Rod Draka - Série 1

(séria)
USA, 2022, 10 h 4 min (Minutáž: 51–67 min)

Predloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Paddy Considine, Olivia Cooke, Emma D'Arcy, Matt Smith, Steve Toussaint, Eve Best, Rhys Ifans, Sonoja Mizuno, Fabien Frankel, Milly Alcock, Emily Carey (viac)

Majoslav11

Nenútene sa tu k dnešnému dátumu núka porovnanie a súťaž o kvalitnejší seriál s konkurenčným Rings of Power. House of the Dragon u mňa vyhráva snáď vo všetkých aspektoch. Skvelo napísaná konverzačná dráma, na pozadí úchvatného sveta Westerosu, ktorý už poznáme z Game of Thrones. Tempo rozprávania je síce miestami trochu pomalšie, no tu mi to vôbec nevadí. Postavy zaujímavé, casting nadpriemerný. Niektoré scény dosahujú úroveň nadpriemernosti, iné zase menej. Bavia ma rôzne kamerové a scenáristické nápady, ktoré majú vtip, myšlienku a súdržnosť. Je naozaj vidieť, že k tejto predlohe tvorcovia pristupovali poctivo a práca na seriáli musela byť tvrdá, dlhá a robená s rozumom. Aby z toho nevznikol plytký paškvil, že. Hudba takisto veľmi fajn. Veľmi sa teším na druhú sériu a kľudne si zopakujem aj tú prvú. Kvalitka vždy baví. Za štyri hviezdy. ()

SamGee

Všetci si pamätajú neslávne zakončenie fantasy seriálu Hra o tróny. Odvtedy ubehli tri roky a na HBOmax dorazila seriálová odnož s názvom Rod draka, ktorá mala preveriť, či bol dobrý nápad sa vrátiť do sveta Piesne ľadu a ohňa.   Dej sa odohráva za čias Targaryenovcov, ktorí vládli Westerosu skrz draky a námornictvo. Ako to už býva pri mnohých ríšach, dynastia pomaly upadá do zabudnutia a jej rodinní príslušníci sa ocitajú na pokraji občianskej vojny.   Od prvej epizódy si diváci okamžite obľúbia napínavé politické machinácie, autentické znázornenie rodinnej drámy a výrazné dialógy. Niektorí sa budú hnevať na skákanie v čase, iní zasa na absenciu epických bitiek. Rozumiem týmto argumentom, avšak pri pozeraní seriálu som to nevnímal, nakoľko som sa sústreďoval na osudy viacerých postáv.    Protagonisti sa prezentujú ako ľudia z mäsa a kostí, ktorí napriek ľudským nedokonalostiam si dokážu získať priazeň publika vďaka skvelým hereckým výkonom. Užijete si shakespearovské maniére u každého, od dobrosrdečného kráľa Viserysa I. (Paddy Considine), jeho prchkého brata Daemona (Matt Smith), cez ženské charaktery Rhaenyry a Alicent (Emma D’Arcy, Olivia Cooke) až po členov kráľovského dvora.   U tohto seriálu je cítiť vysoký rozpočet. Skladateľ Ramin Djawadi dotvára naratív za pomoci orchestru, chóru, bubnov, huslí a klavíru.  Popri emocionálnom soundtracku si vedú kamerové zábery, výprava, kostýmy, make-up a majestátni draci, ktorých počitačová vizáž pôsobí uveriteľne. Hoci akčné scény sa nevyskytujú častejšie, neštítia sa ukázať surovosť.   Rod draka sa jednoznačne vracia ku koreňom. Ponúka dramatický príbeh, exceletné výkony aktérov a technické skvosty, ktoré ihneď oslovia fanúšikov Hry o tróny.    Príbeh, postavy, herci, hudba, kamera: 10/10, Výprava, kostýmy, make-up, počítačové triky, akčné scény: 9/10, Celkovo: 9,5/10 ()

Scaevola

Návrat ke kořenům s ještě větším rozpočtem se z mého pohledu více než vydařil a nemám, nač bych si stěžoval snad s výjimkou recyklace titulní melodie. Zacílení na "tak trochu jinou" rodinu Targaryenů zanechává nejasný pocit senzačnosti, takže přestože ubylo explicitnosti i nahoty, pořád působí jednotlivé epizody dostatečně vzrušujícím dojmem. To však není a - rád bych byl řekl - ani v mých očích nikdy nebylo hlavním tažným tématem fikčního světa. Naopak to nejdůležitější tkví v propracovaných motivacích, skvěle napsaných konverzačních přestřelkách a vyobrazení, jak se i ty nejlepší úmysly mohou pod tlakem mocichtivosti, pýchy i zlé náhody proměnit v katastrofu. Konečně by zajisté někdo mohl být zklamán faktem, že chybí výraznější vojenská střetnutí a zpracování bitev, nicméně o tom ještě seriál být neměl. Nejdříve bylo nutné pečlivě zpracovat podhoubí a vztahy mezi hlavními protagonisty, a to se podařilo na výtečnou. Nenasytně se těším na pokračování. ()

bonovox

Kvalitný návrat do známeho prostredia. Tvorcovia GOT prichádzajú s novým príbehom a s návratom ku kvalitnému scenáru plného intríg, podrazov a mocenských sporov o železný trón. A k tomu majestátny draci, ktorý miestami oživujú dej. Taktiež po hereckej stránke skvelé. Fantasy žáner nemá v tomto roku lepšieho zástupcu. 90% ()

jjjerry

Proč koukat? Skvělý Matt Smith, který to táhne. Nepřehrává, texty mu věříte, a má více než jednu emoci. Zklamání je ta snaha o tu multikulti budoucnost, kde jsou "černí albíni" co nedává smysl, ani ve fantasy světě. ()

Pilgrim6

Svět aSoIaFu je zpět v plné síle a pro fanoušky GoT, kteří preferovali původní série s více intrikami a méně CGI bitvami je tento seriál určený. Je těžké něco vytýkat, parádní herecké výkony (hlavně P. Considine, M. Alcock, O. Cooke a Matt Smith) slouží jako skálopevný základ kvality. Ramin Djawandi to jistí a občas i nese na ramenou po stránce zvukové. Sérii, scénář a dynamiku trochu sráží časové skoky, kdy si člověk oblíbí nějaké herce a postavy, následně jsou recastnuté a musí se znovu budovat chemie. Zas takový je původní materiál a je to daň za dynastickou ságu. Pár scénaristických výtek k závěru 9. dílu, kde si myslím, že převládlo "rule of cool", nad logikou a charakterem jedné postavy, ale i tak se to na 5 hvězdách celou sérii udrží. Jako celek je S1 Rodu draka promyšlená, prokreslená a až na pár zaváhání i smysluplná nečernobílá fantasy lahůdka.  Doufám, že HotD i v druhé a dalších sezónách ponechá linku thrilleru s občasnou akcí a ne jedné bitvy za druhou bez character developmentu. Primárně velký dík M. Sapochnikovi, že mě zas totálně zapálil do světa aSoIaFu po tragické poslední řadě GoTu mi vrátil pozitivní myšlenky na toto univerzum. ()

jerisno

Ke skončené 1. sérii "Rodu draka" mohu poznamenat jediné. Nejsem zklamán, ale ani přehnaně nadšen. Rozjezd série byl lehce rozpačitý a dějově neujasněný. Když jsem si na tempo i vizuál seriálu začínal zvykat, došlo na nepříjemné časové skoky v ději i přeobsazování jednotlivých (a to i zásadních) hereckých představitelů. Teprve poslední epizody začaly mít jakousi hlavu i patu. Vše výše uvedené mi zatím neumožnilo vytvořit si nějaké citové divácké pouto k postavám seriálu tak, jak jsem od prvních epizod pociťoval v GoT (Eddard Stark, Arya Stark, Jon Sníh, později Daenerys a konec konců i ten trpaslík). Zde jsem cítil jakési pouto a sympatie jen s králem Viserysem a to je prozatím málo. Vídím to na lehce lepší, než osmá řada GoT, ale určitě horší, než zbytek tohoto legendárního seriálu. Prozatím 75 %, tedy neúplné 4 hvězdičky. Trochu se podivuji nad tím, jak někteří recenzenti švihají epizodám 5 hvězd jednu za druhou. Pokud bude 2. série výrazně lepší, kolik budete dávat? Šest, ... sedm? ()

Sopholojong

Draci, kam se podivas... Poslabsi rozbeh (EP1 -Zo sceny porodu sa mi urobilo spatne (ma to opat tu silu zhnusenia a nasilnosti originalu), zo zapalenia pohrebiska drakom takmer slza vybehla, Daemon sa "rysuje" na noveho Jeoffreyho Baratheona (i ked je Targeryan), nocne cistky v King's Landing (odsekavanie ruk, ci prirodzeni!) su dychvyrazajuce, rytiersky turnaj krvavy, len tie asexualne zenske mi tam akosi nepasuju (dat Milly Alcock striebornu paruku este neznamena, ze bude mrdava ako Daenerys). Samozrejme sme este len na zaciatku skladacky a tie najlepsie kusy do nej nas urcite len cakaju, EP 2 - Skvely uvodny "krabi" vyjav stroskotancov... a vzapati tony konverzacnej vaty, intrig, klakani, utvarani malych, ci vacsich spojenectiev s jednym coolovym naletom "dracika" na mur Dragonstonu. Stale je to ta audiovizualne pritazliva (este o triedu autentickejsie a krasnejsie kostymy a vyprava ako minule) "tronovina", ale s varovnym prstom k buducej epizode... treba zacat viac sexovat, krvacat, prekvapovat a najma najst si cestu k divakovi nejakou oblubenou postavou (Daemon na najvacsi nabeh, ale bolo ho stale malo), EP 3 - Dalsi "pobrezny" prolog s "dracikom" a skvelou hudbou... a jump, sme o dva roky dalej. "Let me introduce myself, princess... Jason Lannister!" a hned sa to pozera lepsie. Medzitym sa polo-intriguje, kral sa vyberie na "Name Day" lov, dvojrocneho uz zenia s teenagerskou princeznou, kral sa ozerie, zdochne diviak, jelen zdochne (chudacisko! - zatial najdrsnejsia scena)... Nuz a potom pride zaverecne "Statocne srdce" s dracou podporou a ja nemam preco nedat plnu palku, EP 4 - Blackwood "little cunt". Dobre ho rozparal... Konecne to zacina chytat tu intrigansku, svinsku fazonu GoTu. Nocna prehliadka King's Landing, bordel-hratky, jedna sukacka, druha sukacka (tu som ale zostal sklamany - ziadne kozy, len naznaky), "hangover" Daemon a skurvene napinavy dialog Hightower vs. King v zavere. Karty su pekne rozdane, moze zacat poriadne "spotena" hra, EP 5 - Royal "Red" Wedding... Oh yes! Ten potkan hodujuci na krvi po bitke v popredi oddavajucich sa "zamilovancov" na nezaplatenie), pekne vystupnovany az do velkolepeho konca. Samozrejme je to len neduh noveho pribehu so znameho sveta. Akonahle sa ale divak aklimatizuje v polovici serie prepnutim o niekolko (6) rokov neskor, uz to je to prave GOT orechove. Vypichnutie oka, Aemondove skrotenie najvacsieho draka, audiencia u Alicent tesne po porode (porody su tu celkovo to najsilnejsie "kafe"), spopolnenie matky s mrtvym dietatom, kral-hrbac (neuveritelne intenzivna scena a Considine najlepsim hercom), princezna bortiaca septum "vynorenim" draka, kralovna rodiaca a nosiaca mrtve dieta, zapalovanie "Stanisovho" stola svieckami, stretnutie Hightowera s kralovnou, Aemond verzus najmladsi bastard v cliffhangerovskom zavere. Vcelku posledna epizoda sa hravo vyrovna tym najlepsim z povodneho serialu a pocnuc druhou seriou ocakavam rovnaky audiovizualny i obsahovy upgrade. A hlavne viac "prsiciek" a "mrdaciek". K tym ide len jedina mala vytka. () (menej) (viac)

Knifeos

Tento element Hry o trůny jsem na ní měl nejraději - velkolepé komorní drama. A když jsem se v Rodu draka rychle zorientoval, pochopil jsem, že celý seriál bude právě tím. Nabízí nám to nejlepší ze seriálové tvorby, co se scénáře, napětí, hudby, hereckých výkonů a především učebnicově dokonalého vývoje postav týče. Každá epizoda byla pomalu, za to velmi silně budovaným zážitkem plným manipulace a intrik, který mě přiměl vracet se k ní v myšlenkách i po jejím skončením a těšit se na příští pondělní odpoledne. Výslovně musím vyzdvihnout sedmou a osmou epizodu, ve které jsem zažil vrcholné, téměř divadelní drama a měl jsem tím možnost vidět několik nejlepších scén, které letos v televizní tvorbě vůbec uvidím. Speciální poklonu si zaslouží Paddy Constantine, který udělal z postavy Viseryse postavu, na kterou budu troufám si říct roky vzpomínat a který pro mě hodnocení jednotlivých dílů určitě ještě pozvednul, no a za několik scén bezpodmínečně musí být oceněn. Nakonec zbožňuji Matta Smithe jako Daemona, ba i Rhyse Ifanse jako Otta, no a mladou Rhaenyru chci vidět v budoucnu opět někde obsazenou. Nezbývá než se teď těšit na druhou sezónu plnou nekompromisně špinavého intrikování, které bude mít šílené následky. 8,5/10 ()

DanlinDan

Obával jsem se, že Rod Draka bude stejně tak "kvalitní" jako poslední série Hra o trůny. Díky bohu se tomu tak nestalo. Příběh krásně vysvětlili, i když přiznávám, že někdy děj lehce natahovali. Emoce i napětí mě tato série vyvolala. A to pořádně. Líbilo se mi, že dokázali jen dle tváří herců vyvolat pocity, že je něco v nepořádku.  Abych nebyl jenom pozitivní, tak kulisy i obleky byly dobré. Co nebylo dobré, byly místy osvětlení. Krásná ukázka je 7. díl. CGI měli dobré, ale co se mě zdálo uspěchané byla animace draků. Jak se pohybovali apod. To mělo GOT mnohem lepší. A na závěr negativ. Kamery při bitvě. V 3. díle na konci. Doufám, že to takhle nebude i dál. Jakožto velký fanoušek GOT, nemůžu Rod Draka recenzovat moc objektivně. Za mě se jedná o skvělé zpracování a těším se na 2. sérii. ()

Skylord99

No kurňa, to byla jízda! Atmosféra, hudba, postavy, emoce, dialogy, pletichy, bitvy,....nevím co všechno. Některý díly mi přišly slabší, proto dávám 4*, ale jako celek to obstálo. Jak představitelé mladých postav, tak těch starších si to dávali a velký klobouk dolů před Paddym. Matt Smith a Rhys Ifans jsou záruka kvality. Nechyběli hnusné, někdy až odporné záběry ani epické scény. A tím nemyslím scény, kde se střetávají obří armády a nad nimi létají draci, ale scény jako příchod krále Viseryse do trůnního sálu. Finále mezi mladým princem Lucerysem a princem Aemondem napínavé jako prase. 8,5/10 ()

Ondak

Bohužel se nevyhneme srovnávání se seriálem hry o trůny. Rod draka zaostává ve všem i když se jedná pouze o první sérii a z hlediska dalších sérií se může jednat o dobré seznámení s postavami. Ale je to pro mě zatím dost málo. Postavy mi k srdci moc nepřirostly a děj je také takový přímočarý. Ne že by zde nebyly intriky, ale nejsou moc skryté a takový ten moment překvapení zde moc není. Také mi dost vadila animace nejenom draků, která byla snad 10 let stará a byla opravdu hnusná. Snad jen v posledním díle se na to šlo dívat. Také je zde dost nelogičností jak jednotlivé postavy jednají hlavně v soubojích. A akčních pasážích je opravdu málo. Ne že bych se nebavil, ale čekal jsem o něco víc.  Ale nikdo mi nevysvětlí že i mladý drak je velký jako tlapa dospělého draka, to mi prostě neuvěřitelně vadilo, ten rozdíl velikostí mi přišel nemožný... Asi jsem ale moc kritický, protože poslední 3 díly byly vážně dobré a rozhodoval jsem se i o vyšším hodnocení a na druhou sérii se těším. ()

Mejkby

Jedna scéna, jedna jediná, mě na tomhle seriálu fakt štve. "Kulervoucí" závěr  deváté epizody... to mě fakt posadilo na zadek. Princezna Rhaenys, celkem sympatická postava už od prvního dílu, jen tak mimochodem při útěku na drakovi zmasakruje tisícovky lidí. A evidentně to nikdo vůbec neřeší, a bojím se že do budoucna ani nebude.(viděl jsem rozhovor s osobou co o tom rozhodla... "no řekli jsme si že by bylo cool, kdyby jakože prorazila stropem na drakovi" ehm ehm) ALE jinak všechno šlapalo jako na drátkách, Viserys a Daemon nejlíp zahrané a napsané postavy ever, ty si každej hned zamiluje. Všemožná změna herců při časových skocích, čehož jsem se nejvíc obával, dopadla taky parádně. Občas to má pomalejší tempo, ale i tak se pořád něco děje a každá věta je nebo bude důležitá do budoucna. Takže krom tý jedný VĚCI na kterou hodlám zapomenout stejně jako sám seriál. :D Musim dát pět, já to fakt miluju. A navíc... tady i blbá rvačka mezi děckama má větší koule, lepší choreo a drtivější dopad na věci příští, než superdrahá "bitva" v blbosti od Amazonu co si říká "Pán Prstenů". ()

Rebel24

Následník Hry o Tróny (alebo skôr predchodca) prišiel odstrániť pachuť, ktorá ostala po dopozeraní poslednej unavenej série a tvorby sa chytil aj skvelý Miguel Sapochnik (najlepšie časti GOT). Hneď prvá časť v jeho podaní pripomenula surovost, epickost a vysokú kvalitu dialógov presne tak, ako sa patrí na tento svet drakov a intríg. Zvyšné časti postupne strácali dych a najmä prvá polka chvíľami pripomínala telenovelu, kde už chýbala azda len Natalia Oreiro. Dôraz na vykreslenie charakterov bol jasný, ale časti obsahovali viac vzťahovej vaty, než bolo nutné, chýbalo tým pádom väčšia dynamika deja. Od šiestej časti však seriál nabral na sile (opäť vďaka réžii Sapochnika) a novi herci veelmi výrazne zvýšili kvalitu časti aj dialógov (najmä Olívia Cooke spravila najväčší rozdiel od predchodkyne). Djawadi mal najlepší soundtrack v zavere a rovnako aj posledná časť bola najlepšia, priam až dychberuca. Nové intro naopak skôr sklamalo. V sumáre ide vysoko kvalitný fantasy seriál a rozhodne návrat ku koreňom, Tanec s drakmi sa práve začal. 84% ()

Pes

75% za zbytočne pomalý ako soplisko sa naťahujúci dej. Každá jedna epizóda mohla mať o 20-30 minút menej a dejovo by sme o nič neprišli. Vynikajúce prostredie, kostými, herci, efekty... Je pre mňa smutné, že to nemá správny drive a akciu primeranú ku Game of Thrones. Pevne verím, že 2. séria bude krvavá mastenica. Knihy som nečítal, možno ma niekto bude za toto dissovať, no porovnajte si knihy LoTR a filmy LoTR. Film sa nepozastavuje nad každou somarinou a napriek tomu, že toto je seriál, netúžim už vidieť 5 minút niekoho kráčať po pláži za pojebaným drakom. Chcem vidieť viac podstatného, viac pletiek, viac akcie, viac bojov. Doprdele! Chcem tú posratú akciu. Na GoT sa mi nepáčilo mnoho vecí, napríklad otvorený koniec všetkých postáv, skoky v čase, prijebané keci o bačovom koliku... House of the Dragon sa drží posledných dvoch bodov ale chcú uzavrieť všetky dejové linky... Tak už nám kurva doprajte tú vojnu, preto sme sem prišli. ()

AdelleR

Nanejvýš důstojný prequel ke Hře o trůny. Tu správnou atmosféru jde cítit už od první minuty a jede to ve starých kolejích; intrikaření, scény odehrávající se pouze dialogy nebo výrazy, schopnost vyprodukovat sakra silnou scénu jen hudbou, a k tomu teda větší počet draků. Dechberoucí, napínavé, pořád je to staré dobré Gotko. Jediné, co mi tu fakt vadilo, byly ty časové skoky - chápu, že je to brané spíš jako kronika a že už tak se tu leccos oproti knižní předloze mění, přesto jsou mezi každou epizodou různě dlouhé skoky bez vysvětlení, divák si musí domyslet, co se odehrálo v mezičase, které postavy se stihly usmířit nebo rozhádat, co všechno se stalo atd. Největší problém pak představoval skok v prostředku seriálu, kde to skočilo o 10 let - po tom, čím skončí pátá epizoda, je to setsakra dlouhá doba bez vysvětlování. I přesto jsem si návrat do Západozemí užila na maximum. ()

zurivymlok

Nevyhnu se zde srovnání s Hrou o trůny. Její první díly začaly taktéž především jako komorní konverzačka, která více stavěla na skvěle napsaných postavách a jejich dialozích. K tomuto se Rod Draka vrací, ale nese si se sebou mnoho problémů. Postavy a jejich motivace zatím nejsou ani zdaleka tak dobře vykresleného jako v GoT. Zatímco v GoT člověk okamžitě věděl kdo je kdo a jaká je jeho agenda, zde se mi jednotlivé postavy stále matou (přeobsazování taky nepomáhá, ale nemyslím, že to je ten hlavní problém). Problém je, že málokterá postava měla zatím nějaký výrazný rys či scénu, kterou by ukázala, co je zač. V GoT jsem se dokázal s jednotlivými postavami sžít, což mi zde naprosto chybí. A patrně díky tomu na mě nemají scény takový dopad, jaký by měly mít. Místo konfliktů jednotlivých postav zde často máme slovní vatu a X porodů, že jsem si občas připadal, že sledují nějakou reality show z porodnice. Dalším problémem je, že dokonce i vedle komornějších prvních sérií GoT vypadá Rod Draka poměrně dost lacině. Lokace nejsou moc zajímavé a my prakticky po většinu stopáže sledujeme pár místností, často tmavých (šedých) a naprosto nezajímavých (vzpomeňte jak různé destinace v GoT již od začátku dýchaly různou atmosférou). Díky tomu všemu jsem se občas docela nudil. Ale to neznamená, že je to špatný seriál. A asi se bude časem i zlepšovat. Nicméně zatím hodně to je tak 70 %. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD