Asi to ukončím

• USA I'm Thinking of Ending Things

Poklidný výlet jednoho páru nabere nečekaný obrat a promění se ve strašlivou cestu. (Netflix)

ilias

Název je přiznání autorovy krize ohledně vymýšlení konce filmu. No, nevymyslel to. První dvě třetiny fajn, pár prima dialogů, zajímavý věci, napětí a tak. A konec je totální frustrace. ()

adamix

Úvodná 20 minútová konverzačka vás skôr unudí ako nabudí. Počas návštevy u svokrovcov to začne byť také ,,lynchovské", len zdĺhavejšie, ako by ste strávili, potom zase konverzačka v aute (ešte dlhšia!) a potom hrozný záver, ktorý potopí všetok ten bordel predtým a ktorý vlastne nič nevysvetlí. Že sa na toto Plemons nechal nahovoriť, i keď ten bol možno rád, že dostal konečne v nejakom filme viacej priestoru. Skoro dve a pol hodiny čistej nudy ponímajúcej o nesmrteľnosti chrústa. U mňa 2*. ()

AlexUnited odpad!

Nezvyknem sa fixovať na hereckých predstaviteľov, ale v tomto prípade jediným lákadlom, kvôli ktorému som si film pustil bola prítomnosť mojej vcelku obľúbenej a sympatickej herečky Jessie Buckley (Taboo, Černobyl). Pri zbežnom prezretí komentárov som nemal vysoké očakávania, počítal som s tým, že asi to nebude príliš na môj vkus, taktiež ma desila aj premrštená dĺžka filmu (pokladám sa za hrdinu, že som to celé poctivo dopozeral). Avšak trailer nevyzeral zle (teraz už viem že rafinovane klamal), aj prostredie sa javilo ako celkom pekné. No nič. Film je samozrejme hotová katastrofa, nehorázna nuda, nula bodov. Iba sa tam drísta o ničom, furt filozofujú nad somarinami, nič sa nedeje a hlavný „heartbreaker“ pôsobí ako z castingu na reality show Farmár hľadá ženu. Hororovému fanúšikovi je semtam servírovaná falošná nádej, že TERAZ je ten moment kedy sa to už konečne zvrtne v slasher a spoza rohu vybehne psychopat s motorovou pílou, ale nič také sa žiaľ nestane. Najzbytočnejšie strávené vyše dve hodiny. Tak ma to nasralo, že Jessie Buckley vyhadzujem zo zoznamu obľúbených herečiek (keby si aspoň v jednom momente nezapálila tú cigaretu, možno by ostala). Hodnoteniu odpad sa zvyknem vyhýbať, nedávam ho často, iba vtedy ak mám na to vážny dôvod a teraz ho naozaj mám. Sledovanie tohto filmu bolo utrpenie a žiadna sofistikovaná pointa na mojom názore nič nezmení. ()

Raskoslav

Jedna hvězda za to, že film by se dal pojmout jakožto sociální happening o tom, jak dlouho divák vydrží sledovat tento naprosto jedlý snímek s myšlenkou "Asi to ukončím a vypnu to" než to za a.) aktuálně vypne, za b.) dokouká s nevěřícným výrazem do konce a dojde mu, že právě promarnil 2 hodiny života čekáním na tu slíbenou dramatickou a mrazivou zápletku, ke které nikdy nedojde, protože je to akorát další rádoby artová píčovina. ()

solisoli

Ďalšia babrácka Road movie na americký spôsob. Jediný pozitívny moment, keď protagonisti pripomenuli, že do roku 1973 sa na homosexualitu vzťahovala diagnóza. Aj to iba pre tých, čo tento moment neprepásli spánkom. Potom všeho, všudy uspávací prepadák s béčkovými hercami a vykloktaným dejom dehonestoval všetko čo pripomínalo nejakú intervenciu diania, až do úmorného čakania, prerušovaného spánkom, pre konečne vytúžený záver. ()

Dzusifruit

Oh, Kaufman, ktože si? Je zaujímavé vidieť tento film bez toho, aby som vedel, kto Kaufman bol/je/bude a čo NATOČIL alebo LEN NAPÍŠE PRED týmto filmom. :) Nemať šablónu a vzor jeho práce a ísť úplne naslepo len preto, že v trailery vidíte neobyčajnú Toni Collette bude naisto pre mnohých osudným. A aj keď je ako vždy fenomenálna, (ne)význam filmu, jeho napodiv metafyzické poňatie Vás pohltí ešte viac. Buď sa zahladíte alebo to po polhodine vypnete. Iné možnosti nie sú. Je to akoby ste sledovali film štúdia A24 na Netflixe, čo je samo o sebe nebezpečné, pretože sa film môže na tejto platforme stratiť. A to by bola naozaj škoda. ()

Martynes

I díky koronavirové situaci, kdy moc filmů nevychází, můžu Kaufmanovu novinku předčasně prohlásit za film roku. Promyšlená sonda do hlavy člověka, který se snaží najít důvod k žití skrze své fantazie a myšlenkové cesty do minulosti. Do detailů propracované - každý záběr i každý dialog má svůj jasný záměr -, fantasticky zahrané, významově bohaté, děsivé i vtipné zároveň a s úžasným kopancem do Zemeckisovy kýčovitosti. Rozhodně je potřeba vidět vícekrát; mně i po několika zhlédnutí některých scén tak 10% filmu stále uniká, avšak to nic nemění na výjimečnosti tohoto snímku. Tak jen doufejme, že se název nevztahuje na budoucí Kaufmanovu tvorbu. 9/10 ()

bonovox

Kauffman ako scenárista stále lepší ako Kauffman režisér. Asi to ukončím je pre tento film výstižný názov, pretože mnohí diváci ho určite nedopozeraju do konca. Ja som to dal aj keď ma to hlavne v závere už príliš nebavilo...ale pochopím že pre mnohých je to jeden z naj filmov roka. ()

Dawe2 odpad!

Tenhle film je opravdu dobré včas ukončit. A nejlépe si ho vůbec nepouštět! Co to jako mělo být? 59%? Čistá nula! ()

Tomas_PO

Výborný úvod (scéna v aute), dokonalá emócia ticha, samoty, smútku a trápnosti tichých momentov. Výborných bolo ešte pár desiatok minút zo scény v dome, kde niektoré scény mali dokonca nabehnuté na horor. Táto neistota držala diváka v napätí, no cca v druhej polovice nečakané zvraty a time-shifty ubrali filmu na dynamickosti. Záver bol príliš poetický a zbytočne dlhý. ()

serdehelan

Od Synekdochy New York si s Charliem Kaufmanom nerozumiem. Ono už v Adaptácii bolo vidieť, že je až príliš posadnutý samým sebou a nerobí nič iné, len kontroluje, či ešte neumrel a keď náhodou žije, tak rozjíma aké má to jeho pinoženie zmysel. Adaptáciu ale netočil Charlie Kaufman a bol z toho geniálny film. Odkedy si Charlie točí filmy sám, utápa sa v sebapozorovaní, sebaľútosti, pocite bezvýnamnosti, opustenosti, strachu zo staroby a neviem ešte čoho. A nebaví ma to. Je to síce všetko intelektuálske, dobre zahraté má to slušnú výpravu, ale je to neskutočná nuda. Inak asi prvý americký film, kde sa niekto prezúva do papúč. To je asi jediné čo mi utkvelo. ()

Andrrew

Kaufmanova obrazotvornost a cit pro navozování atmosféry je fascinující. Tenhle chlápek nemá zapotřebí gradovat děj nebo si vypomáhat nečekanými a šokujícími scénami, aby ve vás vyvolal pocity úzkosti a beznaděje, bohatě si vystačí s jemnou, místy téměř neslyšitelnou hudební složkou, pečlivým rámováním jednotlivých obrazů a směřováním hereckých výkonů do místy až absurdních poloh. Tohle depresivní, bezvýchodné, až nihilistické road-movie plné filozofických otázek (krize identity, plynutí času, existenciální krize, vliv popkultury/masmédií atd.) velmi nenásilným a sofistikovaným způsobem podněcuje k zamyšlení a kladení si otázek. Kaufmanův přístup k filmu je natolik osobitý a zvláštní, že se nedivím tomu, že je film v „modrých číslech“ (ostatně ani na zahraničních databázích nedosahuje zrovna vysokého ratingu), osobně mě však velmi zaujal. Celkové vyznění mi však lehce pokazilo divadelní finále, které na mě bylo už trochu moc „surrealistické“. Příznivce americké kinematografie, mezi něž se hrdě řadím, potěší reference na Cassavetese a Pauline Kaelovou. ()

Birter

Dovedu si představit, že kdybych o tvůrcích nic nevěděl, zhodnotil bych I'm Thinking of Ending Things jako nesprávně ukočírovanou bizarnost, kterou by výborně zvládl natočit/napsat třeba Charlie Kaufman. Přeplácaná post-moderna tohoto filmu navíc vůbec nedotahuje nihilisticko-feministický monolog, kvůli čemuž se s postavami nijak nevžijeme a i výsledný voiceover, ač dobře napsaný, působí otravně a ufňukaně. A thriller? Od první chvíle, kdy se objeví první náznak mindfucku zbývá do konce ještě hodina a půl, během níž nejste napjati, jak byste mohli. Jen... čekáte. A film vámi proudí jako vítr... nebo co to tam ta protagonistka říkala... ()

Easykill

Pane Kaufman, smekám! Po shlédnutí takových filmů jako tento si člověk většinou opravdu řekne "what the fuck" ,ale tady? Tady si to říkáte stále a stále dokola od samého začátku. V jistém slova smyslu je toto dílo "veledílo" protože práce s divákem je přímo úžasná! Film je vlastně jen rozhovor jednoho ne tak skvělého páru a přesto celý film dokáže udržet divákovu pozornost, tedy alespoň u mě se to jednoznačně povedlo. Nutí vás to neustále uvažovat jak to vlastně celé je. Návštěva rodičů je přímo šílený "mindfuck" a tím to nekončí, ale naopak začíná. Film nám jakousi cestou ukazuje vztahy napříč časem a rozebírá i klasická klišé. Pro lepší pochopení je možná lepší toto veledílo absolvovat dvakrát. Film je pouze pro okrajové publikum, většina "normálních" diváků, řekne ,že je to nuda. Pokud máte mozek a rádi ho používáte, tak je tento kousek právě pro vás. Já osobně ho zařadil do prvních příček svých nejoblíbenějších art kousků vůbec. Prostě Kaufman! 5*! ()

Kyrgyzstanec

S těžkým srdcem musím dát 3 hvězdy. Vidět film, co nestočí děj tam, kam se zdá a místo "lekavého" psycha nakousává komplexnější & realističtější hrůzu, je jako vyjít ze zadýchaného pokoje na čerstvý vzduch. Bohužel, jako spousta uměleckých filmů, vypadá to, že místo toho prvoplánově jede "divno". SPOILERY Jako koncept je to strašně vtipný, mít cestu autem v reálném čase nebo udělat psycho odbočku z toho, že pár potřebuje vyhodit zmrzlinu. Ale do toho velkého příběhu uklízeče, co si představuje život, co popisuje Kaufman, to prostě nesedí a sledovat to není zážitek. IndieWire tvrdí, že film je nacpaný symbolikou, na kterou potřebujete doktorát ze sémiotiky. Ale upřímně, když si přečtu, že taneční souboj je odkaz na muzikál ze 40. let, nějak mně to nenaplňuje. Kritici nejsou nadpřirozené bytosti, aby nějak z filmu vycítili nedosažitelné roviny, jenom si díky takovým referencím snadněji obhájí zážitek jako smysluplný. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Země nomádů vítězí u kritiků

Země nomádů vítězí u kritiků

15.12.2020

Přestože by se mohl zdát letošní rok na oscarové filmy chudý, ve skutečnosti tomu tak není. Důkazem budiž předávání filmových cen kritiků z Boston Society of Film Critics, ze kterého vzešlo hned… (viac)