Raya a posledný drak

• Česko Raya a drak (viac)

Príbeh filmu Raya a posledný drak od štúdia Walt Disney Animation nás zavedie do fantazijného sveta a starovekej ríše Kumandra, kde ľudia a draci žijú spolu oddávna v harmónii a mieri. Ale keď jedného dňa zlá a deštrukčná sila napadla krajinu Kumandra s cieľom ovládnuť ju a zničiť, draci sa veľkoryso obetovali, aby zachránili ľudstvo. Teraz, o 500 rokov neskôr, sa to isté zlo vrátilo a záchrana ríše Kumandra leží na pleciach osamelej bojovníčke Rayi, ktorá musí nájsť legendárneho posledného draka, aby jej pomohol zachrániť a obnoviť zničenú a rozdelenú krajinu a spojiť jej rozdelených ľudí. Počas svojej dobrodružnej cesty však prichádza k poznaniu, že záchrana sveta bude vyžadovať viac ako len pomoc posledného legendárneho draka, bude hlavne potrebovať dôveru, spoluprácu a silu ozajstného priateľstva. (CinemArt SK)

UhLee

(8/10). Na Rayi jde krásně vidět, jak jde technologie neskutečným tempem dopředu, protože jsem měl místy problém rozeznat animaci od reality. Líbilo se mi, jak byla každá kultura (část draka/země) zachycena jinak. Hrála v pozadí jiná hudba, lidé byli rozdílní a vynikali v něčem jiném. Návštěva každé této země byla něčím rozmanitá a neobyčejná. Zápletka byla svým způsobem hrozně jednoduchá, ale také moc krásná. Dovolím si i tvrdit, že v mnoha ohledech i originální. Monumentální akce, který nám film nabízí se jen tak nevidí. Respekt, že to dokázal film ukočírovat a ukázat nám tak přenádhernou krajinu s mořem nápadů, který nám letos už předvedli i Croodsovi. Kolem a kolem je to určitě nadprůměrný animák, který si zaslouží červená čísla a pozornost. ()

filmmovier

Nádherně to vypadá, animace je nápaditá, prostředí originální (ta Asie je prostě suprová), děj má spád, je nabitý akcí a vtipem, stopáž je příjemná. Raya je brutální sázka na jistotu, která DIsneymu perfektně vyšla, hlavní hrdinka je nejspíš jeho nejjrásnější "princezna" posledních let. Tohle poctivé fantasy dobrodružství mě bavilo od začátku do konce, jen té "girl power" tam bylo chvílemi trochu moc, nic proti ní, ale je to tak. Vždyť ty malí kluci tady nemají komu fandit. A tematicky je mi to bližší, než Duše nebo Frčíme. Prosím o mnohem víc přesně takových animáků, jako je tenhle. Tohle je prostě téměř dokonalá záležitost, kde funguje absolutně každá položka, a tak to má být. 85%. ()

Lachtaan

Další milá Disneyovka, co staví na víc jak stoprocentním vizuálu a snaze přistoupit na lep všem možným věkovým kategoriím. Se snahou zamířit i na ty nejmenší já občas bojuju, některé infantilní vtípky mě skoro až orosily potem, jinak je ale tohle vymazlené dobrodružství s notnou dávkou čarokrásné čínské mytologie zdařilým přídavkem do šuplíku Myšákových animovaných celovečeráků. [viděno na Disney+ 20.6.2022] ()

oveckaoa

Máme tady teprve březen a už tu je animák roku tohle nejspíše nikdo nepřekoná na to, že je to režisérů prvotina tak pecka . Navíc se jedná o atypický animák z poslední doby není zde ani jedna písnička a nikdo nezpívá (což bude asi ten problém u lidí , že to nemá minimálně 80 procent, ale aktuálně 76 procent) a celkově to nemá ani žádnou zapamatovatelnou hudbu. Tohle trhne jakýkoliv animák od Pixaru jelikož ty emoce jsou zde reálné a těm postavám to opravdu věříte neuráží se zde lidi co něco dokázaly (zdravíme Pixar a animák Duši kdo viděl ví co myslím) není zde tupý humor pro malé parchanty (zdravíme opět Pixar speciálně Duši) a celkově to krásně odsýpá. Veškeré scény s vodou jsou to nejlepší co kdy v animácích kdy uvidíte a je to pastva pro oči postava Sisu je nejlepší vedlejší postava v animácích za minimálně 3 roky a takového Olafa z Ledového Království překoná jak nic navíc se nemusí pitvořit, zpívat a dělat ze sebe dementku. Doufám , že někdy vznikne i druhý díl a nedělají z toho posraný seriál jak je poslední dobou zvykem. 100 procent tady není co řešit P.s. kdyby měl někdo zájem i o knihu tak bude brzy v prodeji https://www.knizniklub.cz/knihy/532082-raya-a-drak-pribeh-podle-filmu.html P.s. 2 díky za titulky titulkomat jsem rád, že je vydal tak rychle ()

MikyAff

Nádherný příběh, animace a i kouzelná mytologie, o které chci vědět víc. Dojala jsem se, zasmála a na chvíli i vrátila do dětských let a fantazie. ()

venison

Trošku "dospělejší" disneyovka zaměřená na legendy a bez typických zpívánek. Grafika standardně topová. Nechyběl ani humor, roztomilé bytosti a spousta dojemných scén. Prostě taková ta tradiční sázka na jistotu. Za nás asi víc než dobrá jednohubka, kterou si víc nepustíme.. ()

hroubek

Přiznám se, že mě trailery, tak úplně nepřesvědčily. Celé mně to přišlo jako OK, ale žádná záležitost ve stylu Na vlásku nebo Zootropolis. O to větší bylo překvapení, že je film opravdu moc dobrý. Ať už jde o originální prostředí, akčnější pojetí, vkusný humor nebo samotné hrdiny. Je to disneyovská pohádka se vším, co k tomu patří, nicméně je zde vidět, že se nejede na půl plynu a nespoléhá se jen na určitou líbivost (Ledové království 2). Sice to není, tak dospělé jako některé pixarovky, přesto to má vlastní tvář, sympatické postavy, morální ponaučení a dobrou pointu. Navíc to krásně umí dávkovat emoce, které podporuje dobrá hudba. Akční scény jsou hravé, zábavné a posouvají příběh dál a nejsou jen atrakcí. Není to úplně bez chybičky, ale jako celek mi to hodně sedlo, dojalo mě to a hlavně se mi to líbilo. Velká spokojenost a je obrovská škoda, že to není možné vidět v kině. ()

VasaX

Další animovaný Disney kastrát bez špetky duše. Vizuálně sice dokonalý, což ale jen dokazuje využití technologie, nikoli výtvarný prvek. Natažené skoro na dvě hodiny, tuctové příběhem a bez přidané hodnoty - na tenhle animák si po týdnu ani nevzpomenu. Což je škoda jen pro těch pár zábavných charakterů a půl tucet vtipných scén. ()

LEGACY

Film, na který jsem se neskutečně těšil mě vůbec nezklamal. Lze zde vidět jasný linky s Vajanou, příběh se opírá o podobný hodnoty, stejně tak animace a troška té oblíbené střeštěnosti. Jen slepý by nepostřehnul jak moc se nyní americká kinematografie svažuje k Číně a její kultuře, nevím do jaké míry je to dobře, ale animák pro děti, který jim přiblíží východ je jen dobře. Samozřejmě už známe Mulan, Marvel má nového hrdinu, který boduje, ale co - tohle je prostě sousto pro krále, s postavami a poselstvím, které neumírá a má v sobě nést každý živý tvor. Dojemný, strhující a hlavně až do morku kosti zábavný film ... sledováno od 5:00am :) ()

VanTom

Nádherně vypadající dobrodružství z "dystopické" Číny (pardon, východního fantasy světa, ale je jasné, kam autoři (marně) míří) neohromí příběhem (roztříštěná výprava za pěti střepy kouzelného drahokamu), ale prostředí, animace, akce, humor, hudba, to už je jiná. Speciálně vypíchnu rozhodnou titulní hrdinku, jíž emoce i obavy věříte (když se nechá ovládnout pomstychtivým vztekem, nálada pořádně potemní). Celkově je znát dospělejší (tedy přinejmenším o pár let) přístup, přestože komická zvířátka nechybí (Tuk Tuk je mazlík :-)) a po osudové "oběti" samozřejmě musí následovat instantní 110procentní happy end, i kdyby si úplně netykal(y) s nastavenou logikou. ()

Sany33

Príbeh: Ľudská zloba prebudila k životu stvorenia temna a tie ovládli celú planétu aj napriek tomu, že sa za ňu draci už raz obetovali. Raya ako posledná verí, že nájde legendárneho draka, spojí všetky rozpadnuté časti drakokamu a zachráni svet. Herecké obsadenie: V tejto sekcií sa pri animákoch vždy vyjadrujem k dabing a ten ako pri väčšine Disney produkcie bol vynikajúci. Prevedenie: Klasický boj dobra proti zlu kedy len spoločná sila priateľstva dokáže premôcť zo v jeho najtemnejšej podobe. Príbeh je zasadený do pre mňa veľmi atraktívneho blízkeho východu čo oceňujem. Menej oceňujem výzor drakov, ktorý sú ako dlhé chlpaté jašterice, ktorým z čela vyrastajú podivné embriá. Pocity: Veľmi sa mi páči delenie sveta aj to, že všade sa hlavný hrdinovia zastavia aby niečo zažili je to základný prvok všetkých fantasy eposov a preto aj tento k nim rád zaraďujem. Mojim deťom sa táto rozprávka veľmi páči a preto som ju videl už niekoľko krát a musím povedať, že ma zatiaľ neomrzela. Pridaná hodnota: Vizuálne veľmi lákavá nová rozprávka, ktorá má posolstvo o sile priateľstva. 90% ()

Kali4

Překvapivě ucelená a dobře odvyprávěná Disneyovka. Po dlouhé době. Tím, že je film pro mladší, je hodně průhledný a okatý, a proto i ta šablonovitost, která bývá u většiny podobných filmů z továrny Disney/Pixar více či méně očividná, zrovna zde bije poměrně dost do očí. To ale nemusí být na škodu, pokud film dobře vypráví a obratně pracuje s tématy a motivy - a to Raya zvládá dobře. Již v úvodu z doby Rayina dětství jsou krátce, výstižně a poměrně citlivě představeny postavy, jejich motivace, hlavní témata a motivy, kterých se pak film drží a nepustí. "Nepřítomnost padoucha", která bývá filmu na fórech vyčítána, je klasicky způsobena tím, že motivy a motivace (předsudky a nedůvěra způsobené dávnou zradou, které je zapotřebí překonat a přetavit v důvěru a otevřenou mysl) jsou zdůrazněny a rozvíjeny na úkor hlavního antagonisty, který je cíleně potlačen, odosobněn a lze ho vnímat spíše jen jako symbol. Jinak takové ty chvíle, jako když Raya sbírá spojence v každé jednotlivé zemi, kterou navštíví, přesně směřují k tomu, k čemu myslíte, že směřují (jak se zpívá ve známé písni, "we all lift together"), a to včetně formálně stejných, ale obsahově odlišných obrazů (záběr na most, před kterým zástupci jednotlivých zemí stojí, v úvodu a pak v závěru). To ale nevadí, stejně tak nevadí, že jsem si asi prvních třicet minut stopáže myslel, že se film má odehrávat ve fiktivní Latinské Americe, zatímco je to fiktivní východní Asie - je to totiž jedno, protože se jedná o univerzální Disneyovku, ve které je absolutně úplně šumák, kde se má jakože odehrávat (východní motivy jsou falešné a na oko). Ale univerzálně dobrá práce, mnohem lepší než ustrnulá a nezajímavá Moana. ()

vyfuk

Tohle je zapeklitá situace. Disney opět tak nějak musí prokázat, že umí dělat originální a dobré pohádky, které i po tom všem za něco stojí. A ono stojí, ale něco za něco. Trpí humor. Ten by nakonec ani nebyl potřeba. Možná by bylo super, kdyby tvůrci jen vydali nějaký příběh, který může mluvit sám za sebe. Když se humor sem tam objeví, tak je v celku podivný až trapný. Poté je tu nečekaně důmyslný a logický příběh. Svět je zachráněn díky důvěře. A v dnešní době? Docela příhodné. Lidská chamtivost, zášť a zloba zničí svět a vypustí ven virus, který se šíří? Ty dětské povídačky jsou chytřejší než samotní dospělý. Problém bohužel je v tom, že takto svět nefunguje. ()

ondraondra

Tohle je prostě takový Disneyovský standard. Má to rozhodně zajímavý svět, ale příběh není nic extra a na postavách mi ani moc nezáleželo. Raya je fajn hrdinka, a to je asi tak všechno. Nenašel jsem si k ní cestu, což by se dalo říct o všech postavách. Animace je ale krásná a strašně jsem si užíval epickou hudbu a nápadité prostřihy u akčních sekvencí. James Newton Howard je bůh. 6/10. ()

Vironey

Hlavní myšlenka animáku s divnými "je-to-poník-je-to-pokémon-?" draky je asi taková: lidé by si měli navzájem slepě věřit a dávat stále nové a nové šance i těm podlým pamrdům, který je zradili už několikrát. Aneb stokrát nic umořilo osla. Nebo tak nějak. Když se někdo chová jako zmrd a vrazí mi kudlu do zad, tak mu dáreček ani láskyplné objetí nevěnuju, ale mudrlanti z Hollywoodu tvrdí, že bych měla. Někdo v tom vidí velice osvícený a přehluboký morální postoj, já v tom vidím typickou dnešní amorální manýru: "anything goes, nikdo nenese důsledky za svá rozhodnutí, nikdo nemá za nic zodpovědnost, prostě c´est la vie, poserte se, saláti, já si žiju svůj diskopříběh a po mně potopa a všichni si tohle zmrdství musíme navzájem tolerovat." Nu, asi to vidím příliš cynicky, ale trochu mě to vyznění celého příběhu oprudilo. ()

Black Widow a Cruella míří na Disney+

Black Widow a Cruella míří na Disney+