Strhující milostný příběh, který zachycuje celoživotní přátelství dirigenta a skladatele Leonarda Bernsteina s Felicií Montealegre Cohn Bernsteinovou. (Netflix)

UhLee

(6/10). Rozmohl se nám tady takový nešvar. Plno známých režisérů točí své vysněné projekty, do kterých vkládají kus sama sebe. Ovšem divákům jejich díla nic neříkají. Maestro je po vzoru mnoha dalších projektů, snovým dílem režiséra Bradleyho Coopera, který zároveň ztvárnil jednu z hlavních rolí. Nicméně výrazně doporučuju fanouškům jeho předchozího projektu Zrodila se hvězda, aby si tento snímek nepouštěli, protože tohle je něco úplně jiného, než jeho debutový snímek. Stačí se poohlédnout krapet do minulosti a objevíme plno sourozenců podobného ražení. Někteří z nich byli dokonce stejně jako Maestro nominováni na Oscara - zdravíme Manka. Ovšem v případě Manka to neskončilo až takovou nezáživnou katastrofou. Maestra bych zařadil někde na úroveň Belfastu od Kennetha Branagha. Stává se to už takovým nepsaným pravidlem, že v takovýchto případech zvítězí forma nad obsahem a u Maestra to platí dvojnásob. Máme tady opravdu překrásné záběry kamery, která poletuje okolo hlavních představitelů a dělá všemožné piruety, jako dirigentská taktovka. Je z toho doslova kamerová symfonie. Po stránce audiovizuální se snímku nedá moc co vytknout. Kde to ovšem patřičně skřípe je scénář. Osobně jsem velkým fanouškem filmové hudby a občas přičichnu i k té klasické, takže jsem se na snímek vlastně i těšil. Moje očekávaní směřovala především k hudebním vystoupením, které slibovaly heroický výkon Bradleyho Coopera. To jsme skutečně dostali, protože jde vidět, že tomu herec obětoval skutečně moře času. Ovšem těch hudebních čísel je zde trestuhodně málo a místo toho se utápíme v rodinném pletichaření. Ten film vlastně není tak úplně o Leonardu Bersteinovi, jako spíše o jeho manželce. Tu ztvárnila perfektní Carey Mulligan, která se stala hlavním středobodem celého snímku. Její herecký výkon místy dokonce zastínil i samotného Coopera, což je obdivuhodné. O to víc, když jsem zjistil, že byla během natáčení těhotná. Divák se tedy ve většině stopáže namáčen v depresi s ostatními postavami a ke kráse hudebního řemesla ani moc nepřičichne. V konečném důsledku je Maestro velice líbivých snímkem, do kterého režisér vložil kus sebe sama a na obrazovce to jde opravdu poznat. Snímek však vrcholí až ve svém třetím aktu, kde dostane utrápený divák konečně nějakou uspokojující náplast. Dostane opojné jedno záběrové dirigentské představení, které je nejen hereckým koncertem samotného herce, ale také všem zúčastněných. Respekt již několikrát zmiňovanému herci, že se vůbec do takového filmu pouštěl a NETFLIXU, že umožní tvůrcům dělat jejich vysněné projekty bez většího dozoru. "There's a saying in Chile about never standing under a bird that's full of shit. And I've just been living under that fucking bird for so long, it's actually become comedic." ()

Johnny.ARN

Nejaký teplý žid dve hodiny rozhadzuje rukami a Muligenka konštatne plače a je nasratá. A hej, ešte je to aj čiernobiele. Najhoršie na tom, je že to pojde po pár sošiek. 1 z 5 ()

Qitek

Nějaké srdce v tom bije, o tom žádná. Ale taky to svým do očí bolavým způsobem moc škemrá o ceny. Nedokázalo mě to vtáhnout. Vlastně do ničeho. Do hudby. Do Maestrova života, lásek, aférek, k dětem. Pouze při dirigování orchestru jsem si všimnul Maestrovi síly i života ve filmu. Vše mezitím je klasika, která je velmi(!) nezáživným způsobem divákovi servírována, jako by šlo o showreel herectví a dobového filmu... Ačkoli mohou být herecké výkony přesné, nedokázal jsem se zbavit dojmu, že obě hlavní role velmi často přehrávají. Je to až úkaz. Sledoval jsem herce, kteří hrají dobře, ale pořád jsem cítil, že jsou to herci co hrají... dobře. Postavy, nikoli herce, jsem vnímal opravdu jen málokdy. Nebýt poslední fáze filmu, kterou jsem si napůl prošel, asi by mě Maestro Bradleyho Coopera nechalo naprosto chladným. V poslední třetině jsem konečně i zapomněl, že sleduji herce a film začal konečně žít, paradoxně s s tím co se začalo dít. Jakoby poslední třetina byla tím nejupřímnějším z celého filmu. To všechno předtím je “jdeme si pro ceny”. Já škodolibě doufám, že ne. Vyhoněnina. ()

elanius

(10/2024) / Na začiatok, vôbec to nebolo také zlé, ako som podľa niektorých recenzií čakal. Áno, súhlasím, toto je film, ktorý by sa mal robiť, až keď má režisér niečo odtočené a nie ako druhý film. Je v tom cítiť to nadšenie, ale ako celok sa to Bradleymu podľa mňa trochu rozpadlo. Ten film je asi iný ako diváci čakali, o Bernsteinovi som sa dokopy nič nedozvedel, ale mám z toho proste príjemný pocit. Príjemný pocit, že som videl emočne a obrazovo zaujímavý film, s dobrými výkonmi a spracovaním. A to nie je teda málo. (7/10) ()

Pavlínka9

Ten film jsem viděla dvakrát...s odstupem cca měsíce. Něco mi na něm určitým způsobem "vadí"....Nicméně - bude to asi jen moje vnitřní předsvědčení. Jinak je Cooper skvělý a znázornění takového workoholika a vnitřně nestabilního člověka zvládl skvěle. Hudba je vynikající, Mulligan úžasná a nedokážu si vůbec představit obsah života, který Bernstein zažil...Oscara tu vidím ;) ()

hroubek

Opravdu, ale opravdu moc jsem se těšil na nový film Bradleyho Coopera, a to více mě mrzí, že musím napsat, že mi to tolik nesedlo. Cooper mi u Zrodila se hvězda ukázal, že je šikovný režisér, a že do budoucna bude dobré s ním jako s režisérem počítat. A u Maestro to předvádí znovu, jen to pro mě nebyla zábavná podívaná. Cooper do tohoto projektu dává všechno. Dře před kamerou a i za ní. A ten zápal pro film je cítit s každého záběru. Problém je ve výstavbě příběhu, a to jak na nás působí. Je to chladné, emočně prázdné a místy nijaké. Po řemeslné, technické a herecké stránce nelze filmu, moc co vytknout. Nicméně největší problém je sledovat dvě hodiny film o někom, o kom se toho tolik ve výsledku nedozvíte a reálně vás nezajímá, protože vám ho scénář a režisér nedokáže prodat. Bradley Cooper se dokonale převtělil do Lennyho Bernsteina a má zde parádní momenty. Carey Mulligan znovu hraje perfektně a její výkon se mi líbil. Neříkám, že film je špatný, jelikož špatný není a má několik výborných scén. Ale to je pro mě popravdě málo, hlavně když jsem čekal velkou pecku. Maestro je zajímavý životopisný film, který má co nabídnout, ale divácky není moc vděčný. ()

Honzox

Bradley Cooper má už spolu s tímto filmem na kontě 12 nominací na Oscara napříč různými kategoriemi. Pokud by však nějakou náhodou začal sbírat sošky za tento film, neubránil bych se pocitu mírného znechucení. Maestro je zhruba v první hodině poměrně sebevědomě natočený životopis, který mě čistě vizuálně bavil sledovat, nicméně s přibývající stopáží se vytrácí jakákoli ambice diváka čímkoli zaujmout a přejde se do nudného a bezduchého prezentování jednotlivých epizod z Bernsteinova života. Scénář je velmi plochý a jednotlivé dialogové výměny nejsou dostatečně nosné, abyste se jakkoli vcítili do hlavních postav. Zároveň mi přijde až trestuhodné, jak malou roli hraje ve filmu hudba. Film jednoduše absolutně rezignuje na to ukázat, co dělalo Leonarda Bernsteina Leonardem Bernsteinem. O to méně pak funguje pomyslný vrchol filmu, tedy scéna ze závěru Bernsteinova dirigování Mahlerovy II. symfonie. Záběry ze skutečného koncertu vás pro jeho život, tvorbu a hudbu jako takovou nadchnou desetkrát více, než tento vyprázdněný film. ()

svobik

Ufff. Bradleymu Cooperovi, že je auteur nové nastupující generace, tak se ve svém dalším snímku rozhodl vzít snad všechny potřebné ingredience, aby to na toho Oscara tentokrát dotáhnul. Ve finále ale Maestro připomíná spíš onen klasický dort pejska a kočičky. Hra se snímáním u jednotlivých linek, snaha o vyprávění obrazem pouze za pomoci zvuku, životopis slavné osobnosti, naťuknutá queer tematika nebo snaha transformovat se do legendárního skladatele. To všechno a ještě mnohem víc se snaží Maestro nacpat do více než 2 hodin stopáže, nicméně v jádru selhává na tom, že je jeho tempo extrémně rozvleklé, scénář jen x-tou biografickou variací mnohokrát viděného a - a to je možná nejzajímavější - Coopera, který celý film doslova klečí před Akademií a žadoní o Oscara, v každém záběru strká do kapsy Carey Mulligan. Formálně možná téměř dokonalý film, ale v jádru extrémně suchý kalkul, který by si podruhé pustil jen masochista. 6/10 ()

Amputace

Obávám se (když pročítám zdejší a nejen zdejší komentáře), že Cooperova naprosto zjevná snaha využít rámce životopisného filmu k něčemu úplně jinému, než je pouze konvenční zportrétování vybrané historické postavy, zůstane nepochopena. Cooper boří mnohá očekávání, s nimiž bude divák (mě nevyjímaje) k filmu přistupovat. Přestože jsem milovníkem klasické hudby a právě Bernstein patří k mým nejoblíbenějším dirigentům, ve výsledku mi ani trochu nevadilo, že film o hudbě vlastně téměř není. V komentářích se opakuje výtka, že je příliš chladný a odtažitý. Tomu vůbec nerozumím. Pro mě šlo naopak o jeden z emočně nejsilnějších filmových zážitků poslední doby. Chybí zde dramatický akcent, tak příznačný právě pro životopisné látky, to ano. Nenalezneme zde silné patetické momenty z důležitých událostí Bernsteinova života. Ani zástup zajímavých faktů. Či systematickou výstavbu stěžejních motivů. Na nějakou expozici, kolizi, krizi rovnou zapomeňte. Film totiž usiluje především o sondu do člověka ve složitém milostném vztahu, přičemž si Bernsteinův životopisný materiál propůjčuje pouze jako platformu, na které to ukázat. Když to trochu přeženu, můžu napsat, že kdyby se to místo Bernsteina soustředilo třeba na Fitzgeralda, výsledek a především jeho vyznění bude dost podobné. Skutečná hodnota Maestra spočívá především v tom, jak elegantně obchází filmová klišé (nebo s nimi naopak pracuje v rovině přiznané stylizace), aby ukázal úspěšného člověka zbaveného aury popularity v těch nejobyčejnějších situacích. Aby ukázal v rovině totální dřeně ten bytostný rozpor mezi potřebou umělce (v zásadě člověka vyžadujícího k práci samotu a klid) tvořit a současně být neustále mezi lidmi. Tím je nesmírně silný. Nemusí se zde hodiny diskutovat o homosexualitě, aby divák pochopil, jak komplikovaná součást Bernsteinova života to byla. Není třeba složitě rozmlouvat o hudbě nebo ukazovat důležité kariérní mezníky, aby divák pochopil, že by Bernstein bez hudby nedokázal existovat. A pokud například scéna hádky nebo scéna z Elyské katedrály nepřipadá některým divákům emocionálně silná, tak už vážně nevím, co by mělo. - Po čistě filmařské stránce se není o čem bavit. Je to mistrovské dílo. Kamerově je nabité významy a přesahy, které nejsou pro americký mainstream vůbec něčím běžným. Je zde spousta (zvláště v první polovině) metaforických, nedoslovných a symbolických scén, stylových proměn, kombinací - pohyblivá kamera versus kamera statická, muzikálová stylizace versus stylizace amerického nezávislého filmu, divadlo versus civilní každodennost, barva versus černobílá atd. Ani zvukově není co vytknout. Zaujme především skvělá montážní scéna vypůjčující si slavné Adagietto z Mahlerovy Páté symfonie. Herecky je to rovněž bezchybné. Pokud má ovšem někdo nastudovaného Bernsteina, zná ho z jeho projektů pro televizi, z rozhovorů a ví, jak dirigoval, posune to zážitek z Cooperova výkonu ještě jinam. Například ve scéně z úplného závěru, kdy vede dirigentskou zkoušku, je pohybově, v rovině drobných gest a také hlasově prakticky neodlišitelný od skutečného Bernsteina. To ponoření se do role jde cítit z každého záběru. Někomu, pro koho je Bernstein jen jméno, může ten výkon připadat mírně přeexponovaný, ale člověka, který Bernsteina zná, uhrane svou až děsivou přesností. - Kapitolou samou pro sebe je scéna z katedrály. Šesti minutová scéna z koncertu klasické hudby, snímaná na dva nebo nanejvýš tři dlouhé záběry. Kdo naposledy si něco podobného v rámci komerčního filmu dovolil? Snad Forman v Amadeovi. Neskutečná scéna, za mě jedna z nejsilnějších filmových scén vůbec. Odráží vlastně pojetí celého filmu. Namísto dramatických prostřihů mezi orchestrem a detailem tváře dirigenta, které bychom možná ve filmu o dirigentovi čekali, sledujeme vlastně statickou scénu, z většiny snímanou z velikého odstupu, která nechává promlouvat pouze hudbu a Cooperovu strhující dirigentskou kreaci. Víc není třeba. To je přístup, který se mi neskutečně líbí. Maestro jde totiž po významu a nikoli po senzaci. Nepotřebuje Bernsteina glorifikovat, démonizovat ani skandalizovat, aby vytvořil plastický obraz pozoruhodné osobnosti, která ale venkoncem prožívá úplně to samé, co každý druhý člověk - a tím je vlastně mimořádně lidská. () (menej) (viac)

IviDvo

Největším problémem Maestra je to, že má sice všechny předpoklady pro úspěch : vidíme precizní a solidní filmařinu a skvělé, ocenění hodné herecké výkony, ALE ten film absolutně postrádá duši... Pro mě to znamená, že si nejsem schopná vytvořit pouto ani k jedné postavě a chybí mi tam nějaká emoční zainteresovanost... Film dokoukáte a hned si můžete pustit další... což pro mě není známka dobrého filmu. To nízké hodnocení tudíž naprosto chápu. Sama nejsem schopná dát víc jak 3 hvězdy... a ta třetí je za herectví Bradleyho Coopera. ()

sedm.1

Hodnotit tento film jen na základě předvedených hereckých výkonů, tak sem bez zaváhání lupnu pět hvězd a vynáším ho do nebes, jelikož jak Mulligan, tak především Cooper tu podávají opravdu životní výkony, především Bradley je fakt neskutečný a upřímně mě překvapil, jelikož až doposud jsem o jeho herectví neměl úplně valné mínění, postavy Leonarda Bernsteina se ovšem zhostil fantastickým způsobem a už jen mohu zopakovat, že před vámi smekám, pane Coopere, smekám. Nicméně, krom úžasného herectví ale musím hodnotit i vše ostatní, co Maestro nabízí, a to je přesný opak, to je totiž tak maximálně na jednu *, a to ještě s přivřenýma očima. Zásadní problém tohoto snímku podle mě každopádně spočívá ve zpracování a přístupu k zobrazení Bernsteinovo života, který působí neskutečně nezáživně, až na úplný závěr naprosto nedramaticky a bezemočně a bez jediné výraznější scény, až jsem z toho filmu měl nejednou pocit, že Bernsteinův život nebyl snad vůbec ničím zajímavý, což je ale samozřejmě hloupost, prostě z něj jen tvůrci nedokázali vypíchnout něco skutečně poutavého, či výrazného. Celý film mi tak připadl strašně chladný, stručný, mdlý, v neposlední řadě i zbytečně přestylizovaný, zkrátka ty dvě hodiny se nehorázně táhly a skutečně až na již zmiňovaný závěr s umírající partnerkou je to strašně nefunkční a nepůsobivá podívaná. Maestro prostě nemá krom hereckých výkonů vůbec čím zaujmout, či bavit, takže za mě bohužel jasný palec dolu. ()

DavidS.

Každý detailní záběr na Bradleyho je jako z dílny doktora Frankensteina...A batmanovská brada bez mimiky na dobrý film nestačí...Sebestředné pozérství... ()

JamesSi

Je mi to líto a je to klišé říct, ale Oscar-bait v podobě filmu. Sociální téma CHECK, životopis slavné osoby CHECK, herec naprosto vžitý do role pomocí ultra moderních masek CHECK. Hodně velká křeč. It's too hard to be smart. Snad si na ten film za pár let vzpomeneme jen kvůli velmi vtipnému oversight s obřím namaskovaným nosem. Není to nejhorší film všech dob, ale rozhodně zatím jedna z nejnudnějších oskarových nominací a derivát všech životopisných filmů pro letošní rok. ()

Rozjimatel

"I love people so much that it's hard for me to be alone."     Na maestra Leonarda Bernsteina a jeho životný príbeh som bol patrične zvedavý, obzvlášť pri toľkých oscarových nomináciách. Spočiatku som však bol hodne rozčarovaný celkovou nezáživnosťou rozprávania, keď do popredia vystupujú predovšetkým Bernsteinove nerozhodné homo a hetero vzťahy a vedie sa množstvo nezaujímavých rečí, kde jeden rozpráva cez druhého. Navyše som mal pocit, že postavy nie sú poriadne predstavené, takže sa mi vzájomne plietli. Na zážitku mi nijako nepridal ani podivný úzky čiernobiely formát obrazu, ktorý sa po čase odrazu prepne do farebného a ku koncu aj do širokouhlého, pričom to na mňa všetko pôsobí dosť samoúčelne. Niekde v druhej polovici ma film našťastie dokázal vtiahnuť, keď sa konečne rozvíja tá pravá dráma a keď aj hudba konečne hraje významnú rolu, ktorá jej prináleží. Napokon u mňa prevažujú skôr pozitívne pocity (aj keď tá nezáživná prvá polovica to ťahá dolu), k čomu mierou vrchovatou prispievajú aj skvelé herecké výkony Bradleyho Coopera (Leonard Bernstein) a Carey Mulligan (Felicia Montealegre Cohn Bernstein). V prípade Bradleyho Coopera som bol celkom ohúrený aj tou fyzickou podobou, ak práve nebol detailný pohľad na oči, videl som v ňom postavu a nie herca.     "Can I tell you a secret? Do you know I slept with both of your parents?" ()

filipvrbik

Taková dojemná nuda. Ze začátku nuda, na konci doják, který stéjí na fantastických výkonech Bradleyho Coopera a Carey Mulligan. Taky musím pochválit skvělé masky a výbornou kameru a réžii. Bohužel má film jednu zásadní vadu, pro ty, kteří neposlouchají vážnou hudbu ( což jsem třeba já ), je film jen postupně popisovaném životě Maestra Bernsteina a jeho ženy Felicii, a kdo o něm nikdy nic neslyšel (opět třeba já), film nic navíc nenabízí, všechna témata a životní událsti jen naťukne a nerozvede do hloubky, což je obrovská škoda, mohlo to být super... Takhle je to jen pro fajnšmejskry, čili milovníky vážné hudby...60% ()

gumolit

Už sa nečudujem že Maestro nedostal žiadne ocenenie na Oscaroch.  Len som si to pozrel a bohužiaľ som zistil, že je to naozaj nudné, zatiaľ čo to mohol byť skvelý príbeh o skutočne talentovanom mužovi so svojimi vzostupmi a pádmi. Mulligan bola najlepšia časť filmu, hrala sa so skutočnými emóciami, zatiaľ čo Bradley Cooper vyzeral, že sa príliš snaží. Príbeh bol  obyčajný, neobsahoval veľa obsahu. Cítil som sa, akoby sa film snažil urobiť veľkú vec z jeho sexuality, ale nedokázal to ani efektívne reflektovať. Bolo to ako na módnom fotení, ktoré malo ukázať, ako veľmi sa Cooper snažil vyzerať ako on. No nevyzeral. Cooper ako píšem sa snažil až príliš, ale podstata príbehu je preč. Boli tam 3 scény, ktoré ma naozaj dojali (ordinácia, po koncerte a domov s deťmi), ale to bolo všetko. ()

Muel

| Netflix | Dobrá vec. A hej, jedná sa o absolútny Oscar bait najhrubšieho zrna, ale Cooper si to podľa mňa obhájil na plnej čiare. Chémia medzi hlavnou dvojicou funguje takmer dokonale, všetci herci hrajú super a celkovo som sa fakt bavil od prvej do poslednej sekundy. A páči sa mi, ako sa Cooper hrá s celkovou epickosťou danej látky, kedy mi scéna v kostole priniesla husiu kožu až na prdeli. Do toho krásna kamera, nádherný production design a zručná réžia. Mne to takto stačí. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 | ()

Klara

Já vám nevím, mně se nezdá, že by si film zasloužil tak nízké hodnocení. Jasně, scenáristicky to pokulhává a o Bernsteinovi se toho zas tolik nedozvíme, jasně, je vidět, že Bradley Cooper vyloženě cílil na Oscary, ale! Na ten film se tak strašně krásně kouká. Po vizuální a technické stránce tomu není co vytknout, krásná kamera, krásné pojetí záběrů, prostě a jednoduše jsem z toho cítila lásku k filmové profesi a filmovému umění. Velké velké plus dávám za scénu v kostele, kterou jsem si od té doby pouštěla snad už dvacetkrát, pokaždé u ní mám husí kůži a ta scéna je tak geniálně natočená, že jsem si jistá, že si ji budu už navždycky pamatovat. Velká škoda, že to u nás nedávali v kině, už jenom ta nádherná hudba, kterou je film protkaný, by si to kino zasloužila, na Netflixu v počítači to prostě tak nevyzní. ()

barteca

Ambice to mělo, ne všechno se podařilo. Scénář přibližuje živelného génia, dost bezohledného vůči svému okolí, se ani nedivím, že z toho jeho žena onemocněla a brzy zemřela. B. Cooper je v roli hodně opravdový, má Mistrovo charisma. ()

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

24.12.2023

Byly vyhlášeny nominace pro 81. Zlaté glóby

Byly vyhlášeny nominace pro 81. Zlaté glóby

11.12.2023

V pondělí 11. prosince byly vyhlášeny nominace pro nadcházející 81. ročník slavnostního předávání Zlatých glóbů, které dosud každoročně pořádala Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (Hollywood… (viac)

Spielberg našel svého Bullitta

Spielberg našel svého Bullitta

18.11.2022

Známý režisér Steven Spielberg (Mnichov, Jurský park) zdá se našel svůj další projekt. Bude jím „remake“ akční klasiky se Stevem McQueenem (Le Mans, Sedm statečných) Bullitt. Vedle toho už pak tvůrce… (viac)