Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva

• Česko Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (viac)

Vo filme Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva MCU odomyká multiverzum a posúva jeho hranice ďalej ako kedykoľvek predtým. Vydajte sa na cestu do neznáma s Doctorom Strangeom, ktorý s pomocou mystických spojencov starých aj nových prechádza mysľou a nebezpečnými alternatívnymi realitami Mnohovesmíru, aby sa postavil tajomnému novému protivníkovi. (Cinemart SK)

AloeB

Po příšerné premiéře ve svém prvním filmu se Benedict Cumberbatch dočkal několika sympatických cameí v jiných filmech nejdražší americké soap opery, kde zaujal svojí arogancí, jízlivostí a pragmatickou povahou, což tento nový přírůstek továrny na braky překvapivě krásně zpracovává - pomocí klasické scénáristické berličky, kdy se k uzavřenému hrdinovi přidá naivní dětský hrdina, aby tam byl i v úvozovkách "někdo", s kým se puboši cpoucí se popcornem ztotožní. Zde to překvapivě funguje, dokonce i na mne. Nový Doctor Strange nijak nezapře svoji roli epizody velkého cinefilního seriálu, naopak se to snaží využít, jak to nejvíce jde, až tvoří mišmaš, při kterém si obyčejný (normální, neznalý, doplňte si, co chcete) může možná užívat dění, ale často nechápat souvislosti - tím víc, kdy tam kromě zaběhnutých postav dosadili i nějaké náhodné šašky z šedesátkových komiksů. I přesto se však šéfkuchaři Raimimu podařilo jeho gulář až neskutečně elegantně ukočírovat a do toho ještě natočit film, kde nehraje prim jedna jediná šablona (z níž se nevymanili ani nejnovější superhrdinské blokbastry jako Shang-chi či Eternals) ale vykládá si, co chce a víc než na nějaké přeměřování si břišáků se zaměřuje na postavy a konflikt. Ne že by to bylo něco nevídané, pro filmy by to měl být standard, ale žijeme v době, kde je za nejkomplexnější antagonisty akčních snímků považován fialový šmoula nebo čínský daddy, tudíž to bohužel nějaké plusko je. Paralela viditelná už z trailerů, mezi Stevenem, who made a mistake and became a hero, a Wandou, who made a mistake and became an enemy, je sice nefunkční, protože jen jeden z nich to neudělal z ryze sobeckých důvodů, ale její zpracování ve filmu je příjemné; stejně jako fakt, že nehledě na universe je Steven vždycky arogantní čurák. Nápady jako rap battle mezi dvěma Strangy, Strange znovu jako Wongův podřízený, či posednutí vlastního mrtvého těla v jiné realitě jsou velmi povedené; naopak zvrácenosti k nákupu nových hraček, also known as Ilumináti nikoliv. Z trailerů jsem se celkem těšil na zeleného minotaura, protože prostě krásné zelené zvířátko, je ovšem (byť pochopitelná) škoda, že jde jen o dražší CGI komparz. První potitulková scéna je zbytečné WTF, která pokračuje v Shang-Chiho trendu, kdy potitulkovi neměli absolutně žádný jiný účel a význam (ergo žádné zajímavé zpracování či nápad) než tease na další film; ovšem na druhá byla alespoň zábavná a symbolicky konečná. Vidět to v kině byl celkem zážitek a určitě je to jeden z lepších žánrových filmů. ()

FilipStinef

Cením, že si s tím Raimi hodně hraje, má spoustu skvělých nápadů a kliček a to ostatně celý ten film táhne. Často ve mně to létání snovým multiverzem vyvolávalo ty nejlepší vzpomínky na Inception a další podobné záležitosti. Je evidentní, že se vší silou snaží dostat z generické šablony, posunout to trochu jinam a být hlavně co nejvíc originální. To mu ale dost ztěžuje scénář, který občas sám neví, co od které postavy nebo situace chce, a tak kombinuje nesourodé motivy a atmosféry. Za mě to tedy bylo "šílené" docela dost, ale je pravda, že to mohlo jít ještě o kousek dál. Možná by to pak byl skutečně nezapomenutelný tah na plátně komiksovek. ()

MarekPlachky

Nejnovější Lékař Podivný v mnohovesmíru šílenství je jedním ne-li tím nejpodivnějším a nejomamnějším filmem od Marvelu. Tato superlativa však nejsou ani pochvalou ani výtkou, neb záleží na každém z diváků, jak s tímto filmem naloží ve své vlastní konzumní mysli. Pozitivem je rozhodně skvělá kamera a oslnivá režie. Mnoho scén je jako ze surrealistického obrazu a kreativita zde stříká víc než kdejaká zpívající fontána. Co je ovšem nešvar celého filmu, je jeho plynulost. Děj jede rychlostí opilého závodníka Formule 1 a nezastavuje, ani kdyby zrovna přes cestu přecházela stará babička či zástup rozverných dětí z mateřské školy. Až při cestě z biografu vám vlastně docvakne jak blesk ze zamračeného nebe, že spousta momentů ve filmu nebyla zaslouženě rozvedena a ve výsledku vycházejí plytčeji než dětské brouzdaliště v lokálním koupališti. Jak řeklo mnoho jiných přede mnou a ještě mnoho jiných po mně "Já ti nevím, more, ale jako tomu filmoši by se jako ještě ta půl hoďka šikla." Nemůžu víc než dát za pravdu tomuto výroku. Oproti prvnímu dílu Lékaře Podivnému se jedná o krok dopředu, jelikož jsem z jedničky valnou většinu zapomněl (těch šest let si odneslo svou daň, už zkrátka nejsem ten mladý švarný junák se sloní pamětí) a vůbec mi to není líto. Pro sledování dvojky si nepotřebujete první díl pamatovat, kromě dvou postav, které vám stejně film znovu představí. Naopak potřebujete vidět seriál Wandavision. Příběh Šarlatové čarodějnice přímo Lékařem Podivným pokračuje a pro neznalce či sporadické diváky Marvelovek, jenž konzumují jenom filmy z biografu, může být tento snímek ze začátku zmatený. Lapálie MUDr. Štěpána Podivného a Šarlatové čarodějnice v šíleném mnohovesmíru nabídnou i temnější zábavu, dle mého nejtemnější ze všech hlavních filmů, ale co já o tom vím. Děj jako meteorit letící vyhladit dinosaury sviští neúprosnou rychlostí, na okamžik si budeme myslet, že padá hvězda, ale poté začnete přemýšlet a uvědomovat si, že něco nehraje... a nakonec... BUM (Uděluji čtyři mnohovesmíry z pěti) ()

Grimlok

Já fakt nevim, buď už jsem se Marvelovek přejedl , nebo po Endgame ta kvalita jde fakt dolů. Doctor Strange je tady vedlejší postavou, hlavní je Wanda, jejíž příběhovou linku fakt neberu. Ilumináti jsou pro smích (vážně jako Captain Marvel zařve tím, že na ní spadne socha?!) a camea naprosto nevyužitý. CGI oddělení asi makalo taky jenom na půl úvazku, protože efekty lítaj od "super" až po "k zblití". A 3 fakt nejsou mnoho (nepočítám ten průlet pár dalšíma realitama). Jestli Waititi podělá 4ku Thora a Gunn trojku Strážců, tak to Marvel může zabalit. Kde jsou časy prvního Iron mana?! ()

KOOHA odpad!

sracka jako svine, vubec nechapu ten upadek. vsechny ty marvelovky od Endgame jsou uplne pryc. Spiderman je pro deti, co jim jeste tece mliko po brade, Black widow bylo uplne vo nicem, Eternals taky preslapovalo na miste a tenhle Doctor Strange...si delaj prdel nebo co? kdy uz na lidi konecne prestanou chodit, aby si tvurci uvedomili, ze tudy cesta nevede ()

Razzor_82

"Ty tý čarodějnici natrhneš prdel!" Doctor Strange v mnoho předigitalizovaném bordelu. Jen další vyvařená slátanina z dílny Marvel. Jo vizuál a triky jsou báječné ale příběhově je to nedotažené  a místy těžce nudné. Vtipné momenty pro odlehčení také nikde. Sam Raimi tam sice nacpal hororové prvky ale ty vystraší možná tak děti do 12.let. Pro mě tahle značka začíná být už těžce generická. 4/10 ()

Davidkkk

Multiverse of Madness byl jediným Marvel celovečerákem, kterého jsem se nemohl dočkat. Hádej co. Zas a znovu jsem se nechal podrazit. Z velkolepé události, jak projekt tvůrci vyzdvihovali, se stala nejen (již zaběhnutý pojem) “klasická marvelovka“, ale také nepochopitelně obyčejný film i v rámci MCU. Jediné, co je tu pro timelinu zásadní, je přerod Wandy v záporačku, který je díky extrémní uspěchanosti neuvěřitelný a působí lacině a vycucaně z prstu. Všechno se tu děje lusknutím prstu, postavy nemají čas se prokreslit, zahájit spolu prostoduchou klidnou konverzaci. Přitom by film stačilo prodloužit o krásných 30 minut a dost možná bychom tu měli jednu z těch lepších marvelovek. Potenciál multiverzu zcela nevyužit, což je smutné, když se celý druhý Strange točí právě kolem tohoto tématu. Slibované hororové prvky jsou trošičku uchcané, nicméně pokud ti je 12, tak si asi cvrnkneš do plíny, co já vím. America Chavez je asi nejotravnější postava z celýho MCU a scéna s Ilumináty si pravděpodobně podkopala nohy do budoucna. Užíval jsem si momenty, kdy Raimi parafrázuje sám sebe a používá skilly sesbírané z natáčení trilogie Evil Dead. Jenže to je fakt asi to nejpozitivnější co ze sebe dostanu. ()

Daiker

Marvel slábne...... Eternals, Black Window atd. Ale tady je zpět.... Fantas Magorie, která baví..... Přesně jsem věděl (bohužel) že seriály Marvel budou mít vliv na jejich filmy. Vůbec jsem netušil proč je Wanda zlá. Nicméně jsem se bavil a překvapily mě i některé postavy (X, F4) Vizuál filmu je skvělý...... až se mi někdy zatočila hlava. Je to podařená Marvelovka a už by mohli konečně představit nového super padoucha.... ()

tomik99

Konečně jsme se dočkali i tohoto hororového šílenství, které slibovalo velkou jízdu napříč mnohovesmírem. Povedlo se vše nakonec na jedničku? S celkovým hodnocením je to malinko složitější. Jak už bývá u Marvelu zvykem, jedná se o prvotřídně natočenou podívanou, ale znovu tomu opět něco chybí. A nepomáhá k lepšímu hodnocení ani charismatický Doctor Strange, hororový žánr či stále oblíbenější mnohovesmír. Asi nikdo nemohl čekat, že se bude jednat o prvotřídní horor. Pár lekavých a strašidelných scén tu rozhodně je, ale jedná se spíše o film s hororovými prvky, který zkouší něco nového. I ty jsou přesto vítanou změnou, dokážou udržet pozornost a máte pocit, že MCU je zase o něco bohatší. Pokud spadáte mezi ty fanoušky, kteří četli různé spekulace a jen čekáte, kdo všechno se ve filmu objeví a neobjeví, tak budete malinko zklamaní. Dalším důležitým bodem, který se zde musí zmínit, je stále častější tzv. fan-service. Znovu divák dostává přesně to, co (a koho) chce vidět. Vídáme to v nových Star Wars a Marvel fanouškovským servisem taktéž nešetří. Sice jde o skvělé momenty a staronové postavy film značně oživí, nicméně jak dlouho bude toto ždímání starých postav trvat? Příběh Charlese Xaviera byl důstojně ukončen v Loganovi. Nyní postava dostává ještě menší roli a bez postavy by se klidně děj v klidu obešel. Návrat sice potěší, ale vůbec nebyl nutný. A tak lze samozřejmě pokračovat i dál, i když si nebudeme dělat iluze – právě návrat staronových postav bude pro mnohé fanoušky ten největší highlight celého filmu. Mnohovesmír nabízí celou řadu všemožných cest. Na druhou stranu se už X filmů a seriálů neřeší již nic jiného. A i když se má Marvel Studios do tohoto světa ještě více ponořit, návštěvy alternativních vesmírů se nám začínají malinko přejídat. Může se objevit kdokoliv a naším postavám prakticky nic nehrozí. Pokud zemřou, objeví se nějaká jejich obdobná verze z jiného vesmíru a hurá postava je opět ve hře. Doctor Strange in the Multiverse of Madness je sice dobrým filmem, ale to samotné šílenství jsme si představovali malinko jinak a hlavně odvážněji. Snímek se stále drží při zemi, sází na jednoduchost a zkratkovitost. Když pomineme Black Widow, tak předchozí filmy ze čtvrté fáze na tom byly o něco lépe. Příběh tam více fungoval a postavy byly soudržnější. Nyní je to jen výlet do mnohovesmíru s poměrně fádní zápletkou, která sice neurazí ale ani nenadchne. ()

ViktorS

No tak čakal som od toho niečo iné, možno že aj niečo viac. Nebolo to zlé, nápad s “mnoho-vesmírom“ je fajn, ale mohli to podľa mňa poňať trochu inak. Celkovo to, ako to funguje nie je dosť vysvetlené a tak celý film vyvoláva dosť otázok. Samotná zápletka mi prišla dosť slabá a rovnako aj záverečné rozuzlenie. Čo sa týka hudby, tak tá bola veľmi slušná, ale miestami strašne divná až sa mi tam vôbec niekedy nehodila. Ale vizuál bol super až na pár výnimiek, rovnako aj tá hororová časť filmu bola takou zaujímavou zmenou. Takže to nebolo zlé, len ako som písal, mohlo to byť poňaté trošku inak pričom pri takejto zložitejšej téme by možno nezaškodila aj o niečo dlhšia stopáž. ()

papaguy

Už delší dobu o Marvelu tvrdím, že je to nadpopcorn a hlavní problém hochů a děvčat z Marvela je ten, že už neví coby a nemají se kam posouvat. Přesně takový je i Multidoktor. Je to takový eintopf. Jen ještě přeplácanější, než jste čekali. Jsou tam všechny ty zbytečné cross overy, přepínání mezi pouťově barevnou komedií, a temným thrillerem a nezbytné neorganické kulturní pomrkávání. Filmu chybí styl. Je to tím, že se snaží vstřebat všechny charaktery a jejich styly. A to hlavní, příběh, je převrstven digitálním cirkusem. Ačkoli mám pocit, že "nezbytné" woke vsuvky zvednou dnes ze židle leda tak kardinála Duku a cenzory v Číně, ocenil bych, kdyby se příští zachránce multiverza jmenoval Bohemia Novaczech a byl to pokud možno český Vietnamec s fluidní sexuální orientací. ()

jarah

Som úprimne sklamaná takmer všetkým. Dejom, efektmi, myšlienkou, dokonca aj hereckými výkonmi. Tentoraz to nezachránil ani Benedict Cumberbatch. Už ani neviem, prečo som tomu dala tri hviezdičky. Asi si nechcem pripustiť, že Marvel pustil do sveta taký zlepenec. ()

Urukhaj98

Navzdory plnění mnoha fanouškovských snů se nakonec jedná o velké zklamání. Příběh je mnohem komornější, než se z ukázek zdálo, bohužel je však taky mnohem hloupější. Benedict Cumbebatch má jako hrdina-parchant stále charisma a Elizabeth Olsen je vyloženě výborná, stejně jako předtím ve WandaVision, ale tady má oproti tomu k dispozici dost slabý scénář. Vizuál je sice prvotřídní (Raimi má pro to pořád cit), ale ani v kombinaci s výše zmíněným fanservisem (třeba Loki to dělal líp) to výsledný film nepozvedává nad úroveň lehkého nadprůměru. 6/10 ()

Jajar

Dvouhodinová přehlídka promrhaného potenciálu. Sam Raimi natočil druhý díl Doctor Strange podle odfláknutého scénáře, kterému schází promyšlený dějový oblouk i kvalitní dialogy. Tvůrci cílí na audovizuální atrakce a digitální bitvy, ale úplně zapomněli na vyprávění. Postavám chybí hloubka, snímku emoce. Proč se příběh nijak nezabývá přerodem Scarlet Witch a minulostí Americy Chavez? Brány multiverzu paraelních realit se otevřely, aby přinesly povrchní film, který nezachrání ani Raimiho hororové vsuvky a osobitý rukopis. ()

Torgal

Marvel v štvrtej fáze stratil svoje mojo. Bez Thanosa a smerovania k veľkolepému finále pôsobia aj filmy so zavedenými hrdinami strašne tuctovo a fádne. Druhý Strange cestujúci paralelnými svetmi mal pritom potenciál resuscitovať vädnúcu slávu Avengerov. Výsledok som ale v podstate odzíval. Už ma nebaví sledovať Cumberbatcha mávať rukami proti digitálnym trikom. Vzrušujúcim multivesmírom sme v podstate len preleteli v efektnej, ale krátkej montáži a zvyšok bola už len rutina idúca na istotu ozvláštnená Raimiho režisérskymi trademarkami.  Snaha o ladenie do horroru tomu vôbec neprospela, skôr naopak. V Evil Dead to bola zábava, tu to na mňa pôsobilo dosť mimózne, nemôžem si pomôcť. Príbeh navyše pôsobí nedomysleným dojmom a nedokáže zaujať, nieto ešte strhnúť. 5+/10 ()

NiaWolf

Předně upozorňuji, že jednu hvězdičku z hodnocení dávám jen kvůli starému známému, co si střihl cameo. Druhý doktor Strange bezpochyby šílený je, už jen proto, že scénáristé i režisér asi zkoušeli nějakou experimentální drogu. Hned začátek vypadá, jako když se někdo snažil hodinový děj narvat do pěti minut. Takže během chvilky víte, že Strange je vážně velký idiot (pokud vás o tom nepřesvědčil už v Spider-Manovi: No Home), který neustále riskuje s osudem světa/světů jen díky své naprosté neuvěřitelné lehkovážnosti. Navíc pokud jste skipnuli seriál WandaVision,  tak jste dvojnásob v háji, protože absolutně netušíte, proč Scarlet ruplo v bedně. Nicméně nevadí, já seriál viděla a stejně jsem její počínání nechápala, kor když na konci seriálu působila zcela jinak. Nesmímě zapomenout ani na woke-postavu, která je ve filmu jen proto, že má dvě mámy. Sice se celý děj má točit kolem ní, ale nakonec zjistíte, že vlastně ani pořádně nevíte proč. A právě "Proč?" bylo to nejčastější, co mě napadalo při koukání na tenhle film. Proč si to lacině hrálo na horor? Já jsem teda člověk, co se lekne i vlastního stínu, ale jako vážně mě nevyděsí červený oči, CGI stíny a nasraná máma. Tak moc se to snažilo hrát na horor, až to působilo směšně. Proč sakra mnichové používají luky? Proč by mělo někomu záležet na osudu jiného multiversu? Proč celý film vypadá jak sestřih bitvy u Železného pasu, bránění Bradavic před Voldemortem a gameplay z FEARu 3? Když si vezmu, že máte k dispozici neomezené možnosti a fantazii a jediné, co z toho dostanete je kamenná svatyně ze Skyrimu a podzemní tunel, tak je to velká bída. Jediný moment, který mě vytrhl z letargie, bylo představení staronových postav a zejména jistého gentlemana s pleší... ()

aR3Zz

Pro mne lahůdka. Marvelovský standard se podařilo udržet a jelikož šlo o mou nejoblíbenější postavu, byl jsem ochoten odpustit kdejaký drobný přešlap. A upřímně jsem jich tolik vlastně ani nevnímal. Film měl spád a pouze skoky mnohovesmírem na mě působily často až rušivě. Dal bych slabší 4 hvězdičky, ale Strange je Strange a u mě má prostě +1! 85% ()

Withree

Pomalý úpadek superhrdinského žánru? Nebo jen Marvelu nevychází rok 2022 a hlavouni by potřebovali pořádně prolískat? Hororové berličky Sama Raimiho jsou občas fajn, ale nemůžou zakrýt příběhovou prázdnotu a velkou zkratkovitost, o kterou se bohužel nový Strange opírá. Multiversum se zdá být upozaděné, scény s Doctorem Strangem mi nezřídka kdy připomínali SNL. Wanda jako jediná mi připadala dobře uchopená (lidi co se nedívají na seriály ztrácejí příběhové nitky, které filmy nemůžou dobře zaplést). Zejména Endgame a No Way Home vyrobili pro Marvel nadlidský úkol, jak do filmů nacpat co nejvíce hrdinů a nechat přitom prostor pro smysluplnější příběh.  A tím jak se mi líbily Ragnarok s Black Pantherem, no, nevypadá to moc růžově. ()

LabySo69

To jsem se takhle jednou vydal uplne random do kina a tam vubec nic, jen dalsi uplne blbej film pro tupy konzumenty PG-13 hyperkorektnich kokotin, rozumej marvelovek. Rikam si, to nedam, na to zaludek nemam, lec moje draha polovicka, cesky nehovorici, mi dala na vyber tohle a brumbala..volil jsem teda mensi zlo. Najednou koukam Raimi rezie..rikal jsem si, jak by bylo fajn, videt tam neco jeho, kdyz uz je rejza a doufal jsem, ze se nebudu divat na dalsiho vymeklyho spidermana..po ctvrt hodine filmu jsem mel totalni chut z toho kina vystrelit, ale jelikoz jsem tam nebyl sam, tak jsem si rekl, ze se hecnu a kdyztak se v kine poprvy vyspim..ale pak se zacly dit uplne divny veci a najednou se z klasicky tupy marvelovky stavalo neco, co az nebezpecne pripominalo strejcka Raimiho, az to preslo v neco uplne luxusniho, temnyho a ujetyho, co mi nekolikrat vytvorilo priblblej usmev na drzce. Takze ano, otresnej zacatek, ale za to vymazlenejsi druha pulka filmu s nejlepsim cameem ever? Dost mozna..jdu si pustit drag me to hell! ()

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

30.08.2023