Veľká ilúzia

• Československo Velká iluze (viac)

Dva francoužští důstojníci, kapitán de Boieldieu (Pierre Fresnay) a poručík Maréchal (Jean Gabin), jsou sestřeleni nad bojovou linií nepřítele a posláni do zajateckého tábora. Tam díky vzájemnému porozumění s ostatními vězni pomáhají budovat tajný podzemní východ. Osud je k nim však nemilosrdný. Den před plánovaným útěkem dochází k přesunu zajatců. Hlavní myšlenkou Renoirova snímku je víra v dorozumění lidí různých národů, ras a vyznání. (caligari)

SNCF

Velké iluze jsem si nedělal. A byla to chyba. I vzhledem k roku kdy byl film natočen, mohl by být celkem věrným obrazem toho slušného a šlechetného zajateckého tábora z první světové války. ()

spawnxp

Film je technicky perfektní, prezentace postav je velmi "lidská" (možná až moc), celý je to takový starosvětsky... poklidný, jako by ani nešlo o válku. Vlastně je to pacifistická agitka. Nicméně ten optimismus tam prostě je, a to je sympatický... ()

gizi

Bohužel mě tento snímek neoslovil. Je tam pěkně ukázáno, jak i nepřátelští důstojníci modré krve jsou si rovnější než spolubojovníci židovské krve, ale to je tak vše. Když dám 60%, je to až moc. ()

surprise

Ve filmu je pěkně vidět konec starého šlechtického světa s jejich etiketou a smyslem pro čest a povinnost i konec důvěry v dobro lidského počínání. Následoval relativismus a zkáza 20.století. Filmově už jsme pochopitelně jinde, ale jako svědka minulosti nutno ocenit. ()

Ferguson

Překvapivě nemoralizující a v relativně moderním stylu natočená úvaha na téma rozdíly (třídní, rasové, národnostní) mezi lidmi. Trojice francouzských vojáků (plebejec, šlechtic a Žid) si během času stráveného po německých zajateckých táborech 1. světové války dělá ILUZE o budoucím společenském klimatu a o tom, že se účastní poslední velké války. A všichni víme jak to ve skutečnosti dopadlo. ()

Indio

MRZÍ MĚ ŽE JSEM TO VIDĚL S DABINGEM. Nemyslím, že je to film o víře v dorozumění lidí různých národů, ras a vyznání. Ale o stavovskych rozdílech např. když Gabina s jeho nadřízenym zajmou tak je pozvou mezi pár vojáků k jídlu, Gabinuv voják je dělník a hned se dá do řeci s řadovím vojákem ze stejné třídy ale jinýho státu no a jeho nadřízený je šlechtic ke kterému se hlásí velitel tábora také šlechtic a dvojice se spolu baví jako sobě rovni i když z jiných zemí.Další příklad je když Gabin prchá zastaví se na statku německé vdovy a i přez jazykovou bariéru si až véélmi rozumí.Takže ten film není až tak o víře v porozumění mezi národy a rasama ale o porozumění mezi chudýma a bohatýma, šlechtou a lidem což je opravdu VELKÁ ILUZE. ()

HJ-FILIP

Nazval bych to na svou dobu celkem vyspělým snímkem, který se může plně srovnávat se současnými válečnými dramaty. Film mě velmi mile potěšil. ()

StaryMech

Jeden z velkých protiválečných filmů, možná ten největší, obhajoba svobody, rovnosti a bratrství, která dobře ví, že její věc je předem ztracena, že její ideály jsou "velkou iluzí" a její snaha snahou sisyfovskou - o to však důstojnější. Dílo mimořádné i v tom, jak se obešlo bez bitevní vřavy a obrazu nepřítele jako zlolajné karikatury vlastního lidství. Mistrovská dramaturgie, dialogy, mizanscéna, práce kamery (Matrasovi asistovali m.j. režisérův bratr Claude a Jean Bourgoin), okouzlující von Stroheim.... Asistent režie Jacques Becker se tu učil, jak se podhrabat ven z vězení. Goebbels prý nejdřív nechal vystříhat scény, v nichž se mu Žid Rosenthal jevil příliš kladný, a posléze dal příkaz v Německu i obsazených zemích zabavit a zničit všechny kopie tohoto "filmového veřejného nepřítele č. 1" ; v roce 1945 ruští vojáci objevili v Berlíně (podle jiného pramene američtí v Mnichově) negativ a odvezli ho do Moskvy (či kam). Jako by chtěl říšského šéfa PR posmrtně poškádlit, překladatel do češtiny provedl husarský kousek : místo příjmení jednoho z představujících se německých důstojníků (Kreissler ?) do dialogů vpašoval "Heil Hitler !". ()

rbr

Jasný, percepce utrpení se trochu protáhla po druhý světový, ale po Armádě stínů failim ve shledávání heroismu v boji proti takovejm strastem jako je flétnová kapela (zasraný náckové) nebo trochu neslušným neměckým oficírům. ()

omega_SK

Zial slabe. Len s ohladom na rok vzniku a Gabin-a tomu dam priemer. Ale uprimne je to hrozna slabota. Pre sucasneho divaka nepozeratelna nuda. ()