Film je voľne inšpirovaný príbehom Johanky z Arky, patrónky Francúzska. Johanka mala už detstve zvláštne zjavenia a vízie, ktoré ju postupne viedli k tomu, že sa zapojila do bojov storočnej vojny. Francúzsky kráľ Karol VII. ju poslal na pomoc armáde, obliehajúcej mesto Orléans. Táto misia skončila úspechom a Jana sa zúčastnila ešte viacerých dôležitých bitiek, napokon však padla do zajatia, bola obvinená z kacírstva a upálená. (RTVS)

kingik

Když se náročné látky chopí víceméně nenáročný respektive komerční režisér, pak tady máme všechno, jenom ne dobře pojaté historické drama s jeho bývalkou v hlavní roli. Už obsazení hlavní role Millou Jovovich je dost chybné. Nestačí jen krátký sestřih a křečovitá stylizace do postavy Johanky z Arku, ale taky se musí takováto postava uvěřitelně zahrát a to v tomto případě ani holka ani kluk Milla, nesvedla. V řídkých bojových scénách se směšně lopotila v brnění a když měla zahrát nějaký výraz, tak to bylo spíše utrpení Milly z Kyjeva než nějaký herecký projev coby Johanky z Arku. Milla v té blamáži nebyla tak docela sama. O nic ézoteričtějšího se nepokusil ani žádný ze seznamu herců, a těch hvězdných jmen, panečku, co čítal, a koneckonců režisér Luc Besson sice do toho šel prsama, obsadil svoji milou "plochodrážnici", ale takhle kvalitně být znuděn, to se mně už dlouho nestalo. Dlouhé, natahované, rozvleklé s minimem gradace a nízkým výskytem akce, která navíc působila ospalým dojmem. Vražedná stopáž sice obsahuje několik festovních pasáží, včetně diskutabilního "hořlavého" závěru, ale ty by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Kdo jiný by měl příběh Johanky z Arku zfilmovat lépe když ne francouzi. Jenže v tomhle případě neplatí opřít se o "homeland" jistoty když stěžejní hrdinku hraje herečka s podezřelým přízvukem z východního bloku. Takže legendy zase lhaly. Johanka byla ukrajinka. Mé hodnocení: 40% ()

akisha

Bože, ten dabing to tak strašně zprasil! Nikdy v životě jsem neměla větší chuť někoho zabít, než když jsem byla znovu a znovu nucena poslouchat Vilhelmový přeskakující chrapťák, znějící v každý scéně jak Frodo, když Gandalf zahučel do propasti. Jinak jsem byla celkem ready i na přehrávající hysterickou Millu, ale pod tenhle názor se asi nepodepíšu. Bessonovým záměrem (doufám) bylo ukázat Johanku jako osobu vyšinutou a fanatickou, mírně řečeno psychopata. A Milla to vystihla. Na oskarovou nominaci to není, přece jen to tu a tam přeháněla s obličejovými škuby, ale jinak nemám problém. Podpůrná herecká sestava víc než skvělá - Malkovich, Dunaway, Karyo, Cassel a hlavně Hoffman, co se sice objeví až ke konci, zato v jedný z nejlepších scén. Vizuál je super. Možná je blbost stěžovat si na přílišný modlení a kecy o bohu, ježíši apod ve filmu, co je o Johance z Arku, ale přece jen... člověk se tomu neubrání. Jak OK je to z historickýho hlediska moc netuším, přiznávám, že tuhle kapitolu dějepisu pod palcem nemám. Z Bessonovy tvorby určitě nadprůměr, i když Nikity či Leona nedosahuje, stydět se nemusí. Jestli se chcete podívat, radím ale dobře: NE s dabingem. NE!!! I já měla co dělat, abych za něj neprávem jednu * neubrala. ()

tron

„Čubka bláznivá. Neví ani že to má čelem vzad.“ Vôbec by som sa nečudoval, ak by to niektorí mali za najobľúbenejší film Luca Bessona. Je to dlhé, ale nie samoúčelne. Bojové scény sú veľkolepé a drsné, ale nie je to bitúnok á la Statočné srdce. Milla Jovovich je parádne vyšinutá, ale parádni sú i ostatní. Vlastne ani neviem, či ma viac bavil Malkovich, Dustin Hoffman, Dunaway, Tchéky Karyo či Vincent Cassel, u ktorého treba oceniť presvedčivú prácu s remdikmi. Živelné, divoké a skvelé. ()

Phobia

Můžu se podepsat pod zklamané komentáře. Byla jsem ohromně natěšená: historický velkofilm, Luc Besson, Milla Jovovich - čekala jsem "Statečné srdce" v sukni... moment, Mel Gibson byl taky v sukni... to je fuk. Každopádně očekávání zase dalece předčilo výsledek - dobrá výprava, pár zajímavých scén a jinak nuda, náboženské blábolení, křeč a hysterie vyšinuté Johanky. Třeba to tak mělo být realističtější, osobně bych za takovou zmatenou šmudlou do boje nešla - vzbuzovala ve mně chuť střelit jí pár facek, nikoliv fanatické válečné odhodlání:-). Možná tomu ještě někdy dám šanci, prozatím však zůstávám v zástupu zklamaných. 55% EDIT: Opakované shlédnutí v podstatě potvrdilo předchozí dojem, ale přece jen přidám 10% - bez přehnaných očekávání jsem se bavila lépe. Charakter Johanky mě stále iritoval; nevím, nakolik se na tom podílel dabing s protivně plačtivým podtónem při projevech hlavní hrdinky, ale prostě mě srala (ikdyž to Mille fakt seklo). 65% ()

Melies

8 / 10 Krásne prerozprávanie starej legendy, u ktorého poteší najmä to, že pod všetkou tou výpravnosťou sa nadobro nestratil Bessonov zmysel pre vizuálnu poetiku - fantaskné, snové výjavy striedajú panorámy na prekrásnu francúzsku krajinu a divák dostáva len málo príležitostí na to, aby mohol s pokojným svedomím odtrhnúť oči z obrazovky. Navyše, na svoje si prídu aj tí, ktorých viac ako reči bavia činy - bojov si tu užijete vskutku požehnane a režisér sa ani v tejto rovine nestráca. Stručne a jednoducho, tri hodiny sú pomerne veľa, ale mne utiekli ako voda. Prirátajte si k tomu nádhernú Millu a jej vyjukaný kukuč a je dosť možné, že si Príbeh Johanky z Arku užijete viac, ako by ste boli bývali čakali. ()

• Luc Besson točil všetky bojové scény bez prípravy, nechcel vidieť žiadne choreografie ale naturálny boj. Predpísané choreografie mali iba herci. (gogo76)
  • Gilles de Rais (Vincent Cassel), jeden z francouzských maršálů a spolubojovníků Johanky z Arku (Milla Jovovich), kterého ve filmu můžeme vidět, byl o několik let po Johančině smrti obviněn z čarodějnictví, sodomie a vražd údajně až stovek dětí (hlavně chlapců) a odsouzen k trestu smrti. (Nick321)
  • Luc Besson uviedol, že ho nezaujímal samotný príbeh Johanky z Arku; chcel skôr vytiahnuť z histórie posolstvo, ktoré je aktuálne aj pre dnešok. Besson povedal, že aby to dosiahol, odstúpil od faktického rozprávania z 15. storočia a namiesto toho sa snažil dostať za „vonkajšiu obálku“ a sústrediť sa na emocionálnu stránku Johanky. (Arsenal83)

Zemřela herečka Olympia Dukakis

Zemřela herečka Olympia Dukakis

02.05.2021

Ve věku 89 let zemřela oscarová herečka řeckého původu Olympia Dukakis. Svůj filmový debut prožila v roce 1964 ve filmu Lilith a objevila se i jako matka Dustina Hoffmana ve filmu John a Mary z roku… (viac)

Besson sa vracia

Besson sa vracia

20.05.2005

V roku 1999 Príbeh Johanky z Arku s Millou Jovovich pomerne nečakane prepadol a jeho režisér - slávny Luc Besson (na obr.), tvorca takých kultov ako Leon alebo Brutálna Nikita - sa odvtedy venoval už… (viac)