Uvěřitelný film o pauze v manželství, stálosti vztahů, empatii a mnoha dalších věcech. Inteligentní, přemýšlivá, jemná komedie s Jenovéfou Bokovou v hlavní roli. Saša (Jenovéfa Boková) cítí, že se její vztah s manželem Karlem (Miloslav König) vyčerpal, a tak od něj na čas odchází. Nachází chvilkový azyl u Dušana (Bohdan Karásek), starého známého, který jim kdysi hrál na svatbě. Oba se snaží zorientovat ve svých vztazích a vzájemně jsou si v tomto tápání oporou. Celovečerní debut Bohdana Karáska klade důraz na přirozenost dialogů i hereckých výkonů. S neokázalou elegancí a subtilním humorem představuje svět třicátníků, kteří hledají, nacházejí a někdy i ztrácejí přátele i životní partnery. (Marienbad Film)

eraserhead666

Ukecaná vztahovka. Kdyby mi někdo řekl, že to zvládnou natočit Češi, zaklepal bych mu na čelo. A ejhle, oni to zvládli. Jenovéfa je prostě parádní, naštěsít ten film není jen o ní. Hodně se mi líbil hudební doprovod. Neotřelý, zvláštní, pro mě chytlavý. Poctivý, procítěný film, který ví co chce (říci) a zda se divák chytne nebo ne, je mu jaksi jedno. Tenhle film si nehledá diváky, oni si hledají ten film. A já jsem rád, že jsem ho našel. ()

claudel

Výborná a příjemná vztahová konverzačka v komorním hávu. Vztahových filmů není nikdy dost a zatímco v severní Evropě a ve Francii jich režiséři chrlí hromadně, u nás jich máme poskrovnu. O to cennější se Karáskova dlouhometrážní prvotina jeví a zaslouženě posbírala pár vavřínů. Jen tak dále... ()

Necrotongue

Mezi klady tohoto podivného filmu řadím to, že v něm hrála Jenovéfa Boková a že nebylo ublíženo žádnému zvířátku. No, a to by bylo asi tak všechno. Na žádný pořádný děj jsem v něm nenarazil, pouze na sáhodlouhé filosofování o vztazích podbarvené bicími. S postupem času mi ty zbytečné kecy i bubnování lezly už notně na nervy, a na to, jak jsem se nudil, byl snímek až nechutně dlouhý. ()

Hwaelos

Karáskův scénář je nepřehlédnutelný, byť příznivcům tradiční, narativně motivované kinematografie se bude patrně zdát, že děj nemá jasné směřování. Dialogy spíše ohmatávají téma (milostného) života třicátníků z různých stran, než aby cílily v nějaké kauzální vyústění a katarzi. Co ale patrně ocení téměř každý, je, že znějí přirozeně a civilně, jako by byly odpozorované ze života. A právě v tom tkví síla snímku. Mám jen tři drobnější výhrady: 1) Eliášova kamera je velice nápaditá a záběry jsou skvěle rytmizované, což přispívá k odlehčení jinak poměrně statického filmu, který se skládá jen z rozhovorů. Nicméně samotný obraz má takový televizní look, což může být dáno nízkým rozpočtem (nevím, na to nejsem odborník). 2) Snímek by mohl být o něco kratší a sevřenější. Ke konci už jsem cítil, že mi únava znemožňuje věnovat rozhovorům dostatečnou pozornost. 3) Herecké výkony - s výjimkou Jenovéfy Bokové - působily jako na úrovni ochotnického divadla, což u filmu, který má stát na přirozenosti a civilnosti, zkrátka bije do očí. Podtrženo, shrnuto: Karel, já a ty působí jako nezvyklý zjev v současném českém filmu a Karáskovi držím všechny palce, aby mohl dál točit. Je to asi jako Linklaterovo Before Sunset - v něčem horší (zejm. herecký projev) a v něčem překvapivě i o kousek lepší (nenucenost dialogů). ()

Padme_Anakin

Chci to vidět znovu.. Po Hastrmanovi je to další z českých kousků, který mě oslovil a dostal.. Bohdan Karásek vnímá partnerské vztahy srdcem, citlivou duší a umí dané problémy pojmenovat, vyobrazit a co je na tom ze všeho nejkrásnější - nabízí řešení.. Prostě pecka s podmanivým hudebním podmazem, tvůrce zaslouží velikou pochvalu. ()

Lukrecie odpad!

Přijde mi to jako nějaký nepovedený studentský film. Velmi nudná konverzačka, rádoby chytré kecy a neustálé filozofování věčného teoretika života. Chvílemi děsný zvuk. Jenovéfě není občas rozumět především ze začátku. Násilné sdělování "neadekvátních lidských mouder". Časté plkání o h..... Chuť odejít z kina 90%. Jaký byl záměr? Má to být film nebo dokument? Koukat na tuhle ubohost skoro 2 hodiny, fakt ani náhodou! ()

blackrain

Uff, tady bylo všechno tak přirozeně přirozené, až jsem si začala při sledování snímku myslet, že jsem nepřirozená já. Asi na tenhle film nejsem moc mladá a nespokojená. Nějak jsem nebyla schopná se do příběhu dostat. Zřejmě jsem zcela zbytečně hledala něco, co tam není a dělala z komára velblouda. Pro mě bylo sledování filmu velmi náročné. Jako analýza vztahů to špatné nebylo. Mám ale hodně rozporuplné pocity a pěkně se to ve mně mele, jako bych se prala sama se sebou. ()

contrastic

Vztahová konverzačka o hovně. Jedna hvězda mistru zvukaři , protože odvedl skvělou práci. Díky němu jsem půlce toho debilního žvatlání nerozuměl !!! ()

kajas

Bohdan Karásek natočil ve svých 40 letech svůj první celovečerní snímek, který by ale podle mého názoru v kinech ani náhodou neobstál. Málokterého platícího diváka by asi uspokojilo sledování dvouhodinového (!!!) klábosení partičky více či méně dobrých kamarádů. Klábosení, které je místy zábavné, ale většinu času se točí v kruhu, a jehož hlavní postavy se nijak nevyvíjejí. Technické zpracování navíc asociuje spíše studentský projekt - například scény v plaveckém bazénu byly (alespoň na projekci v Lázních III během KVIFF 2019) tak mizerně nazvučené, že hučení vody přehlušilo všechny probíhající dialogy. Chápu, že režisér ve svých projektech sází na přirozenost, ale místo sebe měl přece jenom obsadit někoho, kdo alespoň trochu hrát umí. Třetí hvězdičku tak přidávám hlavně díky Jenovéfě, která utáhne ledacos. ()

radektejkal

Překvapení, znejistění a nakonec zájem. A navíc, možná to je cesta, po které by (znovu)zrozený český film mohl jít. Karáskův film zobrazuje obecné a běžné problémy spojené s "erotickým marketingem", ale i každodenní problémy se životem samým. Měl jsem pocit, že jsem o generaci omládnul a nemohl jsem, než porovnávat: témata táž či hodně podobná, ale vlažná gesta, hovory vedené v rámci "politické" korektnosti, slušně (pár sprostých slov tu zněla nemístně a jaksi s přemáháním), krev stydla, kde by v našem mládí vřela, a tři piva stačí na opičku. No jo, "for the times they are a-changin'." ()

sofiapetra

Ne, tohle vážně hodnotit nemohu. Některé filmy by měly mít místo hvězdičky nějaký jasný piktogram - že jsou jen pro lidi do maximálně 25 let, kteří v sobě ještě mají nezvladatelnou touhu plácat (pardon: filozofovat) o životě. Nic ve zlém, ale obávám se, že pro nás ostatní už je to nepoživatelné. Autorovi všeho, Bohdanovi Karáskovi, už ale táhne na čtyřicítku, takže se možná maličko vnucuje otázka, zda není nějak opožděn ve vývoji (nebo ten film prostě jen chystal dlouho). Jenůfku mám ráda, ale často jí nebylo ani rozumět, jak drmolila. ()

honajz2

Minimalistický, komorní film o ničem, teda pardon, o několika lidech, co pořádně neví, co sami se sebou (což je v českých filmech strašně originální téma, že jo) a věnuje se to přede vším jednomu poměrně mladému manželskému páru, který má pocit, že se vztah mezi nimi vyčerpal a tak si od sebe dávají pauzu. A celé to trvá dvě hodiny, pořád se tu jenom mluví a mluví, sem tam filozofuje a občas padnou i zajímavé myšlenky, překvapivě to vůbec nenudí a spíš to má takovou podmanivou atmosféru, o postavách dokonce víme i něco víc a i když prvních 10 minut vypadalo strašně, nakonec se z toho stala celkem příjemná věc. Líbily se mi tu i nějaké detaily (třeba když se Petr Marek (btw, potěšilo mě, že tady hraje) líbá s Jenovéfou Bokovou, děje se tak v knihkupectví u oddělení sci-fi a fantasy - a vzhledem k tomu, že je tahle scéna z celého filmu nejakčnější, tak v celkovém konceptu a atmosféře filmu opravdu působí, jako kdyby byla trošičku fantasy - snad chápete, jak to celé myslím), ale zase některé byly dost špatné (vážně neuvěřím tomu, že by tenhle intelektuální typ lidí pil Braník). Teď jsem se pomalu přehoupl k negativům, takže už bych mohl rozebrat těch prvních 10 minut - ty totiž vypadají, jako nějaký špatný studentský film, kameru mají amatérskou, střihy naprosto příšerné a to divné skákání ze scény do scény, kdy člověk nechápe, jaká doba uplynula od předchozího časového úseku, mi taky hodně vadilo. Pak je to ještě v posledních 5 minutách, ale jinak naštěstí ne a pak už se na to dá celkem v pohodě dívat. Neštve mě tolik absence jakéhokoli děje jako spíš to, že to pořádně nevyvrcholí, manželé si prostě dají pauzu a po té jsou zas spolu a celkem v pohodě. A nelíbilo se mi, že se film věnuje hlavně Saše a Dušanovi, ale Karlovi, který by měl mít v "příběhu" též podstatnou roli, se nevěnuje skoro vůbec. Taky mi vadilo, že se postava Dušana (kterého hraje ve skutečnosti Bohdan Karásek, který z nějakého neznámého důvodu není u herců vůbec uveden a v obsahu je taky díky tomu fatální chyba) nikam nepohne, což je bohužel strašné klišé všech těchto filmů a zatím jsem snad nenašel žádný, který by se tomu pokusil "vzepřít". Vadilo mi i obsazení Jenovéfy Bokové - a teď prosím její rozsáhlý fanklub, aby mi to odpustil - ale do tohohle komorního a realisticky natočeného díla se mi tak slavná česká herečka do hlavní role prostě nehodila. Kdyby tam hrála nějaká naprosto neznámá herečka, působilo by to na mě realisticky a přirozeněji, protože v tom filmu Boková prostě pořád je Boková, ne ta role, kterou má hrát, zas tak skvělá herečka není (ještě jednou pardon, její fanklube - ale abych vás potěšil, tak musím říct, že ve Chvilkách byla dost dobrá). Když to celkově shrnu, je to sice jinak natočené a dost ukecané, ale jinak se to od ostatních českých filmů o ničem vůbec neliší. Teda jo, kromě jedné věci - nebyl tu sex, nikdo to neumřel a nikdo se tady ani nepoblil, což mě dost (a mile) překvapilo, protože tyhle tři věci jsou typické pro 90% českého filmu, možná i víc. Karel, já a ty, je nakonec docela příjemnou (možná bych řekl, že až relaxační) záležitostí, která ale má jisté mínusy, kvůli kterým nemohu jít s hodnocením výš. 3* () (menej) (viac)

M.i.k.e

fajnové české indiečko.Sice se tu prakticky nic neděje a ani se tu nic zásadního nestane,ale přesto se na to skoro dvě hodiny dobře kouká.Největší sílou Karáskova filmu jsou totiž dialogy (a je jich tu opravdu hodně),které působí přirozeně a nenuceně.Všechno se točí okolo vztahů a nejistoty postav jestli v nějakém vztahu setrvat - protože může a nemusí být ten pravý - a nebo zda vůbec začínat protože je tu pro změnu strach,Není to sice nic převratného,protože tohle se řeší v mnoha filmech,ale ne vždy to funguje tak jako tady.Na české poměry v posledních letech skoro až nevídaný počin...70% ()

bourec

Hodnotit  bych mohl asi dvacet minut filmu (rádoby je to správný označení). Za tu dobu jsem poznal, že pro mě to vážně není. Artovej, nudnej, ukecanej, s dokumentárním lookem. Nic pro mě. ()

zette

Cely film plkani o hovnu. Postavy, se kterymi se nechce divak ztotoznit. Bokova je dobra herecka, krasna zenska... Mam ale pocit, ze by si mela zacit vybirat, v cem bude hrat. Mozna pred dvaceti lety bych film ocenil vice, ale clovek po ctyricitce nechce poslouchat moudra tricatniku a resit jejich "problemy". ()

Bush13

Velmi příjemná "cinepurskou elitou" vyzdvihovaná vztahovka, ve které jsem náhodou potkal tři knihovnické kolegy. Neutuchající sled dialogů, které jsou ve většině případů dobře napsané a působí přirozeně. Prima konverzačka, která do hry vtáhne vícero protagonistů a nasvítí různorodou problematiku vztahů z několika úhlů i stanovisek. Jinak komedie je to maximálně dosti melancholická, trochu hořká. ()

Ceny české filmové kritiky – výsledky

Ceny české filmové kritiky – výsledky

02.02.2020

Nejlepším filmem roku 2019 byl českými kritiky zvolen road movie Staříci. Hraný debut Ondřeje Provazníka a Martina Duška o pomstě a spravedlnosti získal kromě nejvyššího ocenění na 10. Cenách české… (viac)

Letos v Marienbadu

Letos v Marienbadu

19.08.2019

V srdci malebných Mariánských Lázní se v termínu od 28. do 31. srpna 2019 uskuteční již čtvrtý ročník Marienbad Film Festivalu. Poklidné lázeňské město přivítá na konci prázdnin festival zaměřený na… (viac)