Prvok, Šampón, Tečka a Karel

• Česko Prvok, Šampón, Tečka a Karel (viac)
Česko, 2021, 118 min (Alternatívna 112 min)

Réžia:

Patrik Hartl

Predloha:

Patrik Hartl (kniha)

Scenár:

Patrik Hartl

Kamera:

Tomáš Sysel

Martin Pechlát, David Švehlík, Hynek Čermák, Martin Hofmann, Jana Kolesárová, Zuzana Norisová, Kristýna Boková, Petra Polnišová, Daniela Kolářová (viac)

Prvok, Šampón, Tečka a Karel sú dlhoroční kamaráti v strednom veku, ktorí si na triednej stretávke po dvadsiatich rokoch priznajú, že nežijú tak, ako si predstavovali. A rozhodnú sa s tým niečo urobiť. Je možné riešiť krízu stredného veku provokatívnou hrou s takmer nesplniteľnými úlohami? Ako štyridsiatnik zistí, či je naozajstný chlap? Ako zabráni korózii svojich ideálov, rozplynutiu snov a scvrkávaniu semenníkov? Prvok, Šampón, Tečka a Karel sa pokúsia nájsť v sebe odvahu urobiť poriadnu kravinu ako zamlada. Alebo aspoň odvahu hovoriť za všetkých okolností to, čo si naozaj myslia. Kto splní úlohu, nie je „sráč“... (Bontonfilm SK)

FilMiki

To všechno a navíc nejlepší CAMEO v českým filmu. Anebo jsem to nejlepší zatím neviděla? A koukejte hodnotit LÍP, ať má Patrik 80%, SAKRA! ()

Idego

Chtěl bych se někdy dožít toho, že v téhle zemi nebude moct vzniknout úspěšná mainstreamová komedie, kde je základem celé dějové linky a několika "vtipů" skutečnost, že si muž oblékne ženské šaty a jeho manželka si potom myslí, že je gay, protože masové publikum nebude chápat muže oblečeného v ženských šatech jako jasný indikátor jeho sexuální orientace a už vůbec jim takový "vtipy" nepřijdou k popukání. Taky bych rád viděl mainstreamovou komedii, kde nejsou všechny ženy zobrazené buď jako zoufalé emoční trosky nebo hloupé objekty v pozadí, které jsou zároveň otravné a zároveň kdykoliv připravené sloužit jako nenasytná šukací panna, kde nejsou ženy ve všech případech na vůli mužů závislé, nejsou pipiny bez názoru a jsou nějak relevantní pro příběh. Nebo by stačil i film, kde se spolu aspoň postavy budou někdy bavit i přirozeným jazykem, dialogy nebudou působit jak pěst na oko a kde nebude z každé scény řvát zoufalá snaha narvat tam ještě jeden další blbej "vtip". Nic z toho tahle sračka nesplňuje a ještě k tomu brutálně přikládá tunou klišé. Dva teplí kluci se spolu baví medovým hlasem, protože jiank gayové přece nemluví, scénu, ve které spěchají asiaté, doprovází "asijský" hudební motiv, a došlo i na obligátního nahého milence skrývajícího se na římse. Každá postava je plochá; vlastně to nejsou reální lidi, ale karikatury jakési romantizované představy mužských charakterů ve středním věku, a celá ta základní myšlenka, že napřed se jeden den budou postavy svlíkat a pak druhej den budou vždycky jen a pouze mluvit pravdu, je veskrze prvoplánově dementní a všechny situace, který z tak banální zápletky vyplývají, jsou pak o to víc cringy. Chlap, co má problémy zaplatit účty a má strach, že neuživí rodinu, se najednou kvůli sázce svlíkne na pracovním pohovoru do naha a běhá nahej po mateřské školce? Tak určitě. A ještě mě na tom sere, že to je zas a znovu taková ta tradičně česká zaprděná "pohoda". Tady prostě stačí natočit bez ambicí sebevětší koninu a mávne se nad tím rukou s tím, že je to "komedie" a že se nad tím "nemá přemýšlet". Tak tady točíme lobotomizovaný sračky se scénářem jak z lacinýho porna, říkáme jim "oddechovky" a tváříme se, že toto je reálné, že toto je tzv. ze života. Cílovku 50+ to asi pobaví, pro mě to bylo utrpení. ()

filmmovier

Bavil jsem se od začátku do konce. Nepřekvapivě - luxusní obsazení nejen hlavní čtveřice (všichni jsou si absolutně rovnocenní a filmu vládnou úplně stejně), ale i těch vedlejších či naprosto miniaturních roliček. Navíc je to fakt vtipné, skvěle ve filmu funguje i dramatická rovina a na všech zúčastněných bylo vidět, jak ohromně si natáčení užívají. V jedné postavě jsem se navíc (bohužel) našel, takže za mě úplná pohoda a vypadá to, že si snad i přečtu předlohu. Tenhle film má úroveň a stopáž rozhodně není přepálená, právě naopak - uteklo to jak voda a vydržel bych se na to dívat klidně i o půl hodiny déle. 8/10. ()

HonzaBez

"Nejsem sráč..." Krize středního věku nebývá žádná sranda a i v tomto filmu se komediální prvky mísí s těmi temnějšími. Celkově hezky namícháno a hezky zahráno. Z těch dvou výzev, které si naše čtveřice čtyricátníků na sebe ušila, bylo ve finále asi těžší splnit tu výzvu o mluvení pravdy stůj co stůj, ač ta první byla rozhohodně bláznivější. Závěr byl pak hodně hořkosladký, což ale asi nějak k životu po čtyřicítce patří. ()

jedna_vrana

Malo to myšlienku, gagy boli znesiteľné, každá z mužských postáv mala svoje čaro (ach jaaaj, tí veční chlapci po štyridsiatke!). Vyzdvihnúť musím Martina Pechláta, vylosoval najlepšiu úlohu. Nie všetko som brala s otvorenou pusou, ale veď mala to byť komédia, nie životopis jadrového fyzika. ()

Vlado666 odpad!

Jako první se mi vybavuje scéna ze South parku. Tolkien právě viděl drsné fekal porno. Rodiče se mu snaží vysvětlit, že tohle je láska. On říká: "....a když tam má žena čtyři penisy najednou? Když trpaslíci mlátí chlapa politého omáčkou, je to milování?". Připadám si špinavý jako on, když toto v deseti letech zhlédl. Vtip tam není žádný. Scén z kterých je mi špatně naopak mnoho. Jak je možné, že se lidi smějí Pechlátovi máchajícímu pérem v mateřské školce? Nebyli ti samí podobnými věcmi znechuceni, když nedávno viděli dokument V síti? "Odpusť mi Bože, nerozumím světu, který si stvořil" ()

Lachtaan

Můj vůbec asi první český bestseller, který jsem přečetl, mi už po dokončení knížky vnukl do hlavy myšlenku, že by stálo za to jej jednou vidět ve filmové podobě. A jelikož je Hartl všeumělec a na režisérské křeslo si nesedal poprvé, nezahálel a svou knižní prvotinu nám skrze známými herci nejnabušenější českou komedii naservíroval až pod nos. Klasický divák se tu bude hlavně bavit, kdo ale tolik prožíval předlohu jako zrovna já, bude se i dojímat a soucítit. Část soundtracku s coverem na Za všechno může čas mě odrovnala už v traileru a lepší zakončení snímku se stvořit nedalo. [viděno v Letní kino Klatovy 30.7.2021] ()

Tosi

Dospívání po čtyřicítce, safryš, že by něco pro mě? I když jsou české komedie v posledních letech synonymem pro filmové dno, riskantně jsem do tohohle šel. Po prvních rádobyvtipných dvaceti minutách jsem si ale myslel, že jsem znovu naletěl. Záchrannou brzdu film vytasil naštěstí včas a já jsem tý tragikomický hartlovině nakonec rozuměl. ()

Johnny.ARN

Ja že dostanem nejakú fajn oddychovú českú komédiu. Dostal som buzerantskú, sociálnu drámu a o štyroch štyridsiatnikoch s krízou stredného veku, ktorí nevedia čo so sebou. Samoúčelný humor, bez nejakej lepšej gradácie. Zachraňovať to chceli obsadením a známymi tvárami, či už v úlohách alebo cameu. Nepomohlo ani to. Ani raz som sa neuchechtol, čo je pri komédií smutné. Len za cecky 1 z 5 ()

Qitek

V rámci tohoto "našeho" žánru jsou tyhle tři hvězdy jako pětihvězda. Trapně mi nebylo asi ani na chvíli. A to si počítám. Zapomenutelné ihned po shlédnutí, přesto s důstojností ustáté. ()

Mrkvič

Málokdy mi tolik chybí možnost dát hodnocení s půlhvězdičkou. Od Prvoka... jsem čekal něco úplně jiného - komedii. Sice jsem se u filmu několikrát zasmál a občas aspoň uculoval, ale komedií bych to nenazval, protože těch vážných témat bylo daleko víc. O čtvrté hvězdě tak rozhoduje skvělé herecké obsazení, hodně slušně zazpívané travesty písničky a asi nejvtipnější moment celého filmu - nahý Čermák na cvičišti. ()

dvopet

A teď si představte, že by - jak Hartl prohlásil - nedej bože tohle režíroval někdo jiný a udělal by z toho blbý film... :D ()

st.jim

Závidím ženským. Zatím co ve filmu Tango a Cash viděly nahatý zadky dva, tady si doslova mohly chrochtat blahem, protože tu měly rovnou čtyři. Ikdyž já jsem si přišel na své pouze v jednom případě, Janičky, tak musím uznat, že to byla celkem zábava. ()

Sfinkter

Takové silnější tři - zčásti se asi v každé z hlavních postav najde většina chlapů po čtyřicítce a vtipné jsou každé 3 situace z pěti. Vše je samozřejmě přitažené za vlasy jak v americké komedii, ale proč ne - Hartlova realizace vlastní předlohy byla v jeho rukou. Nejvíce mě bavila Hofmannova role, i když bych si na něho před filmem nevsadil. Mile překvapí galerka herců v epizodních až cameo rolích - Langmajer, Polnišová, Schneiderová, Remundová, Hádek s Mádlem v gay baru, Tomicová, Kohák, Medvecká - i nevýrazné scény byly oživeny známou tváří. ()

YumiOkami

𝟑𝟎.𝟖.𝟐𝟎𝟐𝟏 // zacatek docela nuda, pak nejaky trapny vtipy, nulovy character development zenskych postav, hodne nadrzenych scen s teckou (relatable), hodne sukacich scen se samponem (not relatable), smutna scena a konec, kde se vsechno vyresilo. to je cely film. — nejvic se mi libila postava prvoka; jak se staral o deti, jak zpival, jak se nestydel delat drag show a hlavne jak se jeho pribeh vyvijel. taky se mi libilo, jak si tecka nakonec nasel lasku, ktera vubec nevypadala jako ta z jeho predstav - protoze kazda zena nemusi vypadat jako pornoherecka s plastikama! — 𝐬𝐭𝐨𝐫𝐲 𝐭𝐢𝐦𝐞: byla jsem po delsi dobe v kine se skoro celou moji rodinou a bohuzel na rodice nevyzbyla mista vedle me, tak si museli sednout prede me. a tak jsem videla jejich reakce… reknu vam, divat se na sexualni sceny s rodicema je fakt neprijemny. a taky na me nekdo vylil colu. SEN! ()

elanius

(27/2022) / Po predchádzajúcej recenzii na český film Bábovky by som sem mohol dať niečo podobné. Celkom fajn filmík, ktorý ničím extra nevyčnieva. A nebol by som ďalekom od pravdy. Aspoň teda po väčšinu filmu. Chvalabohu sa podarilo tvorcom vyčarovať pár neskutočne vtipných momentov, ktoré majú kludne nábeh zapísať sa do zlatého hláškovacieho fondu českej komédie. Podarený, fakt podarený kasting, chalani si svoje role predpokladám užili naplno. Objektívne ľahký nadpriemer, subjektívne, naozaj som sa zabavil. Toto natočiť severania je z toho film roka. (7/10) ()

fabecc1222

Po delší době zas výraznější česká komedie, která není o tom, jak škaredá, nesnesitelná ženská hledá chlapa a životní cíl. Máme tu čtveřici celoživotních přátel, kdy Čermákův příběh je ten nejvtipnější ("Co tu děláte kapitáne? - Koukám na prsa, ale nejsou vidět"), Pechlátův nejlépe zahraný (Převlékat se za ženskou chce určité herecké sebeobětování), Švehlíkův nejvíce tragický, ale také nejvíce předvídatelný (Klasický příběh o cestě za nalezením lepšího já) a Hoffmanův nejméně záživný. Ve výsledku za každý příběh 1* a dohromady to máme 4* :). Oceňují sehnání všemožných známých tváří do mnoha cameo rolí, kterým je film protkán, a trumfuje tak v rámci tohoto dosavadního vítěze Anděla Páně 2. ()

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+