbuch hnevu alebo aj plač som ho nevidel ešte v žiadnom filme. Musím si ho pozrieť ešte raz, keďže po záverečných titulkoch som bol možno viac zmätený ako hlavná postava. Čakal som, že aspoň niektoré momenty budú vysvetlené, až potom mi došlo, že očami postavy Anthonyho k tomu už nikdy nedôjde, takže scenár v nás úmyselne zanecháva pocit bezradnosti. ()

Lajan

Chybělo mi nějaké rozuzlení, nějaká pointa. Členění filmu žádné, stále dokola opakující se zmatky, které si divák může vysvětlit různě- a pak se z toho stane "mysteriózní" drama. ()

SLPHR

Film o stárnutí a postupné ztrátě paměti. Film je natočen velmi dobře. Tempo je pomalejší, ale tady to není vůbec na škodu, spíš naopak. Nesmím zapomenout na herecké výkony v čele s Anthonym Hopkinsem, který si zaslouženě odnesl Oscara za herecký výkon. ()

Tomas_2002

Zajímavý námět, zajímavý zpracování a dobří herci. Ale krátkometrážní formát by tomu slušel víc, sledovat hodinu a půl jak se zmatenej dědek motá po bytě už pak není moc zajímavý a člověk má tendence si u toho začít něco číst nebo koukat do mobilu ... ()

Gigulina

Celkem težký film. Nejprve jsem si film namatkove pustila na Cinemaxu a vubec jsem netusila oč jde. Bylo to pro mě zmatečné a často jsem se cítila dezorientovaně. Pak jsem film stopla a šla si přečíst o čem to teda kurňa má být.. vlastně jsem se musela smát sama sobě.. ptž tvůrcům se dokonale povedlo přenést ty zvláštní pocity hlavní postavy na diváka! Úžasný výkon pana Hopkinse to vše jen podtrhnul.. naprosto originálně ztvárněné.. věřím, že nemocní Alzhaimerem to takto skutečně prožívají.. ()

fajntomas

Měl jsem to připravený snad dva měsíce, četl recenze, ukázky,.. měl jsem strach, abych si nezkazil Hopkinse. Snad ve všech jeho filmech už od Bounty mě přijde že hraje sám sebe, nepřehrává. Ne teda moc. No tady se to hodně smazává všechno díky příběhu, musel jsem se docela soustředit, aby mi něco neuniklo, no a vono to vo tom bylo. Asi to taknějak bude, možná víc apaticky, ale to už by bylo zbytečný to zfilmovat. Upřímě by mě v té roli zajímali herci z druhé strany jako třeba Stallone, nebo Arnold, Hopkins je v tomhle eso, ale s nima by to bylo jako přidat na kontrastu. Za mě dobrých 80%, víc ne. ()

Norrek

Říkal jsem si, jak upoutat diváka na hodinu a půl k filmu o Alzheimerovi. Neměl jsem, navzdory hodnocení csfd, nijak vysoká očekávání, neboť to není zrovna můj cup of tea. No, není lepší vizitky, než když v průběhu filmu nabíhají zimomriavky, na konci oko nezůstane suché a nechci, aby ten film ještě skončil. Hopkins by měl za to dostat ještě metál, tohle byl herecký koncert. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Byly uděleny 34. Evropské filmové ceny

Byly uděleny 34. Evropské filmové ceny

11.12.2021

Dnes byly v rámci svého 34. ročníku uděleny Evropské filmové ceny (EFA). Slavnostní večer se kvůli stále trvající pandemii covidu-19 opět odehrál bez přítomných diváků a celý ceremoniál proběhl v… (viac)

93. Ceny akademie - výsledky

93. Ceny akademie - výsledky

26.04.2021

Dnes v noci proběhl 93. ročník předávání Oscarů, cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS). Ceremoniál se odehrál kvůli stále trvajícím protiepidemickým opatřením zcela netradičně ve velmi… (viac)

Co dalšího chystá režisér The Father?

Co dalšího chystá režisér The Father?

15.04.2021

Režisér Florian Zeller se svou filmovou adaptací vlastní divadelní hry The Father oslavil letos velký úspěch, a dokonce bude už za pár dní bojovat i o Oscary. Není tak divu, že se nyní talentovaný… (viac)