Stvorení pre lásku

• Česko Stvořeni pro lásku (viac)

Film o nenaplnenej láske, premlčaných slovách a odvrátených pohľadoch. Príbeh sa začína roku 1962 v Hong Kongu, kam sa do jedného domu nasťahujú dva mladé manželské páry: Chowovci a Chanovci. Keďže pani Chowová a pán Chan trávia väčšinu času na zahraničných služobných cestách, ich polovičky sa počas osamelých večerov často náhodne stretávajú na spoločnej domovej chodbe. Prehodia zopár zdvorilostných slov, ktoré viac zatajujú, ako hovoria, letmo sa dotknú... Režisér Wong Kar-Wai týmto filmom nadviazal na svoju ťažiskovú tému (ne)komunikácie medzi mužom a ženou, ktorí sú odsúdení na večné stretávanie a míňanie sa. Film sa vyznačuje čistým vizuálnym štýlom, dokonale zladeným s hudobným soundtrackom. Získal si taký vplyv na divákov na celom svete, že ovplyvnil medzinárodné hitparády i štýl obliekania. Na MFF Cannes získal cenu za najlepší mužský herecký výkon a Grand Prix technique, Cézara za najlepší zahraničný film a mnoho iných. (oficiálny text distribútora)

KraLuban

Máme být stejně špatní, jako naši blízcí, nebo se máme v morálce řídit jen podle svého svědomí? Tahle otázka provází hlavní hrdiny po celou dobu. Luxusní komorní příběh, kterému k vybudování nesmírně hutné atmosféry stačí silné napětí mezi hlavními hrdiny, pár místností a úžasná hudba. Až na slabší konec vynikající. 80%. ()

Yotanka

Na konci tohoto melancholického skvostu jsem polkla hořkostí. Nádherný film o lásce, přitažlivosti a touze mezi mužem a ženou. A také o bolesti. Vlastně to je druhá paralelní linie děje, která se neúnavně věnuje průzkumu tématice bolesti a utrpení. Je v tom skryto až příliš masochismu a to je možná to, co film dělá tak magnetický. Neskutečně mě baví režisérovy hrátky s pocitem bezčasí, pro Kar-wai Wonga tak typické. Fantastické přechody z přítomného okamžiku do následujícího přítomného okamžiku spolu s obrazem vytváří kýženou atmosféru prožitku. Není to film s komplikovaným dějem a nespočtem zápletek, je to film o prožitku, o hlubokém prožitku. Úžasná hudba - skvělý střih! ()

Signore

Kdybych u toho neusnul, uvažoval bych i o pěti hvězdičkách, ale teď už vážně: Výborné audio-vizuální filmové cvičení, při jehož hodnocení však nelze zcela ztrácet ze zřetele, že (přinejmenším v poměru ke stopáži) postrádá nějaký zajímavý příběh. Každopádně velká filmařina, která není pro každého, a kterou není úplně jednoduché sledovat - většina podstatných informací totiž "zaznívá" (alespoň částečně) nonverbálně, takže film od diváka, jenž může být tempem snímku jaksi ukolébán, paradoxně vyžaduje maximální soustředění. ()

skok01

Velmi zajímavé a krásné dílko. Melancholicky laděný romantický film o až "platonické lásce", která vyvěrá z manžeslké nevěry dvou partnerů ze dvou párů. Vše začíná až po tom, co nejprve selžou, zklamou a "ujedou" jejich protějšky. Oni sami už jen v jejich stínu reagují na jejich opuštění a nevěru. ()

tata22

Velmi zajímavý filmový počin. Člověk by už ani nečekal nějaké překvapení jak lze pojmout filmové dílo. Tady se to myslím povedlo a přiznám se, že jsme byl dost překvapen způsobme podání příběhu. Na druhou stranu se film trochu podivně táhl a bylo někdy těžké proniknout do děje a pochopit hlavní hrdiny. Možná k tomu přispělo i to, že nejsem znalcem asijské kultury a způsobu života, stejně tak mně připadaly omezující titulky, které zřejmě nezachytily všechno ale kdoví... Pro milovníky uměleckého filmu je to ale povinnost tento film zhlédnout a myslím, že se o něm vyučuje i na filmových školách a pokud ne, taky by rozhodně mělo... ()

M.Coufield

Obsah nic moc. Forma zpracování ale stojí za to. Hlavně momenty s krásnou pomalou hudbou vás dokážou dokonale zaujmout, přinutí vás se soustředit a vnímat každý okamžik. ()

insanity_

Každá scéna, každý záběr vypiplaný do nejmenšího detailu - nenašel jsem scénu, ve které by dokonale neladily barvy, zvuk. Film sám o sobě vyžaduje od diváka velkou míru koncentrace, protože některé důležité okamžiky se odehrají během jediné vteřiny a pak už žádná berlička nepřijde. Oba hrdinové symaptičtí, jejich osud smutný, ale o to vítězněji z příběhu vychází, jak se se svým údělem dokáží popasovat. ()

SpiceMonkey

Jak silně může zapůsobit film, kde se dva zamilovaní dobrovolně míjejí a morální silou odsuzující svůj cit k zamknutí uvnitř sebe sama... nádherně uchopený příběh dvou lidských osudů- smutný, komorní a neuvěřitelně citlivě natočený. Čas plyne snivě pomalým tempem a dává vyniknout nádherné hudbě. Bolestně nenaplněná láska, která znamená víc, než nekonečné horoucí obětí. ()

nemkatuli

Tak trochu fascinace těmi úzkými chodbami, malými prostory, ve kterých se těsní lidé, zvláštní atmosféra, která na mě dýchla také díky krásné kameře a to vše na pozadí příběhu o sbližování dvou lidí, kteří se přes občasné potkávání a letmé doteky spojí poutem nejsilnějším. ()

Konev

Po zhlédnutí jen zírám, za co jste lidičky dali tolik hvězdiček? Vždyť to je film v dnešní době tak nerealistický! To může vymyslet jen někdo, kdo lásku neprožil. A dokážete si představit, že by to takhle mezi vámi a druhým milovaným člověkem fungovalo? Asi sotva. Po půlce už jsem začal přetáčet s nadějí, že se z toho něco vyklube aspoň nakonec...ale opak je pravdou, konec to jen zazdil! Ta 1* je za neskutečně krásnou hlavní představitelku. ()

opatstviolov

Stvořeni pro lásku je vizuálně skvělě zpracovaný snímek, ale příběh už tak dobrý nebyl. Za celou dobu mě to nijak nechytlo a film jsem si užíval jen díky skvělému audiovizuálu, jelikož i hudba byla moc hezká. Jinak spíše průměr. 7/10 ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků