Hviezdna brána

• Česko Hvězdná brána (viac)
USA / Kanada, (1997–2007), 157 h (Minutáž: 42–96 min)

LyBerion

Čtyři hvězdy dávam jen, protože se mi moc nelíbyli poslední serie. Ne že by mi nesedl nový velitel SG-1, i když Richard Dean Anderson je těžká konkurence, takže z části ano, ale úhlavní nepřítel nebyl až takový sympaťák jako Goualdi. Každopádně je to senzační kulťák a pro mě jeden z nejlepších seriálů. 90% ()

longercz

Ke SG se dá těžko něco napsat. Čistá srdcová záležitost a ať si kdo chce co chce říká, od Teal'cova "In deed" přes všechny O'neillovi kecy je to parádní. ()

Mandalorian

Co se týká sci-fi, jedná se podle mě spíš o podprůměrnou věc. Nechápu, jak může být výš než Doctor who. 2 hvězdy. A rozhodně ne za Richarda Deana Andersona, který už očividně zapoměl hrát. Pokud to teda někdy uměl. ()

Miany

Bohužel mě tento "kulťák" tolik neříká i přes to, že to "musím" občas sledovat s mým přítelem. Není to můj šálek kávy, ale pokud to beru nadneseně, celkem se pobavím. (Nevím ovšem, jestli zrovna tím, co režisér jako zábavu pro diváka považoval.) Ale nechme kritiku trochu vyčpět. Na stranu druhou jsou příběhy někdy zajímavé a rozhodně rozhýbaly myšlení pro další filmy. Nebojím se však říct, že zpracování po stránce kulis a kostýmů nemohlo být lepší, ale vzhledem k době to ještě pochopím. Herecké výkony určitě neudělali díru do světa. Největším úspěchem toho seriály je zkrátka samotný příběh. ()

deepspace101

"Ale no tak! Přišli jsme, viděli jsme, umístili bombu, trochu se pobavili v dešti meteoritů. Není to skvělá historka?" Spojené státy americké se neobejdou bez úhlavního nepřítele. Hodnoty, způsob myšlení a styl života Američanů představují standard pro celý vesmír a nejlepším řešením problémů je použití vojenské síly. Nepřítel se musí zabít, jinak to nejde, protože USA vždycky stojí proti krystalicky čistému zlu, jehož existence ohrožuje samotné lidstvo. Je nutné vyvíjet stále silnější a účinnější zbraně a vyhledávat stále mocnější a technologicky vyspělejší spojence... To byla malá ukázka stereotypů, jimž se divák při sledování Stargate SG-1 nevyhne. Fanda science fiction, jenž důvěrně zná a vyhledává ono vzrušující mrazení tváří v tvář poznávání neznámého, však případné nedostatky ochotně přehlédne. Seriál je až na půdu nacpaný výživnými zápletkami, svižnou akcí a geniálním humorem, ukáže propracovaný koncept goa'uldské společnosti a seznámí nás i s dalšími pozoruhodnými mimozemskými rasami. A samozřejmě neopomenu největší trumf: tým ultra megasprávňáckých správňáků, kteří sice patří k vojenské mašinérii, ale... už jsem zmínila jejich ultra megasprávňáctví, ne? Jack O'Neill mi svou omezeností dokáže pěkně pít krev, ale zdatně si to žehlí smyslem pro ironii. Jeho slovní konfrontace s byrokraty či "pány vesmíru" si vyloženě užívám. Daniela jsem dlouho neměla v oblibě tolik jako ostatní. Přišlo mi, že zbytečně narušuje soulad jednotky. Ale s přibývajícími zkušenostmi jsem pochopila, že věci nejsou až tak jednoduché a nakolik je tento filozofický a morální kontrapunkt důležitý. Daniel v SG-1 zastává nezastupitelnou úlohu stavět se na odpor přímočarému vojenskému uvažování, a pokud ustoupí od svých zásad, jedná se o to významnější okamžik. Sam si mě získala nadlidskou inteligencí a neúnavností, s jakou opakuje větu "To nedává smysl". Jakožto vědec těžko odolává pokušení do všeho šťourat a kazit legraci. Teal'c si povětšinou vystačí se svým oblíbeným "vskutku", ale když přijde na jaffskou věc, bez váhání pozvedne svůj hlas. Jaffové zůstávají jeho slabinou, kvůli níž ztrácí obvyklou rozvahu a soudnost. Kdybyste ho náhodou potkali, určitě po něm chtějte, ať vám poví jaffský vtip. Sečteno a podtrženo, mezi týmy "zachraňujícími svět" nemá SG-1 konkurenci. ()

redwik

Mám taký problém (asi ako väčšina ľudí), že keď si zapnem nejaký seriál, neviem sa od neho odtrhnúť. Asi prvým takým bol Stargate. Pamätám si ako sme s bratom prepozerali všetky časti všetkých sérií - dni, kedy sme pozreli aj 9 častí, neboli pre nás ničím neznámym. Človek si všetkých hrdinov zamiluje, ja najviac Teal'ca a jeho výrazy tváre a nezabudnuteľnú odpoveď na všetko, "indeed". Po čase Richarda Deana Andersona nahradil Ben Browder a ja som si myslel, že sa od seriálu odtrhnem, no prekvapivo ma časti bavili rovnako ako staršie a príbeh sa stále viac a viac zamotával, čo bolo iba dobre. Pre mňa je toto jasná voľba do TOP10. Amanda Tapping - Major Samantha Carter /:/ Christopher Judge - Teal'c /:/ Michael Shanks - Dr. Daniel Jackson /:/ Richard Dean Anderson - Colonel Jack O'Neill /:/ Don S. Davis - Major General George Hammond /:/ Gary Jones - Sgt. Walter Harriman /:/ Teryl Rothery - Dr. Janet Fraiser /:/ Dan Shea - Sgt. Siler /:/ Ben Browder - Lt. Colonel Cameron Mitchell /:/ Beau Bridges - Major General Hank Landry /:/ Corin Nemec - Jonas Quinn /:/ Claudia Black - Vala Mal Doran /:/ Tony Amendola - Master Bra'tac /:/ Carmen Argenziano - Selmak /:/ Peter Williams - Apophis /:/ Bill Dow - Dr. Bill Lee /:/ Cliff Simon - Ba'al /:/ David Palffy - Anubis /:/ Lexa Doig - Dr. Carolyn Lam ()

papaguy

První film to bylo něco (nebo alespoň tehdy mě to uchvátilo):-) Tohle je jen parodie na sebe sama a další z nekonečných space oper á la Star Trek. ()

PEZ

Čo dodať, 10 sérií, 214 epizód, dva TV filmy (nerátam pilot), dva seriálové spin-offy. Neskutočná sága, na úrovni Star Treku. Ani samotní tvorcovia nemohli tušiť aký rozsiahlý svet nakoniec vytvoria. Po dopozeraní všetkých dielov, sa vôbec nedivím, že sa seriál stal takým kultom. Najmä prvé štyri série boli naozaj veľkou sci-fi lahôdkou. Neskoršie série sa už viac zameriavali na jednotlivé season arcy a na rozširovanie daného univerza (čo tiež nebolo zlé, len iné). Potešilo, že seriál počas takmer celého behu zachoval pôvodných hercov a postavy (v podstate s výminkou R.D. Andersona ku koncu, keďže chcel tráviť viac času so svojou jedinou a v tom čase malou dcérou). Áno, našli sa aj slabšie diely a áno, celkovo sa jednalo o ľahší typ seriálu, no skvelé sci-fi nápady (posledná časť Unending!), skvelé alienské rasy (Replikátori, Oriovia!), neuveriteľná rozvetvenosť a zároven previazanosť, narážky na pozemské povesti a mytologické postavy, nehovoriac o skvelých postavách ako takých, to všetko viedlo k jednému z najlepších sci-fi seriálov ever. A navyše svojho času najdlhšie vysielanému. Neskôr tento rekord prekonal iba Supernatural. Bolo super ocitnúť sa vo svete SG-1 a s postavami som sa tak zžil, že mi budú normálne chýbať. :) ()

Porp

"A chodili bránou hore-dole tam, kam sa ešte nikto nevydal" Nemôžem si odpustiť porovnávanie so Star Trekom - Novou generácoiu, seriáli, na ktorom som vyyrástol. Zatiaľ, čo s Picardom by som sa na ten povestný koniec sveta kľudne vydal, s O'Neillom by som zašiel maximálne tak na jedno pivo. Kým v Star Treku dokázal Picard svojou brávurnou diplomaciou predísť mnohým šlamastikám, O'Neill ich vďaka tej svojej držke skôr privolával, a omnoho viac ďalších problémov mu nedopriali samotní scénaristi. A tí ďalší dvaja tajtrdlíci - vedec a rádoby technik v sukni - iba ďalšie extra problémy. Jediný rozumný mi pripadal Teal'c - nekecal, keď nemusel a konal, keď bolo treba - taká prirodzená autorita. Postupne si ma však Stargate seriál získal solídnymi trikmi, exteriérmi s pomerne veľkým komparzom a hlavne konzistentnou dejovou líniou, čo bola vždy veľká slabina Star Treku. ()

cyright

CHYBA V ŽÁNROVÉM ZAŘAZENÍ. Tento seriál ani náhodou nepatří do žánru sci-fi, nýbrž do DĚTSKÝ / POHÁDKA. Jako fanoušek sci-fi jsem se po několik sérií (!) nechal ukolébávat a ze začátku se bavil, někdy i hodně. Jenže tupost seriálu dříve či později musela projít i skrze mé dlouhé vedení. Nebudu ztrácet čas rozepisováním. Jen tak na okraj považte, že v celé galaxii se bez větších problémů domluvíte anglicky, že na všech planetách je 1G gravitace a dýchatelno, a že všichni nepřátelé SG1 postrádají pud sebezáchovy, neb je nikdy ani nenapadne se při přestřelkách nějak krýt. Tímto nedostatkem často trpí i samotní SG1, ale ti jsou samozřejmě nesmrtelní. Po nějaké době se to skutečně již nedá překousnout a seriál se stává supertrapným, zejména když nastavuje série. ()

LordMysti

Buď jste fanoušek nebo nejste. Proto asi tolik velice rozdílných hodnocení. Osobně jsem tento seriál mnoho let ignoroval, občas jsem zahlédl v TV nějaký díl a skoro vůbec se mi to nelíbilo. Ale pak jsem se donutil si vše pustit pěkně od začátku, díl po díle a musím uznat, že se můj náhled na celý seriál změnil o 100%. Proto si fakt myslím, že lidé co zde hodnotí tento seriál velice špětně, tak viděli nejspíše jako já z počátku jen pár epizod vytržených z kontextu. A podle toho se opravdu kvalita seriálu nedá poznat! ()

artuš

Úžasný seriál, který mě ze začátku děsil,ale později jsem se nemohl dočkat dalšího dílu. Je to úžasné s čím vším po těch deseti sériích tvůrci přišli, a museli se přitom snažit, aby se neopakovali a tím diváky nenudily. Sice ke konci se trochu zopakovali tím, že se Daniel Jackson povznesl a poté již po druhé opět procitl k životu. Ale tohledrobné opakování jsem jim odpustil. Protože desátá série je opravdu tou nejlepší. Nový soupeř, který je dost silný na to, aby ovládl naši galaxii. Pro mě je tento seriál základem všech sci-fi seriálů. Vřele doporučuji všem příznivců fantasy. Pěkně načasované byla i výměné členů SG-1. Potřebovali to už ke konci druhé řady. Mezi nejslabší části seriálu patří rozhodně čtvrtá a prvnídíly páté řady. Jinak se tomutoi seriálu nedá nic vytknout. ()

Thrain

Jeden z nejlepších sci-fi seriálů se kterým jsem se setkal. Škoda jen že neskončil už o trochu dřív. Přecejenom 10 sezón je až příliš a je vidět, že především posledním dvoum už dochází dech. Tím nechci říct, že by nápad s Ori byl nezajímavý a nebo že by zde nebyly dobré díly. Je to dáno hlavně tím, že se zde už neobjevuje vynikající Richard Dean Anderson alias Jack O'Neill, a naopak místo něj zaujímá pozice řada nevýrazných postav. I přesto je však Stargate SG-1 z celkového hlediska stále brilantní dílo. ()

Yawgmoth

Pro mě určitě jeden z těch nejlepších seriálů,sympatičtí hrdinové,skvělé triky...některé díly sice trochu slabší,ale ty jsou bohatě vykompenzovány těmi naprosto skvělými,kterých je víc než dost a kvůli nim je tento seriál tak vyjímečný. ()

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě