Alicent pověří Cola a Aemonda úkolem vypátrat Aegona a Otto svolá všechny významné rody ze Západozemí, aby mu stvrdily věrnost. (HBO Max)

luklas21

Prozatím díl, který jsem si užil nejvíc. Bylo tam minimum zbytečného, zvraty a invence (foot fetish např.) fungovaly. Dynamika vyprávění po těžkopádné druhé čtvrtině nabírala kvalit. ()

VladoCZ

Konečně jízda, jakou jsem čekal od začátku. Za mě teda zatím nejlepší díl. Dokonce tak moc, že je to poprvé, co komentuju jednotlivou epizodu seriálu. ()

Boris69

Nechápu ty nadšené recenze. Tak hloupě napsaný scénář se vážně nevidí. A to se mohli všichni zbláznit u závěrečných sérií Her O Trůny, jak Sníh nacestoval tisíce kilometrů. Proti tomuhle paskvilu to byla ještě dokonalost. ()

jirikzaboj

Nejvíc mě na tomhle dílu překvapilo jeho technické zpracování. Opravdu si tvůrci specificky v téhle epizodě pohráli naplno s hudbou, táhlými záběry a vizuálně opravdu zajímavou kameru, která podtrhuje danou situaci a to sice napětí v sedmi království po smrti Viseryse, kdy nikdo pořádně neví, jak to vlastně dopadne, někteří hrají za stejnou stranu, někteří za jinou, ale každá postava má úplně jiný cíl, motiv, či přesvědčení. Takhle se nám nádherně tvoří místečko pro pořádné konflikty v budoucích epizodách a to eskalování postav, kdy jedna je zajímavější, než druhá. To je prostě píseň ledu a ohně, fakt to miluju. Zatím se to dost drží předlohy, ale přesto seriál některé prvky povyšuje a dokonce má občas i větší přesah, než kniha. Závěrečné jmenování bylo jen jeden velký skvost, Aegon je skvělej a Rhaenys nejvíc badass. Zpráva byla předána, tanec s draky může pomalu začit! ()

SimcaJB

Tak už nás čeká za týden pouze jeden díl a budeme mít za sebou první sezónu. Rod draka není dlouhý seriál, každá sezóna bude mít maximálně deset dílů a tak se musí během těchto cca 10 hodin  stát hodně věcí. V předposledním díle, devátém, první sezony pokračujeme událostmi, které se staly v díle předchozím. Během posledních minut života posledního rozumného krále  Viseryse, se dozvídáme, že ve svém věku už má hodně za sebou a jeho mysl mu už tolik neslouží, a tak za svoje poslední slova, které řekl své manželce místo své dceři, nezodpovídá. Následující díl pokračuje ve slovech, které zaslechla královna. Od smrti krále je totiž nedůležitější najít následníka, tj. prince  Aegona, který se vůbec nepřipravuje na následnictví a očekává, je to jeho povahou, že královnou bude někdo jiný. Musíme pochválit scénáristy, že si, pravděpodobně, nechávají akční jatka až na poslední díl, protože i v tomto devátém díle se hlavně mluví a herci žijí pro své postavy. Nejen Tom Glynn-Carney v roli divokého následníka trůnu, ale i třeba Ewan Mitchell, který hraje jeho mladšího bratra, jež ke svým předkům má více úcty. Nesmíme zapomenout i na královnu Alicent a jejího rádce Lorda Laryse, kteří mají mezi sebou hodně zvláštní, až úchylný, vztah. Jak je vidět, tak nový král Aegon a má od svých poddaných docela úctu, protože mezi lůzou mu vždy bylo nejlépe. Bohužel je ale obětí mocenských jeho matky a děda, a tak si své vlády pravděpodobně moc dlouho neužije. Dnešní díl není o princezně Rhaenyrě a bráchovi krále Daemonovi, kteří se, v předchozím díle, vrátili do svého hradu. Zatím nic neví, ale určitě se k nim donese (sestra krále utekla na drakovi), že se na královský dvůr dostal neposlušný fracek, který byl dosazen pobočníkem a královnou. Tento díl je opravdu o slovech. Každý ví, kde je jeho místo. Kdo je proti tak jde proti králi a musí být umlčen. Tolik úmrtí nebylo nebylo před tím v žádném předchozím díle, ale přesto je vidět, že se tvůrci snaží nebýt tak krvaví ani bulvární. Dozvíme se samozřejmě, co všechno se děje za zdmi královského sídla, že to zrovna nejsou legální věci, ale království to toleruje, že, aby král vládl dobře chudině. Tento díl režírovala režisérka Clare Kilner, která dokázala ženské postavy naprosto vyniknout. Chlapi tam stojí pouze jako křoví, snaží se vládnout, ale vládnou jim chytře ženy. Nejen Alicent, ale i ostatní ženy si dokážou své muže otočit kolem prstu. Jsem zvědavý na poslední díl, doufám, že to budou správná jatka, které nám ukážou bitvy draků. Hlavně díl bude o tom, že si král nikdy neměl vzít svojí „rádkyni“ Alicent, jejíž otec stojí o trůn ještě více. O následnictví totiž usilují dvě rozumné ženy, kterým je trůn, na rozkaz můžu odejmut.  Když se totiž spojí Rhaenys a Rhaenyra, tak ani král, ani rádci nemají šanci. Stojí za těmito ženami celý rod (a potomci a přátelé) Velaryonů, kterým x-krát slíbili králové spřízněnost s vládnoucími rody a nikdy to nesplnili. Hodnocení: 90 % ()

Máraˇ5ˇ

Podle hodnocení jsem asi jeden z mála, ale tenhle díl mě hrozně nudil. Teprve potom, co jsem dokoukal Dahmera, mi vlastně došlo, jak jsou Rod Draka a Pán prstenů průměrnými seriály. Tenhle díl to jen podtrhuje. Po celou sérii je strašně moc postav, skáče se v čase, přelévají se strany ve spojenectví – tenhle díl byl pro mě hodně zmatečný a vlastně mi bylo úplně jedno, kdo přešel na čí stranu a podobně. Závěr tuhle epizodu nezachránil, měl jsem co dělat, abych neusnul. ()

lukas.7

// Obsahuje spoilery k seriálu // Začalo to dramaticky hneď na začiatku hudba a čierne komnaty bolo jasne ze kráľ je mŕtvy a pobočníkov plán a rozohratí šach mohol hneď začať figúrky mal dávno rozhodené len ich bolo nutne dať do pohybu .. V podstate táto epizóda nič závratne nepriniesla skoro celu časť sa hľadal nástupca kráľa / Aegon / ktorý sa zrazu vytratil a v podstate ani o kraľovanie nestal ..Kráľovná sa snaží ísť zlatou strednou cestov som zvedavý dokedy jej to vydrží … To čo bolo predošlé časti pomaly už známe tak sa začína dávať do pohybu uvidíme kam to až zájde a ako sa k tomu celému postaví Rhaenyra a Deamon … celkom fun pre mňa bolo pri oznamovaní v sieni pri stole pre lordov ako jedným chmatom o guľu zabil kráľovnin ochranca lorda ktorý sa spieral bolo to celom nelogické a divne :) .. Pre mňa jedine ako také prekvapenie sa konalo na konci aj keď zatiaľ nemalo nejaký extra zmysel zjavenie draka zabitie xx ľudí a každý čakal na to povestne slovo ktoré samozrejme neprišlo a drak len pekne zareval a nič sa nekonalo ... uvidíme ako to bude ďalej sám som zvedavý ako sa krviprelievanie zvrhne a či vôbec príde k extra nepredvídateľným veciam ako tomu bolo v seriáli Game od thrones popravde táto epizóda mi len utvrdila ako sú šachy rozohráte ale k nejakému zásadnému šach/mat zatiaľ neprišlo … ()

Meraxes

Kráľ je mŕtvy! Nech žije kráľ, alebo kráľovná? Nadišiel čas, aby si každý v šiestich kráľovstvách, Dorn ešte nie je súčasť ríše, vybral stranu. Všetky postavy sa ukazujú v pravom svetle a na zelenej rade je preliata prvá krv Tanca. Alicent paradoxne ukazuje, že je jediná, ktorá má nejaké srdce, aj keď ich cieľ je spoločný. Aegon sa aj napriek svojej vôli stane kráľom a pompézna korunovácia so symbolmi Targaryenskej moci, Dobyvateľovým valýrskym mečom Blackfyreom a jeho valýrskou korunou s rubínmi, je nevyhnutná, aby ľud videl, že on má väčší nárok ako jeho sestra. Epizódka s hľadaním Aegona bola však trošku dlhá a celý tento interný súboj u zelených aj s jeho vrcholom trochu nepravdepodobný. Asi by bolo lepšie, keby ho proste našli v bordeli, tak ako v knihe. Ale zase sme videli zápasnícke arény s deťmi vo Flea Bottom a nazretím za oponu Aegonovho života sme videli, aký bastard nový kráľ je. Taktiež sa konečne objavili na scéne aj jeho a Helaenine dvojičky. Aemond je stále zaujímavejšia a charizmatickejšia postava a to až do takej miery, že skoro zabúdam ako veľmi ho neznášam. Korunovácia v Dračej Nore je veľkolepá a jej nečakané narušenie pôsobivé, ale neviem či by sa Rhaenys zachovala práve takto, aj keď chápem, čo s ňou pohlo. Milujúca matka, ktorá prišla o deti, nechcela spôsobiť to isté inej milujúcej matke a zaplatí za to životom. Jediné slovo mohlo zabrániť najkrvavejšej vojne v histórii Západozemí, ale samozrejme nemohla ho povedať, lebo by sme prišli o seriál. Každopádne to bola veľkolepá scéna s nádhernou Meleys, ale bohužiaľ v rozpore s predlohou a jej logika sa zľahka vznáša vo vzduchu. Taktiež s nadšením konštatujem, že každý drak je skutočne jedinečný a môžeme sa len tešiť na tie ďalšie. Napriek tomu mám pocit, že určité časti tu trochu drhli a celok vo mne nezanechal nejaký silnejší dojem. 4* 87% ()