Pokémon

• Česko Pokémon (viac)
Japonsko, (1997–2023), 476 h 32 min (Minutáž: 22–25 min)

Réžia:

Kunihiko Jujama, Masamicu Hidaka, Norihiko Sutó, Júdži Asada (viac)

Ikue Ótani, Rika Macumoto, Minami Takajama, Majumi Iizuka, Júdži Ueda, Megumi Hajašibara, Šin'ičiró Miki, Bin Šimada, Činami Nišimura, Fumiko Orikasa (viac)

V roku 1995 autor Satoshi Tajiri priniesol do spoločnosti Nintendo ukázať svoj námet o Pokémonoch a rozpútal tak celosvetový ošiaľ počítačovej hry, na základe ktorej vznikol v roku 1998 japonský animovaný seriál s vyše dvesto epizódami. Desaťročný chlapec Ash má jeden obrovský sen chce sa stať pánom virtuálnych postavičiek a príšeriek Pokémonov. Vydá sa preto do sveta s cieľom stať sa majstrom v Lige Pokémonov. Spolu zo svojim verným Pokémonom Pikaču sa bude snažiť vybojovať osem odznakov na postup do ligy. Ash, Pikaču a pokemonskí kamaráti musia zachrániť všetkých vzácnych pokémonov pred ich zlými lovcami. Maskovaní nepriatelia ich môžu pomocou techniky a výbojov premeniť napríklad na zlých duchov. Ash, Misty, Brock a Pikaču sa preto musia vrhnúť do nekonečných dobrodružstiev a zachrániť svet! (oficiálny text distribútora)

see_sawandrew

Některé seriály, ačkoli jsou svým způsobem prostinké, čas od času způsobí módní lavinu, a pokémonům se to podařilo. Tento seriál si kolem sebe vytvořil jakousi vlastní mikromytologii, a právě proto jeho popularita vydržela tak dlouho. Narativní schéma cesty za vítězstvím je starší než Japonsko samo, a typologie postav je prostě přizpůsobena tomu, aby jim každé soutěživé dítě fandilo. Potvůrkový svět, který se objevuje i v mnoha jiných japonských seriálech (Digimon, etc.), v sobě nese syntézu fantazie a technologie, oba směry tak populární pro dětské diváky, a navíc stylizované do typického anime. Pokémoni byli geniální tah, a už z toho důvodu si odpad nezaslouží. 55% PS: Díky pokémonům jsem si vydělával své první peníze - kreslil jsem ve škole portréty pokémonů za šest korun na kus. ()

Wimy

Když jsem byl malý tak jsem tenhle seriál prostě miloval. Každé ráno v sobotu a neděli jsem čekal už půl hodiny před začátkem, abych nezmeškal ani sekundu Eshova honu za jeho snem, stát se "Pánem Pokémonů". Když si chytil nějakého nového, byl jsem v úplné euforii! Jediné co jsem na tomhle seriálu nesnášel byla věta "Rakeťáci už jsou zas tady"... hodnocení souvisí s věkem, kdy se mi to líbilo tzn. 7-9let ()

Daewiik

Snad nejšílenější pohádka a nevyslovitelná jména některých Pokémonů jsou na tom výstřední a boží. S Pokémony jsem vyrůstala! :) ()

adam9

No a co :D Žádní Šmoluové, žádní Supermanové, Batmani, Spidermanové, žádní Kačeři Donaldové nebo kdoví co všechno. Ne, pro mě byla vyvolená tahle ta japonská senzace a Pikachu byl nejlepší! :)) ()

Billie777

Moje dětství. To byli časy. Ještě si vzpomínám, jak jsem se ségrou musely být o víkendu v sedm hodin ráno u televize, abysme neprošvihly další díl. Stará dobrá klasika. Tehdy jsme to žraly, byl to tehdy naprostý fenomén všech dětí, pokémoni byli všude, doma i ve škole (vzpomínám si na gameboye, na hry na Nintendu, na sbírání kartiček a samolepek s Pokémony, které jsme si pak vyměňovaly ve škole a na moje červené bačkůrky s motivem Pikačua). Když se na to podívám teď s odstupem toho dlouhého času, připadá mi to už jako pěkná blbůstka ale vlastně milá, roztomilá. A hlavně nostalgická. A právě proto ty krásné tři hvězdičky. Vždyť to je moje dětství. :) ()

borec999

Pikachu a teď... Bleskový útok!!! Animovaný seriál s objektívne veľmi zlou animáciou, ktorý ale skoro každý v detstve žral, aj keď väčšina z nás to dnes dobrovoľne neprizná. Ja bez hanby hovorím, že ma príbehy Asha s jeho verným Pikachum a Rakeťákov Jessie, Jamesa, Mňau a Wobbuffeta bavili. Ešte o niečo viac ako táto pôvodná verzia ma chytila séria Diamant a Perla, v období ktorej vypuklo u nás šialenstvo so zbieraním Pokémonových kartičiek a každý jeden školák s nimi robil obchody a výmeny. Ale to je už o inom. Pokémon sa skrátka stal celosvetovým fenoménom, proti ktorému nič nemám a na ktorom som istú časť detstva tiež vyrastal... Jedna z mála vecí z japonskej kinematografie, čo mi sadla. Slabšie 4* a 70% ()

Davej

Měl jsem podobný názor jako vy všichni, ale pak jsem se pokusil nezaujatě podívat na jeden díl a nevím proč, ale docela mě to bavilo. Originální nápad se tomu upřít nedá, nebo už jste někdy viděli něco podobného? ()

Arach.No

Tohle všeobecně špatné hodnocení Pokémonů není nic víc než pseudomóda." Žádný inteligentní člověk nemůže dát tomuto vymývání dětských mozků nic lepšího než odpad" - pravděpodobně myšlení většiny zdejších uživatelů. Ale já neznám nikoho, komu bylo v době vysílání Pokémonů 8 - 11 let a kdo si na nich neujížděl. Seriál samozřejmě není nijak kvalitní, ale dokáže chytit dětskou mysl a vtáhnout ji do propracovaného světa fantazie. Pokémoni opravdu nejsou žádným vymýváním dětských mozků. Nikoho ve zlém nepoznamenali, nikomu neublížili. Stovky tisíc lidí na ně dnes vzpomínají. Nekteří zahanbeně, jiné spíš s nostalgií, humorem a odstupem. S tímto přístupem se na ně dá občas podívat i dnes - podobné guilty pleasure jako v případě céčkových sci-fi hororů padesátých let. PS: Nejlepší co se pokémánie týká je ale jednoznačně GB hra (hry) Pokémon Yellow/Blue/Red, kterou měl seriál propagovat. Dělal to tak dobře, až ji paradoxně zastínil. Tato hra a její pokračování Pokémon Gold/Silver/Platinum je opravdu povedená, což musí uznat každý kdo ji hrál. I v době, kdy jsem se na seriál už dávno nedíval, jsem si s ní užil desítky hodin kvalitní zábavy. Vím že tohle je hodnocení seriálu, ale nemůžu jinak a původní hra ho zvedá o několik řádů výš. ()

wosho

Asi jsem to přehnal a všechny* bych měl srazit, protože na Pokémony bych se vkuse déle než pět minut nedokázál dívat. Jenže když si vzpomenu na svého o deset let mladšího cusinka, tak to nejde. Tento seriál je dokonlý stroj na peníze a je zaměřen na malé caparty. Kdyby tady byl stroj času a kdokoliv z nás by si sebe sama přivezl z minulosti ve věku 5ti let a pustil by mu Pokémony- tak na 99% by to tu malou verzi Pokémon dostal a pak mu pustťe Vykoupení z věznice Shawshank a tá naše malá verze tu velkou verzi pošle do prdele a bude chtít POKÉMONY. Tak to je. Proto se uchyluji k tomu nejhoršímu, dám ***** něčemu ze kterého jsem dostal migrénu a rozbolel se mě jednou i žaludek a já radči byl 15 minut na hajzlu, než abych se s malým bratránkem na to díval. ()

AngiS

Ale proboha, no tak.. Vymejvárna mozků můžou být klidně i Kačeři, tak to zas tak nehroťte. A upřímně - Když to srovnám s klasickýma animákama, mají Pokemoni jedno plus - je mi dvacet, a v klidu se u některých situací zasměju, u Rychlý roty třeba jen koukám a vzpomínám na to, kdy mi bylo pět. ()

Bohemák odpad!

Snad nemusíme být za každou cenu světoví! Z našich dětí tupci amerického střihu, za pomoci asijských ptákovin, snad být nemusí. ()

Lewisek

V dnešní době na to nebudu koukat, ale musím přiznat, že když mi bylo 10 nebo 12, tak jsem každý víkend vstával v 8 ráno, abych se podíval na další díl. A teď ruku na srdce vrstevníci narozeni v roce 1990, kdo z vás ty kartičky nesbíral? ()

Hlasujte o nejlepší anime desetiletí!

Hlasujte o nejlepší anime desetiletí!

10.07.2010

Za posledních deset let japonská animovaná tvorba zažila neuvěřitelný boom a její vliv se promítl i do jiných sfér kinematografie a popkultury, jako například do videoklipů Linkin Park nebo filmu… (viac)