Vraždy ve Valhalle

Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
Island, 2020, 6 h 16 min (Minutáž: 45–48 min)

Tvorcovia:

Þórður Pálsson

Nína Dögg Filippusdóttir, Sigurður Skúlason, Tinna Hrafnsdóttir, Arndís Hrönn Egilsdóttir, Bergur Ebbi Benediktsson, Aldís Amah Hamilton (viac)

Detektiv s pohnutou minulostí se vrací na rodný Island, aby pomohl zapálené policistce dopadnout sériového vraha spojeného se záhadnou fotografií. (Netflix)

Stillborn83

Pokiaľ nečakáte prílišnú originalitu, ale „len“ klasickú poctivú severskú kriminálku, tak vás táto miniséria určite poteší. Našlo by sa niekoľko chybičiek (najviac, že nedali na poriadok Arnarov vzťah so sestrou), ale v konečnom dôsledku to bolo napínavé až do konca. A to som si myslel v 6. časti, že hlavný krivák je jasný. Ale myslel som si zle. Nemôžem sa zbaviť dojmu, že v mnohom sa tvorcovia inšpirovali od krajanov pri prvých dvoch sériách Trapped - predstaviteľka Katy sa objavila aj v prvých dvoch sériách tohto seriálu (samozrejme, že nielen ona) - a v niečom aj od dnes už klasiky žánru Bron (a možno to len robí blond hriva hlavnej predstaviteľky a kolega z iného severského štátu). Príbeh bol zaujímavo vyskladaný, okrem hlavnej dejovej linky bavili aj traumy hlavných vyšetrovateľov. Hudbu k tomuto seriálu robil ten istý Benediktsson, čo aj vo výbornom filme Malmhaus. ()

nula87

Fajn severské krimi, ale bohužel ne skvělé. Poměrně dost logických lapsů, nelogického chování postav a oslích můstků. 65% ()

ostravak30

Další z islandských seriálů, kterých se v posledních letech pár vyrojilo, jež jsou temné a využívají naplno severských předností. Tato malá zemička na nás chrlí seriály podobné drsným severským kriminálkám ze Švédska nebo Finska. Seriál se odehrává v podobném duchu jako například V pasti. Zatímco výše jmenovaný seriál více využívá islandské krajiny a pracuje s exteriéry tak typickými pro tuto zemi, Vraždy ve Valhalle se zaměřují čistě na temnou minulost dětského domova a zainteresovanost vrcholných policejních špiček. O Islandu se toho v médiích moc nedozvíte. Víme tak jen, že je to vcelku klidná, mírná země. Můžeme tak jen odhadovat, zda je klidná i politicky neboť v obou zmíněných seriálech se do případů zapojují negativním způsobem i představitelé moci. Otázkou tak je, zda tvůrci vycházeli ze své fantazie nebo ze zkušenosti. Nevíme. V pasti jsem hodnotil čtyřmi, protože mi to přišlo kapánek lepší. Hlavně se mi zde nelíbil tak úplně závěr a také se neposunulo žádným způsobem znásilnění spolužačky, přestože kriminalistka se vzhledem k zaangažovanosti svého syna, tomuto případu věnovala. ()

iz67

Naprosto neskutečná hovadina, bez zápletky a nějakého dramatu, kde policie se chová jako Excelentní banda totálních kokotů! Najít svědka, zeptat se ho na 10%, neschopnost najít triviální data! A osobní problémy obou detektivů jsou největší vopruz! Naprostým majstrštykem jsou všechny dialogy! Spoiler: tak jsem si pral, aby taťka Katu za všechny ty hovadiny zastřelil! A když budete chtít zneužít chlapce, tak si vedle toho držte připravený do Běla rozzhaveny nozik. Základní pravidlo : vždy vylov toho pravého! ()

Aniki

Nejvíc mi na téhle sérii vadil chybějící souhrn dění z minulých dílů. Při vysílání dvou částí jen jednou za týden není člověk zkrátka schopen zapamatovat si jednak změť cizokrajných jmen a spolu s nimi také všechny ty složitosti děje. Ano, funguje mi zpětné zhlédnutí, popř. bylo možno si vždy oba předcházející díly připomenout ve čtvrteční repríze, jenže...je to prostě zabiják, procházet si postupným přetáčením to důležité a vyhledávat všechny rozhodné jednotlivosti - katastrófen. Co se týče příběhu samotného, vyjádřil jsem se malinko již po prvních dvou částech - další z mnoha severských krimi sérií, kde se mění pouze ústřední dvojice hlavních vyšetřovatelů a motiv pro vícečetné vyvražďování místního obyvatelstva. Jinak zůstávají podobné snímky v zajetí svého vzoru a to dánské jedničky s názvem Most. Jak se později ukázalo, přidělený norský dedektív je homosexuál, neboli se objevuje stejná linka jako v případě nedávno odvysílaného krimi seriálu finské provenience Desatero hříchů. Nic proti gayům, jen, že to vypadá, jakoby se už žádný snímek bez podobné nadstavby neobešel. Filippusdóttir si zde odehrála slušný part a opět, velmi mi připomínala autistickou kriminalistku ze série Most. Každopádně šlo o kousek skousnutelný, průměru se nijak nevymykající - tedy 3 hvězdičky. ()

PamelaJJK

Ponuré, chladné, napínavé, zkrátka severské... Sympatická hlavní hrdinka, temná atmosféra, dobře vygradované. K tomu fajn hudební podkres a já nemám co vytknout. Druhé řadě (ke které tam je určitě potenciál) bych se nebránil. Spokojenost = plný počet. ()

VLADEK

Píši proto, že nemohu souhlasit s ani jedním z komentářů. Nejde o staré dobré detektivní řemeslo, a klasickou severskou detektivku snad jedině v tom horším slova smyslu. Není to úplný odpad, ale ptám se: "To vám jako k radosti a zábavě stačí eintopf z opakujících se záběrů z dronu, téma zneužívání dětí a "zkorumpované policie"?" Nikoho nebili do očí rozpory v časovém vyprávění příběhu a světle v exteriérech, ikdyby se to odehrávalo na začátku nebo na konci zimy? Nikoho netrápilo nevěrohodné chování některých postav, i při vedomí a respektu toho, že Seveřané jsou přeci jenom trochu jiní? V ostatním bych musel spoilerovat, ale díly 5 a 8 jsou opravdu příšerné, resp. 8 je na hranici parodie. Dát tomuhle dílu plných 5 hvězdiček je mimo jakoukoliv realitu. ()

Saxos

S01E01-08. První díl minisérie nadchnul. Tím to skončilo. Komisařka se v počátečních scénách zdála být pořádnou raubířkou ve všech smyslech, ale postupně úplně zanikla. Ve svých rolích nikdo, ať kladných nebo záporných, nevynikl. Chybělo napětí i atmosféra. Závěr: jako jedna série dobře, pokračovat není nutné. ()

hony23

Poctivá severská krimi s dějem dostatečně zamotaným na to, aby to vystačilo na 8 dílů. Jede se podle osvědčené severské šablony, krásná zasněžená krajina, brutální sériový vrah a podivínští kriminalisté, chladní a bez jakéhokoliv smyslu pro humor. Divákovi už skoro přijde, že se v těchto končinách může stát detektivem pouze zasmušilý člověk s řadou osobních problémů a neurovnaných rodinných vztahů. To je ale asi jediná výtka, že tyto seriály tak trochu kopírují jeden druhý. ()

zuzzz.man

Něco tomu chybělo a zůstala spousta nezodpovězených otázek. Zároveň mi seriál nenabídl nic nového a originálního - naopak, přišel mi jako vykrádačka 3 knih, ale co si budem povídat, už se těžko vymýšlí nové zápletky.. linka se synáčkem mi přišla trochu mimo, totéž část s Jehovisty. Bez nich bych nejspíš hvězdu přidala. A vykreslení Islandu jako země feťáků, alkoholiků a jiných trosek se mi ani trochu nelíbilo. Vždyť Island toho má tolik co nabídnout a byl vykresleny v tom nejhorším světle (podobně jako naše Pustina, po které jsem si říkala, že si na Moravě žijeme jako králové). V neposlední řadě musím poukázat na nelogické chování policistů. Neustálé výlety do tmy nebo za potenc.pachateli bez posil a bez zbraní, to je katastrofa. Ukázat se na místě činu bez šprcky - kór, když ji mají ostatní členové týmu.. Na druhou stranu nechci říct, že to bylo špatné, jen jsem spíš náročnější divák, co se kriminálek a detektivek týče. Herci v hlavních rolích (i ten ajťak) na severskou detektivku určitě zazářili, mě zaujali. Pokud bude pokračování, ráda kouknu. ()

Kozlowski8

Pátrání po pachateli sériových vražd, které spojuje něco, co se stalo před lety v dnes již nefungujícím ústavu pro chlapce ve Valhalle...Hlavní postavy, kterými jsou vyšetřovatelé Katy a Arnar, jsou poměrně zevrubně propracované nejen po profesní linii, ale také, co se týká jejich soukromého života, který je docela složitý. Hlavní dějová linka - pátrání po sériovém vrahovi, je vcelku nápaditá a poutavá, ale pořádnější grády dostává příběh až v posledních dvou dílech. Velmi solidní, ale nikterak vyjímečná minisérie s dobrou severskou atmosférou a hereckými výkony. 65 %. ()

Ace.A.T.L.

Tak zase o nějaký době správně drsnej detektivní seriál. Nebere si moc servítky a atosféra se dá místama krájet. Je vidět, že se s tím na Islandu moc nepářou. Neni to nic, co by nějak prolomilo jistej klasickej smysl detektivek, svojí originalitou, ale parádní atmosféra a prostředí, to už je jiná a to tomu dodává to, co to potřebuje a posouvá to tenhle seriál na vyšší příčky. Za mě zasloužený 4* a DOPORUČUJU ()