Nôž vo vode

• Česko Nůž ve vodě (viac)

Sólo pro dva muže, jednu ženu a plachetnici.  Filmový debut režiséra Romana Polańského se stal po uvedení v roce 1962 pro polskou kinematografii významnou událostí. Psychologické drama z prostředí Mazurských jezer, ve kterém se představí pouze tři postavy, předvádí mužskou ješitnost i morální úpadek, konflikt sobectví finančně zajištěného novináře a pozérství bezejmenného studenta za přihlížení cynické manželky. Příběh začíná v autě během cesty Andrzeje a Krystyny k jezeru, když náhle porazí mladého muže stopujícího uprostřed silnice. Andrzej muži navrhne, aby s nimi jel kus cesty. Později, místo rozloučení, mladíka pozve na společnou jednodenní projížďku na plachetnici. Mladý muž nabídku přijímá, přestože nemá žádné znalosti o plachtění.... Dobře vystavěný scénář, děj situovaný na omezeném prostoru automobilu a lodi, atmosféra, herecké výkony a vynikající kamera (kterou vedl Jerzy Lipman), zůstávají přednostmi filmu. Jeho název odkazuje na důležitou scénu, v níž Andrzej v náznacích popichuje mladíka kapesním nožem, který následně úmyslně upustí do vody. Snímek měl v době svého vzniku silný mezinárodní ohlas, o čemž svědčí nominace na Oscara a řada dalších ocenění. (Česká televize)

ecis

Polanskeho prvotina, ktora ma nenadchla. Obdivuhodne je, kolko malo staci na vytvorenie fakt dobreho filmu, ale...nudil ma. Uvod filmu je zaujimavy, plny ocakavania, potom prichadza dlhe zoznamovanie sa s hereckou trojicou a zamotavanie sa do psychologickych rozhovorov o niecom, niekedy bohuzial aj o nicom. Zaverecne minuty su ale opat prekvapive a konecne dynamickejsie. P.S: Divna, velmi divna hudba na tento druh filmu v podobe trubkovych tonov mi absolutne nesadla - stale mi ten motiv pripominal melodie z Taxi Driver. ()

neo93

Filmový debut polského režiséra Romana Polańskiho, který se dokázal prosadit v Hollywoodu. Tento snímek však ještě natáčel v rodném Polsku. V tomto snímku si Polanski vystačí s pouze trojci postav, a to ještě na velmi omezeném prostoru. Když manželé, Krystyna a Andrzej, jedoucí v autě z ničeho nic narazí na jednoho neznámého mladíka a vezmou ho na svou jednodenní cestu na své jachtě, ještě vůbec netuší, co všechno s ním prožijí. Film stojí na konfrontaci obou mužských postav, staršího, úspěšného, bohatého, a zkušeného Andrzeje a mladého, bezstarostného, vyrovnaného, nevázaného a rebelujícího bez jmenného muže, jenž spolu soupeří o přízeň Krystyny, tak i o určitou dominanci na této lodi. Velmi odvážný a bravurně natočený film, který vůbec nevypadá na to, že byl natočen v roce 1961, ale spíše někdy mnohem později. ()

Tanner

Zajímavé mi přišlo, že se vlastně vše událo na základě nabídky svezení autem, kterou nechtěnému stopaři muž učinil vlastně natruc své ženě; aniž ta řekla jediné slovo. Kromě dobrého scénáře stojí za zmínku určitě výborná kamera i režie a také hudební doprovod, který mně osobně sice do nálady filmu moc neseděl, ale přesto zaujal. Opravdu dobrý film, jsem rád, že jsem kvůli němu zůstal vzhůru :-). ()

winstonik

Dvaja muži na vrchole zrelosti a jedna rozkošná, erotizujúca žena, ktorá sa v reálnom živote vari ani nevyskytuje. Predstavenie na malom javisku jachty. Hra začína, páni. ()

celticek

Na to, že je to Polanskiho debut, tak jsem byl mile překvapen. Psychologii postav Roman vychytal. Rád se k tomuto filmu budu vracet, škoda jen, že se hudební motiv pořád opakuje. Ale myslím, že časem asi hvězdu přidám. ()

monikka87

Pekné... počas celého filmu cítiť napätie, konflikt medzi protikladnými a predsa tak podobnými postavami Andrzeja a stopára, ktorí sa ocitli spolu s jednou ženskou na palube plachetničky. ()

Bazinka

Debutový snímek režiséra Romana Polanského je, i po čtyřiceti letech od svého prvního uvedení, stále svěží a neotřelý. Nadčasové téma střetnutí dvou generací, fascinující kamera, skvěle vygradované napětí. V hlavní úloze se kromě třech hlavních postav představuje také voda. V jednu chvíli zrcadlí mladistvou nespoutanost a volnost, protože se přeci chodí, aby se chodilo, a pluje, aby se plulo. O pár dalších okamžiků později je zase klidná a nezčeřená, jako by měly být zkušenosti muže, který již prošel v životě různými prožitky a je usazený, ženatý a nadhled zralého člověka je mu vlastní. Roman Polanski nás ale přesvědčuje, že vlastní sebereflexe nám může mnohdy rezonovat úplně nejvíce s osobností, která je dle našeho přesvědčení, duševně zcela někde jinde, než jsme my sami, a nám nesahá ani po kotníky. Což je právě ten špatný předsudek, na který obě hlavní mužské postavy tvrdě narazí. ()

wocicko

Kvůli tomuhle filmu si jednou pořídím plachetnici Christine - a to na vodě vždycky trpím mořskou nemocí :-) O Noži ve vodě jsem slyšela mnoho a i přes to se mi zapíchl přímo do srdce. Je to neuvěřitelně jednoduché a půvabné a prostě dokonalé. Film, který by každý člověk měl vědět, aby pochopil, co to znamená režijní mistrovství a už neměl chuť koukat na ty prvoplánové, konzumní sr... I když jednu výtku bych měla: moc mi nesedla hudba K. Komedy, možná je to tím, že prostě jazz nemám ráda, ale stejně si myslím, že s něčím jiným by to bylo ještě lepší, ale to už by snad ani nešlo... 110% ()

Piškot

Hodně příjemný film na kterém je vidět, že i tři herci bohatě stačí zaplnit 90min. Silně mi to připomínalo českou novou vlnu 60-tých let. Doporučuji všem, kteří si chtějí procvičit polštinu. ()

Kkahunaa

Psychologicky laděný komorní snímek Nůž ve vodě je prvotřídním debutem dnes již světoznámého režiséra Romana Polanského. V tomto filmu uchopil látku mezilidských vztahů v podobě ústřední trojice postav. Příběh se odehrává okolo manželského páru Andrzeje a Krystyny (Leon Niemczyk a Jolanta Umecka), kteří naberou náhodného pasažéra (Zygmunt Malanowicz) do svého na tu dobu luxusního vozu. Mladého pasažéra chtějí vysadit na konci cesty, až dojedou ke své plachetnici u břehu Mazurských jezer. Andrzeje však napadne pozvat mladíka na přojížďku lodí. Již na počátku příběhu je patrné napětí mezi manžely. Tyto vztahy se dále rozdmýchají, až trojice vyrazí směr vodní hladina. ()

Nicolii

Roman Polanski patril do tzv. tretej generácie filmárov – mladých debutantov, ktorú označovali za novú vlnu. Dráma Nóż w wodzie získala prvú nomináciu na Oscara v histórii poľskej kinematografie, a to za najlepší cudzojazyčný film čo značí, že Polanského poetika bola prijatá a blízka nielen odborníkom ale aj divákom a celkovým umeleckým tendenciám na západe. Herci nevyzerajú práve dokonalo, naopak pôsobia veľmi reálne, každý je niečím iný a zaujímavý, čo odzrkadľuje koncepciu režiséra. Napriek obmedzeniu pohybu kameramana kvôli točeniu na malej lodi sú zábery mimoriadne zvládnuté, pestré, vynaliezavé a nevyvolávajú pocit stiesnenosti. Hrajú tu len traja herci čo mi pripomína, že filmy nových vĺn často vznikali v kruhu priateľov s podobným cítením a vnímaním v uvoľnenej atmosfére a vo výsledku sa zdá, že to tak bolo aj v tomto prípade. ()

gizi

Film patří mezi nadčasové snímky a nic neztrácí ani po letech. Jednoduchý, přesto poutavý děj, dobrá jazzová muzika, 70%. ()

babka

Film byl uveden ve Filmovém klubu Alfa Sokolov v sezoně 1988/89 pod názvem Nůž na vodě. Stejná změna předložky pak byla i na Festivalu filmových klubů v Bánské Bystrici. Každopádně skvělý debut. ()

Brozason

Debut Romana Polanského dával jasný směr jeho filmové tvorby. Opět servíruje plnohodnotné drama, které se skrývá za kyselou slupkou, kterou je myšlenka tohoto komorního snímku. /65%/ ()

Hombre8

I po letech poutavá kamera, na svou dobu asi dobrá hudba (osobně ale ee). Další hvězda za slušný debut. Tím to ale končí. Ostatní Popolskiipopolanski. Čili divné. Divný příběh, divné způsoby, divné chování postav, divná ženská. Ale u tohoto autora s jeho traumaty se divit není čemu. ()