Nôž vo vode

• Česko Nůž ve vodě (viac)

Sólo pro dva muže, jednu ženu a plachetnici.  Filmový debut režiséra Romana Polańského se stal po uvedení v roce 1962 pro polskou kinematografii významnou událostí. Psychologické drama z prostředí Mazurských jezer, ve kterém se představí pouze tři postavy, předvádí mužskou ješitnost i morální úpadek, konflikt sobectví finančně zajištěného novináře a pozérství bezejmenného studenta za přihlížení cynické manželky. Příběh začíná v autě během cesty Andrzeje a Krystyny k jezeru, když náhle porazí mladého muže stopujícího uprostřed silnice. Andrzej muži navrhne, aby s nimi jel kus cesty. Později, místo rozloučení, mladíka pozve na společnou jednodenní projížďku na plachetnici. Mladý muž nabídku přijímá, přestože nemá žádné znalosti o plachtění.... Dobře vystavěný scénář, děj situovaný na omezeném prostoru automobilu a lodi, atmosféra, herecké výkony a vynikající kamera (kterou vedl Jerzy Lipman), zůstávají přednostmi filmu. Jeho název odkazuje na důležitou scénu, v níž Andrzej v náznacích popichuje mladíka kapesním nožem, který následně úmyslně upustí do vody. Snímek měl v době svého vzniku silný mezinárodní ohlas, o čemž svědčí nominace na Oscara a řada dalších ocenění. (Česká televize)

lamps

Rozhodně je na tom vidět, jaký má Polanski talent ve vytváření tenze mezi aktéry jen skrze vynalézavé záběrování a zakomponování zvukové složky. Bohužel, expozice je hrozně dlouhá a část, kdy má jít do tuhého a předešlý vývoj se má zúročovat v psychologické inferno, očekáváním nedostává. Ty opravdu skvělé filmy Polanski natočí trochu později.. 65% ()

Madsbender

Neskorší hanekeovský princíp hry, kolidujúcich hier a snahy o ovládnutie ich pravidiel v prvom a poslednom Polanského poľskom filme. Rebelujúca mládež x dospelí príslušníci vyššej vrstvy (tento motív sa ďalej zaplieta v modele manželstva, ktoré je už od úvodnej scény príjazdu auta, kedy len vidíme, ale nepočujeme hádku, prezentované nepokojne ako hladina jazera počas búrky), pomalé tempo rozprávania a krásna kamera. To všetko za sprievodu Komedovej príjemnej hudby úhľadné zabalené do podoby komornej čiernobielej drámy. Len škoda, že toľko trvá dostať sa k záverečnej sérii zvratov, čo je vlastne moja jediná väčšia výčitka. Nepríliš lichotivý obraz doby a zároveň produkčne náročný film, pri ktorom bol Polanski kvôli nezhodám nútený vymeniť scenáristu, ktorého text bol i tak 4-krát odstavený z produkcie, až napokon hneď po svojom debute Polanski Poľsko definitívne opustil a začal natáčať v zahraničí. Inu, aj také sú príbehy veľkých režisérov. 75% POZNÁMKA: Zhliadnuté v rámci semináru o poľskom filme. ()

Bigrambo

Při svém prvním celovečeráku si Roman Polanski vystačil opravdu s málem. Podobně jako ve svém pozdějším snímku Smrt a dívka mu stačili tři herci a místo odřízlé od civilizace - v tomto případě to byla jachta na prázdném jezeře. Polanski rozehrává skvělé psychologické drama dvou mužů, kteří se předvádí před Jolantou Umeckou. Každý z jiné pozice - Leon Niemczyk z pozice staršího a zkušenějšího muže (a taky z pozice manžela) a proti němu stojí mladý "koloušek" Zygmunt Malanowicz. Na to, že se jedná o debut, tak opravdu velmi dobrý film a nezbývá, než doporučit ke zhlédnutí! ()

misterz

Polanského celovečerný debut a hneď takáto paráda. Nedokážem si predstaviť iného režiséra, čo by v tej dobe natočil niečo podobné, traja herci, jedna loďka a veľké dramatické divadlo, kde názov filmu zároveň odzrkadľuje aj podstatu. Dramatická linka má aj skrytý význam, nejde tu len o podpichovačný konflikt dvoch mužov, je toho omnoho viac. Ješitný novinár si ani neuvedomil, že príbeh o namyslenom námorníkovi odráža aj jeho vzťah ku manželke. Keď sme si sebou príliš istý, obvykle príde tvrdý pád a taký človek nejakým spôsobom dostane príučku. Či to pomôže už film nerieši. Zároveň by som si dovolil nesúhlasiť s obsahom. Novinárova manželka nebola cynická, veľká chyba, ona proste len na manželovo ješitné správanie rezignovala. A to je veľký rozdiel. Jednoznačne odporúčam, skvelý film. 85/100 ()

mchnk

Co zrobić z tym filmem, który trzymam w rękach...? Nejlépe bude ho zkusit uchopit pevně, stejně jako otěže plachetnice či náruč ženy. Rutinní výlet, nečekaný zajíček na cestě a skvělým způsobem se rozvíjející příběh. Film o jachtingu, námořnické etiketě, politice manželského páru, který potřebuje někoho třetího, aby si ujasnil své priority a také o výborném pohledu na lidské vlastnosti. Skvělá psychologická hra s precizní režií, kamerou, výborným herectvím a úžasným doprovodným jazzíkem. Bez diskuze jeden z nejlepších debutů jaké jsem kdy viděl, budu jen rád, když při druhém zhlédnutí vystřelím plný počet. (Challenge Tour 2015) ()

Snorlax

Ken Loach má pravdu, v Hollywoodu nikdy Evropští režiséři nenatočil nic tak dobrého, jako doma. Polanski pomaličku odkrývá charaktery tří postav, které se z fanfarónství obou mužů ocitnou na nějaký čas společně na jedné lodi. Ostrým skalpelem odřezává jednu slupku masky za druhou, až zbydou nepříliš pohledné kosti. ()

Anderton

Osobne som skôr očakával thriller, ide ale skutočne o husto psychologickú záležitosť. Polanski sa zaučoval, nie všade to všetko spoločne ladí, ale aj v slabších momentoch vás uhranie úžasná atmosféra poľského jazera a jednej loďky. Postavy bohvieako sympatické nie sú, čo sa ale nakoniec ukazuje ako výhoda scenára, neskôr už dvoch poľských filmových legiend. Jedinou jeho výraznejšou nevýhodou sú občas trochu šróbované a neprirodzené dialógy, ale to sa dá zvaliť na dobu vzniku. Filmu pomáha aj otvorenejší koniec, niekto by ale mohol škemrať o pokračovanie, takže na to bacha... ()

Frajer42

Roman Polanski je skutečně šikula, co se týče psychologie mezi postavami. Nikdy bych nevěřil, že rychlokurz plachtění může být ve společnosti tří pšonků taková zábava se zajímavým psychologickým pozadím. Velice hezká kritika lidských povahových nedostatků a partnerského stereotypu. Divák se může nabažit krásnými lidskými vlastnostmi. Od ješitnosti až po cynismus. Já tahám z rukávu lepší tři kousky. Jsem si jistý, že bych ještě více snímek docenil po dalším zhlédnutí (třeba někdy), protože cítím, že je tam opravdu hodně skrytých odkazů a snímek má větší hloubku, než jsem zvládal registrovat. ()

stilgar1

Již roku 1962 svým celovečerním debutem Roman Polanski dokázal, že je filmařským géniem. Natočil poutavé psychologické drama, které si téměř v celé své délce vystačí se třemi postavami a se stísněným místem na lodi. ()

asLoeReed

Manželé cestují autem k pobřeží, když jim do cesty náhle vpadne podivný stopař, který se k nim následně připojí a provází je na loď. Vzniká drama, probíhající v netypickém, přesto skličujícím otevřeném prostoru na širém jezeře, odkud není úniku. Moc a úlohy se vyměňují, společník se stává nebezpečným a trojice se náhle dostává i fyzicky do konfliktu. Intenzivní psychologické drama, debut Romana Polanského (scénář a režie) a Jerzyho Skolimowského (scénář a dialogy), je mj. studií charakterů, které si před sebou i v partnerském vztahu hlídají vlastní tvář a předkládají tomu druhému jen klamavou masku. Film trochu připomíná povídku Milana Kundery Falešný autostop zhruba ze stejné doby, v níž osoby předstírají někoho jiného a – stejně jako v závěru Nože ve vodě – už neví, jestli mají vysloveným přiznáním věřit, či jde jenom o nějakou hru. ()

nascendi

Debut Romana Polanského som prvý krát videl krátko po jeho premiére. Bol som ním nadšený podobne ako som bol nadšený väčšinou filmov, ktoré vznikli a videl som ich v zlatých šesťdesiatych rokoch. Po mnohých desaťročiach som si ho rád pozrel i keď žiadne nadšenie sa nedostavilo. Tri osoby, auto, plachetnica, jazero. To nie je veľa. O to väčšie nároky sú na dialógy, herecké výkony, budovanie napätia. Ešte šťastie, že Polanskému so scenárom pomohol ďalší dobrý poľský filmár Jerzy Skolimowski. Film už dnes nikoho neohromí, ale možno sa u väčšiny divákov nedostaví ani sklamanie. ()

classic

Na Romanov debut som bol dlhšiu dobu zvedavý, a nie a nie, sa k nemu dostať. Je to vynikajúci, výnimočný snímok, ktorému stačia maximálne traja herci, k tomu na začiatok jedno auto, v ktorom budú najprv sedieť dvaja z nich, t. j - manželský pár : Andrzej a Krystyna, títo o krátku chvíľu na to, vezmú so sebou TURISTU - stopára, ktorého takmer Andrzej zrazí, vykoľajený z toho, následne tomuto mladému mužovi ponúkne zvezenie, blížia sa do prístavu, kde ich čaká pekná JACHTA, s ktorou plánujú vyplávať na šíre jazero, pričom drzý, namyslený, arogantný Andrzej navrhne, aby tento cudzinec išiel s nimi... Tak sa aj stane. Chvíle pohody, vystriedajú pästné súboje, ale to už zachádzam priďaleko. Aj na samotný nôž dôjde, ktorý nakoniec skončí tak, ako napovedá názov filmu. Jedna atraktívna žena, ktorá tak zo začiatku nevyzerá, tie okuliare jej nepasujú, sa postupne stáva dominantnou samicou, o ktorú budú stáť obaja chlapíci, ktorí si idú po krku. Veľmi psychologicky pôsobiaci film, so skvostnou black and white kamerou, ktorá robí svoje, samozrejme atmosféra, je podchytená práve touto technickou zložkou, ktorá vytvára doslova zázraky, ktoré ovplyvnia nezainteresovaného diváka, ktorý to nečaká. Jolanta Umecka v úlohe Krystyny, je fascinujúca, Leon so Zygmuntom, sú skvostní, ako pozerám, druhý pán na holenie, mal ešte niekoľko zaujímavých príležitostí, predviesť sa. Zo všetkých, sa najviac, aj tak predviedol, samozrejme, budúci veľký režisér Roman Polaňski, ktorý si o pár rokov na to, zažil také situácie, z ktorých sa doteraz ešte nespamätal. Automatická povinnosť vidieť legendárny poľsky počin. ()

jojinecko

3,5*/5...Polanski vie a vždy vedel neskutočne pracovať s atmosférou a filmovým minimalizmom, pri dosiahnutí maximálneho dopadu na diváka. Vyžíva sa v hraničných psychologických situáciách a charakteroch, nepotrebuje pompézne exteriéry ani plejádu hercov. Je dôsledný v detailoch, účelne a presne využíva symboliku. Nebojí sa do istej miery šokovať a je originálny. Pre toto všetko ho mám v režisérskej topke a toto všetko v tomto filme nájdeme...ale skôr v menších dávkach, cítiť ešte nevypilovaný režisérsky potenciál a obrovský talent. Všetko to podstatné prišlo neskôr... ()

Flakotaso

Téměř genialitě se přibližující Polanského debut! Zastávám názor, že filmy vystavěné na jednoduché zápletce a omezeném prostoru jsou nejlepší a zde se mi to opět potvrdilo (proto mi nikdy úplně nepřirostli k srdci nejrůznější Kmotři a jiné epické fresky, roztažené dějem nezřídka na několik desetiletí). Výtečná kamera, nádherná jazzová hudba slavného Krzysztofa Komedy a vynikající, psychologicky propracovaný scénář - už od prvních záběrů jsem chrochtal blahem a nepřestal až do konce. 60s! ()

MontyBrogan

Na prvý pohľad obyčajné boat movie (to ja ako road movie, len na lodi:) s jedným párom a jedným stopárom. Pod povrchom sa však ukrýva, a časom vyplavuje na hladinu, strhujúca konfrontácia rôznych prírodných živlov, akými sú napríklad slnko, vietor, dážď, súťaživosť, nevraživosť a príťažlivosť. A najväčší živel, ktorý tu uzrel svetlo sveta, je ale samozrejme Roman Polanski. ()

honajz

Tak jako beru - Polanski a jeho prvotina, ale mi to přišlo o ničem. To nejzávažnější se pronese v krátkém dialogu čtvrt hodiny před koncem ("on byl jako ty, ty jsi zatím jen z poloviny jako on"), ale jinak celý film - hi hi - plave na vodě. ()

Exkvizitor

Nějak mi pořád uniká, čím má být tento film tak výjimečný. Je jistě výborně zrežírován, nasnímán a zahrán. Nepochybným plusem je podařený jazzový soundtrack. Ale příběh není nijak originální, rafinovaný ani inspirující. Spíš dokonale nezajímavý. Takže z toho mám poněkud rozpačitý dojem. ()

curunir

Mám rad tieto filmy s minimom postáv, kde sa vlastne všetko odohráva v jednom priestore a sústreďuje na výkony hercov (podobné ako u Kto sa bojí Virginie Woolfovej?). Polanskému celovečernému debutu naozaj nie je čo vyčítať, má veľmi sympatickú stopáž, ktorá neustáva udžuje záujem diváka. Za zmienku ešte stojí, že herečka Jolanta Umecka si zahrala aj v Uhrovej Panne zázračnici. ()