Síla psa

• Veľká Británia The Power of the Dog (viac)

Charismatický, ale despotický majitel ranče se chová krutě k bratrovi, který si domů přivedl novou manželku a jejího synka. Jenže pak se stane něco nečekaného. (Netflix)

corpsy

Bleeeh...Oscary sú už fakt len politika. Je to dobrý film, s remeselnou réžiou a dobrými hereckými výkonmi. Ale ako sa v poslednej dobe včesáva stream do plnohodnotného kina, je na zvratky. Ak majú TV filmy svoje ocenenia ( Glóby, Emmy ) tak nech sa páči. Nechcem tvrdiť, že filmu by sa nehodilo v kinosále ( už je to len milimetrová línia medzi filmami s kín a TV ), tož ale dajme už konečne šancu veciam, ktoré si to zaslúžia ( som rád, že DUNA sfúkla 6 Oscarových sošiek , aj keď sa tiež musela kvôli...proste priživiť na streame ). ()

MIG29

Artový neowestern s krásnymi scenériami, našlapaným hereckým ansáblom a nefunčkným scenárom. Režisérka sa snaží byť niekoľko krokov pred divákom a rozohráva to so zápletkou na všetky strany. Bohužiaľ sa zamotáva vo vlastnom scenáristickom labyrinte a film ako celok pôsobi, dezorientovane a neucelene. Bublajúce napätie medzi postavami, odcudzenosť dvoch bratov, naznačenie skrytej homosexuality, materská láska - všetky tieto motívy plávaju po povrchu a postupne sa potápajú pod hladinu. Z plátna miznú aj niektoré kľúčové postavy a ďalšie (Thomasin McKenzie) zostávajú nevyužité. Viem si predstaviť 10 rôznych zápletok, ktorými mohol tento príbeh smerovať, a vyustíť do vďačnejšej diváckej katarzie, no najprv by si niekto musel v hlave ujasniť, aké posolstvo nám chce zdeliť. ()

ArsenalEagle

Komorní drama, ve kterém se ale během filmu odehraje až žalostně málo. Benedict je skvělý, Kirsten Dunst vypadá sakra staře a ostatní si odehrají svůj standard. Přestože The Power of the Dog je atmosféricky rozhodně zajímavý, technická stránka je vymazlená, tak vše padá na téměř neexistujícím příběhu, který sice podprahově naznačuje jisté možné dějové linky (Zkrocená hora hadr), ale ty jsou opravdu naznačené jen lehounce a jediné, co se ve filmu stane, se uděje v poslední desetiminutovce a vychází z prvních slov filmu, nicméně motivace v dané situaci už je nějak hodně opožděná. ()

MikO_NR_1909

Rázna metafyzická báseň o znepriatelených bratov na piesočnom ranči. Prelínavé charaktery dvoch bratov si nič nedarujú, hoci príbeh nevrcholí záverečnou prestrelkou ale chorobou z hygienickej nedbanlivosti, psychickej tiaže a nešťastia. Vizuálne Sila psa pripomína Malicka, avšak kamera i zmysel podania naratívu je stoickejšia, čo je možno kľúčová devíza, prečo film nie je výnimočný, hoci má potrebnú psychologickú nadstavbu a zaujímavú chémiu. Benedict je takmer rovnako fenomenálny ako Lewis v Až na krv (2007), jeho prejav vo vás doznieva aj po projekcii, ale trpí aj vatou resp. neurčitosťou, ktorá nepramení v mnohorakosť výkladu osudu postáv ale vo vykalkulovanej rezervovanosti, ktorej chýba lepšie prekreslenie rysov postáv, ich ambície a realizácia skutkov. ()

salalala

Jane Campion se pustila do boje s náročnějším a pomalu plynoucím románem plným náznaků a nejasností a poměrně uspěla, ačkoli bez jeho znalosti se nedostaví úplné pochopení filmu, což je malinko problém. Motivace postav je značně osekaná, což paradoxně odnesla nejvíc právě postava Benedicta Cumberbatche v naprosto klíčovém vztahu k Bronco Henrymu, který je v knize úplně zásadní a ve filmu se bohužel odbude jedinou větou. I děj, který tedy není nijak rozsáhlý, je částečně zredukovaný, což je na jednu stranu dobře, protože tím pádem vypadne spousta vaty, na tu druhou ale tím pádem působí zjednodušeně a paradoxně trochu překotně, protože některé věci se stanou extrémně rychle (typicky svatba George a Rose). Atmosféra je nicméně potřebně hutná, tempo pomalé a kamera opravdu kouzlí nádherné obrazy, které všemu dodávají specifické kouzlo. Samotná pointa je oproti knize lépe vysvětlena, o tom, zda je šokující, ale lze vést debaty. Cumberbatch je vynikající a úlohu zamlklého despota zvládl až fenomenálně, o moc pozadu ale nezůstal Jesse Plemons, jehož herectví je spíš niterní, o to ale intenzivnější, Kirsten Dunst a Kodi Smit-McPhee jsou neméně výborní, ačkoli jim toho scénář zase tolik nedovoluje. The Power of the Dog je hodně zvláštní film, který samostatně stojí někde na půli cesty a někomu se může zdát prvoplánový, se znalostí předlohy si ho ale divák užije o něco více. 70 % ()

Dexter1

Film bez ničoho o ničom s výborným Cumberbatchom. Účelový kúsok, ktorý by chcel pozbierať čo najviac cien, čím vlastne podkopáva hodnotu a objektívnosť daných cien. ()

radektejkal

Pokud někdo ve filmu pěstuje krávy, není třeba se domnívat, že se vzápětí objeví padouch/padouši, provedou zlý čin a banda dobráků je bude pronásledovat, dokud je nezničí. Jane Campionová si vymyslela příběh, který není zdaleka tak hloupý, jak bylo naznačeno v první větě. Co bylo uspořeno na sergio-leoneovských akcích a woody-allenovském kecání, bylo investováno do psychologické drobnokresby - zde se tím rozumí dlouhé záběry na hlavy, které nejednají ani nemluví, ale přemýšlejí, zvažují své další kroky a dolaďují svoje záměry.  - JitkaCardová zde (na těchto stránkách) zvažuje esteticko-etický ideál "kalokagatheia" ve smyslu spíš fyzické kultury, v posloupnosti Bronco Hernry, Phil a Peter; pouze oni také viděli v horách psa a jeho sílu - etická část tu však přichází poměrně zkrátka. Není tu nikdo komu bychom ji mohli přiřadit, rozhodně ne oněm třem. Myslím, že tímto klíčovým slovem se film neodemkne. Nebo přece jen... K filmu se spíše vztahují (nejen citované) žalmy krále Davida (kap. 22):  20 Ty však, Hospodine, nevzdaluj se mi, ty, sílo má, mi pospěš na pomoc! 21 Vysvoboď od meče duši mou, z moci psů tu mou jedinou! 22 Zachraň mě prosím před tlamou lva, vyslyš mě před rohy buvola!.... Pokud je následující příběh pravdivý, tak tu přece jen máme padoucha: Peter slíbí matce, že ji zprostí ničivého vlivu Phila Cumberbatcha. Vetře se do jeho přízně a díky němu se naučí jezdit na koni. Sám se vydá do hor a z krávy nakažené anthraxem vyřízne tkáň. Tou nakazí Phila, který umírá v křečích a bolestech. V závěrečné scéně pak sleduje z okna návrat matky a jejího manžela, druhého Cumberbatcha, z pohřbu. Vidí, že jeho plán a čin byly úspěšné.    ()

Trevor

Solídna westernová dráma (zhruba na úrovni zápasu o bronz na olympiáde Peking 2022 v hokeji kde sme získali bronz...btw nevie niekto ako dopadli naši susedia? :-D...ďakujeme za trenéra Hrouzeka :-D :-D :-D) ktorá však, ako to spomenul Arsenal83 časom začne trochu nudiť. Už v úvode som očakával že to okolo klasického westernu spištoľníkmi ani nepáchne, čo vôbec nebolo na škodu veci, komorná atmosféra príbehu sedela ale 90 minút by hádam stačilo. Práve jeho dĺžka ma pomerne dlho od toho, aby som film pozrel odrádzala. ()

kajas

Film s velmi pomalým tempem, při kterém toho hrdinové moc nenamluví, ve kterém sice hraje dramatická hudba, ale prakticky nic se při ní neděje a ani nečekaný zlom ve vyprávění na mě nepřenesl žádné emoce. Za mě prostě úmorná nuda, za kterou bych neocenila ani mého oblíbence Cumberbatche. Těch 12 nominací ale vážně nechápu. ()

M.i.k.e

moje první setkání s Jane Campion a spokojenost převládá.Jádro příběhu - sbližování starého mrzouta a mladého chlapce - není nic nového (ať už je ten podtext jakýkoliv),ale Campion to zde podává podmanivou formou,kterou podtrhává skvělá výprava,výborná hudba a hlavně famózní Cumberbatch.Není to příjemný a milý film a není to ani klasický western,ale kouzlo mu rozhodně nechybí...70% ()

Vyhy

Cumberbatch výtečný. Jinak je to westernové komorní drama, kde celou dvou hodinu čekáte, kdy konečně napětí vyvěrá a někomu rupnou nervy. Ono se samozřejmě něco stane, ale nemá to takový přesah na diváka, jak bychom si asi přáli. Nápad skvělý, vizuál a herci taky, ale drhne to a není to dotažené. ()

vydumnica

Film, ktorý mi akosi neschádza z mysle🤔. Maximálne nečakaný koniec ma teda úplne dostal. Taká alternatíva by mi nikdy nenapadla a práve v tom je tá sila alebo the power of the dog. Zvažujem aj 5*, ale asi sa viac prikláňam k tým 4. Myslím si, že práve tento snímok vyhrá Oscara za najlepší film. Je to viac dráma ako western. Ako western len pôsobí navonok. The Power of the Dog je precízna práca. Každý jeden detail a každá jedna časť, ktorá tvorí film ako puzzle do seba krásne zapadá. Herecké výkony, kamera, hudba, réžia, výprava, nemusím menovať ďalej. Aj príbehovo každá (alebo takmer každá) scénka má svoj význam. Za zmienku stojí aj vývoj postáv, aj za to veľké plus. Behom 2 hodín sa nám pred očami menia Phil, Peter, Rose. Je to až neuveriteľné. Naozaj film na zamyslenie o tom, aký sa nám človek javí navonok a aký v skutočnosti je a tu to máme krásne ukázané na protikladoch Phila a Petra. POZOR SPOILER!!!! Na konci som si nebola istá, či som ten šokujúci koniec správne pochopila. Ale on to naozaj urobil naschvál, teda všetko tomu nasvedčuje - rukavice, tajomný úsmev, pasáž z Biblie. Vlastne keď si prečítate celý 22. Žalm, úplne posledná veta je "On to urobil". TU KONČÍ SPOILER. (17.3.2022) ()

Aljak

Nebolo to zlé, ale 12 nominácií na Oscara? To je fakt prehnané! Film ako taký nie je ničím extra výnimočný, skôr mi to príde ako komorný drama-western s jednoduchou zápletkou a relatívne priamočiarym dejom. To, čím film vyniká, sú rozhodne zaujímavé postavy s ešte zaujímavejším hereckým obsadením, ktoré ťahá film výrazne vyššie ako keby tam boli nejakí béčkoví herci. Na príbehu sa mi páčila hlavne tá tragikomickosť v závere, ktorá krásne uzatvorila celý kruh napätých vzťahov medzi postavami. Ale inak, nechápem prečo sa tomuto filmu venuje taká výrazná a prehnaná pozornosť. Za mňa 3* ()

Streeper

Tak nějak jsem tušila, že moje hodnocení takhle dopadne. Jane Campion je pro mě tak zvláštní režisér. Její filmy mi vůbec nejdou po srsti. Viděla jsem od ní tři další filmy a všechny jsem hodnotila třemi hvězdami a jeden dvěmi. Točí velmi zvláštním způsobem, který se mi nelíbí a filmy mě pak kvůli tomu vůbec nebaví. I když upřímně a narovinu říkám, že Síla psa je nejlepším filmem, který jsem od Jane Campion viděla. Hodně tomu dopomáhá herecký výkon Cumberbatche a druhá půlka filmu, který je o tisíc procent lepší než ta první a konečně divákovi dává nějaké napětí. Kirsten Dunst navíc úplně nepatří mezi mé oblíbenykně a tady jsem měla chuť jí dát pěstí v každé scéně kde se objevila. ()

Juto

Ide o znamenite spracovaný film, ktorého neuponáhľane rytmy sa neustále menia ako plané tóny melanchólie, samoty, trápenia, žiarlivosti a odporu. Režisérka Campion má plnú kontrolu nad svojím materiálom a s neomylnou jemnosťou sa ponára hlboko do búrlivého vnútorného života každej zo svojich postáv. 8/10 ()

Wormboy

Ano, je to krasne natocene, dejovo skutocne nepredvidatelne, dobre odohrane, avsak ako celok sa ma to v zasade nijako nedotklo. A 12 nominacii na Oscara povazujem uz fakt za vtip. ()

campix

Přesně ten typ filmu, který se bude honosit kupou nominací a vyhraných ocenění, který vím, že mi určitě nesedne. Pomalé tempo, výrazné herecké výkony, ale jinak na mé standardy poměrně prázdnota. Nemám co k tomu více řici. Za mě Síla psa není filmem, který by si zasloužil takovou pozornost, ačkoli je  perfektně natočený a zahraný. ()

Martrix

To žánrové zařazení western, je tady docela zavádějící, protože jde především o psychologické drama. Přestože se odehrává na začátku 20. století, na západě USA, což je období a lokace typická pro  westerny, bylo by vhodnější označení historický. Někomu to příjde jako zbytečné šťourání, ale někteří lidé by zmírnili svá očekávání. Já sice přestřelky nečekal, ale trochu přímočařejší a akčnější příběh ano. Místo toho jsem dostal hutnou exkurzi mezi matku, jejího syna a dva bratry. Všechny postavy trpěly samotou. Tou vnitřní, kterou společnost jiných lidí jen mírní, ale jen málokdy ji vyléčí. Takže i když by bylo pohádkově hezké, kdyby se všechny postavy měly rády a daly si navzájem to, co jim chybí, došlo k opačnému efektu, který pod dvou psychohodinách vygradoval...možná spíš vyhřezl v rychlý konec. Psychologie postav byla relativně v pořádku. Jejich konání dávalo smysl...tedy za předpokladu, že je v takové situaci téměř nulová komunikace normální jev. Oceňuji velmi dobré výkony herců, moc dobře vybudovanou atmosféru a řemeslnou zručnost, s jakou je to natočené. Ale stejně nejde o film, který bych ještě chtěl vidět, nebo ho dokonce doporučil. A to i když jsem se nenudil a některé výjevy mi uvízly v hlavě. Jen hodně silné 3* ne proto, že by šlo o průměrný film, ale protože mě emocionálně minul. ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

Čeká nás nový Nekonečný příběh

21.03.2024

Duna a V rytmu srdce slaví oscarové vítězství

Duna a V rytmu srdce slaví oscarové vítězství

28.03.2022

Dnes v noci proběhl 94. ročník předávání Oscarů, tedy cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS), a i letos se psala oscarová historie. Celý ceremoniál se odehrál v hollywoodském Dolby… (viac)

Ceny BAFTA 2022 - výsledky

Ceny BAFTA 2022 - výsledky

13.03.2022

Dnes večer proběhlo v londýnském Royal Albert Hall udílení prestižních cen Britské filmové a televizní akademie (BAFTA) za uplynulý rok 2021. Průvodkyní slavnostním večerem byla komička Rebel Wilson.… (viac)

Nominace na Oscara zveřejněny!

Nominace na Oscara zveřejněny!

08.02.2022