Historický epos Posledný súboj je filmová, provokujúca historická dráma, ktorá skúma všadeprítomnú silu mužov, krehkosť spravodlivosti a silu a odvahu jednej ženy vo svete ovládanom mužmi, ktorá je ochotná riskovať a postaviť sa za svoju pravdu. Na základe skutočných udalostí film odhaľuje príbeh posledného súboja medzi šľachticmi Jeanom de Carrougesom a Jacquesom Le Grisom, dvoch dlhoročných priateľoch, ktorí sa  pod vplyvom turbulentných udalostí stávajú nekompromisnými rivalmi a úhlavnými nepriateľmi. Keď manželku Jeana de Carrouges Margueritu brutálne napadne Jacques Le Gris, tá odmieta mlčať a vystúpi, aby obvinila svojho útočníka, zo zločinu, jej čin odvahy a vzdoru, predstavuje v stredovekom Francúzsku čin, ktorý ohrozuje jej vlastný život. Kráľ Karol VI nariaďuje svojím poddaným šlachticom, aby vzájomný spor vyriešili rozhodujúcim súbojom. Následná skúška bojom a vyčerpávajúci vzájomný duel na život  a smrť, stavia osud všetkých troch hlavných hrdinov do Božích rúk. (CinemArt SK)

Vavča

Ačkoliv všichni dobře víme, že Matt Damon není nějaký extra herec, a Ben Affleck má rovněž velké limity ve svém projevu, tak oba svoje party zvládli. Troufám si tvrdit, že Damon úlohu zvládl velmi dobře. Spor dvou francouzských šlechticů podle skutečného soudního případu z roku 1386 je navzdory velké výpravě a perfektnímu vizuálnímu zpracování Ridleyho Scotta hlavně komorním dramatem. Doslova duelem o čest. Uvidíte nenásilnou sondu do dobového života šlechty, tehdejší středověkou (de)mentalitu ohledně některých věcí, která diváky dnes oprávněně v kinech rozesmívá (ale tak tehdejší křesťanství a dnešní Talibán od sebe nemají tak daleko ve vztahu k ženám).  Dva šlechtici předkládají svoji verzi příběhu králi, a diváci uvidí ještě třetí pohled, ženy Jeana  de Carrouges. Navíc Adam Driver skvěle vysekl roli Jacqua Le Gris. Film se může někomu zdát rozkouskovaný a nekonzistentní retrospektivními postupy, ale ono to začne dávat rychle smysl. Herečka Jodie Comer podává velmi přesvědčivý výkon Marguerite, ženy která si dovoluje trvat na pravdivé výpovědi, ačkoliv ji za to hrozí smrt, a nemá v mužském světě mnoho možností projevu. Kromě Scotta, svět nemá režiséra, který by takové historické drama zvládl natočit takovým stylem. Časem stále více přikládá pod kotel a film je působivější, dostavují se silné emoce a mrazení v zádech. Nenápadný, ale nepostradatelný OST od Harry-Gregsona Williamse mě rovněž nadchnul. Výprava, kostýmy, bojové scény, není nic na co bych si stěžoval, bravo Ridley. Kdo bude dělat takové filmy, až on nebude?! ()

k212

Že mě ještě Ridley zaskočí a zatne do mě dřevec filmové imaginace takto dokonale, jsem teda vůbec nečekala! Tři velmi osobní perspektivy vyprávění vytvářejí vrstevnatý a komplexní obraz jedné fatální epizody, která se nechvalně zapsala do historie Francie. Poslední souboj je přesné skloubení středověké vizuálně dokonalé epiky a psychologického a politického dramatu. ()

InJo

Nejlepší film Ridleyho Scotta od Amerického gangstera. Opravdu jsem nečekal, že starej mazák (a velký feminista) se ke kampani #MeToo vyjádří skrze rashomonovsky laděné středověké drama o fatálním sváru dvou ješitných pokrytců. Super herci (hlavně Affleck překvapil), bezchybná dobová atmosféra a parádní hardcore finále. Neni to líbivej popík jako Gladiátor, o to silnější je ale vyznění. Ridley má stále jiskru. Snad to za měsíc potvrdí i Klan Gucci. 80 % ()

Tsuki

Film vyniká tím, že poukazuje na rozdílné vnímání situace různými lidmi, včetně vnímání sebe samého. Tenhle lidský "nešvar" (tedy to, že je těžké pochopit a vnímat jiné stanovisko než to svoje) byl stejně tak platný ve středověku jako i dnes. V tomhle ohledu proto vnímám tématiku filmu jako velmi aktuální a oceňuju nápad rozdělit film na tři části ze tří různých hledisek. Přijde mi ale trochu ošemetné nazývat je všechny "pravdou". Jde skutečně spíše o úhly pohledu. Koneckonců, pravda je nakonec jen jedna. Je trochu škoda, že film (i trailer) dělá svou strukturou dojem, že v pídění po pravdě přijde na konci ještě něco nového, ale vlastně to tak není. Poslední část jen utvrzuje diváka v tom, co už pochopil, ale nepřináší vlastně žádné další odhalení. Za mě proto v rámci formy, kterou si film zvolil, trochu nevyužitý potenciál. Rozhodně jde ale o kvalitní a originální zpracování tohoto námětu, které podněcuje k diskuzi i zamyšlení. Je například vždy nutné bránit pravdu a své stanovisko? Jaká je cena pravdy? Krom zajímavých otázek, které film nadnáší, je ještě třeba vyzdvihnout herecké ztvárnění, které je pro výsledný dojem obzvlášť zásadní, protože někdy i drobnými nuancemi utváří celé to hledisko postavy v každé ze tří částí filmu. Všichni tři herci v hlavních rolích byli skvělí a měli své role pevně v hrsti. Za mě proto další příklad filmu, který si mě získal i přesto, že historickým filmům z období středověku moc nefandím. Tohle je ale v rámci žánru poměrně nestandardní počin, který je v určitém smyslu nadčasový a aktuální. ~(4,2)~ ()

Anderton

Najlepšou správou je, že Ridley nakrútil po rokoch historický film. Nie sme síce svedkami bojov obrovských armád, ale výpravnosť Poslednému súboju nechýba. A ani aktualizácia dobových udalostí v rámci toho, čo sa v posledných rokoch v Hollywoode odohráva. Je trochu škoda, že niektoré scény sa vo všetkých troch pohľadoch na tie isté udalosti opakujú iba s malými obmenami a tak film pôsobí repetetívne. V podstate ide len o to, že sa pozeráme na udalosti prostredníctvom inej postavy, výrazné rozdiely sa vyskytujú najmä vtedy, keď pri udalostiach boli iné osoby, ako tá, ktorej patrí príbeh. Nejde ale predsa len o ten typ filmu ako Rašomon či Uhoľ pohľadu, mužskí protagonisti v podstate neklamú o celku, len akoby nepriznajú vlastné pochybenia a agresivitu naplno. Čas v kine som si dostatočne užil, ale zrovna k tomuto filmu z Ridleyho portfólia sa asi už vracať nebudem. ()

Frajer42

Jako nejlepší uživatel této databáze musím žasnout nad čím si zde tolik uživatelů honilo lilky či osahávalo broskvičky. Netvrdím, že je to špatný film, ale několikrát během stopáže jsem to kontroloval a erekce zkrátka nenastala. Chyběla mi zde jakákoli velkolepost. Ridley Scott nám představil na 2 a 1/2 hodinách komorní drama z prostředí nižší francouzské šlechty. Trošku vypočítavě se příběh točí především kolem aktuálního tématu - znásilnění, hlavně tedy kolem schopnosti odvážit se o tom vůbec mluvit, když ženám hrozil tak vynalézavý dobový trest. Dnes ženám smrt nehrozí a přesto o tom mluvit není snadné. Líbilo se mi, že zde nejsou rozdané role predátora a oběti, ale je to malinko komplikovanější a věřím, že mnohem bližší obvyklé realitě, kdy si muži častokrát oblíbenou ženskou činnost flirt mylně interpretují jako nabídku sexu. Trošku mě však mrzí, že se za takhle dlouho stopáž nedostalo na víc, než na střet mužské ješitnosti. Na druhou stranu každý film o středověku vítám s otevřenou náručí. Pro tohle období mám slabost a Ridley Scott ho vykreslil přesně tak, jak si ho představuji. [75 %] ()

Kothy

Ridley Scott nám opět ukazuje, že i ve svém věku dokáže natočit historickou řežbu. Celé je to rozdělené na tři části a ukazuje to pohled třech osob na ty samé události. Odehrává se to na konci 14. století ve Francii a je zde zobrazen osobní spor dvou rytířů. Celé se to točí kolem znásilnění ženy jednoho z nich a následného zadostiučinění a obhájení cti. Určitě to tehdy nebylo jednoduché a zvlášť pro ženy. Herecké obsazení je taky skvělé. Film sice pomalu utíká, ale závěrečná řežba stojí za to. Škoda, že to moc lidí neocení... "Říkám pravdu!" ()

DwayneJohnson

Někdy minulý týden jsem asi po sto padesáté dokoukal Willa Huntinga a sám pro sebe jsem si v duchu říkal, jací jsou Matt a Ben výborní a hlavně fajn herci a že jsem je spolu už pěkně dlouho neviděl v nějakém pořádném, peckovním filmu. A uplynulo opravdu jen pár dní a já tu tiše sedím, hlavu plnou včerejšího, výborného představení, které je po zhlédnutí dost jiné, než podle ukázek. Žádná krvavá vřava, plná bitev, ale příběh, vyprávěný očima tří hlavních aktérů, který je plný výborných, věrohodných dialogů, špičkové výpravy, ale i velmi civilních a komorních chvil. Samozřejmě, nakonec dojde i na souboj, ke kterému to od začátku nezadržitelně směřuje a které to vyprávění celé spojí a rozetne zárověn. Herci výborní, což mě nepřekvapilo u Adama Drivera, ale hlavně v případě Jodie Comer, kterou jsem nikdy moc nemusel (Bílá princezna, Na mušce), ale tady podává naprosto špičkový ženský výkon v tomhle naprosto dominantním, mužském světě. Takže určitě neváhejte a běžte do kina, ten film uteče tak rychle, že si na konci vůbec neuvědomíte, že má hodně přes dvě hodiny. Ridley Scott opět dokázal, že na to stále má a že věk je pro dobrého režiséra jen číslo. A doufám, že v jeho případě ještě pěkných pár let bude. ()

Ant

Ridley natočil woke historický film. Nápad zajímavý, provedení mě neoslnilo. Film provázejí celkem 3 kapitoly vyprávěné různýma očima. Zajímavá je jediná a to z pohledu ženy. Pokud už chtěl vážně natočit woke film, měl to udělat celé z pohledu oběti. Takhle jsme viděli ten stejný příběh třikrát, což znamenalo stupňující se nudu a film, který vůbec neplyne, ale naopak je plný rušivých střihů. Tohle se Ridleymu nepodařilo. ()

nascendi

Príliš dlhé, príliš nezaujímavé a príliš prázdne na to, aby som mohol dať viac hviezdičiek. Samozrejme, že tam bolo niekoľko epizód, niekoľko obrazov a niekoľko scenérií, ktoré sa mi páčili, ale s tým počítam u filmov, ktoré nakrúti dobrý režisér, akým nepochybne Ridley Scott je. Dokonca som si chvíľami pripomenul aj Kurosawovho Rašómona, ale hlavným dojmom z tohto, ako aj z mnohých súčasných filmov je, že technická stránka v nich začína dominovať. ()

Ratemus

Konečně, Scott to zvládl. Máme pro u další historický velkolepý epos s emocemi a napětím. Ústřední trio naprosto fantastické, výprava, hudba a prostředí krásně zpracované. Souboj neuvěřitelné naturalistický.... výborně, jde vidět, že Scott nepatří do starého železa a Affleck s Damonem jsou stále výborní scenáristé ()

silentname

Tak toto bol film, na ktorý sa skutočne oplatilo sadnúť a pozrieť. Ridley Scott natočil absolútne fenomenálne dielo, ktoré je potrebné vidieť a je veľmi smutné, že film absolútne prepadol a nepodarilo sa mu zarobiť naspäť svoj budget. "The Last Duel" je skutočne ohromujúci historický film, ktorý ma ani na chvíľu nenudil. FIlm je totiž ideálne rozkúskovaný. A dostávame postupne jednotlivé kúsky mozaiky. No čo je pre mňa najviac fascinujúce je vidieť tie malé zmeny, ktoré postupne začnú ukazovať, že niekto vnímal určitý moment úplne inak ako ten druhý. Najlepší príklad je práve scénka, kedy sa Jacques prvýkrát stretne s Marguerite. A ako je jeho pravda z toho stretnutia úplne iná ako to čo vníma vo svojej hlave Jean. Takisto Jeanovo správanie je v jeho pravde úplne iné ako keď to vidíme v príbehu Marguerite, ktorý je aj označený ako "the truth". A úprimne som dúfal, že to pre ňu všetko nakoniec nedopadne negatívne. Pretože si to úprimne nezaslúžila. Tento film je fakt fascinujúci a patrí medzi absolútne najlepšie filmy, čo som mal možnosť za posledné mesiace vidieť. Mal som pocit, že ma to o niečo obohatilo. A musím povedať len - rešpekt. Vynikajúce filmové dielo, ktoré si zaslúžilo oveľa viac divákov. Hodnotenie: A+ ()

cukorek

Tak na mňa tento posledný súboj vôbec nezapôsobil. Začnem veľmi slabým dizajnovým prevedením Bena Afflecka , keď vyzeral ako peroxidový cigán z osady a absolútne neuveriteľnému strihom  Matta Damona, ktorému dali postmoderný strih vlasov a koziu bradu. V tomto maskéri ozaj zlyhali, čo ubralo obrovskú dôveryhodnosť hlavných postáv. Neverím tomu , že muži v tom období takto vyzerali. Film pôsobí veľmi ľahkoducho, všetko sa da predvídať. Po začatí prezentovania druhej kapitoly - výpovede druhého účastníka som film vypol. Táto forma prezentovania vtedajšej doby a moci muža, mi nedala to ako film Robin Hood, či Statočné srdce. 30% ()

PetrPan

Velkolepě vykonstruované středověké drama, kde si  Ridley pohrál s věčně diskutovaným ženským  ne, Ne, nE a NE.   A i když si to někteří bambulíni neuvědomují, tak dualistické ženské "ne" z 99% existuje jen v jejich ztopořených párátkách. To jedno jediné procento uslyší jen hrstka nás vyvolených, co ví co dělat po předchozím ANO, a s dodatkem nepřestávej.   Vyprávění ze tří různých pohledů, kde holt  některé chlapi (měkké "i" není gramatickou chybou, ale vyjadřuje sounáležitost tohoto druhu samečků Homo sapiens, kde by užití tvrdého Y bylo zcela v rozporu s jejich charakteristikou) bude nesmírně vysírat  pohled do zrcadla.   Co kdyby souboj skončil smrtící remízou? ()

Slarque

Už chápu ten divný trailer. Studio tápe, jak tenhle film prodat publiku. Dvě a půl hodiny historického velkofilmu, který má tři hlavní a zhruba stejně tolik vedlejších postav... a zbytek je kompars. A kromě titulního souboje a pár válečných výjevů je to vlastně o konverzacích v interiérech starých hradů. Tři různá hlediska, ze kterých je příběh nazírán, se nijak zásadně netlučou, spíš tu jde o promyšlené doplňování informací. Můžete to brát jako komentář ke společnosti v době MeToo, ale nijak zásadně to z filmu netrčí. Snad jen romantikům, kteří si idealizují historii, bych to nedoporučil. Jim se to zamlouvat nebude. Středověk byl temný a krutý, a během stoleté války to platilo obzvlášť. ()

Pedestrian

Překvapivě rychlý, což jde na úkor vyprávění. Nečekejte nic epickýho jako Gladiátor, ale skvěle odvyprávěné komorní drama s drtivým posledním soubojem. ()

jarous

Tvrdé a nelítostné 14. století, kde není moc místa na lásku a štěstí. Ovšem intriky, boj o moc a postavení přehršle. A jaké je tedy postavení ženy v tomto světě? Téměř žádné, je ceněna pouze, když porodí dědice, tedy syna. A co stane, když ji chce, nebo po ní zatouží jiný muž? Jak se může bránit? V tomto příběhu vsadila na pravdu a očekávala hlavně zastání od manžela. Ten pro ni nakonec v souboji cti zvítězil, ale opravdu jí uvěřil, já si myslím, že ne. Strhující drama podtrženo skvělými hereckými výkony a podmanivou hudbou. ()

Arsenal83

Ridley Scott v tom najlepšom, čo zo seba dokázal vydať, špičková výprava, ktorá je pre neho tak typická. Nie je to Kráľovstvo nebeské ani Gladiátor, ale stále to na poli súčasných historických filmov výrazne stačí. Stopáž je trocha pridlhá vzhľadom na to, že tu ide "len" o jedno znásilnenie a jeden súboj, ale tri rozdielne pohľady poskytli divákovi možnosť hlboko sa ponoriť do problému. Ozdobou boli špičkové herecké výkony, čo u Jodie Comer nie som vôbec prekvapený. Ale taký slizák ako Driver, to bol castingový vrchol. A dokonca aj toho Damona, čo nemusím, som tu zobral veľmi pozitívne. Výborná bola hlavne tá stredoveká atmosféra, ktorá tu smrdela každú sekundu od začiatku do konca. ()

Happens

Určitě by se to dalo zkrátit. Chápu, že tu máme tři subjektivní pohledy na předmětnou záležitost, což je v podstatě stimulant emocí pro diváka, u kterého graduje chuť po pomstě s příběhy, kde se nejdřív dozví o znásilnění, poté je z pohledu muže znásilnění banalizováno a poté z pohledu ženy zase velmi explicitní. V reáliích je příběh zachycen drobet jinak. U znásilnění byli svědci, svědčili, ale (patrně) z rozmaru krále Karla VI. (ten byl hezky ztvárněn ve filmu) byl soud přesunut rovnou k "poslední instanci". Damon k nepoznání zahrál bravurně protagonistu. ()

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix

26.01.2024

Osvědčené hvězdné tvůrčí duo kráčí vstříc další filmové spolupráci. Po loňském chváleném dramatu Air: Zrození legendy a pár let starém Posledním souboji vyhlíží oscarová dvojice Ben Affleck s Mattem… (viac)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům