Hviezdna brána

• Česko Hvězdná brána (viac)
USA / Kanada, (1997–2007), 157 h (Minutáž: 42–96 min)

Recenzie používateľa Grogan k tomuto seriálu (216)

Sto dní (2000) (S03E17)

Pěkná, charakterově zaměřená epizoda, kde poznáváme jinou stránku povahy Jacka - člověka, který by měl rád poklidný rodinný život, ale jeho smysl pro povinnost a instinkty vojáka jsou silnější. Ani to rozhodnutí vzdát se návratu domů není proti jeho povaze - přece jen ví, že kromě lodí možných spojenců nemá Země žádnou technologii dostat ho zpět bez brány a o technologii brány ví jen to, že je hodně komplikovaná a tak sotva ví, jak velká je pravděpodobnost, že by mohla tam někde dole bez problémů fungovat. Ostatně řešení Sam je něco, co ona sama vynalezla, takže o téhle technologii nemůže mít ani ponětí... Pak si musí uvědomovat, že je jeden z mnoha vojáků a SGC nemůže věčně jen hledat způsoby, jak ho dostat zpět, mají i jiné povinnosti. Jeho vztah s Lairou byl taky zajímavý sledovat co se týče jejich vzájemných interakcí, její charakter není mezi některými fanoušky moc oblíben, ale já s ní neměl větší problém až do jejího závěrečného oddalování zprávy o hlasech ve vysílačce (což ale bylo spíš kvůli dramatizaci závěrečného dějství, aby Jack dorazil Teal'covi na pomoc v posledním možném momentu). Jinak i týmový aspekt tady byl zastoupen, Sam věnovala tři měsíce vývoje přístroje, který jim umožní dostat Jacka zpět a Teal'c riskoval svůj život při vykopávání brány. Plus zde byla ta skvělá scéna, kdy na Jacka při meteorické bouři čekali do posledního možného momentu, což je mohlo stát život (Danielovi fanoušci se možná z tohoto důvodu cítí ošizeni, ale fakt nevím, co by tady mohl udělat, aby to hrálo nějakou roli v záchraně Jacka, aby to nebylo v ději jen pro ten prostý fakt, aby měl v epizodě co hrát). Máme tady i náznak shipperství (pěkný rozhovor Sam/Janet), které mi v malé míře nevadí (a nikdy nehrálo takový prim jako to trapčení mezi Danielem a Valou, které zbytek týmu nechávalo totálně v jejich stínu) a myslím, že oba herci mají slušnou chemii. Taky tady máme ukázáno, jak riskantní bylo procházení skrz bránu v počátcích seriálu, tehdy Země neměla lodě a jiné vyspělé technologie, aby zachraňovali někoho, kdo kvůli poruše brány zůstane trčet na jiné planetě. ()

Odtiene sivej (2000) (S03E18)

Dobrá epizoda, ovšem s opakovaným shlédnutím se mi ta domluvená finta mezi O'Neillem a Hammondem zdá čím dál průhlednější a Maybourne pak vypadá jako tupec, který se nechal Jackem hrozně snadno zblbnout (jen vemte do úvahy celou jejich historii, hned v jejich první epizodě šlo o střet ohledně přisvojení zbraní od mimozemské rasy a Jack byl tvrdě proti tomu), taky to bylo udělané hrozně narychlo, nikdy nepadla ani zmínka o podobných postojích našeho plukovníka. Mrzí mě i odstřelení plukovníka Makepeace, i když jiná stálejší postava z jiného SG týmu tam v tu dobu asi přítomna nebyla. ()

Nové poznanie (2000) (S03E19)

Tak zabedněnýho záporáka má SG-1 málokdy. Ten by tomu neuvěřil, snad ani kdyby prošel Bránou na Zem. Jeho zástupkyně si evidentně nebyla tak jistá jako on, ale jak říká staré přísloví, bláznům se nemá odporovat. Až na tohle jde o povedenou týmovou epizodu, kde vidíme Teal'ca v hodně netypické pozici (perfektně zahráno), tým snažící se dělat vše pro vyrovnání s obtížnou situaci a charakter Nyana byl naprosto skvělý, v protikladu se zabedněným nadřízeným ukázal sílu charakteru a uznání vlastních chyb. Škoda, že ho nikdy více do seriálu nevrátili... ()

Materský inštinkt (2000) (S03E20)

Pro mě hodně nudná, spirituální epizoda, kde nejvíce prostoru dostal Daniel, kterého mám z hlavních postav (včetně Hammonda) nejméně oblíbeného, zbytek týmu tu tak paběrkuje. Kdyby to celé bylo podepřeno zajímavou dějovou linií, tak by mi centr na něj zase tak moc nevadil, ale celá storyline o Harsesisovi mě zase tak moc nebavila, ani linie o povznesených nepatří k mým nejoblíbenějším (alespoň ne v téhle podobě). Pěkný konec a trochu charakterového vývoje pro Bra'taca tomu ty dvě hvězdy nakonec vydělaly. ()

Krištáľová lebka (2000) (S03E21)

Pěkná epizoda, více humorně zaměřená, což rozhodně neškodí. Jen škoda, že nakonec šlo o slepou odbočku v dějové linii, ani Danielova dědečka ani evidentně vyspělou technickou rasu Obrů jsme už nikdy víc neviděli. ()

Nemesis (2000) (S03E22)

Uvedení nových záporáků na scénu bylo dobře provedeno - ukazují na další hrozby, které ve vesmíru čekají, nijak nás neodvádějí od hadů, které ještě zdaleka nemáme dořešené a jejich možnosti u nás škodit jsou omezené, takže si nemusíme lámat hlavu otázkou "proč ještě nezničili celou naši galaxii?", zároveň rozvádějí celý SG vesmír a taky už byli zmíněni v minulosti (ne jako všemocní Ori, u kterých mnohé z výše uvedeného neplatilo). Jsou navíc jiným typem nepřítele, stroje, které neznají lidské pocity, jsou inteligentní a dělají vše pro dosažení svých cílů - replikování. Tohle je hodně akční epizoda, kdy primitivnější lidstvo musí zachraňovat technologicky nadřazené Asgardy, kteří jsou díky vyspělejším technologiím zranitelnější. Pěkný úvod se Sam a Jackem ohledně rybaření, spolupráce týmu na lodi, pěkná interakce s Thorem, na druhou stranu tu máme Daniela, který je v rámci zdravotního omezení na Zemi a má skvělé scény s generálem Hammondem a majorem Davisem. Ten se tady po Foothold definitivně profiluje jako výborná vedlejší postava, která má respekt k SGC i SG-1, ale je si schopná uchovat i realistické myšlení a vidí věci i z pozice Pentagonu, který v SGC zastupuje, orientuje se v světa SGC a dokáže se podílet na řešení problémových situací. Trochu vyspekulované mi přišlo přenesení brány na palubu Thorovy lodi - jaká náhoda, že žádný tým zrovna nebyl v terénu, jinak by si to nemohli dovolit. Mimochodem tahle epizoda kromě rozvíjení asgardské problematiky a nového nepřítele začíná rozvíjet i další dějovou linii seriálu - zapojení Ruska (a následně i dalších států světa) do dosud tajného US programu. ()

Season 4 (2000) (S04)

Hned po šesté řadě jde o nejlepší sérii celého seriálu, kde je hodně mých oblíbených, pětihvězdičkových dílů, což vyrovnává 2-3 slabší (ale stále mírně nadprůměrné až průměrné) epizody. ()

Malá vítězství (2000) (S04E01)

Replikátoři byli na začátku zajímavější než Goa'uldi, byly to prostě jen mašiny, které neměly na práci nic jiného než se množit a tím ničit všechno kolem sebe a bylo daleko těžší je zničit. Zároveň je scénáristé šikovně zakomponovali do příběhu tak, že představovali větší hrozbu, ale z logických důvodů se věnovali vyspělejší asgardské galaxii a my s nimi museli bojovat v naší galaxii nebo přímo na Zemi jen výjimečně, jejich objevení mělo vliv i na náš vztah s Asgardy a jejich pomoc v boji s Goa'uldy. Tahle epizoda, kdy hned na začátku jeden replikátor vyhladí celou posádku (skvělý napínavý teaser, skoro jako z Akt X), tuhle hrozbu po úvodu v minulém díle dále rozvádí. Linie Carterové ukazuje, že se lidé musí o tomto novém nepříteli učit a že Replikátoři se ze svých chyb umí poučit, takže zdejší malé vítězství v dlouhodobém měřítku nic moc neznamená, ponorka zase nabízí trochu akce a tady ještě není závěrečný transport od Asgardů v poslední vteřině otravným klišé (jako v 9+10. sérii). Přesto tenhle season opener nepatří k mým nejoblíbenějším, hadi byli možná horší nepřátelé, ale díly s nimi mě většinou bavily více. Co mě v téhle epizodě vadí, jsou neustálé narážky, zdůrazňující heroičnost SG-1 ("už jsme zase zachránili svět", byla to úplná hračka", "už vám ta záchrana světa zevšedněla?", "zvládli jsme to docela dobře") nebo scény, kdy je divákovi přímo (instalace druhé brány trvala dlouho, protože na tom nedělala Sam) nebo nepřímo (major Davis nedá rozkaz k odpálení ponorky, dokud mu to Daniel Jackson milostivě neodkýve) podsouváno, o kolik jsou členové SG-1 lepší/důležitější než další lidé spolupracující na programu brány. Mimochodem, v minulém díle mi vždycky vadilo, že si SG-1 jen tak vzala bránu pro svou záchranu na Thorovu loď, co kdyby jiný SG tým byl ve vesmíru v úzkých a musel se rychle evakuovat na Zem? Skončili by na dně mořském, ale to je asi v pořádku, co? Možná si to tvůrci zpětně uvědomili a snažili se to zalepit Hammondovou větou "momentálně venku žádné týmy nemáme" (to ale byla náhodička, co?) ()

Druhá strana (2000) (S04E02)

Skvělá epizoda s morálním dilematem. Na jednu stranu potřebujeme nové technologie na obranu Země a vyspělé rasy se tak nerady dělí, takže to byla pro tým vítaná změna, když jim Euronďané nabídli takové technologie. Sam i Jack se zdáli být ochotni nepitvat podrobně situaci, ale nakonec byli přesvědčeni podívat se hlouběji a když zjistili pravdu, tak by pro ně cena získání technologií byla příliš vysoká. Popravdě si myslím, že závěrečné nevpuštění Alara do SGC byla strategická chyba - v SGC by měli nad situací kontrolu a mohli od něj získat nějaké technické znalosti nebo zkonstruovat jejich technologii, pokud by Alar chtěl přežít, tak by musel spolupracovat. Jediná zásadnější výtka je chování Daniela Jacksona v první polovině dílu, že měl pravdu se nedá popřít, ale to, že nedal pokoj a opakovaně podrýval Jackovu pozici během vyjednávání svými všetečnými otázkami, i když mu Jack dal jasně najevo, že není vhodná doba ani místo, tím mě pořádně štval. Případné pochyby a neshody by se během počátku vyjednávání neměly řešit před protistranou, ale napřed je probrat spolu a v soukromí. Zkušený diplomat (jak Daniela několikrát v seriálu popisovali) by tak základní věc musel znát, ale ten trouba tam dělá veřejně ofuky a ještě se diví, že se to Jackovi nelíbí, utrhuje se na Sam a Hammonda, kteří myslí na blaho Země. Působivá závěrečná scéna mezi Jackem a Sam poté, co Jack nechá zavřít iris, skvěle zahraná scéna bez jakýchkoliv zbytečných dialogů. Taky skvělý René Auberjonois v hostující roli nezklamal. ()

Odkaz Ataniků (2000) (S04E03)

Tak z našich hrdinů se dokonce stali superhrdinové alá Superman, ovšem přineslo to jen problémy. (byť nakonec i nějaký užitek) Skvělá epizoda více humorného charakteru, kde hlavní hrdinové narazí na mimozemskou technologii, která navzdory očekávání i schopnostem, které umí dát, škodí a negativně působí i na jejich osobnosti (arogance, ignorování rozkazů, dokonce agresivita). Jen musím souhlasit s majo, přece má SGC kolem 15 týmů, tak mi neříkejte, že když SG-1 nemůže jít, tak se pro jistotu nic nepodnikne. Jinak nejlepší scéna je nevinný pozdrav Silera, který mu způsobí otřes mozku a zlomení ruky. ()

Na rozcestí (2000) (S04E04)

Ta Jaffská romantika mě v dílu moc nebavila (není Teal'c takhle náhodou ženatý?) a ta myšlenka komunikace se symbiontem je naivně pojata (SGC zajímá jen to, zda je to možné a vůbec je nenapadne, že ten had může lhát, že je hodný a rád se přidá k Tok'rům - chudák ten dobrovolný hostitel). Nicméně záporák Tanith je poměrně stylový a jeho plán na vyhubení Tok'rů by byl zajímavý ke sledování v dějové linii (proto mě hodně zklamalo, že hned takhle odhalili jeho záměry). Chris Judge umí být skvělý, když dostane příležitost něco zahrát, jen škoda, že obvykle většina jeho zápletek nějak souvisí s Jaffy a jejich povstáním. I když jde o jednu ze slabších epizod 4. série, tak pro mě jde pořád o slušný nadprůměr. ()

Rozděl a panuj (2000) (S04E05)

Sám za sebe jsem trochu shipper, takže si myslím, že celá zápletka ohledně vztahu mezi Jackem a Sam je dobře zahrána, fungují zde emoce a interakce obou charakterů, líbilo se mi i rozšíření epizody Upgrades. Problém pro mě je, že celá zápletka epizody ohledně naprogramovaných zatarců je vlastně jen berlička, abychom se dostali k onomu rozřešení jejich vztahu. Ten koncept naprogramovaných zabijáků je zajímavý i děsivý zároveň, představa, že se to může stát během vteřiny, že si toho člověk vůbec není vědom (chudáci z SG-14, tak další tým líbá prach) a že není způsob, jak to zvrátit, v lepším případě pak takový chudák zabije jen sebe, v horším i jiné lidi kolem. Tohle by znovu vrátilo do hry nebezpečnost Goa'uldů jako na začátku série, protože by pak byli lidé ohroženi při každém průchodu Bránou a na rozdíl od hadů v hlavě se taková věc dá zjistit velmi nespolehlivě. Nedivím se autorům, že tuhle hrozbu více nerozváděli, ale imho by bylo lepší, kdyby se nějak vysvětlilo, proč Goa'uldi přestali zatarcy používat, místo toho, abychom o nich nikdy více neslyšeli (proč by se Goa'uldi vzdali tak potenciálně výhodné zbraně?). Je tu i pár nejasností a dějových děr (jak může nějaký Goa'uld vědět, že se setkání s představiteli Tok'rů zúčastní zrovna nějaký člen SG-14?). Dost mě překvapila smrt Martoufa, sice jsem nebyl jeho velkým fanouškem (ale ani odpůrcem), ale bral jsem ho už jako stálou vedlejší postavu. A jak dlouho byl asi naprogramovaný bez svého vědomí? Stalo se to mimo obrazovku, nebo mohl být naprogramovaný třeba už při misi na Netu? Mimochodem v té scéně, kdy ta naprogramová členka SG-14 říká, že si myslela, že se jejímu týmu podařilo Goa'uldům uniknout, protože jsou "tak dobří", tak už jen chybělo, aby někdo řekl, že tak dobrá je jen SG-1. Kdyby to takhle přežila SG-1, tak by se někdo nedivil, ale u jiného SG týmu je to divné (už mě unavuje, jak je někdy naznačováno, že ty ostatní týmy prostě nejsou tak dobré jako SG-1, navíc to tuhle bylo v Upgrades). ()

Časová smyčka (2000) (S04E06)

Skvělá humorná epizoda, kterou lze doporučit i naprostým neznalcům celého seriálu. Tady ještě humor uměli, ne jako v pozdějších sériích. ()

Vodní brána (2000) (S04E07)

Tak Rusové se dostali k bráně. Chvíli to vypadalo, že byli fikanější než Američani a zprovoznili ji mnohem rychleji, ale to je samozřejmě vysvětleno podvratnou činností Maybourna. Každopádně tady máme takovou malou záhadu, proč nejde brána zavřít, ke které se brzy přidá vyvraždění veškerého osazenstva základny. Až na ten hodně urychlený konec příjemná epizoda, i když bych ji nezařadil mezi mé nejoblíbenější. ()

První hostitelé (2000) (S04E08)

Díly s Unasy mě v seriálu moc nebavily, tenhle díl je výjimka, i když to sbližování Daniela s Chakou mě moc nebavilo ani tady. Druhá linie s SG týmy byla o dost zajímavější, konečně jsme tu měli několik zajímavých postav z jiného SG týmu - pro Coburna bych si přál víc prostoru, Griff ho dostal o něco víc, ale taky se mohl objevit ve více epizodách, jen ten Pierce se přece jen objevil ve více epizodách a na vedlejší postavu to dotáhl v seriálu daleko (velitel mimozemské základny v 8. řadě). No a klasická scéna "Kdo má v hlavě hada, ať zvedne ruku." je prostě dokonalá. ()

Spálená země (2000) (S04E09)

Skvělá epizoda s morálním dilematem, kde pro jednou nemáme žádného stereotypního bad guye, což ovšem situaci nijak neulehčuje. Konflikt mezi Jackem a Danielem je excelentně vykreslený, Sam v něm taky hraje svou úlohu, když má pomoci Jackovi odpálit loď "nepřátel." Jen škoda, že Teal'c hraje spíše okrajovou roli, i když alespoň jednou vidíme, že automaticky nemusí ve všem souhlasit s Jackem. Řešení jednoduché, ale nebývá to tak často, jen prostě člověk pro stromy nevidí les? Mimochodem, moc se nevyznám v armádní struktuře, ale když Hammond Jackovi zatrhl použití zbraní, neměla by Sam právo odmítnout vyplnit jeho rozkaz, když ví, že jedná v rozporu s rozkazy nadřízených? Nemělo by to důsledky i pro ni? ()

Pod povrchem (2000) (S04E10)

Přijde mi, že hlavní zápletka dílu je tak trochu nedůležitá a spíš tu jde o posilování vztahů v týmu - na začátku vidíme tým s vymazanou pamětí, neznají se, někteří jsou k sobě nepřátelští, mají zapamatovaný nový život a najednou se v tom začnou objevovat díry a okolnosti je zase svádí dohromady, snaží se v dané situaci zorientovat, aby postupně na všechno přišli a na konci společně řešili krizi a zachránili se nejen před nucenými celoživotními pracemi, ale i před smrtí. Máme tu stereotypního záporáka a jeho zástupkyni, ve které se začíná hýbat svědomí ("třeba zas přicházím k rozumu"), kteří mě moc nezaujali, ale herci v rámci jejich klišovitých charakterů odvedli slušné výkony, ta ošklivá černoška mě ale děsivě štvala. Zápletka je taková nedodělaná - jak se těm měšťákům podařilo vůbec SG-1 v první řadě naprogramovat a pak ten konec - i s tím šéfíkem jako rukojmím by ta cesta k bráně určitě dala práci. Naopak shipperský podtext mezi Jackem a Sam se mi moc líbil, že i když se neznali, tak jejich podobnosti v povaze je k sobě táhly a evidentně si dobře rozuměli, dokonce i hlubší city se začaly postupně vynořovat, aby na konci jako ledová sprcha přišlo zjištění, že jsou mezi nimi nepřijatelné. Aktivita SGC klasická, Janet se zájmem o zúčastnění se záchranné mise moc potěšila (ale jak už jsem jednou zmínil, moc by mě zajímalo, zda Hammond/Janet jsou tak angažovaní, když zmizí jiný SG tým, takových případů za ta léta bylo) a návrat sympatického majora Griffa, který hned po prvním průzkumu planety dojde k jasnému závěru ("řekl bych, že ten pán je lhář"), se mi taky líbil. ()

Není cesty zpět (2000) (S04E11)

Já mám tuhle epizodu rád, dlouho to vypadá na nějakou operaci ala NID a Martin vypadá jako totální konspirační šílenec, jen abychom nakonec zjistili, že jde o mimozemšťany, kteří se ukrývají na Zemi, ale pro jednou nehodlají někomu nějak ubližovat, jen chtějí mít svůj klid. Jenže v jednom z nich se hne svědomí, tak se z něj snaží udělat blázna a umlčet ho, což se bohužel obrátí proti nim a zase jsou jednou na útěku. Marty je sice otravný žvanil, ale až na pár výjimek mě celou dobu bavil ("pěkná barva, nějaká šedozelená, že?" - "já nejsem blázen a vy nejste psychiatr!" "Murray, moc mě mrzí, že jsem se vás pokusil kousnout"), vlastně ze všech tří jeho epizod nejvíc (když se zapojil do zábavního průmyslu, tak už mě bavil podstatně míň), na konci mi ho i bylo líto. Nejvíc tedy pobavil Teal'c v motelu a Martyho rafinované způsoby, jak zjistit, že mu někdo coural v domě, ale celkově v téhle fázi seriálu humor fungoval, takže mi nijak nevadí, že jde o odlehčenou epizodu. ()

Zkušební let (2000) (S04E12)

Skvělá týmová epizoda s mými nejoblíbenějšími vedlejšími postavami. Od začátku do konce jsem se ani na sekundu nenudil. Jeden z mých nejoblíbenějších dílů z celého seriálu. ()

Kletba (2000) (S04E13)

Skvělý Goa'uld Orisis nám vstoupil na scénu, Anna Louise-Plowman je pro mě nejlépe ztvárněný Goa'uld v celé sérii - chladně kalkulující, schopný splynout s davem (jak dobře zahrál Sarah, při prvním shlédnutí jsem do poslední chvíle netušil, že hostitelkou je ona a ani při opakovaném shlédnutí by to člověk nepoznal), nemilosrdný, chytrý, schopný vyvolat v člověku pocit napětí, dokonce jeho ďábelskost ještě posiluje atraktivitu herečky - pokud je to vůbec možné. I příběh je zde zajímavý, poznáváme Danielovy kořeny (potěšil návrat egypské mytologie) archeologa a jeho kolegy - Steven byl taky zajímavý charakter a to falešné zdání, že Orisis vstoupil do něho, dobře funguje. Jack a Teal'c moc prostoru nedostali (na konci bych čekal, že generál přidá SG tým jako zálohu), ale vnesli trochu humoru do epizody. ("Nic jsme nechytili, rybaříme.") ()

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě