Krajina Nomádov

• Česko Země nomádů (viac)

Po ekonomickom a sociálnom kolapse banského mesta v rurálnej a izolovanej časti Nevady sa hlavná hrdinka Fern v hereckom podaní držiteľky Oscara Frances McDormand rozhodne radikálne zmeniť svoj rozpadajúci sa život, ktorý sa ocitol v slepej uličke. Zakúpi si starú rozpadajúcu dodávku, ktorú si prerobí na karavan a vydáva sa na spirituálnu cestu hľadajúc život mimo konvenčnej spoločnosti ako jej moderný kočovník. (CinemArt SK)

C0r0ner

Přesně na oscarovou objednávku - dlouhé záběry na zajímavou přírodu, krize existence, "velké" životní pravdy, příběh jednoho člověka, který nikde nezačíná a nikde nekončí... a já jsem se mohl posrat nudou. Ženy prostě dobré filmy točit neumí a každý další jejich počin to jenom dokazuje. Je mi líto, ale je to tak. 25% ()

Topco

Melancholický road-movie o novodobých kočovníkoch, bezdomovcoch či tulákoch. Zvoľnená narácia s meditatívnymi klavírnymi tónmi Ludovica Einaudiho korešponduje s prežívaním hl. hrdinky – tá objavuje životný elán v novom životnom štýle a zároveň sa snaží vyrovnať so smrťou manžela. Chodí z miesta na miesto, nikde nevydrží príliš dlho, nechce sa na nikoho viazať, príležitostne brigáduje a neraz sa len bezcieľne túla. Na Frances sa dobre pozerá aj vtedy, keď práve dobre nevyzerá. Pre nášho diváka to bude trošku obsahovo vzdialené, ale v USA tento sociálny dištanc ako životný prístup musí rezonovať. ()

Martrix

Každý druhý intelektuál sledující Nomadland z pohodlí domova, chápavě pokyvuje hlavou, že Fern rozumí. A co teprve porotci různých festivalů, kteří se tetelí blahem, že mohou ocenit film tak hlubokomyslný a autentický, že si nikdo nevšimne absence afroamerických herců a příslušníků LBGTMFHT komunity. Přitom je to stejně pokrytecké, jako vyzdvihovat TV dokument o lidech, kteří pochopili jak nesmyslné je sledovat televizi. Přestože tvůrci Nomadlandu život nomádů neidealizovali a nepokoušeli se moralizovat, má většina diváků pocit, že se Fern vlastně osvobodila a žije hodnotnější život než druzí. Já tedy viděl něco jiného. Viděl jsem osamělou ženu, jejíž diagnózou byla neschopnost a strach být s někým. Ve skutečnosti byla méně svobodná než většina z těch, kteří vedou filozofické debaty, že k životu toho potřebuje člověk jen málo. Že je to technicky dobře udělaný film mi nestačí...to je i spousta jiných filmů. Chybí mi silnější přesah; po obsahové stránce je to vlastně jen sonda do života někoho, kdo neumí žít s lidmi. S výjimkou výkonu Frances McDormand, si tento film tak obrovskou pozornost nezasluhuje. ()

Juto

Toto je fiktívny príbeh založený na skutočných skúsenostiach moderného nomáda. Je to veľmi ľudský príbeh. Ako každý sci-fi príbeh, aj tento vytvára svoj vlastný jedinečný svet. Je to svet prechodných robotníkov, chudobných a zbavených práv. Frances McDormand vytvára veľmi ľudský charakter. 6/10 ()

TomPrusik1

Občas se mi stává že se absolutně rozejdu s názorem filmových kritiků o tom, jaký film je toho roku nejlepší. A stejně tak tomu bylo u Země Nomádů. Podle mého názoru by se film neměl jmenovat Země Nomádů, ale spíše Země Šneků, protože má opravdu hlemýždí tempo. Z počátku jsem doufal, že se film nějak rozjede, konečně se něco začne dít, ale mýlil jsem se. Celé je to o tom, jak šedesátnice Ferm jezdí se svou dodávkou po Americe, nemá moc peněz, střídá různá zaměstnání (od pickerky v Amazonu, po pracovnici v uhelných dolech) a baví se s lidmi (kteří jsou v podobné situaci, jako je ona) o tom, jak je život na prd a stát na ně kašle. Nic víc, žádná výrazná linie, žádné vyvrcholení příběhu v nečekaný zvrat. Přes tento nedostatek bych byl se schopen ještě nějak dostat, kdyby měl film nějakou výraznou přidanou hodnotu. A tu si myslím také nemá. Nevidím tam žádné výrazné poselství (snad jen krom toho, že ovdovělé ženy to nemají v současné Americe lehké, což je jasné od prvních minut filmu). Nedostavili se ani krásné kamerové záběry, výraznější scény, který by mi zůstali v paměti. Ani herecké výkony mi nepřišli nějak zvlášť výrazné. Největší prostor dostává Frances McDormand, kterou mám celkem rád hlavně z Farga a Bilbordů, ale tedy hraje hrozně nudnou a nevýraznou postavu (což bylo jejím úkolem). Ale aby dostala cenu za nejlepší herecký výkon, s tím mám problémy. Nevím do jaké míry film uspěje na Oskarech, ale poslední dobou mám pocit, že kritici se dívají na kvalitní filmy jiným okem, než já 3/10 ()

LasT_Olt

Jsem z toho trochu v rozpacích. Chvílemi mi přišlo, jako bych nesledoval oscarový snímek, ale nějaký hezký dokument o nezaměstnaných lidech v USA. Upřímně, to spontánní koupení dodávky a pak jezdění po státech a vydělávání si drobných umýváním hajzlů, tak nějak nesplňuje moji představu slova “svoboda“, ale co už. To, že vyhrál oscara, mě vlastně ani nijak nepřekvapuje, v posledních letech, je snad kromě loňského Parazita, takové nepsané pravidlo, že to vyhrávají jenom víceméně nezajímavé filmy. Nepochop mě špatně, on Nomanland není špatný film, jen je to prostě roadmovie jako deset dalších. Nedávno jsem koukal na Lynchův Příbeh Alvina Straighta (principově skoro stejný filmek), který mě emočně fakt rozdrtil, kdežto Nomanland mě nechal naprosto chladným. Frances znova suprová, ale v Ebbingu vynikla víc (jo a taky v Transformers 3). ()

campix

Zpětně už můžeme o Nomadland hovořit jako o vítězném snímku hlavní Oscarové kategorie. Tento fakt jenom ilustruje jakým směrem se akademie vydává a úbytek diváků je pak hodně pochopitelný. V posledním letech vyhrává totiž docela dost indie filmů a artovek, které nejsou žádnými diváckými hity a přesně to je případ Nomadlandu. Kvalitní film to je. Chloé Zhao se podařilo natočit hodně citlivou sondu do kočovného života části obyvatel USA a hlavní protagonistka Frances McDormand do role padla jako ulitá. Měl jsem tam příjemné flashbacky na cestování autem po USA a spaní na podobných místech, takže osobní líbítko tu také je. Otázkou je jestli by tohle mělo stačit na nejvýznamnější filmové ocenění a akademie by se měla rozhodnout, co vlastně chce. Takhle se jim sledovanost a váha ocenění nevrátí. ()

rizek2

Neokázalé sociální drama je vystavěno kolem postavy ovdovělé šedesátnice Fern nalézající životní sílu v cestování napříč Amerikou ve svém příbytku, bílé dodávce, a kolem četných setkání s podobně naladěnými novodobými kočovníky. Svoboda se zde setkává s osamělostí, sezónními pracemi i postupným odcházením a scházením podobně laděných nomádů, kteří veškerý svůj život mají stále sbalený s sebou na cestách a řadu z nich k tomuto stylu života dohnala ekonomická krize. Pomalu, chvílemi až meditativně plynoucí snímek s věrnými pohledy na zapadající slunce a s rozjímáním u ohně o smrti a životním údělu bude letos bojovat o Oscara v celkem šesti kategoriích. ()

BoXBe

Pominu, že film má Oscara, je skvělý sám o sobě. Není ničím výjimečný, ale atmosféru ma hodně autentickou a vyloženě uklidňující. Pustím si to někdy znovu právě kvůli tomu. ()

SeanLSD

Ako človek, ktorý sa z neochoty podriaďovať mainstreamu nedávno opäť presťahoval do auta, som bol na tento film hodne zvedavý. Zistil som však, že okrem zdanlivého vonkajšieho rámcovania so mnou nemá mnoho spoločného. KRAJINA NOMÁDOV, remeselne solídna a vo vyznení krehká festivalovka so silným sociálnym podtextom, totiž nie je veľmi lákavým obrazom nomádskeho života "always on the road", ako si ho obvykle predstavujeme my, čo ešte mladí a zdraví túžime po cestovaní a dobrodružstve. Pre väčšinu hrdinov toho filmu (a knihy), čo sa dali na takýto život, je to totiž často skôr nutnosť, jeden z mála možných únikov zo spodku zdieračského kapitalistického svinstva, z núdze cnosť, zastieraná rečnením o slobode. Ale táto sloboda je až nepríjemne často do tejto svojej podoby vynútená. Zima a problémy s exkrementami sú jedna vec, ale samota a smútok dokážu byť pri takejto existencií naozaj zdrvujúce, aj keď máte všade nitky k voľnomyšlienkárskej komunite a na každom kroku či kilometri stretávate podobne zmýšľajúcich, nezávislých (alebo neprispôsobivých) jedincov. Dobre to poznám aj sám, a to ani nemusím žiť na odvrátenej strane amerického sna. Stačí aj odvrátená strana mojich vlastných predstáv o peknom živote. Ale popri nich sú tu tie návaly pocitu slobody, keď naštartujete motor (a on naozaj naskočí), keď zaparkujete na krásnom mieste, kedy a kde sa vám zachce alebo nemusíte zaplatiť nájom, čas na intenzívnejšie preciťovanie sveta a života a okúzlenie, ktoré zas a znova prichádza z veľkolepej prírody - a to za to stojí. Inak platí, že charakter hlavnej hrdinky, ktorú Frances McDormandová ani nemusela moc hrať, je omnoho zložitejší a nepostihnuteľnejší než realizmus blížiaci sa dokumentu a sociálna angažovanosť, ktorá sa filmom tiahne a kvôli ktorej je v Amerike asi taký vychytený. ()

dr.fish

Roadmovie jak má být, Frances je na to skoro sama, ale úplně v pohodě to utáhne. Nějakou dobu jsem taky v autě bydlel a tak mne to oslovilo trochu víc. Je to životní filozofie, o tom žádná. 80% čistých. ()

UhLee

(7/10). 3. Zhlédnutý kandidát na Oscara 2021. Jemné a decentní vyobrazení způsobu života, který vedou Nomádi. Chloé Zhao bych způsobem, kterým na mě její film působil přirovnal k Terrence Malick, ale u ní se mi to zdálo poutavější hlavně díky skromnější stopáži, která byla tak akorát. Největší síla pramení v dialozích. Při těch dvou hlavních dialozích mezi Fern a Swankie/Bob Wells jsem měl opravdu husinu po celém těle a hltal jsem každičké jejich slovo. Také až artové záběry na americkou přírodu byly pastvou pro oči a představují dominující prvek celého filmu. Navíc je tam překrásný podkres Ludovico Einaudi, který tomu filmu vdechl duši. Z mé strany jsem viděl určitě lepší filmy nominované na Oscara 2021, ale ani tohle rozhodně neurazilo a Nomádi můžou to překvapit. ()

filmmovier

Frances McDormand je tradičně vynikající, krajina je nádherná, zvuk podmanivý, ale jinak je to popravdě vlekoucí se nuda, která mě příliš nenadchla. Oscarový vítěz je asi jasný, ale můj favorit Země nomádů rozhodně není, vlastně jsem i docela zklamán, neboť jsem čekal lepší a hlavně podmanivější. Tenhle film prostě není pro mě, to ale nutně neznamená, že je špatný. ()

vnimatkrasu

Vydatná spokojenost. Jakkoli se totiž Nomadland odehrává v typickým nezávislým dějovým vákuu, příjemně odsýpá, Frances McDormand je standardně fantastická a atmosféra je tak silná, že jsem měl chuť si v ní zaplavat. Z hlediska artovejch oskarovejch road-movie posledních let si to Nebrasku natřelo na chleba. ()

jedna_vrana

Makenzie: „Moja mama hovorí, že si bezdomovec, je to pravda?“ Fern: „Nie, nie som bezdomovec. Som len bez domova. To nie je to isté, však?“ Vážené dámy a páni! Nič lepšie som dlho nevidela. Tento film dokáže hlboko zasiahnuť diváka, ak je naladený na správnu vlnu. Čestne musím priznať, že som sa pred pozeraním bála, že to bude poriadna nuda. Hlboko som sa mýlila, lebo tento film vám môže dať veľa. Na záver ho hodnotím, že nesúď nikoho a spôsob akým žije (často súdime ľudí okolo seba a nerozumieme im). Je o životných prioritách. A tie mi boli sympatické. Ak prijmeš život so všetkým, čo prináša a rozhodneš sa ho prežiť v jednoduchosti, možno skončíš na záver šťastný a ľudia okolo teba ani nebudú rozumieť, prečo si si tento štýl života zvolil. Frances McDormand hrá svoju rolu s takou ľahkosťou, že som sa pristihla, že je tou postavou, ktorú stvárňuje. Ale zjavne nie je. Samozrejme, aj autentickí ľudia okolo nej, ktorí žijú nomádskym životom, pomáhajú navodiť správnu atmosféru. A tie krásne zábery! ()

Tosi

Ač se počítám mezi trpělivé diváky, v Nomadlandu nenacházím přes veškerou snahu žádné oscarové záblesky. Skoro bych napsal, že Frances McDormandová nemá v téhle melancholické meditaci o životě co hrát, je bezdomovec z vlastní vůle a nestojí o sympatie. Pravdou teda je, že její tvář a unavené oči jsou pro film jako stvořené, ale tentokrát mně to přišlo málo. ()

Qitek

Tak nějak bez keců úplně standardní drama bez jediného výraznějšího ale i špatného momentu. Frances je dobrá jako vždy, ale tahle poloha je pro její hereckou velikost jako dopolední rozcvička na půl plynu se zíváním. Stejně jako jsem se prozíval ke konci tohoto zdánlivě delšího filmu než ve skutečnosti já. Nikam se to nežene, nemá to katarzi. Jen to je. Za to samozřejmě asi “respekt”. Ale vůbec by se na druhou stranu nic nestalo, kdyby to neexistovalo. Nevím no. Film určený pro specifické publikum a specifické země, kam já samozřejmě nepatřím. Jestli tohle má posbírat ceny, jak se všude píše... Nevím no. Whatever fuck ever. ()

JimmyII

Země nomádů je důležitý film: obrazově překrásná (Oscar za kameru je imho jasnej) sonda do nedobrovolné i dobrovolné chudoby v bohaté zemi, ale ještě víc intimní meditace o ztrátě, smrti a malých radostech. S civilním a soustředěným výkonem Frances McDormand a skutečných nomádů ve vedlejších rolích. Jsem zvědavý, jak se Chloé Zhao po třech podobně introvertních filmech popasuje s marvelovkou Eternals. ()

Johnny.ARN odpad!

Ach, ja som vedel, prečo som sa mu vyhýbal. Obsadenie, režisérka, hype, festivalové úspechy, to všetko mi posielalo starý dobrý signál typu "Nekukaj ma, zemreš!" Dlho som odolával, ale dostal nominačku, musel som. Signál bol správny. Nie zem nomádov, ale život dobrovolných bezdomovcov by bol oveľa lepší názov. Šikminka sa rozhodla kritizovať kapitalistický systém cez optiku posledných chudákov, cez ľudí, ktorých ten zlý, kapitalizmus zničil. Preto majú karavany, mobily, stále lóve na naftu, na spoločné večere a práčky. Vedia sa zamestnať do dobrých prác, ale nechcú to. Radšej to budú hrať na obete systému, všetkým na počkanie hovoriť svoj tragický životný príbeh a večer pri ohni sa utvrdzovať s ostatnými v tom, ako je všetko na hovno, ale tam, vtedy je im dobre. Okrem toho je to nehorázna, ukecaná, rozťahaná nuda. Ako ale Frančeska dokázala tak zahrať prepitú bezďáčku mi je záhadou. Bojím sa len toho, že toto bude zbierať. Nábeh to má tak na tri sošky, osobne dúfam, že ostrúhajú, ale pri akademikoch človek nikdy nevie. Zhao, ani naše druhé stretko nedopadlo najlepšie. ODPAD! ()

Co chystá režisérka Chloé Zhao?

Co chystá režisérka Chloé Zhao?

21.09.2022

Režisérka Země nomádů a Eternals Chloé Zhao uzavřela exkluzivní smlouvu se společností Searchlight Television, pro kterou nyní bude vyvíjet nové seriály. Searchlight mimo jiné produkoval právě první… (viac)

93. Ceny akademie - výsledky

93. Ceny akademie - výsledky

26.04.2021

Dnes v noci proběhl 93. ročník předávání Oscarů, cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS). Ceremoniál se odehrál kvůli stále trvajícím protiepidemickým opatřením zcela netradičně ve velmi… (viac)

Ceny BAFTA ovládla Země nomádů

Ceny BAFTA ovládla Země nomádů

11.04.2021

Dnes večer proběhlo v londýnském Royal Albert Hall udílení prestižních filmových cen Britské akademie (BAFTA) za uplynulý rok. V počtu nejvíce nominací (7) vedly shodně snímky Země nomádů a britské… (viac)

Nominace na Oscara zveřejněny

Nominace na Oscara zveřejněny