Raya a posledný drak

• Česko Raya a drak (viac)

Príbeh filmu Raya a posledný drak od štúdia Walt Disney Animation nás zavedie do fantazijného sveta a starovekej ríše Kumandra, kde ľudia a draci žijú spolu oddávna v harmónii a mieri. Ale keď jedného dňa zlá a deštrukčná sila napadla krajinu Kumandra s cieľom ovládnuť ju a zničiť, draci sa veľkoryso obetovali, aby zachránili ľudstvo. Teraz, o 500 rokov neskôr, sa to isté zlo vrátilo a záchrana ríše Kumandra leží na pleciach osamelej bojovníčke Rayi, ktorá musí nájsť legendárneho posledného draka, aby jej pomohol zachrániť a obnoviť zničenú a rozdelenú krajinu a spojiť jej rozdelených ľudí. Počas svojej dobrodružnej cesty však prichádza k poznaniu, že záchrana sveta bude vyžadovať viac ako len pomoc posledného legendárneho draka, bude hlavne potrebovať dôveru, spoluprácu a silu ozajstného priateľstva. (Cinemart SK)

Hollohlaway

Parádní vizuál ve stokrát vyvařeném příběhu. Víc humoru a zvratů by tomu hodně prospělo. Ten Disney až moc rodinnej duch hodnot někdy spíš škodí. ()

Melios

Raya a posledný drak je úžasné 3D animované sci-fi (nielen) pre deti, ktoré vás ohúri svojou farebnou paletou, úžasnou výpravou, alegóriou na ľudskú psychiku a spoločnú nevraživosť, ako aj duchovnou podobnosťou z dnes už kultovými klasikami typu Ako si vycvičiť draka. Na Disneyovky už moc často do kina nechodím, no po pozretí vám môžem tento film srdečne odporučiť a navnadiť vás si to do toho kina ísť pozrieť (tipujem, že to vyšlo aj na Disney plus, takže ak ste príliš leniví, stačí si zapnúť telku). I keď sa po príbehovej stránke nejedná o žiadne terno a Disney len stavilo na úplnú istotu, svojou formou predčilo všetky moje očakávania. Pre mňa jasné prekvapenie roka 2021. ()

psychoJoa

Páni. Čekala jsem úplně něco jiného, ale bylo to perfektní od začátku do konce. Každý vtípek a odlehčení i vážné scény o důvěře… velká spokojenost! ()

Sdoom

Milé překvapení! Zábavný dobrodružný příběh s krásným vizuálem a sympatickými postavami, navíc zdaleka ne tak klišovitý, jak jsem se bál. Disney zpět ve velmi dobré formě! (4k UHD blu-ray, orig.) ()

Maynard.

Tohle je velká pohoda. Elišák plynule přechází na filmy, který už maj fakt supr příběh a sou perfektně probarevněný. Tohle je fakt lahoda pro oči. Aby se to rasově snášelo, tak to máme z rákosnickýho prostředí, to už je v dnešní době přece normální. Ale ocenil bych aspoň to, že když je to z Asie, tak tam nehrajou černoši, ale vono dojde i na animáky, nebojte se. Japonský pojetí draků je supr, není to jen bezmyšlenková nestvůra, která chrlí oheň. Příběh krásnej a já se přiznám , že sem na konci brečel, ale nenápadně před dceruškou :o) ()

Kienast

Standartní Disneyovka, která v sobě nemá žádnou přidanou hodnotu. NÁSLEDUJÍCÍ VĚTY MOHOU OBSAHOVAT DROBNÉ SPOILERY!!! Příběh klasika - zkompletuj rozbitou kouli a zachráníš svět, drak teda dračice ( ať to máme genderově správně) je roztomilá, záporák v podobě zlověstného mraku, ale taky není zrovna nic extra a závěr mi neskutečně připomenul konec prvních Strážců galaxie i ten odstín fialový docela trefili. 6/10 ()

NifKor

Raya and the Last Dragon je překrásný snímek, který má skvělé postavy, zajímavé a překrásně zpracované lokace, perfektní soundtrack, skvělou animaci a dokonce i docela dobře zpracovaný příběh. Postavy si člověk oblíbí od začátku co se ve filmu objeví, to prostředí a vizuální stránku filmu si zamiluje. Jediné věci co filmu nejvíce škodí je někdy pokulhávající a časem předvídatelný příběh, lokace, které jsou sice zajímavé ale mám pořád pocit, že nebyly využitý na maximum, protože tolik materiálu by se z těch lokací dalo udělat, že je to prostě škoda. Sisu (drak) mi párkrát vadila ve stylu, že je moc udělaná pro děti, což chápu je to rodinný film ale i tak podle mě se tam mohlo dát víc vážnějších scén a trošku tu postavu Sisu dát na vážnější tónu, když se o to film z větší části i dost často snaží. Celkově je Raya and the Last Dragon skvělý snímek, který splnil snad skoro všechna moje očekávání a jsem šťastný jak to dopadlo, í když si upřímně myslím, že to mohlo dopadnout o něco líp. 8/10 ()

DavidS.

Sice poplatné současnému proudu holčičích/ženských rovnostářských dýchánků s poselstvým jednoty a důvěry v lidství, ale přesto hravé a plné fantazie...Důstojný pokračovatel animovaných pohádek ve stylu Tangled, Frozen a Moana... ()

Elerrina

U Myšáka pokračují ve vytěžování motivů různých světových kultur a jde jim to překvapivě dobře. Takže tu máme atraktivní prostředí jihovýchodní Asie v lehce fantasy hávu, hlavní hrdinku stylizovanou trochu jako putujícího osamělého bojovníka, který plní určitý úkol, a k tomu jednoduché poselství o tom, že když máme společného nepřítele, tak si musíme navzájem důvěřovat. A to poslední je samozřejmě obtížně dosažitelné. „Jejich meče jsou speciálně navrženy k bodání do zad!“ Právě v ideové lince tkví největší slabina tohohle jinak převážně zábavného a v podstatě přímočarého vyprávění. Je sice sympatické, že se tvůrci snažili přijít s nějakým novým pohádkovým archetypem, v tomto případě s magií důvěry, ale na mě, jako na starého cynika, ta finální pointa bohužel vůbec nezabírá. Aby to bylo uvěřitelné, musel by být ten vztah mezi hlavní protagonistkou a hlavní antagonistkou vykreslený úplně jinak. Nicméně vizuálně je to hostina, jaká tu už dlouho nebyla, dračice Sisou je živelně roztomilá a souboje a pár vtípků potěší, takže ve výsledku převažuje spokojenost. ()

Silwer

Klasicka disney pohadka..hezky pribeh o poznani sebe sama a dulezitosti duvery a pratelstvi.. Podtrzenou skvelou hudbou.. Sice se z toho nestane jedna z legend,ale je paradni ()

sQelle

Taková pěkná disney podívaná s dokola recyklovaným příběhem, plná zajímavých charakterů a špetkou vtipu. Neurazí a nenadchne. ()

Milano33

Jo, musím sa priznať, aj ja som nerd do dračíkov. Toto bola naprostá strhujúca nádhera! Pri počiatočnej introdukcii, kedy sme boli pomocou pútavého slovného prológu uvedený do tohto fantazijného sveta, mi ako prvé prišlo na um, či vôbec sme už niekedy boli svedkami toho, že sa Disney vlastnoručne pokúsil o vytvorenie unikátneho fantasy sveta, ktorý by nepochádzal zo žiadnej predlohy alebo atrakcie z Disneylandu - mierim predovšetkým na animáky. Keď sa nad tým hlbšie zamyslíte, tak tu síce bola Snehulienka, Na vlásku, či také Frozen, ktoré však boli v podstate zasadené do alternatívneho stredoveku (alebo do iného historického obdobia) s nejakými fantasy aspektmi, ale nikdy tu nebol čistokrvne od základu vybudovaný fanzasy svet typu Pána Prsteňov. A Raya and the Last Dragon túto požiadavku snáď ako prvý animák od štúdia Walta Disneyho splňuje. Tento fantaskní svet dýcha vlastným život, pre svet bol vytvorený chytľavý lore a fascinujúca mytológia. Jasné, asi ako vo väčšine prípadov, tak aj tento svet je do značnej miery inšpirovaný nejakou historickou etapou ľudstva, ale aj v tomto tento animovaný film nezaháľa a miesto stále omieľanej a pre fantasy žáner už typickej (vrcholne) stredovej európskej štylizácie, tak sa vraciame k východným koreňom. Silná inšpirácia orientom, jeho civilizáciou, kultúrou a jeho dejinami, ktoré sú rovnako bohaté ako tie európske, je do očí bijúca. Pseudo-ázijských fantasy počinov je naozaj veľmi málo, nepočítam do toho japonskú anime tvorbu, iba tú zapadnú. Snímok by sa čisto teoreticky dal zaradiť do podžánru Wuxia, ktorý má korene v klasickej čínskej literatúre. V podstate ide o fantasy popretkávané bojovým umením. U tohto fantastického počinu som si všimol ešte jednej veci a tou bola celková podobnosť s klasickými sci-fi témami. Tento magický svet je popritom všetkom fantasknom pozlátku vnorený do despotického, kvázi až post-apokalyptického sveta. Toto sú však motívy, s ktorými operujú vo väčšine prípadov práve scifíčka, takže aj v tomto tkvie jedinečnosť tohto kúsku. Každopádne, predovšetkým sa jedná o akčno-dobrodružné fantasy a tomu je upriamená veškerá pozornosť snímku. Akcia je naozaj hravá, vynaliezavá a animačne skutočne parádne zvládnutá.  V bojových štýlov a technikách môžeme zase spatriť návrat k ázijským koreňom, postavy sa pohybujú a oháňajú ako ninjovia alebo samurajovia. Dobrodružný nádych je tiež silným proprietom tohoto snímku a stále sa niekam cestuje, podmanivo sa obmieňajú lokácie i spôsoby dopravy. Vďaka tejto dynamike má film vskutku svižné tempo. Raya and the Last Dragon v sebe obsiahla aj mnoho iných zákutí, akým je už pre dobrodružný snímok zvykom epický quest, ale i občasný heist, či nejaká tá zábavná naháňačka. A nebol by to asi animák od Disneyho, keby nedisponoval aj humorom, po ktorom prahnú deti, a bola by to naozaj riskantná sádzka, keby sa tvorcovia nepokúsili ukojiť ich hlad. Humor bol "výnimočne" poväčšine času velice príjemný a až tak ma neurážal. No, takmer, najviac mi určite sadol ten dobre mierený Sisuin potrhlý zmysel pre humor. Avšak čo ma úplne vytáčalo z miery boli tie detinské blbosti, ktoré vyvádzali ninja opičky a bábätko. Okej, späť k niečomu pozitívnejšiemu a tou je neskutočne podarený vizuál. Je priam až k neuvereniu, kam sa animácia za tie časy posunula. Táto 3D animácia, ktorá miestami pôsobila až fotorealistický, bola naprosto dychberúca. A čo tiež musím oceniť je celková pestrosť a rôznorodosť animačných štýlov, ktoré sa obmieňajú naprieč niektorými scénami. A konečne sa dostávam k tomu najlepšiemu a tým sú postavy. Tu by som sa chcel hlavne zamerať na dve charaktery a tým je dráčik Sisu a hlavná hrdinka filmu - Raya. A neviem ako vy, ale ja som si jednoducho nedokázal nevšimnúť toho kontrastu, ktorý vznikol medzi nimi dvoma a takisto aj tej paralely medzi nimi a tamojším svetom. Sisu bola takým tým zábavným, optimistickým prvkom, plná nádeje a do tohto despotického sveta zapadala najmä kvôli svojim utopickým predstavám, ktoré boli často iba ilúziou a nezobrazovali skutočnú realitu. A Raya, tá je kategória sama o sebe, popravde, z môjho uhla pohľadu ide pravdepodobne o tú najlepšiu Disney ženskú hrdinku, prinajmenšom za poslednú dobu. Dôvod je pomerne jednoduchý, Raya nie je dokonalá a čo je hlavné - na rozprávkové pomery nesmierne depresívna, čo sa u Disneyho len tak nevidí. Perfektne zapadla do tohto pragmaticky uvažujúceho sveta, ktorý je plný ponurých myšlienok, beznádeje a predsudkov. O tú úsmevnú, vtipnú postavičku sa už postarala Sisu, a tak aby sa tvorcovia vyvarovali možnej podobnosti, spravili z Rayi hrdinku, ktorá nie je preidealizovaná, ale postavu, ktorá je komplexná a má hĺbku. Raya neskrýva sklamanie s tým, kam svet a ľudia spejú, a dokonca s mnohými už stratila trpezlivosť a neverí v ich možnú zmenu k lepšiemu. A poviem vám, najsilnejším, najkrajším a najskvelejším momentom celého snímku bola scéna, kedy nebola vložená veškerá nádej na záchranu sveta do rúk hlavnej hrdinky (postavy), ale hrdinka musela vložiť svoju nádej do rúk niekoho iného. Wow! Klobúk dole, toto absolútne bortí všetky rozprávkové normy, takto sa kvalitne píšu silné ženské postavy. Určite chcem vidieť ďalšie pokračovanie, aby som mohol znovu vrátiť do tohto nápaditého univerza. PS: na konci mi ukvapla aj slzička. () (menej) (viac)

iXtr3m3

Krásna animácia a obrovské hrdinské dobrodružstvo pre celú rodinu. Akcia striedala akciu, malo to aj vtip aj slušné emócie, dcérke sa to minulý týždeň v kine fakt páčilo. V češtine som to už mal dlhú dobu, ale počkal som si na kino so slovenským dabingom len kvôli dcérke a stálo to za to. ()

Zagros

Pěkná animace, vcelku originální příběh a především fajn hlavní myšlenka filmu. To jsou přednosti dalšího mainstreamového animáku z americké produkce. Jako celek se mi líbil a v rámci žánru jde o podařený snímek. Pro mě má i krásnou symbolickou rovinu. Požerou celou naši společnost naše stíny, nebo je společně dokážeme porazit? Měl bych ale i drobné výhrady. Například proč musí hlavní dračí hrdinka za každou cenu vtipná a stále se pitvořící? Klidně bych ubral zbytečných vtípků. Šablonovité postavy a klasická klišé už asi všichni očekávají a vyčítat to nemá cenu. Za mě jsou to tři hvězdy. U dětí a lidí, kteří vidí jen jeden animák za pár let, to může být klidně o hvězdu více. ()

JamesSi

Skoro mě překvapuje, jak jsem si to užil na rozdíl od Encanta. Je 100% jasné proč ten film vznikl - jde o Disneyho vlezdoprdelovství Číně a jejímu trhu. Ale fakt jsem si ten biják užil. Je to nabitý příběhem, odsýpá to rychle a vtipy převážně fungují (až na "Jsem taky nerd do draků", které si od tvůrců zasloužilo i callback). Struktura - navštívíme jeden národ, vezmeme pár postav z něj a jdeme dál, za mě fakt funguje. Občas mi to připomínalo Avatara (seriál), což je dobrá pochvala. Dala by se najít paralela i mezi Zukem a hlavní frenemy záporačkou. Dají se kritizovat hloupé rozhodnutí Sisu, ale podle mě byla její hloupá rozhodnutí vysvětlená jejím charakterem. Zaprvé byla zmražena 500 let + zadruhé naivně věří v důvěru, poté co v ní vložili tu důvěru draci. Návrhy hlavních měst národů jsou dobře promyšlené a reprezentují to podle čeho jsou národy známé. Animace a choreografie akčních scén byla skvělá - ale to je u Disneyho už samozřejmost. A nakonec jsem tomu odpustil i přeslazený happy end. Za mě je to trochu něco jako Moana - prostě profesionálně udělaný produkt, který mi stačí vidět jednou. Na to první zhlédnutí však za mě dost funguje. Asi bych teď na konci měl napsat "Free Taiwan", abych trochu vyvážil moje simpování tomuhle filmu. PS: Teď jsem si přečetl, co o filmu říkají v Číně. V Číně ten film totálně propadl, co že je jasné - Čína už západní filmy, které jsou "pro ně" nepotřebuje. Má už dost animáků z jejich mytologie (např.: White Snake), které jsou přímo od nich pro jejich publikum. Ty jsou samozřejmě věrnější svým tradicím než to s čím přišel random Amík. ()

Hanys_

Až spektakulární fantasy pro děti s příjemnými hrdiny, silným (byť ohraným) příběhem a krásnou grafikou. Jasně že je to spíš sázka na jistotu než nějaká revoluce aka V hlavě, ale zábava to je parádní. 8/10 ()

Black Widow a Cruella míří na Disney+

Black Widow a Cruella míří na Disney+